Przeprowadzenie głosowania ludowego.

USTAWA
z dnia 28 kwietnia 1946 r.
o przeprowadzeniu głosowania ludowego.

Celem przeprowadzenia głosowania ludowego, zarządzonego ustawą z dnia 27 kwietnia 1946 r. o głosowaniu ludowym (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 104), stanowi się, co następuje:

Prawo głosowania.

Art.  1. 1

Prawo głosowania ma każdy obywatel polski bez różnicy płci, który w dniu głosowania będzie miał ukończonych 21 lat, jeżeli nie jest:

a)
pozbawiony zdolności do działań prawnych lub w niej ograniczony,
b)
skazany po dniu 22 lipca 1944 r. prawomocnym orzeczeniem sądowym na utratę praw publicznych,
c)
pozbawiony wolności przez sąd lub inny organ orzekający.

Okręgi i obwody.

Art.  2.

Okręg głosowania obejmuje obszar województwa. Obszary miast Warszawy i Łodzi tworzą osobne okręgi.

Art.  3.
1.
Każdy powiat (miasto wydzielone), wchodzący w skład okręgu głosowania, dzieli się na obwody głosowania, liczące najwyżej 3.000 mieszkańców.
2.
Podziału powiatów na obwody głosowania dokonają prezydia powiatowych rad narodowych, zaś w miastach wydzielonych - prezydia rad narodowych tych miast.
3.
Podziału obszaru miast Warszawy i Łodzi na obwody głosowania dokonają prezydia rad narodowych tych miast.
4.
W powiatach, w których nie działają powiatowe rady narodowe, podziału na obwody głosowania dokonają powiatowe władze administracji ogólnej.

Spisy uprawnionych do głosowania.

Art.  4.
1.
Spisy osób uprawnionych do głosowania oddzielnie dla każdego obwodu głosowania sporządzą w trzech egzemplarzach zarządy miejskie bądź gminne w ciągu 20 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2.
Każdy uprawniony do głosowania będzie wciągnięty do spisu (ust. 1) w obwodzie, w którym zamieszkiwał w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.
3.
Obywatele, którzy powrócili z zagranicy (repatrianci) lub zmienili miejsce zamieszkania po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, będą wciągnięci na swoje żądanie do dodatkowego spisu osób uprawnionych do głosowania w obwodzie, w którym zamieszkali nie później, niż 40-go dnia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

Generalny Komisarz i komisje.

Art.  5.

Generalnego Komisarza Głosowania Ludowego i jego zastępcę powołuje Prezydium Krajowej Rady Narodowej nie później, niż następnego dnia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art.  6.
1.
W każdym okręgu głosowania tworzy się okręgową komisję głosowania ludowego.
2.
Okręgowa komisja składa się:
a)
z przewodniczącego, powołanego przez Generalnego Komisarza Głosowania Ludowego spośród kandydatów, zgłoszonych przez wojewódzką radę narodową, a w miastach Warszawie i Łodzi - przez rady narodowe tych miast,
b)
z czterech członków, w tym: trzech powołanych przez wojewódzkie rady narodowe, a w miastach Warszawie i Łodzi - przez rady narodowe tych miast, oraz jednego delegowanego przez wojewodę (w miastach Warszawie i Łodzi - przez prezydenta miasta).
3.
Przewodniczący i członkowie komisyj okręgowych będą powołani nie później, niż w 10 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Art.  7.
1.
W każdym obwodzie tworzy się obwodową komisję głosowania ludowego.
2.
Obwodowa komisja składa się:
a)
z przewodniczącego, powołanego przez przewodniczącego okręgowej komisji,
b)
z czterech członków, w tym: trzech powołanych przez powiatowe (miejskie) rady narodowe oraz jednego, delegowanego przez powiatową władzę administracji ogólnej.
3.
Przewodniczący obwodowej komisji będzie powołany nie później, niż w 17 dni, członkowie obwodowej komisji - nie później, niż w 20 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
4.
W razie niepowołania w terminie członków obwodowej komisji przewodniczący tej komisji uzupełnia skład członkami przez siebie powołanymi.
Art.  8.

Przewodniczącym lub członkiem komisji głosowania ludowego może być tylko osoba uprawniona do głosowania.

Art.  9.

Jednocześnie z powołaniem przewodniczących i członków komisyj głosowania ludowego zostaną powołani w tym samym trybie i w tej samej ilości - ich zastępcy.

Art.  10.
1.
Do ważności uchwał komisji niezbędną jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy oraz co najmniej 2 członków.
2.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, przewodniczący głosuje na równi z innymi członkami, w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
Art.  11.
1.
Jeden z członków komisji prowadzi protokół obrad.
2.
Protokóły podpisują przewodniczący oraz członkowie komisji, obecni na posiedzeniu.
Art.  11a. 2

Generalny Komisarz Głosowania Ludowego ustali:

a)
podział kraju na obwody głosowania dla żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skład obwodowych komisyj głosowania ludowego dla żołnierzy, tryb sporządzania spisów żołnierzy uprawnionych do głosowania oraz tryb ustalania wyniku głosowania żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
b)
tryb głosowania osób, znajdujących się w dniu głosowania w delegacji służbowej, pełniących służbę poza swym obwodem głosowania, pozostających w dniu głosowania na leczeniu w szpitalach lub pozbawionych możności oddania głosu w swym obwodzie głosowania z innych ważnych przyczyn;
c)
zasady oraz szczegółowe wyjaśnienia, niezbędne dla umożliwienia wykonania prawa głosowania, wynikającego z ustawy, tym wszystkim osobom, które z powodu wydarzeń siły wyższej lub innych wyjątkowych a nie przewidzianych przyczyn nie mają możności oddania głosu w trybie przez ustawę ustalonym, z zachowaniem jednak przepisów o tajności głosowania oraz przepisu art. 26 ust. 1.
Art.  12.
1.
Nadzór nad czynnościami okręgowych komisyj i ich przewodniczących sprawuje Generalny Komisarz, a nad czynnościami obwodowych komisyj - przewodniczący okręgowej komisji.
2.
Nadzór uprawnia do żądania wyjaśnień uchylenia sprzecznych z prawem uchwał komisyj lub postanowień przewodniczącego oraz do usuwania lub żądania usunięcia dostrzeżonych uchybień.
3.
Zarządzenia nadzorcze nie ulegają zaskarżeniu.

Ustalanie spisu uprawnionych do głosowania.

Art.  13.
1.
Spisy uprawnionych do głosowania będą nie później, niż 21-go dnia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy przesłane przewodniczącym obwodowych komisyj w dwóch egzemplarzach oraz przewodniczącemu okręgowej komisji w jednym egzemplarzu.
2.
Dodatkowe spisy (art. 4 ust. 3) będą przesłane w tym samym trybie nie później, niż 42-go dnia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.
Art.  14.
1.
Spisy uprawnionych do głosowania będą wyłożone w biurze obwodowej komisji codziennie przez 5 godzin, począwszy od dnia 23-go do dnia 30-go od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2.
W czasie wyłożenia spisów każdy uprawniony do głosowania może je przeglądać, robić z nich wyciągi oraz wnosić reklamacje.
Art.  15.
1.
Reklamacje mogą być wnoszone:
a)
z powodu pominięcia w spisie uprawnionego do głosowania,
b)
z powodu wciągnięcia do spisu osoby nieuprawnionej do głosowania.
2.
Reklamację wnosi się na piśmie lub ustnie do protokołu ze wskazaniem dowodów.
3.
Obwodowa komisja załatwia reklamacje niezwłocznie, w razie potrzeby może komisja żądać przedłożenia bądź uzupełnienia dowodów.
Art.  16.
1.
Obwodowa komisja po załatwieniu reklamacji z powodu pominięcia w spisie uprawnionego do głosowania:
a)
bądź uzupełnia spis uprawnionych do głosowania,
b)
bądź zawiadomi osobę pominiętą w spisie, że reklamacja nie została uwzględniona.
2.
Od uchwały obwodowej komisji nie uwzględniającej reklamacji służy osobie pominiętej w spisie w ciągu dwóch dni od doręczenia zawiadomienia zażalenie do przewodniczącego okręgowej komisji, który rozstrzyga ostatecznie.
Art.  17.
1.
Obwodowa komisja po załatwieniu reklamacji z powodu wciągnięcia do spisu osoby nieuprawnionej do głosowania:
a)
bądź zwróci reklamację jako nie uwzględnioną,
b)
bądź zawiadomi osobę, której reklamacja dotyczy, że będzie skreślona ze spisu uprawnionych do głosowania.
2.
Osoba, której dotyczy reklamacja, ma prawo w ciągu dwóch dni od doręczenia zawiadomienia wnieść sprzeciw do obwodowej komisji.
3.
Obwodowa komisja po zapoznaniu się z treścią sprzeciwu:
a)
bądź uchyli swą poprzednią uchwałę,
b)
bądź prześle sprzeciw jako nieuwzględniony przewodniczącemu okręgowej komisji, który rozstrzyga ostatecznie.
Art.  18.
1.
Przewodniczący obwodowej komisji w 35 dni po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy prześle zażalenia i nie uwzględnione sprzeciwy przewodniczącemu okręgowej komisji.
2.
Zażalenia i sprzeciwy, wniesione po tym terminie, będą zwracane jako spóźnione.
Art.  19.

Przewodniczący okręgowej komisji rozpozna do 40-go dnia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy otrzymane zażalenia i sprzeciwy, nakazując obwodowym komisjom wprowadzenie potrzebnych zmian do spisu uprawnionych do głosowania.

Art.  20.
1.
Obwodowa komisja nie później niż 42-go dnia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wprowadzi do spisu uprawnionych do głosowania zmiany, jeśli były one zarządzone przez przewodniczącego okręgowej komisji. Po wprowadzeniu tych zmian albo po stwierdzeniu braku zarządzeń w tej mierze spis uprawnionych do głosowania uważa się za ustalony ostatecznie i odtąd żadnych zmian czynić w nim nie wolno, chyba że zajdą warunki przewidziane w art. 26 ust. 3.
2.
Ostatecznie ustalony spis uprawnionych do głosowania oraz spis dodatkowy (art. 4 ust. 3) mają być w przededniu głosowania wyłożone do publicznego przeglądu przez 5 godzin w biurze obwodowej komisji.

Publiczne ogłoszenie.

Art.  21.

Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych nie później, niż 21-go dnia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, ogłaszają we wszystkich gminach (obwodach miejskich) za pomocą plakatów o podziale powiatu (miasta) na obwody głosowania ze wskazaniem biura i godzin urzędowania obwodowej komisji i lokalów głosowania, tudzież terminu i miejsca wyłożenia spisów uprawnionych do głosowania i wnoszenia reklamacji, zażaleń i sprzeciwów.

Głosowanie.

Art.  22.
1.
Głosowanie jest tajne.
2.
Głosowanie w obwodach przeprowadzą obwodowe komisje głosowania ludowego.
3. 3
Głosowanie trwa od godziny 7-ej do 21-ej bez przerwy, może być jednak zamknięte wcześniej, jeżeli wszyscy uprawnieni do głosowania w danym obwodzie oddali swe głosy.
4.
Od chwili rozpoczęcia głosowania aż do ustalenia jego wyniku w lokalu głosowania będą obecni bez przerwy przewodniczący lub jego zastępca i co najmniej dwaj członkowie komisji.
Art.  23.

W dniu głosowania nie wolno:

a)
wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek, ani też w inny sposób agitować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz lokalu głosowania w promieniu 100 metrów od tego lokalu,
a)
wchodzić do lokalu głosowania osobom nie biorącym udziału w głosowaniu.
Art.  24.
1.
Przewodniczący obwodowej komisji czuwa nad zapewnieniem porządku w czasie głosowania, a także nad zabezpieczeniem tajności głosowania.
2.
Przewodniczący obwodowej komisji może:
a)
usunąć z lokalu głosowania każdego wykraczającego przeciwko przepisom porządkowym, zawartym w artykule poprzedzającym, wszakże nie pozbawiając go w miarę możności prawa oddania głosu,
b)
wydawać zarządzenia, zmierzające do zapewnienia głosującym dostępu do lokalu i do urny.
3.
W celu zapewnienia wykonania zarządzeń przewodniczącego, zmierzających do zapewnienia spokoju i porządku głosowania, władze bezpieczeństwa publicznego oddadzą do jego rozporządzenia straż w odpowiedniej sile.
Art.  25.

Przed rozpoczęciem głosowania komisja zbada, czy urna jest pusta, po czym urnę zamknie i zapieczętuje. Od tej chwili aż do ukończenia głosowania urny otwierać nie wolno.

Art.  26.
1.
Każdy uprawniony głosuje osobiście i może oddać głos tylko w jednym obwodzie.
2.
Ułomni mogą posługiwać się przy głosowaniu pomocą osoby zaufanej.
3.
Przewodniczący i członkowie obwodowej komisji, tudzież osoby pełniące straż przy komisjach, jeśli wciągnięci są do spisu głosujących w innym obwodzie, mogą oddać głos w obwodzie, w którym w dniu głosowania urzędują; w tym celu obwodowa komisja wciągnie ich do spisu dodatkowego.
Art.  27.
1.
Przewodniczący i członkowie obwodowej komisji mogą zażądać od głosującego przed oddaniem przez niego głosu ustalenia jego tożsamości.
2.
Głosujący, nie posiadający dokumentów, uznanych przez komisję za wystarczające, może się powołać na świadectwo dwóch wiarogodnych osób znanych komisji.
3.
Decyzja komisji w sprawie tożsamości osoby jest ostateczna.
Art.  28.
1.
Głosowanie odbywa się w następujący sposób: głosujący wymienia wobec komisji swe imię, nazwisko i adres; gdy zostanie stwierdzone, że jest wciągnięty do spisu, otrzymuje on urzędową kopertę i kartę do głosowania; po oznaczeniu za osłoną na karcie swych odpowiedzi głosujący wkłada kartę do koperty i doręcza przewodniczącemu komisji, który w jego obecności wrzuca kopertę do urny.
2.
Odpowiedzi na pytania udziela się przez wpisanie do karty wyrazu "tak" lub wyrazu "nie" przy każdym pytaniu. Wyraz "tak" może być zastąpiony krzyżykami, wyraz "nie" może być zastąpiony kreską.
3.
W lokalu głosowania mają być urządzone osłony, zabezpieczające tajność głosowania.
Art.  29.
1.
Urzędowych kart do głosowania i kopert dostarczy obwodowym komisjom przewodniczący okręgowej komisji.
2.
Karty do głosowania będą sporządzone z białego papieru i opatrzone pieczęcią okręgowej komisji.
3.
Karta ma zawierać odbite sposobem mechanicznym: pytania podlegające głosowaniu, wolne miejsce na odpowiedź oraz pouczenie dla głosującego o sposobie wypełnienia karty.
4.
Wzór karty do głosowania zawiera załącznik do niniejszej ustawy.
Art.  30.
1.
Koperty urzędowe będą sporządzone z papieru nieprzezroczystego i opatrzone pieczęcią okręgowej komisji.
2.
Koperty w każdym obwodzie będą jednakowego koloru i formatu. Prócz pieczęci koperty nie mogą być oznaczone żadnym znakiem odróżniającym.
Art.  31.
1.
Głosowania przerywać nie wolno.
2.
O godzinie 21-ej przewodniczący zarządzi zamknięcie lokalu głosowania. Odtąd głosować mogą ci tylko, którzy przybyli do lokalu przed godziną 21.
3.
Gdyby wskutek wydarzeń siły wyższej nie można było odbyć lub ukończyć głosowania w dniu oznaczonym albo ukończyć głosowania do godziny 21, komisja może zarządzić odroczenie głosowania do dnia następnego lub też przedłużyć godziny głosowania poza godzinę 21. Zarządzenie takie winno być natychmiast podane do publicznej wiadomości w sposób używany w danej miejscowości.
4.
W razie przerwania głosowania komisja pieczętuje akta głosowania i urnę i odda do przechowania przewodniczącemu. Po ponownym podjęciu głosowania komisja stwierdzi protokólarnie, czy pieczęcie były nie naruszone.

Ustalenie wyniku głosowania w obwodzie.

Art.  32.
1.
Obwodowa komisja niezwłocznie po zamknięciu głosowania przystąpi do ustalenia jego wyniku.
2.
Ustalenie wyniku głosowania w obwodzie rozpoczyna się od obliczenia i zaprotokółowania ilości kopert złożonych w urnie i ustalenia liczby głosujących na podstawie notatek w ich spisie; gdyby ilość kopert w urnie różniła się od ilości głosujących, komisja poda w protokóle przypuszczalną przyczynę tej niezgodności.
3.
Po ukończeniu powyższych czynności przewodniczący wyjmuje osobno z każdej koperty karty do głosowania, bada ich ważność, po czym odczytuje odpowiedzi na pytania, jednocześnie dwaj członkowie komisji notują i obliczają każdy z osobna ilość odpowiedzi ważnych, osobno potwierdzających i osobno zaprzeczających na poszczególne pytania.
4.
Arkusze obliczenia głosów podpisane przez przewodniczącego i obecnych członków komisji dołącza się do protokołu.
Art.  33.
1.
Nieważność karty do głosowania stwierdza obwodowa komisja.
2.
Nieważne są karty do głosowania:
a)
wrzucone do urny bez kopert lub w kopertach nieurzędowych,
b)
nieopatrzone pieczęcią okręgowej komisji głosowania ludowego,
c)
niewypełnione niezgodnie z przepisem art. 28.
3.
Niewypełnione przez głosującego karty do głosowania są ważne, przy czym uważa się, że głosujący udzielił odpowiedzi potwierdzających.
4.
Z kilku kart, znalezionych w kopercie, jednakowo wypełnionych, może być uznana za ważną jedna tylko karta, jeżeli natomiast znaleziono w kopercie karty różnie wypełnione, wszystkie karty uznane będą za nieważne.
Art.  34.
1.
Karty ważne, oddane w głosowaniu, komisja opakuje, opieczętuje i umieści na opakowaniu napis, wskazujący obwód głosowania.
2.
Karty nieważne, tudzież karty uznane za ważne, pomimo kwestionowania ich ważności przez członków komisji, będą opatrzone numerami porządkowymi i opakowane osobno; komisja poda w protokóle powody uznania tych kart za ważne lub nieważne. Jeżeli powodem unieważnienia karty była wadliwość koperty, do karty ma być dołączona koperta.
3.
Zdjęcie pieczęci z opakowania, zawierającego karty do głosowania, może nastąpić tylko na posiedzeniu okręgowej komisji po zbadaniu, czy pieczęcie są nie naruszone.
Art.  35.
1.
Obwodowa komisja sporządza protokół ze swych czynności.
2.
Protokół ma zawierać:
a)
liczbę uprawnionych do głosowania,
b)
liczbę oddanych głosów,
c)
ilość głosów nieważnych,
d)
ilość głosów zakwestionowanych,
e)
ilość odpowiedzi ważnych, potwierdzających poszczególne pytanie,
f)
ilość odpowiedzi ważnych, zaprzeczających poszczególnemu pytaniu.
3.
Protokół wraz z arkuszami obliczenia głosów, kartami oddanymi podczas głosowania oraz spisami uprawnionych do głosowania będzie przesłany niezwłocznie okręgowej komisji.
4.
Każdy z obecnych przy ustaleniu wyniku głosowania w obwodzie może zgłosić uwagi do protokołu lub przesłać je na piśmie okręgowej komisji.

Ustalenie wyniku głosowania w okręgu.

Art.  36.
1.
Okręgowa komisja w trzecim dniu po głosowaniu przystąpi do ustalenia wyniku głosowania w okręgu.
2.
Okręgowa komisja zbada uchwały obwodowych komisyj o ważności lub nieważności kwestionowanych kart do głosowania i ustali ostatecznie wynik głosowania w poszczególnych obwodach.
3.
Okręgowa komisja poprawi jawne błędy arytmetyczne w obliczeniach, o innych zaś uchybieniach czyni wzmiankę w protokole.
4.
Okręgowa komisja może w razie potrzeby wezwać przewodniczących obwodowych komisyj do udzielenia wyjaśnień.
Art.  37.
1.
Po ukończeniu tej czynności okręgowa komisja sporządzi dla całego okręgu w dwóch egzemplarzach zestawienie następujących liczb:
a)
uprawnionych do głosowania,
b)
głosujących,
c)
głosów nieważnych,
d)
odpowiedzi ważnych, potwierdzających poszczególne pytanie,
e)
odpowiedzi ważnych, zaprzeczających poszczególnemu pytaniu.
2.
Jeden egzemplarz zestawienia, podpisany przez przewodniczącego i obecnych członków komisji będzie załączony do protokołu, drugi zaś - przesłany Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
3.
Okręgowa komisja sporządzi protokół ze swoich czynności.
4.
Protokół wraz z arkuszem zestawienia i protokołami obwodowych komisyj przesłany będzie niezwłocznie Generalnemu Komisarzowi.

Ogłoszenie wyniku głosowania.

Art.  38.

Generalny Komisarz ogłosi wynik głosowania ludowego w Monitorze Polskim w dwunastym dniu po głosowaniu.

Środki przymuszenia.

Art.  39.
1.
Wobec osób, które bez dostatecznego usprawiedliwienia uchylają się od obowiązku uczestniczenia w pracach komisji, stosowana będzie, jako środek przymuszenia, pieniężna kara porządkowa do 1.000 zł.
2.
Do stosowania środków przymusowych wobec członków komisji powołani są przewodniczący tych komisyj, zaś wobec przewodniczących komisyj obwodowych - przewodniczący komisyj okręgowych.
3.
Przewodniczący uchyli orzeczenie o karze, jeżeli osoba ukarana w ciągu 3 dni od doręczenia jej orzeczenia przedstawi dostateczne usprawiedliwienie.
4.
Kara porządkowa, nałożona dwukrotnie na tę samą osobę, pociąga za sobą z mocy samego prawa utratę mandatu.
5.
Karę porządkową ściąga się w trybie postępowania przymusowego w administracji.

Koszty głosowania ludowego.

Art.  40.

Pisma, podania, odpisy i pełnomocnictwa w sprawach głosowania ludowego wolne są od opłat stemplowych.

Art.  41.
1.
Generalny Komisarz i przewodniczący okręgowych komisyj pobierają za czas urzędowania diety i otrzymują zwrot kosztów podróży.
2.
Członkowie komisji pobierają diety za dni rzeczywistej pracy w komisji, jeżeli z tytułu tej pracy ponoszą uszczerbek w swoim zarobku, nadto członkom komisyj, zamieszkującym poza miejscem urzędowania, służy prawo do zwrotu kosztów podróży.
3.
Wysokość diet i kosztów podróży oraz zasady pobierania tych należności ustala Prezes Rady Ministrów.
Art.  42.
1.
Lokalu, urny, sprzętów i przyborów do pisania dla komisyj dostarczy na własny koszt gmina, w której mieści się siedziba komisji.
2.
Gmina poniesie również koszty sporządzenia spisów i urządzenia osłon w lokalach głosowania.
3.
Wszystkie inne wydatki, połączone z przeprowadzeniem głosowania, ponosi Skarb Państwa.
4.
Wykazy wydatków, które ponosi Skarb Państwa, będą dostarczone Prezesowi Rady Ministrów najpóźniej w ciągu trzech miesięcy po dniu głosowania.

Przepisy końcowe.

Art.  43.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Skarbu oraz Bezpieczeństwa Publicznego.

Art.  44.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Karta do głosowania ludowego.

a) Czy jesteś za zniesieniem Senatu? |____|

b) czy chcesz utrwalenia w przyszłej Konstytucji ustroju gospodarczego,

zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych

gałęzi gospodarki krajowej, z zachowaniem ustawowych uprawnień

inicjatywy prywatnej? |____|

c) czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na

Bałtyku, Odrze i Nisie Łużyckiej? |____|

Pouczenie dla głosującego.

Po każdym pytaniu napisz odpowiedź: "tak" lub "nie".

Zamiast wyrazu "tak" możesz postawić krzyżyk. Zamiast wyrazu "nie" możesz postawić kreskę.

Kartę włóż do koperty i oddaj przewodniczącemu komisji.

miejsce pieczęci

Format: 10 x 15 cm.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 14 czerwca 1946 r. (Dz.U.46.26.166) zmieniającego nin. ustawę z dniem 18 czerwca 1946 r.
2 Art. 11a dodany przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 14 czerwca 1946 r. (Dz.U.46.26.166) zmieniającego nin. ustawę z dniem 18 czerwca 1946 r.
3 Art. 22 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 14 czerwca 1946 r. (Dz.U.46.26.166) zmieniającego nin. ustawę z dniem 18 czerwca 1946 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.15.105

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przeprowadzenie głosowania ludowego.
Data aktu: 28/04/1946
Data ogłoszenia: 10/05/1946
Data wejścia w życie: 10/05/1946