Premiowanie dostaw obowiązkowych zbóż i ziemniaków w roku gospodarczym 1944/45.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 27 listopada 1944 r.
o premiowaniu dostaw obowiązkowych zbóż i ziemniaków w roku gospodarczym 1944/45.

Na podstawie art. 15 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 18 sierpnia 1944 r. o wojennych świadczeniach rzeczowych - obowiązkowych dostawach zbóż i ziemniaków dla Państwa (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 9), zarządza się, co następuje:
§  1.
Towary premiowe, w ilościach i na warunkach przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, otrzymują:

1. gospodarstwa rolne o obszarze do 50 ha użytków rolnych - po całkowitym wykonaniu obowiązkowych dostaw zbóż i ziemniaków,

2. gospodarstwa rolne o obszarze poniżej 2 ha użytków rolnych - o ile gminy, na których terenie gospodarstwa te są położone, wykonały dostawy obowiązkowe zbóż i ziemniaków przynajmniej w 75%,

3. pracownicy rolni gospodarstw:

a)
o obszarze powyżej 15 ha użytków rolnych, lub
b)
rozparcelowanych na cele reformy rolnej, - o ile zatrudnieni byli w tym samym gospodarstwie w sezonie letnim i jesiennym 1944 r. przynajmniej przez 4 miesiące i nie posiadają własnych gospodarstw, a gospodarstwa, w których byli zatrudnieni, wykonały obowiązkowe dostawy zbóż i ziemniaków przynajmniej w 75%.

Członkowie rodziny właściciela gospodarstwa rolnego, w, nim zatrudnieni, nie są uważani za pracowników rolnych.

§  2.
Uprawnieni (§ 1) otrzymują towary premiowe w następujących ilościach:
Nafta

Itr

Sól

kg

Zapałki

pud.

Wódka

Itr

Tytoń

kg

Cukier

kg

Skóra

kg

Mydło

kg

Żelazo surowe

kg

I. Kategoria. Gospodarstwa powyżej 15 ha do 50 ha użytków rolnych włącznie. 6 5 4 2,5 0,55 4,5 0,30 1 24
II. Kategoria. Gospodarstwa powyżej 5 ha do 15 ha użytków rolnych włącznie. 4,5 4 4 1,5 0,45 3,5 0,20 0,75 18
III. Kategoria. Gospodarstwa powyżej 2 ha do 5 ha użytków rolnych włącznie. 3 3 4 1,25 0,30 2,5 0,15 0,5 12
IV. Kategoria. Gospodarstwa o 2 ha użytków rolnych i mniejsze. 2 1,5 4 0,75 0,15 1,5 0,10 0,25 6
V. Kategoria. Pracownicy rolni gospodarstw powyżej 15 ha. 2 1,5 4 0,75 0,15 1,5 0,10 0,25 -

Zamiast żelaza surowego mogą być wydawane wyroby żelazne w stosunku 1 kg żelaza surowego = 2/3 kg wyrobów żelaznych.

Wymienione wyżej ilości towarów premiowych przypadają na okres do 30 czerwca 1945 r.

§  3.
Towary premiowe otrzymywać będą uprawnieni za pośrednictwem spółdzielni rolniczo-handlowych i spożywczych oraz ewentualnie innych firm, upoważnionych przez Szefa Biura Ekonomicznego przy Prezydium Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
§  4.
Podstawą do wydawania towarów premiowych przez punkty rozdzielcze będą imienne karty premiowe, które uprawnionym osobom wydadzą zarządy gminne, względnie miejskie, po stwierdzeniu wykonania dostaw, od których uzależnione jest prawo do otrzymania towarów premiowych.

Dowodem wykonania dostaw obowiązkowych są wyłącznie poświadczenia dostawy i pokwitowania wydane przez spółdzielnie i punkty skupu, uprawnione do przyjmowania dostaw obowiązkowych.

§  5.
Szef Biura Ekonomicznego lub upoważnione przez niego władze miejscowe zarządzą, w jakich terminach będą realizowane poszczególne kupony kart premiowych w poszczególnych powiatach.
§  6.
Towary premiowe winny być wydawane po ustalonych urzędowo cenach.
§  7.
Szef Biura Ekonomicznego może:
1.
uzależnić wydawanie poszczególnym gospodarstwom rolnym kart premiowych od wykonania obowiązkowych:
a)
dostaw mleka, przypadających na dane gospodarstwo za czas do końca kwartału kalendarzowego, poprzedzającego wydanie karty premiowej oraz,
b)
dostaw mięsa, wyznaczonych dla danego gospodarstwa do dnia wydania karty premiowej,

2. zezwolić na zaliczkowe wydawanie towarów premiowych gospodarstwom i osobom, które narazie nie wykonały całkowicie dostaw, w wysokości przewidzianej w § 1,

3. zarządzić zastąpienie pewnych towarów premiowych innymi towarami nie mniejszej wartości rynkowej,

4. zarządzić wydanie kart premiowych V-ej kategorii pracownikom spółdzielni i ich central, które należycie wywiązują się z akcji dostaw obowiązkowych i rozdziału artykułów premiowych,

5. do czasu sporządzenia dostatecznej ilości kart premiowych - zarządzić wydawanie towarów premiowych na podstawie poświadczonych przez zarządy gminne lub miejskie wykazów osób uprawnionych lub zaświadczeń, przez te zarządy wydanych.

§  8.
Szef Biura Ekonomicznego określi w drodze instrukcji: wzory kart premiowych, sposób wydawania tych kart, sposób wydawania towarów premiowych i wyliczania się punktów skupu z ich rozdziału oraz warunki wydawania kart premiowych osobom ze stref ewakuowanych.
§  9.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia poruczam Szefowi Biura Ekonomicznego przy Prezydium Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024