Utworzenie Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

DEKRET
z dnia 30 marca 1945 r.
o utworzeniu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Tworzy się Państwowe Przedsiębiorstwo pod nazwą "Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych" zwane w dalszych artykułach Przedsiębiorstwem.

Art.  2.

Siedzibą Przedsiębiorstwa jest siedziba Naczelnych Władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  3.

Celem Przedsiębiorstwa jest:

a)
obsługiwanie gospodarstw rolnych przez tworzenie stacji traktorów i maszyn rolniczych,
b)
szkolenie obsługi traktorów oraz maszyn i narzędzi rolniczych,
c)
zakładanie i prowadzenie warsztatów reperacyjnych traktorów i narzędzi rolniczych,
d)
prowadzenie badań naukowych nad ulepszeniem maszyn i narzędzi rolniczych.
Art.  4.

Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną i jest wolne od wpisu do rejestru handlowego.

Art.  5.

Przedsiębiorstwo stanowi odrębną jednostkę gospodarczą, prowadzoną wedle zasad handlowych z uwzględnieniem potrzeb gospodarczych rolnictwa.

Przedsiębiorstwo pokrywa wszelkie wydatki z własnych dochodów i dotacji Skarbu Państwa. Przedsiębiorstwo prowadzi gospodarkę na podstawie rocznych planów finansowo-gospodarczych, podlegających zatwierdzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  6.

Przedsiębiorstwo będzie użytkować i zarządzać warsztatami reperacyjnymi, tudzież traktorami i maszynami rolniczymi znajdującymi się w rozporządzeniu Państwa oraz z majątków ziemskich, przejętych na cele reformy rolnej.

Art.  7.

Na czele Przedsiębiorstwa stoi dyrektor oraz 2-ch zastępców, których mianuje i zwalnia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych. Dyrektor odpowiedzialny jest za prawidłowe i celowe prowadzenie Przedsiębiorstwa w myśl statutu i wskazań Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Dyrektor zastępuje Przedsiębiorstwo wobec władz sądowych, administracyjnych i osób trzecich.

Art.  8.

Przedsiębiorstwo działa na podstawie statutu zatwierdzonego przez Radę Ministrów na wniosek Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  9.

Minister Rolnictwa i Reform Rolnych sprawuje nadzór nad prawidłową i dostosowaną do potrzeb rolnictwa gospodarką Przedsiębiorstwa.

Art.  10.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  11.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024