Zm.: ustawa o zaopatrzeniu inwalidzkim.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 12 grudnia 1944 r.
o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidzkim.

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r., o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W ustawie z dnia 17 marca 1932 r. o zaopatrzeniu inwalidzkim (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 31 z 1935 r.), zmienionej dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 522), ustawą z dnia 14 kwietnia 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 225) i ustawą z dnia 31 marca 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 192), wprowadza się zmiany następujące:

(1). art. 2, lit. d) otrzymuje brzmienie: "W walkach orężnych przeciw państwom zaborczym i nieprzyjacielskim o niepodległość Polski po 1 sierpnia 1914 r. oraz w wojskowych antyfaszystowskich organizacjach podziemnych i partyzanckich po 1 września 1939 r. Kierownik Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia ogłosi w porozumieniu z Kierownikiem Resortu Obrony Narodowej wykaz tych organizacyj";

(2). w art. 7, po ust. (5) wprowadza się nowy ust. (6) w brzmieniu: "Jeżeli wskutek rewizji, przewidzianej w ustępie poprzednim, związek przyczynowy ze służbą wojskową został uznany za nieuzasadniony, może inwalida najpóźniej w ciągu roku od daty zawarcia pokoju złożyć nowe dowody dla ustalenia tego związku";

(3). art. 10 otrzymuje brzmienie: "Prawo do zaopatrzenia pieniężnego z niniejszej ustawy przysługuje inwalidom wojennym i wojskowym z utratą przynajmniej 15% zdolności zarobkowej w związku przyczynowym ze służbą wojskową";

(4). art. 12 otrzymuje brzmienie: "Zasadnicza renta zupełnego inwalidy wojennego i wojskowego (powyżej 94% utraty zdolności zarobkowej) wynosi 125 zł miesięcznie.

Przez czas trwania wyjątkowych warunków gospodarczych, wywołanych wojną, pobiera inwalida i pozostali (art. 3) rentę zasadniczą w podwójnej wysokości. Czas trwania tych warunków ustali Kierownik Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia w porozumieniu z Kierownikiem Resortu Skarbu";

(5). w art. 15, w ust. (4) skreśla się wyrazy:

"W wymiarze, odpowiadającym danej miejscowości (art. 17)";

(6). art. 17 otrzymuje brzmienie: "Określone art. 11 kwoty renty zasadniczej przysługują inwalidzie bez względu na miejscu zamieszkania w kraju";

(7). w art. 22 wyrazy: "w wysokości 20% renty" zastępuje się wyrazami: "w wysokości 30% renty", a wyrazy: "w wysokości 30% renty" zastępuje się wyrazami: "w wysokości 40% renty";

(8). w art. 29, ust. (1) po punkcie 4 dodaje się jako nowy punkt 5 w brzmieniu: "Osoby roszczące prawo do zaopatrzenia z tytułu choroby, okaleczenia lub śmierci, jeżeli wypadki te nastąpiły w związku z pełnieniem służby w Wojsku Polskim, podziemnych organizacjach wojskowych i partyzanckich po 1 września 1939 r. mogą dochodzić swych praw najpóźniej w ciągu jednego roku, licząc od daty zawarcia pokoju. Jeżeli osoby te przebywają z uzasadnionych powodów zagranicą, mogą one zgłosić swe roszczenia w ciągu jednego roku od daty powrotu do kraju, najpóźniej jednak przed upływem lat pięciu od daty zawarcia pokoju";

(9). w art. 33 skreśla się postanowienia: w ust. (1) pod. lit. d) i e) oraz ust. (2), (3) i (4);

(10). art. 34 skreśla się;

(11). w art. 40, ust. (2) skreśla się wyrazy: "w wymiarze według miejscowości klasy A (art. 17)";

(12). art. 70 i art. 71 skreśla się.

Art.  2.

Upoważnia się Kierownika Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o zaopatrzeniu inwalidzkim (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 31 z 1935 r.), z uwzględnieniem zmian, wynikających z przepisów, wydanych do dnia ogłoszenia jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji artykułów i ustępów.

Art.  3.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Kierownikowi Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia i Kierownikowi Resortu Skarbu w porozumieniu z Kierownikami Resortów Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Sprawiedliwości i Spraw Zagranicznych.

Art.  4.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.15.81

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zm.: ustawa o zaopatrzeniu inwalidzkim.
Data aktu: 12/12/1944
Data ogłoszenia: 27/12/1944
Data wejścia w życie: 27/12/1944