Zaliczenie okresu wojennego do wymiaru uposażenia nauczycieli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 26 czerwca 1945 r.
w sprawie zaliczenia okresu wojennego do wymiaru uposażenia nauczycieli.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 maja 1945 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1933 r. o zasadach zaszeregowania funkcjonariuszów państwowych do grup uposażenia i automatycznego przechodzenia nauczycieli do wyższych grup uposażenia, o dodatkach lokalnych, funkcyjnych i służbowych oraz o umundurowaniu niższych funkcjonariuszów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 126) zarządzam, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia niniejszego stosuje się także do urzędników administracji szkolnej, o których mowa w § 32 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1933 r. o zasadach zaszeregowania funkcjonariuszów państwowych do grup uposażenia i automatycznego przechodzenia nauczycieli do wyższych grup uposażenia, o dodatkach lokalnych, funkcyjnych i służbowych oraz o umundurowaniu niższych funkcjonariuszów państwowych, w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 maja 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 126).
§  2.
(1)
Zaliczenia czasu pracy nauczycielskiej w jawnym szkolnictwie polskim na terenach okupowanych dokonuje kuratorium okręgu szkolnego, na obszarze którego nauczyciel (urzędnik administracji szkolnej) pracuje w chwili zgłoszenia roszczenia o zaliczenie. W stosunku do kuratorów okręgów szkolnych i urzędników zarządu centralnego Ministerstwa Oświaty zaliczenia dokonuje Ministerstwo Oświaty.
(2)
Zaliczenia czasu pracy nauczycielskiej w polskim szkolnictwie zagranicą dokonuje Ministerstwo Oświaty.
§  3.
(1)
Zaliczenie obejmuje okres pracy nauczycielskiej w jawnym szkolnictwie polskim na terenach okupowanych do dnia ich wyzwolenia spod okupacji.
(2)
Okres pracy w polskich szkołach zagranicą zalicza się do końca roku szkolnego, który nastąpił po dniu 8 maja 1945 r.
§  4.
(1)
Z okresu wojennego zalicza się nauczycielowi:
a)
czas pracy w zorganizowanym tajnym nauczaniu na terenach okupowanych - w wymiarze podwójnym,
b)
okres przebywania w więzieniu lub obozie koncentracyjnym, jeżeli w czasie trwania okupacji był czynny w zorganizowanym tajnym nauczaniu, - w wymiarze podwójnym,
c)
okres ukrywania się w ucieczce przed zarządzonymi w stosunku do niego w związku z jego pracą w zorganizowanym tajnym nauczaniu represjami okupanta, - w wymiarze pojedynczym; w przypadkach szczególnych wymiar ten podwyższony być może o połowę.
(2)
Prace organizacyjne traktowane są na równi z pracą nauczycielską.
(3)
Nauczycielom, pozostającym w dniu 1 września 1939 r. w czynnej służbie, a zwolnionym lub niezatrudnionym przez okupanta, zalicza się czas przymusowej bezczynności w połowie.
(4)
Przepisy ust. (3) stosuje się odpowiednio do nauczycieli zatrudnionych w dniu 1 września 1939 r. w publicznym lub państwowym szkolnictwie na podstawie umowy, o ile uzyskali następne mianowanie.
§  5.
Czas pracy w niezorganizowanym tajnym nauczaniu zaliczony być może w zależności od okoliczności i niebezpieczeństwa, na które nauczyciel narażał się, - w połowie lub w wymiarze wyższym. Zaliczenie w wymiarze wyższym niż pojedynczy wymaga zgody Ministra Oświaty.
§  6.
Jako końcowy termin okresu tajnego nauczania i ukrywania się przyjmuje się dzień wyzwolenia danego obszaru spod okupacji. Jako końcowy termin przebywania w więzieniu lub obozie koncentracyjnym przyjmuje się dzień wyzwolenia bądź oswobodzenia.
§  7.
(1)
Roszczenie o zaliczenie czasu w jawnym szkolnictwie polskim na terenach okupowanych, w szkolnictwie polskim zagranicą oraz okresu wojennego winno być zgłoszone przez nauczyciela, pozostającego w czynnej służbie w szkolnictwie państwowym lub publicznym, drogą służbową w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
(2)
Dla osób wywiezionych przez okupanta poza granice Rzeczypospolitej lub powracających z zagranicy oraz dla osób, które pierwsze mianowanie na stanowisko nauczycielskie w szkolnictwie państwowym lub publicznym uzyskały dopiero po wojnie, - bieg terminu 6-cio miesięcznego zaczyna się od dnia powrotu do kraju bądź dnia mianowania.
(3)
W przypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie, Minister Oświaty może zezwolić na rozpatrzenie roszczenia zgłoszonego po upływie powyższego terminu.
§  8.
Okresy wakacyjne zalicza się na równi z okresami pracy.
§  9.
W przypadku zbiegu różnych tytułów do zaliczenia dokonuje się zaliczenia najkorzystniejszego.
§  10.
Prawo do zaliczenia nie służy nauczycielom czynnym w dniu 1 września 1939 r. w szkołach państwowych i publicznych, pozostającym w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w kraju, a nie zatrudnionym obecnie w szkolnictwie państwowym lub publicznym, którzy do dnia 31 sierpnia 1945 r. nie zgłoszą się pisemnie do kuratorium okręgu szkolnego, na obszarze którego zamieszkują, do objęcia służby lub nie obejmą w terminie wskazanym wyznaczonego im stanowiska służbowego.
§  11.
(1)
Powołuje się powiatowe komisje weryfikacyjne, działające przy inspektoratach szkolnych, okręgowe komisje weryfikacyjne, działające przy kuratoriach okręgów szkolnych i ministerialną komisję weryfikacyjną, działającą przy Ministerstwie Oświaty.
(2)
Powiatowe komisje weryfikacyjne właściwe są do orzekania o zaliczeniu do uposażenia okresów, o których mowa w §§ 4 i 5, w sprawach nauczycieli szkół powszechnych oraz urzędników inspektoratów szkolnych, okręgowe komisje weryfikacyjne w sprawach nauczycieli szkół, bezpośrednio podlegających kuratorom okręgów szkolnych, inspektorów szkolnych oraz urzędników kuratoriów szkolnych, ministerialne zaś komisje weryfikacyjne w sprawach nauczycieli szkół, podlegających bezpośrednio Ministrowi Oświaty, kuratorów oraz urzędników zarządu centralnego Ministerstwa Oświaty.
§  12.
(1)
O ile zachodzą wątpliwości co do nienagannego zachowania się nauczyciela w czasie okupacji pod względem obywatelskim władza powołana do zaliczania okresów, o których mowa w § 2, bądź władza, przekazująca zgłoszenie roszczenia nauczyciela o zaliczenie okresu wojennego, przekazuje zbadanie zarzutów komisji weryfikacyjnej.
2)
W razie stwierdzenia przez komisję weryfikacyjną, że zarzuty są uzasadnione, okresy o których mowa w §§ 2, 4, 5 i 8 nie podlegają zaliczeniu.
§  13.
(1)
Przewodniczących, ich zastępców i członków komisyj powołuje Minister Oświaty. Powołanie przewodniczących i członków powiatowych i okręgowych komisyj następuje na wniosek kuratorów okręgów szkolnych. Członkowie powoływani są z pośród nauczycieli, pozostających w czynnej służbie, którzy w okresie okupacji brali udział w tajnym nauczaniu; połowę członków komisji powołuje się z listy nauczycieli, przedstawionej przez obraną przez Ministra Oświaty organizacją nauczycielską.
(2)
Komisja weryfikacyjna orzeka w składzie: przewodniczącego (zastępcy) i dwóch członków. W ramach komisji mogą być tworzone komplety. Uchwały komisji zapadają większością głosów.
(3)
Przewodniczący komisji czuwa nad jednolitością i prawidłowością postępowania i orzecznictwa poszczególnych kompletów.
(4)
Przewodniczący i członkowie komisji otrzymują za swoje czynności, dokonywane poza godzinami urzędowymi, wynagrodzenie, którego wysokość ustala zarządzenie Ministra Oświaty.
§  14.
Od orzeczenia komisji weryfikacyjnej służy odwołanie. Sprawa przechodzi wówczas do komisji wyższego rzędu, która orzeka ostatecznie. W przypadku odwołania od orzeczenia ministerialnej komisji weryfikacyjnej orzeka ostatecznie komisja ta w innym składzie.
§  15.
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej może zawiesić uchwałę komisji, od której nie odwołała się strona; w sprawie orzeka wówczas komisja wyższego rzędu; w przypadku zawieszenia uchwały ministerialnej komisji weryfikacyjnej orzeka komisja ta w innym składzie.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1945.24.140

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaliczenie okresu wojennego do wymiaru uposażenia nauczycieli.
Data aktu: 26/06/1945
Data ogłoszenia: 27/07/1945
Data wejścia w życie: 27/07/1945