Odpowiedzialność karna za zbrodnie wojenne.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 marca 1943 r.
o odpowiedzialności karnej za zbrodnie wojenne.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię co następuje:
Art.  1.

Odpowiedzialności karnej z mocy przepisów dekretu niniejszego podlegają osoby, przynależne do Rzeszy Niemieckiej lub państw z nią sprzymierzonych bądź współdziałających, jako też inne osoby działające w interesie Rzeszy Niemieckiej lub rzeczonych państw, za przestępstwa popełnione po dniu 31 sierpnia 1939 r., bez względu na miejsce popełnienia czynu.

Art.  2.

Kto wbrew normom prawa międzynarodowego dopuszcza się czynu na szkodę Państwa Polskiego, polskiej osoby prawnej lub obywatela polskiego,

podlega karze więzienia.

Art.  3.

Jeżeli czyn wymieniony w art. 2 spowodował śmierć, szczególne udręczenie, kalectwo, trwałą chorobę fizyczną lub psychiczną, trwałą niezdolność do pracy zawodowej, poddanie czynowi nierządnemu lub wysiedlenie obywatela polskiego,

sprawca podlega karze więzienia dożywotnio lub karze śmierci.

Art.  4.

Jeżeli czyn wymieniony w art. 2 sprowadził w Polsce niebezpieczeństwo powszechne dla życia lub zdrowia ludzkiego,

sprawca podlega karze więzienia dożywotnio lub karze śmierci.

Art.  5.

Kto zmusza obywatela polskiego do wstąpienia do wojska obcego lub, wbrew normom prawa międzynarodowego, do pracy dla nieprzyjaciela,

podlega karze więzienia dożywotnio lub karze śmierci.

Art.  6.
(1)
Kto orzekając w imieniu władz okupacyjnych na podstawie przepisów prawnych, wydanych wbrew normom prawa międzynarodowego, wyrządza krzywdę obywatelowi polskiemu,

podlega karze więzienia.

(2)
Jeżeli tego rodzaju orzeczenie spowodowało jeden ze skutków wymienionych w art. 3,

sprawca podlega karze więzienia dożywotnio lub karze śmierci.

Art.  7.

Kto wbrew normom prawa międzynarodowego dokonywa rabunku, kradzieży, zniszczenia lub istotnego uszkodzenia mienia publicznego lub prywatnego, jeżeli mienie to stanowi wartość ogólnonarodową,

podlega karze więzienia dożywotnio lub karze śmierci.

Art.  8.

W razie skazania za czyn, przewidziany w dekrecie niniejszym, sąd może orzec karę dodatkową przepadku majątku i utraty zdolności do dziedziczenia.

Art.  9.

Kto pomaga sprawcy przestępstwa, objętego dekretem niniejszym, do uchylenia się od odpowiedzialności lub nie zapobiega takiemu uchyleniu się, mogąc to uczynić,

podlega karze więzienia, karze więzienia dożywotnio lub karze śmierci.

Art.  10.

Karom z art. 2-9 dekretu niniejszego podlega zarówno ten, kto zarządza dokonanie czynu przewidzianego w dekrecie niniejszym, jak i ten, kto zarządzenie takie wykonywa.

Art.  11.

W sprawach o przestępstwa, objęte dekretem niniejszym, bieg terminów przedawnienia, przewidziany w art. 86 kodeksu karnego, rozpoczyna się z upływem 6 miesięcy po wznowieniu czynności Sądu Najwyższego.

Art.  12.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  13.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024