Spis ludności i gospodarstw rolnych na wyzwolonych terenach Rzeczypospolitej Polskiej.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 1 grudnia 1944 r.
o spisie ludności i gospodarstw rolnych na wyzwolonych terenach Rzeczypospolitej Polskiej.

Zorganizowanie planowej interwencji czynnika publicznego dla usprawnienia na wyzwolonych terenach Rzeczypospolitej najważniejszych dziedzin życia gospodarczego a w szczególności rolno-aprowizacyjnych, uzyskanie możliwie dokładnych danych liczbowych, odnośnie charakterystyki społecznej ludności, wymaga przeprowadzenia spisu ludności i gospodarstw rolnych, w okresie toczących się jeszcze zmagań wojennych; przeto na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Zarządza się na wyzwolonych terenach Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzenie spisu ludności i gospodarstw rolnych.

Art.  2.

Spis dotyczy:

a)
wszystkich osób obecnych, meldowanych lub niemeldowanych, mających faktyczne miejsce zamieszkania w jakimkolwiek domu, na wozach, taborach, barkach lub łodziach albo innych temu podobnych ruchomych urządzeniach mieszkalnych, znajdujących się w obrębie obwodu spisowego;
b)
wszystkich osób, meldowanych lub niemeldowanych, przebywających czasowo, to jest mających faktyczne miejsce zamieszkania w innej miejscowości;
c)
wszystkich mieszkańców czasowo nieobecnych w miejscu swego faktycznego zamieszkania z powodów natury przemijającej;
d)
gospodarstw rolnych.
Art.  3.

Terminy i tryb spisu oraz województwa bądź powiaty lub gminy, na których ustały bezpośrednie działania wojenne i gdzie wobec tego możliwe już jest (lub będzie) jego przeprowadzenie, określą rozporządzenia Kierownika Resortu Administracji Publicznej w porozumieniu z Kierownikami Resortów Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Art.  4.

Wszelkie władze, urzędy i zakłady publiczne są zobowiązane współdziałać przy przeprowadzaniu spisu.

Art.  5.

Dla przeprowadzenia pełnego zestawienia stanu ludności z okresu przedwojennego z danymi spisowymi, Kierownik Resortu Administracji Publicznej może wydawać zarządzenia o obowiązku składania wszelkiego rodzaju zeznań, dokumentów i ksiąg w departamencie Ewidencji Ludności Resortu Administracji Publicznej.

Art.  6.

Kto umyślnie lub z niedbalstwa:

a)
będąc powołanym na komisarza lub kontrolera spisowego, odmówi wykonania zleconych funkcji;
b)
kto odmówi dostarczenia dokumentów, czy ksiąg lub wezwany do dostarczenia ich nie dostarczy;
c)
kto złoży zeznania nieprawdziwe, uchyli się od złożenia formularzy lub zeznania;
d)
kto wzbrania się wpuścić organa spisowe do mieszkania lub budynku;
e)
kto w inny sposób przeszkadza organom spisowym w wykonaniu ich czynności, lub wywiera wpływ na inne osoby w kierunku uchylenia się od złożenia zeznań, albo złożenia zeznań nieprawdziwych lub w sposób sprzeczny z przepisami

- ulega karze grzywny do 50.000 zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych) z zamianą, w razie niemożności jej uiszczenia, na karę aresztu do trzech miesięcy.

Do orzekania o powyższych wykroczeniach właściwe są powiatowe władze administracji ogólnej na wniosek organów spisowych.

Art.  7.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Kierownikowi Resortu Administracji Publicznej i innym Kierownikom Resortów we właściwym każdemu z nich zakresie działania.

Art.  8.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.15.80

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Spis ludności i gospodarstw rolnych na wyzwolonych terenach Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 01/12/1944
Data ogłoszenia: 27/12/1944
Data wejścia w życie: 27/12/1944