Wojenny podatek dochodowy od przedsiębiorstw żeglugi morskiej i rybołówstwa morskiego.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 marca 1943 r.
o wojennym podatku dochodowym od przedsiębiorstw żeglugi morskiej i rybołóstwa morskiego.

Na podstawie art. 79 ust./2/ ustawy konstytucyjnej stanowię co następuje:
Art.  1.
1)
W czasie trwania wyjątkowych okoliczności, wywołanych wojną, przedsiębiorstwa żeglugi morskiej i rybołóstwa morskiego, stanowiące własność obywateli polskich lub osób prawnych, mających siedzibę w Polsce, a wykonywujące zarobkową działalność poza jej granicami, opłacają od dochodu osiągniętego po dniu 31 sierpnia 1939 r. wojenny podatek dochodowy na rzecz Skarbu Państwa.
(2)
Jeżeli dochód przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu na rzecz innego państwa, Rada Ministrów może je zwolnić całkowicie lub częściowo od opłacania podatku, przewidzianego w dekrecie niniejszym.
Art.  2.

Za dochód uważa się sumę wszystkich przychodów w pieniądzach lub w wartościach pieniężnych po strąceniu:

1)
kosztów osiągnięcia, zachowania i zabezpieczenia tych przychodów łącznie z corocznym prawidłowym odpisaniem na zużycie statków, maszyn i wszelkiego rodzaju inwentarza, oraz po strąceniu strat częściowych lub całkowitych w przedmiotach, podlegających zużyciu i służących do osiągnięcia dochodu, o ile nie są uwzględnione w wyżej wymienionych kosztach;
2)
zobowiązań eksploatacyjnych przedsiębiorstwa, powstałych przed dniem 1 września 1939 r., a uregulowanych po dniu 31 sierpnia 1939 r.
3)
rezerwy na odroczone z powodu wyjątkowych okoliczności, wywołanych wojną, naprawy, przeglądy i roboty klasyfikacyjne - w wysokości do 5 % rocznie od wartości statku:
a)
o ile chodzi o statki nabyte przed dniem 1 września 1939 r. - od ich wartości na dzień 1 września 1939 r., i
b)
o ile chodzi o statki nabyte po dniu 31 sierpnia 1939 r. - od ceny nabycia.
Art.  3.

Coroczne prawidłowe odpisanie dla statków nie może przewyższać:

A)
dla statków nabytych przed dniem 1 września 1939 r.
a)
w stanie nowowybudowanym - 6% od wartości statku na dzień 1 września 1939 r. z tym jednak zastrzeżeniem, że o ile te 6% pomnożone przez ilość lat pozostałych do osiągnięcia przez statek 20 lat nie wyniesie 100% - stawkę amortyzacyjną można odpowiednio podwyższyć,
b)
w stanie używanym -- takiego odsetka któryby pokrył wartość statku na dzień 1 września 1939 r., w ciągu ilości lat pozostających do osiągnięcia przez statek 25 lat, licząc od chwili wybudowania, z tym jednak zastrzeżeniem, że o ile odsetek ten wyniesie mniej niż 6%, dopuszczalny jest odpis w wysokości 6%. W razie, gdyby w dniu 1 września 1939 r. statek miał ponad 20 lat, odpisanie nie może przewyższać 20%.
B)
Dla statków nabytych po dniu 31 sierpnia 1939 r.:
a)
w stanie nowowybudowanyni - 6% od wartości statku na dzień 1 września 1939 r. oraz nie więcej jak 1/5 część nadwyżki ceny nabycia statku ponad określoną jak wyżej jego wartość na dzień 1 września 1939 r.,
b)
w stanie używanym;

1) takiego odsetka od wartości statku na dzień 1 września 1939 r., któryby pokrył wartość w ciągu ilości lat pozostających do osiągnięcia przez statek 25 lat, licząc od chwili wybudowania, z tym jednak zastrzeżeniem, że o ile odsetek ten wyniesie mniej niż 6% - dopuszczalny jest odpis w wysokości 6%. W razie, gdyby w dniu nabycia statek miał ponad 20 lat, odpisanie nie może przewyższać 20%, oraz

2) nie więcej jak 1/5 część nadwyżki ceny nabycia statku ponad określoną jak wyżej jego wartość na dzień 1 września 1939 r.;

c)
zmontowanych z części pochodzących z różnych okresów, stosuje się zasadę odpisywania wskazaną w B/b, z tym jednak zastrzeżeniem, że jako rok budowy statku dla celów podatkowych przyjmuje się rok wybudowania kadłubu.
Art.  4.

Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia na wniosek Ministra Przemysłu, Handlu i Żeglugi zmieniać określone w art. 3 stawki corocznego prawidłowego odpisania dla statków.

Art.  5.

W razie, gdyby w danym okresie obrachunkowym wynik działalności przedsiębiorstwa, obliczony zgodnie z przepisami art. 2 i 3 wykazał stratę, stratę tę potrąca się dla celów opodatkowania z dochodów dalszych okresów obrachunkowych, dopóki nie zostanie pokryta, z tym jednak ograniczeniem, że okres, w ciągu którego będą dokonywane potrącenia, nie może przewyższać 5 lat.

Art.  6.

Wartość statków, o której mowa w art. 2 i 3, ustala jeden z biegłych, wyznaczonych przez Ministra Przemysłu, Handlu i Żeglugi.

Art.  7.

Wysokość wojennego podatku dochodowego wynosi 50% dochodu.

Art.  8.

Dochody osiągnięte w czasie od dnia 1 września 1939 r. do zakończenia ostatniego okresu obrachunkowego, poprzedzającego wydanie niniejszego dekretu, podlegają opodatkowaniu po wejściu w życie dekretu, dochody zaś osiągnięte od wskazanego wyżej okresu obrachunkowego do dnia 31 grudnia 1942 r. oraz dochody za lata następne podlegają opodatkowaniu po zakończeniu każdego roku kalendarzowego.

Art.  9.
1)
Przedsiębiorstwa żeglugi morskiej i rybołóstwa morskiego składają Ministrowi Skarbu zamknięcia rachunkowe:
a)
za okres od dnia 1 września 1939 r. do zakończenia ostatniego okresu obrachunkowego, poprzedzającego wydanie niniejszego dekretu - w ciągu 6 miesięcy od dnia jego wejścia w życie;
b)
za okres od wskazanego wyżej zamkniętego okresu obrachunkowego i za dalsze lata - w ciągu 6 miesięcy po upływie każdego roku kalendarzowego.
(2)
Zamknięcia rachunkowe należy składać Ministrowi Skarbu po sprawdzeniu przez jednego z biegłych rachunkowych uznanych przez Ministra Skarbu. Minister Skarbu osobnym obwieszczeniem poda do wiadomości spis biegłych rachunkowych.
(3)
Po otrzymaniu zamknięcia rachunkowego Minister Skarbu może zarządzić badanie rachunkowości przedsiębiorstwa przez wyznaczoną przez siebie osobę.
Art.  10.
1)
Minister Skarbu ustala wymiar podatku na podstawie przedstawionego zamknięcia rachunkowego oraz, w przypadku przewidzianym w art. 9 ust. 3, sprawozdania osoby, która przeprowadziła badania, i zawiadamia o tem przedsiębiorstwo.
(2)
Wymierzony podatek płatny jest w ciągu 30 dni od chwili otrzymania przez przedsiębiorstwo zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
Art.  11.

Zwalnia się na czas trwania mocy obowiązującej niniejszego dekretu przedsiębiorstwa żeglugi morskiej i rybołóstwa morskiego od wszystkich innych danin i podatków na rzecz Skarbu Państwa i ciał samorządowych.

Art.  12.

Dekret niniejszy traci moc obowiązującą w terminie określonym przez rozporządzenie Rady Ministrów.

Art.  13.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrom Skarbu oraz Przemysłu, Handlu i Żeglugi.

Art.  14.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1943.3.7

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Wojenny podatek dochodowy od przedsiębiorstw żeglugi morskiej i rybołówstwa morskiego.
Data aktu: 30/03/1943
Data ogłoszenia: 31/03/1943
Data wejścia w życie: 31/03/1943