Pośrednictwo pracy i pośrednictwo przy zawieraniu umów o naukę zawodu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 września 1945 r.
o pośrednictwie pracy i pośrednictwie przy zawieraniu umów o naukę zawodu.

Na podstawie art. 2, 4 i 11 dekretu z dnia 2 sierpnia 1945 r. o urzędach zatrudnienia (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 182) zarządzam, co następuje:
§  1.
Kierownicy zakładów pracy obowiązani są w terminie 3-dniowym zawiadomić właściwy urząd zatrudnienia, jego oddział lub instytucję wykonywającą zastępczo czynności urzędu zatrudnienia zarówno o każdym wolnym jak i nowoobsadzonym miejscu pracy lub miejscu nauki zawodu.
§  2.
Zawiadomienia o wolnym lub nowoobsadzonym miejscu pracy dokonywa się:
1)
bezpośrednio w urzędzie ustnie lub pisemnie, przy czym na żądanie wydaje się stosowne zaświadczenie,
2)
telefonicznie, przy czym na żądanie zawiadamiającego urząd zatrudnienia przesyła mu na piśmie potwierdzenie odbioru telefonogramu,
3)
drogą pocztową lub telegraficzną, przy czym w tych wypadkach za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego lub wysłania depeszy.
§  3.
W zawiadomieniu o wolnych miejscach pracy podać należy: 1) nazwę i adres zakładu pracy, 2) zawód, płeć i ilość poszukiwanych pracowników, 3) wymagane od poszukiwanych pracowników kwalifikacje, 4) warunki pracy i wysokość wynagrodzenia, 5) okres czasu, na który ma być zawarta umowa o pracę, 6) datę, od której miejsce pracy jest lub będzie wolne.
§  4.
W zawiadomieniu o wolnych miejscach nauki zawodu podać należy:
1)
nazwę, adres i rodzaj zakładu pracy,
2)
ilość, płeć i wiek poszukiwanych uczniów (terminatorów),
3)
w jakim zawodzie mają odbyć naukę uczniowie (terminatorzy),
4)
okres czasu, na który ma być zawarta umowa o naukę zawodu,
5)
datę, od której miejsce nauki jest lub będzie wolne.
§  5.
W zawiadomieniu o obsadzeniu wolnych miejsc pracy lub nauki zawodu podać należy:
1)
nazwę, adres i rodzaj zakładu pracy,
2)
imiona, nazwiska i adresy przyjętych pracowników lub uczniów (terminatorów),
3)
jakie miejsca pracy lub miejsca nauki zawodu obsadzono,
4)
od jakiej daty i na jaki okres czasu zawarto umowy o pracę lub naukę zawodu.
§  6.
Urząd zatrudnienia obowiązany jest przyjąć każde zgłoszenie wolnego miejsca pracy, z wyjątkiem zgłoszeń, zawierających zaofiarowanie pracy sprzecznej z obowiązującymi przepisami.

Urząd zatrudnienia obowiązany jest również przyjąć każde zgłoszenie wolnego miejsca nauki zawodu, o ile pracodawca przedstawi dowody, że w myśl przepisów prawa wolno mu przyjmować uczniów do nauki zawodu.

§  7.
Każdy poszukujący pracy lub miejsca nauki zawodu, zgłaszający się do właściwego urzędu zatrudnienia w godzinach urzędowych, powinien być zarejestrowany. Jeżeli poszukujący miejsca nauki zawodu nie ma ukończonych lat 18 - zarejestrowanie może nastąpić tylko za zgodą jego przedstawiciela ustawowego.
§  8.
Właściwy do rejestrowania osób, poszukujących pracy lub nauki zawodu, jest ten urząd zatrudnienia, na którego obszarze działania zgłaszający się zamieszkuje przynajmniej od tygodnia.

Zarejestrowanie przed upływem tego terminu może nastąpić jedynie po okazaniu zaświadczenia (przekazu), uprawniającego do zarejestrowania, które wydaje urząd zatrudnienia właściwy dla dotychczasowego miejsca zamieszkania.

§  9.
Przy rejestracji poszukującego pracy urząd zatrudnienia żąda od niego udzielenia szczegółowych informacji osobistych, udowodnienia posiadanych kwalifikacji i przedstawienia świadectw z dotychczasowej pracy.

Przy rejestracji poszukującego miejsca nauki zawodu urząd zatrudnienia żąda od niego lub w jego zastępstwie od jego przedstawiciela ustawowego - udzielenia szczegółowych informacji osobistych, przedstawienia świadectw szkolnych, jako też świadectwa lekarskiego o stawie zdrowia. Ponadto urząd zatrudnienia może zażądać przedstawienia świadectwa z poradni psychotechnicznej.

§  10.
Urząd zatrudnienia zalicza poszukującego pracy do zawodu, w którym pragnie otrzymać pracę, na podstawie przedstawionych świadectw pracy, a w braku ich lub w razie jakichkolwiek wątpliwości - na podstawie przeprowadzonego sprawdzenia kwalifikacji.

Poszukujący miejsca nauki zawodu jest rejestrowany w tym zawodzie, w którym pragnie ukończyć naukę.

§  11.
W ciągu całego czasu poszukiwania pracy bądź miejsca nauki zawodu zarejestrowani w urzędzie zatrudnienia powinni przynajmniej raz w miesiącu kalendarzowym zawiadomić urząd ten ustnie bądź pisemnie, że nadal poszukują prący lub miejsca nauki zawodu.

Jeśli poszukujący pracy lub miejsca nauki zawodu nie zgłosił się do kontroli w przepisanym terminie bez uzasadnionej przyczyny, urząd zatrudnienia skreśla go z wykazu poszukujących pracy lub miejsca nauki.

§  12.
Przy wykonywaniu pośrednictwa pracy należy brać pod uwagę:
a)
zdolność zawodową i fizyczną poszukującego pracy,
b)
okoliczność pozostawania bez pracy,
c)
uczestnictwo w walkach o niepodległość Państwa Polskiego i inne ustawowe podstawy pierwszeństwa,
d)
stan rodzinny z tym, że przy równych kwalifikacjach pierwszeństwo mają żywiciele rodzin, t. j. osoby posiadające na swym wyłącznym utrzymaniu żonę, dzieci w wieku do lat 16 lub niezdolnych do pracy wstępnych i zstępnych,
e)
przy równych warunkach (kwalifikacje, okoliczność pozostawania bez pracy, pierwszeństwo ustawowe i stan rodzinny) - kolejność zarejestrowania się w urzędzie zatrudnienia.

Przy wykonywaniu pośrednictwa dla poszukujących miejsca nauki zawodu należy brać pod uwagę:

a)
zdolność zawodową i fizyczną kandydata,
b)
uczestnictwo w walkach o niepodległość Państwa Polskiego i inne ustawowe podstawy pierwszeństwa,
c)
kolejność zgłoszenia się do rejestracji.
§  13.
Przed skierowaniem poszukującego pracy lub kandydata na ucznia na wolne miejsce urząd zatrudnienia stwierdza, czy posiadają oni wymagane w zgłoszeniu wolnego miejsca kwalifikacje, dokładnie informuje ich o warunkach zadeklarowanych przez pracodawcę oraz stwierdza, czy przyjmują zaofiarowane warunki pracy lub nauki.
§  14.
Dowodem stwierdzającym, że kandydat do pracy lub nauki został skierowany przez urząd zatrudnienia na wolne miejsce po zapoznaniu się z warunkami pracy lub nauki, jest karta skierowania.
§  15.
Urząd zatrudnienia na żądanie poszukującego pracy lub miejsca nauki zawodu udziela mu należycie ustalonych danych o wolnym miejscu pracy lub nauki, które mogą mieć znaczenie dla niego.
§  16.
Urząd zatrudnienia na żądanie pracodawcy udziela mu należycie ustalonych danych, dotyczących poszukującego pracy lub miejsca nauki zawodu, które mogą mieć znaczenie przy określeniu, czy osoby te będą odpowiednie na wolne miejsce pracy lub nauki.
§  17.
Pracodawcy służy prawo wyboru kandydatów oraz prawo żądania, aby urząd zatrudnienia skierował innych kandydatów poza skierowanym.
§  18.
Poszukujący pracy lub miejsca nauki zawodu nie jest obowiązany przyjąć pracy lub miejsca nauki zawodu, zaofiarowanych przez urząd zatrudnienia, jednakże powinien odmowę uzasadnić.

Niepodanie przyczyn odmowy powoduje skreślenie z wykazu poszukujących pracy lub miejsca nauki.

§  19.
Wszelkie czynności urzędu zatrudnienia w zakresie pośrednictwa pracy i pośrednictwa w zawieraniu umów o naukę są bezpłatne.
§  20.
Przepisy §§ 6 - 19 mają zastosowanie również do oddziałów urzędu zatrudnienia oraz do instytucyj zastępczych, wykonywających powierzone im przez urzędy zatrudnienia czynności tych urzędów.
§  21.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1945.41.231

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pośrednictwo pracy i pośrednictwo przy zawieraniu umów o naukę zawodu.
Data aktu: 24/09/1945
Data ogłoszenia: 08/10/1945
Data wejścia w życie: 08/10/1945