Wykonanie dekretu z dnia 25 września 1945 r. o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 1945 r.
w sprawie wykonania dekretu z dnia 25 września 1945 r. o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych.

Na podstawie art. 49 dekretu z dnia 25 września 1945 r. o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych (Dz. U. R. P. Nr 42, poz. 233), zarządzam, co następuje:

Rozdział  I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Artykuły, powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają postanowienia dekretu z dnia 25 września 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 42, poz. 233) o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych, zaś paragrafy, powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy niniejszego rozporządzenia.

Rozdział  II.

Służba nadterminowych.

Do art. 4.
§  2.
Do służby nadterminowej może być przyjęty podoficer i starszy szeregowiec służby czynnej bezpośrednio po odbyciu tej służby lub podoficer i starszy szeregowiec rezerwy.

Do art. 5.

§  3.
Zdolność fizyczną kandydata na nadterminowego, przechodzącego bezpośrednio ze służby czynnej do służby nadterminowej, ustala lekarz formacji stosownie do przepisów, dotyczących oceny zdolności fizycznej do służby wojskowej. W razie wątpliwości co do zdolności fizycznej kandydata należy go skierować do wojskowego zakładu leczniczego (garnizonowa izba chorych, szpital garnizonowy, okręgowy lub szkolny) celem przeprowadzenia wtórnego badania. W tym przypadku zdolność fizyczna do służby powinna być stwierdzona świadectwem wojskowo-lekarskim.

Zdolność fizyczną kandydata, będącego podoficerem lub starszym szeregowcem rezerwy, ustala lekarz wojskowego zakładu leczniczego, położonego najbliżej miejsca pobytu kandydata, na podstawie skierowania, zarządzonego przez rejonowego komendanta uzupełnień. Koszty podróży do wojskowego zakładu leczniczego i z powrotem oraz koszty pobytu w zakładzie obciążają kandydata do służby nadterminowej.

§  4.
Nie może być mianowany nadterminowym kandydat, który był karany:
a)
dyscyplinarnie - dwukrotną karą aresztu lub najwyższym wymiarem kary aresztu, którego nałożenie przysługuje przełożonemu o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku, karą obniżenia o jeden stopień wojskowy, przeniesienia na niższe stanowisko, skierowania do oddziału karnego lub degradacji;
b)
sądownie - za zbrodnię stanu, popełnioną po dniu 1 września 1939 r., za szpiegostwo oraz za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub niskich pobudek.
§  5.
Oficer polityczno-wychowawczy formacji, w której kandydat ma pełnić służbę nadterminową, opiniuje kandydata pod względem jego stosunku i lojalności wobec demokratycznego Państwa Polskiego.

Do art. 6.

§  6.
Podanie o przyjęcie do służby nadterminowej powinno być własnoręcznie podpisane przez kandydata na nadterminowego.

Do podania należy dołączyć:

a)
własnoręcznie napisany i podpisany życiorys ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu służby wojskowej;
b)
uwierzytelniony przez gminę dokument zawierający zezwolenie ojca lub prawnego opiekuna na wstąpienie kandydata do służby nadterminowej, jeżeli kandydat jest niepełnoletni (wzór Nr 1),
c)
poświadczenie nienagannego prowadzenia się, wystawione przez gminę miejsca zamieszkania kandydata, jeżeli kandydatem jest podoficer lub starszy szeregowiec rezerwy;
d)
deklarację, zawierającą zobowiązanie się do służby nadterminowej (wzór Nr 2), napisaną własnoręcznie przez kandydata i podpisaną przez niego w obecności dowódcy pododdziału lub rejonowego komendanta uzupełnień, który na zobowiązaniu stwierdza swym podpisem, iż kandydat w jego obecności podpisał powyższe zobowiązanie.
§  7.
Podoficer i starszy szeregowiec, przechodzący bezpośrednio ze służby czynnej do służby nadterminowej, wnosi podanie do przełożonego o uprawnieniach dowódcy pododdziału, który zarządza zbadanie stanu zdrowia kandydata oraz uzupełnia jego podanie wyciągiem z księgi kar, wyciągiem ewidencyjnym oraz opinią o jego kwalifikacjach służbowych (zdolność instruowania, zdolności fachowe).

Podoficer i starszy szeregowiec rezerwy wnosi podanie do właściwego rejonowego komendanta uzupełnień, który kieruje kandydata w myśl przepisów § 3 do wojskowego zakładu leczniczego celem zbadania. Poza tym rejonowy komendant uzupełnień dołącza do podania kandydata wyciąg z księgi kar, wyciąg ewidencyjny oraz opinię jego przełożonych, po które zwraca się do formacyj, w których kandydat pełnił czynną służbę wojskową. Tak uzupełnione podanie przesyła przełożony o uprawnieniach dowódcy pododdziału lub rejonowy komendant uzupełnień do dowódcy, określonego w art. 7, celem wydania decyzji.

§  8.
W sposób, określony w §§ 5 i 6, składa się podanie o przedłużenie służby nadterminowej.

Do podania tego nie dołącza się jednak życiorysu.

Do art. 7.

§  9.
Dowódca uprawniony do mianowania nadterminowych rozstrzyga wniesione podania samodzielnie w ramach wolnych etatów.

Podania o przyjęcie do służby nadterminowej powinny być ostatecznie załatwione w ciągu 6 tygodni od daty ich wniesienia.

O decyzji należy powiadomić kandydata pisemnie.

§  10.
W razie uwzględnienia podania podoficera lub starszego szeregowca służby czynnej dowódca formacji ogłasza decyzję o przyjęciu do służby nadterminowej w rozkazie dziennym oraz stwierdza na deklaracji zawierającej zobowiązanie fakt przyjęcia i ogłoszenia nominacji w rozkazie (wzór Nr 2).

O uwzględnieniu podania podoficera lub starszego szeregowca rezerwy dowódca formacji zawiadamia rejonowego komendanta uzupełnień, oznaczając termin, w którym kandydat ma się zgłosić do służby nadterminowej. Na tej podstawie rejonowy komendant uzupełnień powołuje kandydata do służby wojskowej za pomocą karty powołania, unieważniając po zgłoszeniu się kandydata do służby przydział mobilizacyjny. W razie niezgłoszenia się kandydata do służby w oznaczonym terminie uważa się, iż kandydat cofnął prośbę o przyjęcie do służby nadterminowej. W przypadku zgłoszenia się kandydata do służby w oznaczonym terminie dowódca formacji ogłasza decyzję o przyjęciu w rozkazie dziennym oraz stwierdza na zobowiązaniu fakt przyjęcia i ogłoszenia nominacji w rozkazie (wzór Nr 2).

Rozdział  III.

Obowiązki i prawa nadterminowych.

Do art. 10.
§  11.
Nadterminowy obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystkie sprawy, o których powziął wiadomość bezpośrednio lub pośrednio w związku z wykonywaną służbą, jeżeli sprawy te uznano za tajne lub gdy utrzymania ich w tajemnicy wymaga dobro publiczne lub względy służbowe.

Obowiązek zachowania tajemnicy trwa zarówno w czasie pełnienia służby, jak i po rozwiązaniu stosunku służbowego.

Od obowiązku zachowania tajemnicy może nadterminowego zwolnić przełożony o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku, a nadterminowego zwolnionego ze służby - jego ostatnia przełożona władza wojskowa.

Do art. 13.

§  12.
Nadterminowy może otrzymać urlop okolicznościowy celem załatwienia ważnych spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych.

Prawo udzielania tych urlopów przysługuje przełożonym o uprawnieniach co najmniej dowódcy pododdziału.

§  13.
Prawo udzielania urlopów wypoczynkowych przysługuje przełożonym o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku.
§  14.
Nadterminowy ma prawo do urlopu przesiedleniowego w razie przeniesienia go do formacji, znajdującej się na terenie innego garnizonu.

Prawo udzielania urlopu przesiedleniowego przysługuje dowódcy formacji, do której nadterminowy został przeniesiony.

§  15.
Nadterminowy może otrzymać urlop zdrowotny, gdy stan jego zdrowia czasowo czyni go w znacznym stopniu lub całkowicie niezdolnym do służby wojskowej.

Podstawę do udzielenia urlopu zdrowotnego stanowi orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej garnizonowej lub szpitalnej.

Urlopu zdrowotnego udziela dowódca formacji o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku.

§  16.
Udzielenie urlopu ogłasza się w rozkazie dziennym formacji, do której stanu faktycznie nadterminowy należy, z oznaczeniem rodzaju urlopu, czasu jego trwania oraz pierwszego i ostatniego dnia urlopu.

Do art. 14.

§  17.
Awansowanie nadterminowych powinno się odbywać w ramach istotnych potrzeb służby i wolnych etatów. Sam upływ czasokresów, wymaganych do awansu na wyższy stopień, nie stwarza sam przez się prawa do awansu, a dowódcy uprawnieni do awansowania powinni czasokresy te uważać za minimalny okres czasu, którego przesłużenie jest koniecznym warunkiem do awansu na wyższy stopień.
§  18.
Nadterminowy może być awansowany na wyższy stopień wojskowy, jeżeli niezależnie od przesłużenia w posiadanym stopniu czasokresu, określonego w art. 14, posiada:
a)
odpowiednie kwalifikacje moralne i służbowe,
b)
odpowiednie wyszkolenie wojskowe i fachowe.

Rozdział  IV.

Służba podoficerów zawodowych.

Do art. 26 i 27.
§  19.
Podanie o przyjęcie w charakterze podoficera zawodowego należy składać najpóźniej na 3 miesiące przed upływem zobowiązania się do służby nadterminowej.

Podanie powinno być własnoręcznie podpisane i złożone przełożonemu o uprawnieniach dowódcy pododdziału.

Do podania należy dołączyć deklarację, zawierającą zobowiązanie się do służby zawodowej (wzór Nr 2), a w razie potrzeby zezwolenie ojca lub prawnego opiekuna (wzór Nr 1).

§  20.
Przełożony o uprawnieniach dowódcy pododdziału dołącza do podania kandydata jego zeszyt ewidencyjny oraz świadectwo wojskowo-lekarskie, wydane na podstawie zbadania stanu jego zdrowia przez wojskowy zakład leczniczy.

Przełożony ten oraz wszyscy kolejni wyżsi przełożeni opiniują podanie kandydata.

W opiniach należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy kandydat posiada pełną zdolność instruowania lub pełnienia obowiązków, właściwych dla danego rodzaju wojska, oraz czy posiada ogólne kwalifikacje na podoficera zawodowego.

Podanie wraz ze wszystkimi uzupełnieniami przedstawia się dowódcy, określonemu w art. 7, celem wydania decyzji.

§  21.
Służba zawodowa może być przedłużana na następujące dalsze okresy czasu, zależnie od kategorii, w której podoficer zawodowy pełni służbę:
kategorie 2-gi okres zobowiązania 3-ci okres zobowiązania 4-ty i dalsze okresy zobowiązania
liniowi 4 lata 4 lata 2 lata
pozostałe kategorie 6 lat 6 lat 6 lat

Czasokres zobowiązania się do dalszej służby zawodowej powinien być odpowiednio skrócony, jeżeli podoficer zawodowy przed upływem czasokresu, ustalonego dla kategorii, w której pełni służbę, ma osiągnąć wiek, uzasadniający przeniesienie go w stan spoczynku.

§  22.
Podanie o przedłużenie służby zawodowej należy wnieść do przełożonego o uprawnieniach dowódcy pododdziału najpóźniej na 6 miesięcy przed upływem terminu zobowiązania.

Do podania należy dołączyć deklarację, zawierającą zobowiązanie się do dalszej służby zawodowej (wzór Nr 2).

W postępowaniu o przedłużenie służby zawodowej stosuje się odpowiednio przepisy § 19.

§  23.
Dowódca formacji, biorąc pod uwagę kwalifikacje kandydata i opinie wydane o nim przez jego przełożonych, przyjmuje go do służby zawodowej lub mu tę służbę przedłuża, w ramach istniejących etatów, bądź też nie uwzględnia jego podania o przyjęcie do służby zawodowej lub o jej przedłużenie.
§  24.
Podania o przyjęcie do służby zawodowej lub o jej przedłużenie powinny być ostatecznie załatwione w ciągu 6 tygodni od daty ich wniesienia.

O decyzji należy zawiadomić kandydata pisemnie.

§  25.
W razie nieuwzględnienia podania o przedłużenie służby zawodowej podoficer zawodowy może wnieść odwołanie w ciągu 14 dni, licząc od dnia zawiadomienia go o odmownej decyzji, do:
a)
dowódcy dywizji lub jednostki równorzędnej, jeżeli pełni służbę w formacjach podległych dowódcy dywizji lub jednostki równorzędnej,
b)
dowódcy okręgu wojskowego, jeżeli pełni służbę w formacji nie wchodzącej w skład dywizji lub jednostki równorzędnej.

Decyzja dowódcy, właściwego do załatwienia odwołania, jest ostateczna i powinna być wydana w ciągu 4 tygodni od dnia wniesienia odwołania.

W razie uwzględnienia odwołania podoficer zawodowy zostaje przeniesiony do innej formacji tego samego rodzaju wojska w myśl przepisów o przeniesieniach.

§  26.
Przyjęcie do służby zawodowej lub jej przedłużenie ogłasza się w rozkazie dziennym formacji, do której stanu podoficer należy.

Ponadto fakt przyjęcia do służby zawodowej lub jej przedłużenia stwierdza się na zobowiązaniu (wzór Nr 2).

Do art. 31.

§  27.
Podoficera zawodowego kwalifikuje przełożony o uprawnieniach dowódcy pododdziału oraz kolejni wyżsi przełożeni do dowódcy pułku (równorzędnego) włącznie.
§  28.
Jeżeli w półrocznej kwalifikacji podoficer zawodowy otrzymał od wszystkich kwalifikujących go przełożonych ujemną opinie, stwierdzającą brak kwalifikacji na podoficera zawodowego, dowódca pułku (równorzędny) zawiadamia o tym przy raporcie zainteresowanego podoficera, udzielając mu równocześnie ostrzeżenia, że w razie otrzymania choćby jednej ujemnej kwalifikacji półrocznej w ciągu następnego roku zostanie rozwiązany z nim stosunek służbowy.

Udzielenie ostrzeżenia stwierdza się protokolarnie. Protokół podpisany przez podoficera zawodowego składa się do jego akt personalnych. Poza tym dowódca pułku (równorzędny) ogłasza ostrzeżenie w rozkazie tajnym formacji.

Podoficer zawodowy po otrzymaniu ostrzeżenia zostaje przeniesiony do innego pododdziału. Jeżeli dowódca pułku (równorzędny) uznaje za konieczne przeniesienie podoficera zawodowego do innej formacji, przedstawia odpowiedni wniosek do właściwego dowódcy.

W razie otrzymania przez podoficera zawodowego ujemnej kwalifikacji po raz drugi w ciągu półtora roku dowódca pułku (równorzędny) zawiadamia o tym przy raporcie podoficera zawodowego oraz zarządza przeniesienie tego podoficera do rezerwy albo też występuje z wnioskiem do właściwego dowódcy o przeniesienie podoficera zawodowego w stan spoczynku.

§  29.
Jeżeli opinie przełożonych, kwalifikujących podoficera zawodowego, są rozbieżne, dowódca pułku (równorzędny) wyznacza komisję w składzie jednego oficera sztabowego, a w jego braku jednego ze starszych kapitanów jako przewodniczącego oraz dwóch oficerów młodszych jako członków, z których żaden nie jest przełożonym kwalifikowanego podoficera.

Komisja bada całokształt spraw, dotyczących kwalifikacyj podoficera, przy czym przewodniczący powinien zasięgnąć potrzebnych informacyj od opiniujących, jak również przesłuchać opiniowanego i zbadać przytoczone przez niego w przesłuchaniu przedstawienia faktyczne.

Po przeprowadzonym badaniu przewodniczący komisji przedstawia dowódcy pułku (równorzędnemu) wniosek, czy ostrzeżenie ma być udzielone, lub jeżeli chodzi o ponowną ujemną kwalifikację, czy ma nastąpić rozwiązanie stosunku służbowego z podoficerem zawodowym.

Decyzja dowódcy pułku (równorzędnego) jest ostateczna.

§  30.
Podoficerów zawodowych przenosi w stan spoczynku dowódca okręgu wojskowego na wniosek przełożonego o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku (równorzędnego).

Dowódca okręgu wojskowego oraz dowódca formacji, do której stanu faktycznego należy podoficer zawodowy, ogłaszają w rozkazie dziennym przeniesienie podoficera zawodowego w stan spoczynku, przytaczając w rozkazie przyczynę oraz datę przeniesienia. Datą tą ma być ostatni dzień właściwego miesiąca kalendarzowego.

Do art. 32.

§  31.
Zwolnienie podoficera zawodowego na własną prośbę ze służby zawodowej przed upływem terminu zobowiązania może nastąpić tylko wyjątkowo w przypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie.

Ponadto podoficer zawodowy może być na własną prośbę zwolniony ze służby zawodowej przed upływem terminu zobowiązania, jeżeli jest to konieczne celem przejścia podoficera zawodowego do służby cywilno-państwowej, samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych oraz jeżeli przesłużył w charakterze podoficera zawodowego co najmniej 6 lat.

Prawo zwolnienia podoficera zawodowego ze służby zawodowej na własną prośbę przysługuje przełożonemu o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku (równorzędnego).

Rozdział  V.

Obowiązki i prawa podoficerów zawodowych.

Do art. 33.
§  32.
Podoficer zawodowy obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystkie sprawy, o których powziął wiadomość bezpośrednio lub pośrednio w związku z wykonywaną służbą, jeżeli sprawy te uznano za tajne lub gdy utrzymania ich w tajemnicy wymaga dobro publiczne lub względy służbowe.

Obowiązek zachowania tajemnicy trwa zarówno w czasie pełnienia służby, jak i po rozwiązaniu stosunku służbowego.

Od obowiązku zachowania tajemnicy może podoficera zawodowego zwolnić przełożony o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku, a podoficera zawodowego zwolnionego ze służby - jego ostatnia przełożona władza wojskowa.

Do art. 37.

§  33.
Podoficer zawodowy może otrzymać urlop okolicznościowy celem załatwienia ważnych spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych.

Prawo udzielenia tych urlopów przysługuje przełożonym o uprawnieniach co najmniej dowódcy pododdziału.

§  34.
Prawo udzielania urlopów wypoczynkowych przysługuje przełożonym o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku.
§  35.
Podoficer zawodowy ma prawo do urlopu przesiedleniowego w razie przeniesienia go do formacji, znajdującej się na terenie innego garnizonu.

Prawo udzielenia urlopu przesiedleniowego przysługuje dowódcy formacji, do której podoficer zawodowy został przeniesiony.

§  36.
Podoficer zawodowy może otrzymać urlop zdrowotny, gdy stan jego zdrowia czasowo czyni go w znacznym stopniu lub całkowicie niezdolnym do służby wojskowej.

Podstawę do udzielenia urlopu zdrowotnego stanowi orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej garnizonowej lub szpitalnej.

Urlopu zdrowotnego udziela dowódca formacji o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku.

§  37.
Udzielenie urlopu ogłasza się w rozkazie dziennym formacji, do której stanu faktycznie podoficer zawodowy należy, z oznaczeniem rodzaju urlopu, czasu jego trwania oraz pierwszego i ostatniego dnia urlopu.

Do art. 38.

§  38.
Awansowanie podoficerów zawodowych powinno się odbywać w ramach istotnych potrzeb służby i wolnych etatów. Sam upływ czasokresów, wymaganych do awansu na wyższy stopień, nie stwarza sam przez się prawa do awansu, a dowódcy uprawnieni do awansowania powinni czasokresy te uważać za minimalny okres czasu, którego przesłużenie jest koniecznym warunkiem do awansu na wyższy stopień.
§  39.
Podoficer zawodowy może być awansowany na wyższy stopień wojskowy, jeżeli niezależnie od przesłużenia w posiadanym stopniu czasokresu, określonego w art. 38, posiada:
a)
odpowiednie kwalifikacje moralne i służbowe,
b)
odpowiednie wyszkolenie wojskowe i fachowe.

Do art. 40.

§  40.
Podoficer zawodowy, który pragnie wstąpić do szkoły oficerskiej, musi odpowiadać ogólnym warunkom, wymaganym od kandydatów na oficerów. Nie dotyczą go jednak ograniczenia co do wieku.

Podoficer ten wnosi w drodze służbowej odpowiednie podanie do dowódcy formacji.

§  41.
Podoficer zawodowy, który pragnie otrzymać stopień oficerski w drodze złożenia specjalnego egzaminu, wnosi w drodze służbowej odpowiednie podanie do dowódcy formacji.

Podanie to opiniują wszyscy bezpośredni jego przełożeni.

Do egzaminu może być dopuszczony kandydat, który:

a)
odpowiada ogólnym warunkom, wymaganym od kandydatów na oficerów, z wyjątkiem warunku dotyczącego wieku,
b)
odznacza się szczególnymi zaletami moralnymi,
c)
posiada bardzo dobrą ogólną kwalifikację służbową.
§  42.
Specjalny egzamin składa się przed komisją powołaną przez Ministra Obrony Narodowej.

Skład komisji i tryb jej urzędowania określi osobna instrukcja Ministra Obrony Narodowej.

Do art. 41.

§  43.
Podoficer zawodowy, który w czasie i wskutek pełnienia służby stał się niezdolnym do pełnienia służby (kat. E), może wnieść podanie o dalsze pozostawienie go w służbie zawodowej, jeżeli:
a)
pełni jeszcze służbę,
b)
wyraził zgodę na przeniesienie go do tej kategorii podoficerów zawodowych, którą dowódca uprawniony uznał dla niego za odpowiednią.

Podanie należy wnieść w drodze służbowej do Ministra Obrony Narodowej bezpośrednio po wydaniu odpowiedniego orzeczenia przez wojskowo-lekarską komisję rewizyjną.

Podanie opiniuje przełożony o uprawnieniach dowódcy pododdziału i kolejni wyżsi przełożeni w tym kierunku, czy podoficer zawodowy mimo posiadania kategorii E zdolności fizycznej może być użyty w służbie wojskowej, w jakiej kategorii podoficerów zawodowych oraz czy podanie podoficera zawodowego ze względu na całokształt jego służby wojskowej i jego dotychczasowe opinie zasługuje na uwzględnienie.

Dowódca okręgu wojskowego na skutek wniesionego przez podoficera zawodowego podania o pozostawienie go w dalszej służbie zawodowej wstrzymuje się od przeniesienia go w stan spoczynku do czasu decyzji Ministra Obrony Narodowej.

Rozdział  VI.

Postanowienia końcowe.

§  44.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

WZÓR Nr 1

DEKLARACJA

Jako ojciec (opiekun prawny) niepełnoletniego

.............................................................

(stopień, nazwisko i imię kandydata do służby nadterminowej

lub zawodowej)

urodzonego dnia .................... 19 ..... r. wyrażam zgodę

na zobowiązanie się jego do ..................................

(jednorocznej lub dwunastoletniej)

służby wojskowej w charakterze ...............................

(nadterminowego lub podoficera zawodowego)

............... dnia ......... 194 ... r.

(miejscowość)

...................................

(podpis ojca lub prawnego opiekuna)

--------------------------------------------------------------

WZÓR Nr 2

...........................

(stopień, nazwisko i imię)

...........................

przydział służbowy)

DEKLARACJA

Ja niżej podpisany .....................................

(stopień, nazwisko i imię)

urodzony w ...................... dnia ............ 19 .... r.

(miejscowość)

zobowiązuję się do (dalszej) służby wojskowej w charakterze

....................... na przeciąg ......................

.............., dnia ........ 19 .. r.

(miejscowość)

............................

(podpis zobowiązującego się)

Stwierdzam, iż ................................. powyższą

(stopień, nazwisko i imię)

deklarację podpisał w mojej obecności.

.........., dnia ....... 19 .. r.

...............................

(podpis dowódcy pododdziału

lub rejonowego kom. uzupełnień)

Stwierdzam przyjęcie wymienionego do (dalszej) służby

wojskowej w charakterze .......................... w kategorii

podoficerów zawodowych .................. z dniem ...........

19 ... r. na przeciąg ......................... i jednocześnie

ogłoszenie przyjęcia w rozkazie dziennym Nr ...... pkt .......

z dnia ............ 19 ..... r.

............., dnia ........ 19 .. r.

(miejscowość)

.........................

(podpis dowódcy formacji)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1945.42.234

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie dekretu z dnia 25 września 1945 r. o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych.
Data aktu: 25/09/1945
Data ogłoszenia: 08/10/1945
Data wejścia w życie: 08/10/1945