Wykonanie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 4 listopada 1944 r., o środkach zabezpieczających w stosunku do zdrajców Narodu.

ROZPORZĄDZENIE
KIEROWNIKÓW RESORTÓW: SPRAWIEDLIWOŚCI, BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO ORAZ GOSPODARKI NARODOWEJ I FINANSÓW
z dnia 30 listopada 1944 r.
w sprawie wykonania dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 4 listopada 1944 r., o środkach zabezpieczających w stosunku do zdrajców Narodu.

Na podstawie art. 9 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 4 listopada 1944 r., o środkach zabezpieczających w stosunku do zdrajców Narodu (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 54) zarządza się, co następuje:
§  1.
(1)
Władze bezpieczeństwa publicznego obowiązane są do zatrzymania wszystkich osób, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dopuściły się czynów, określonych w art. 1 dekretu.
(2)
Nie podlegają zatrzymaniu nieletni, którzy nie ukończyli lat 13,
(3)
Władze bezpieczeństwa publicznego jednocześnie z zatrzymaniem zabezpieczają tymczasowo majątek zatrzymanego i żyjących z nim członków rodziny.
(4)
O dokonaniu powyższych czynności władze bezpieczeństwa publicznego zawiadamiają prokuratora specjalnego sądu karnego.
(5)
Prokurator specjalnego sądu karnego powierzy opiekę tymczasową nad nieletnimi, wymienionymi w ust. (2) miejscowej (gminnej lub miejskiej) radzie narodowej i zwróci się do właściwego urzędu skarbowego o dokonanie protokolarnego zajęcia majątku osób, wymienionych w ust. (3).
§  2.
(1)
Delegowany przez właściwy urząd skarbowy urzędnik sporządzi w obecności przedstawicieli władz bezpieczeństwa publicznego i miejscowej (gminnej, lub miejskiej) rady narodowej protokół zajęcia majątku zatrzymanego i żyjących z nim członków rodziny.
(2)
Odpisy protokółu zajęcia należy doręczyć władzom bezpieczeństwa publicznego dla dołączenia do akt sprawy zatrzymanego.
(3)
Zajęty majątek ruchomy należy oddać pod tymczasowy dozór miejscowej rady narodowej lub osoby przez nią wskazanej, - gdyby zaś, ze względu na bezpieczeństwo tego majątku było to niewskazane, należy takowy przewieźć do magazynów skarbowych.
(4)
Majątek nieruchomy, jak również przedsiębiorstwa handlowe i przemysłowe należy oddać pod tymczasowy dozór miejscowej rady narodowej.
(5)
Członkami rodziny w rozumieniu ust. (2) § 1 są krewni w linii prostej, bocznej, małżonek, powinowaci oraz osoby pozostające w faktycznej wspólnocie małżeńskiej lub rodzinnej z osobą, co do której zachodzi podejrzenie, że popełniła czyn, określony w art. 1 dekretu.
§  3.
W Wypadku nieujęcia osoby wymienionej w art. 1 dekretu, lub też w wypadku wykrycia majątku ukrytego przez taką osobę, należy co do zabezpieczenia i zajęcia majątku postąpić w sposób przewidziany w § 2 niniejszego rozporządzenia.
§  4.
(1)
Władze bezpieczeństwa publicznego winny przesłuchać zatrzymanego i najdalej w ciągu 14 dni od daty zatrzymania przekazać akta sprawy właściwemu prokuratorowi specjalnego sądu karnego, który postąpi w myśl art. 2 ust. 1 i 2 dekretu.
(2)
O ile na podstawie akt sprawy prokurator dojdzie do wniosku, że brak jest dostatecznych danych do ustalenia, iż zatrzymany dopuścił się czynu, określonego w art. 1 dekretu, nakaże bądź uzupełnienie dochodzenia, bądź niezwłoczne zwolnienie zatrzymanego. Postanowienie prokuratora w tym przedmiocie jest wiążące dla władz bezpieczeństwa publicznego.
§  5.
(1)
Prokurator specjalnego sądu karnego przesyła odpis postanowienia sądu specjalnego, zapadłego w myśl art. 5 dekretu, właściwemu urzędowi skarbowemu celem wykonania przewidzianej w art. 3 dekretu konfiskaty mienia.
(2)
Odpis postanowienia w ust. 1 wymienionego, stanowi tytuł wykonawczy, na mocy którego zajęty majątek przechodzi na własność skarbu państwa, o czym należy poczynić wzmiankę w protokóle zajęcia,
§  6.
W razie rehabilitacji skazanego (art. 2 ust. 5 dekretu) zwrot jego majątku nastąpi na mocy wydanego jednocześnie przez specjalny sąd karny postanowienia w tym przedmiocie.
§  7.
(1)
W razie wyłączenia majątku członków rodziny spod konfiskaty, w myśl art. 6 dekretu, oraz w wypadkach wymienionych w § 6 - prokurator specjalnego sądu karnego przesyła odpis postanowienia sądu właściwemu urzędowi skarbowemu celem wydania osobie zainteresowanej majątku, stanowiącego jej własność. O wydaniu majątku należy poczynić wzmiankę w protokóle zajęcia i wykonania konfiskaty (§ 5 ust. 2).
(2)
W razie niemożności zwrotu skonfiskowanego majątku, w wypadkach wyszczególnionych w ust. (1) oraz w § 6, osoby zainteresowane otrzymują równowartość tego majątku.
§  8.
Miejsca odosobnienia (obozy) podlegają Kierownikowi Resortu Bezpieczeństwa Publicznego.
§  9.
Nadzór nad miejscami odosobnienia (obozami) sprawuje prokurator specjalnego sądu karnego.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.14.75

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 4 listopada 1944 r., o środkach zabezpieczających w stosunku do zdrajców Narodu.
Data aktu: 30/11/1944
Data ogłoszenia: 11/12/1944
Data wejścia w życie: 11/12/1944