Podatek od niektórych wynagrodzeń z funduszów państwowych.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 3 września 1939 r.
o podatku od niektórych wynagrodzeń z funduszów państwowych.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.

Wprowadza się podatek od niektórych wynagrodzeń wypłacanych z funduszów państwowych.

Art.  2.

Podatkowi podlegają wynagrodzenia wypłacane:

1)
przez Skarb Państwa i Skarb Śląski;
2)
przez państwowe przedsiębiorstwa, zakłady i monopole.
Art.  3.

Płatnikami podatku są:

1)
funkcjonariusze państwowi określeni w art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu funkcjonariuszów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 86, poz. 663), żołnierze określeni w art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 43, poz. 362), sędziowie w sądownictwie powszechnym i administracyjnym oraz prokuratorzy, aplikanci, asesorowie sądowi, oficerowie i szeregowi Policji Państwowej i Straży Granicznej;
2)
posłowie i senatorowie;
3)
pracownicy: przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", administracji lasów państwowych oraz monopolów państwowych, których stosunek służbowy ma charakter publicznoprawny;
4)
osoby, pobierające zaopatrzenie emerytalne, wdowie i sieroce ze Skarbu Państwa, Skarbu Śląskiego oraz z przedsiębiorstw państwowych i monopolów na podstawie przepisów obowiązujących od dnia 1 lutego 1934 r.
Art.  4.
1.
Za wynagrodzenia w rozumieniu dekretu niniejszego uważa się wszelkiego rodzaju wynagrodzenia w pieniądzach wraz z dodatkami i w naturze, które płatnik uzyskuje: z tytułu diet poselskich i senatorskich, z tytułu stosunku służbowego, z tytułu udziału w zarządach związków prawa publicznego, z tytułu udziału we wszelkiego rodzaju radach, komitetach, komisjach itp., z tytułu spełniania funkcji kontrolnych z ramienia władz nadzorczych albo też z tytułu prawa do emerytury lub zaopatrzenia bez względu na rodzaj i nazwę tych wynagrodzeń.
2.
Za wynagrodzenia osób pełniących służbę poza granicami Państwa, uważa się uposażenie zasadnicze.
3.
Rozporządzenie Ministra Skarbu ustali jakie świadczenia w naturze będą podlegały podatkowi oraz zasady obliczania wartości tych świadczeń.
Art.  5.

Podatkowi nie podlegają wynagrodzenia określone w art. 4 dekretu niniejszego, jeżeli łączna suma tych wynagrodzeń bez jakichkolwiek potrąceń, wypłacana przez poszczególną władzę, urząd, przedsiębiorstwo, zakład itp. nie przekracza 150 zł miesięcznie.

Art.  6.

Za podstawę ustalenia stopy procentowej i obliczenia podatku przyjmuje się łączną sumę wszelkich wynagrodzeń, wypłacanych przez poszczególną władzę, urząd, przedsiębiorstwo, zakład, instytucję itp. w ciągu miesiąca, bez jakichkolwiek potrąceń. Jeżeli jednak wskutek przypadającego dnia świątecznego na normalny dzień wypłaty następuje w jednym miesiącu wypłata stałego miesięcznego wynagrodzenia za dwa miesiące, to dla celów ustalenia stopy procentowej i obliczenia podatku wynagrodzenie za każdy miesiąc traktuje się jako wypłacone w normalnym miesiącu wypłaty.

Art.  7.
1.
Podatek pobiera się drogą potrącenia przy wypłacie wynagrodzeń według następującej skali:
Stopień wynagrodzenia Wysokość wynagrodzenia wypłaconego w ciągu miesiąca w złotych Stopa procentowa podatku
ponad do
1 150 200 2
2 200 250 5
3 250 500 9
4 500 1.000 15
5 1.000 2.000 21
6 2.000 30
2.
Jeżeli płatnik uzyskuje wynagrodzenie w pieniądzach i w naturze, podatek nie może przekraczać 25% wynagrodzenia pieniężnego.
3.
Podatek należy potrącać w ten sposób, aby z wynagrodzenia wyższego stopnia po potrąceniu podatku nie pozostało nigdy mniej, niż zostaje z najwyższego wynagrodzenia bezpośrednio niższego stopnia po potrąceniu podatku przypadającego na ten stopień. Jeżeli z wynagrodzenia po potrąceniu podatku pozostałaby kwota mniejsza niż najwyższe wynagrodzenie nie podlegające podatkowi, należy podatek potrącić tylko w wysokości nadwyżki ponad to najwyższe wynagrodzenie.
Art.  8.

Podatkowi podlegają wynagrodzenia:

1)
wypłacane w czasie od dnia 1 października 1939 r. bez względu na to, za jaki czas wynagrodzenia te przypadają;
2)
wypłacane za czas od dnia 1 października 1939 r. bez względu na czas wypłaty.
Art.  9.
1.
Obowiązek potrącania podatku ciąży na władzach, urzędach, przedsiębiorstwach, zakładach itp., wypłacających wynagrodzenia.
2.
Potrącone kwoty należy wpłacić do kasy właściwego urzędu skarbowego w ciągu dni siedmiu, z dołączeniem wykazu potrąceń, sporządzonego według ustanowionego przez Ministra Skarbu wzoru, lub odpisu listy płacy, zawierającej dane, niezbędne do sprawdzenia prawidłowości dokonanych potrąceń.
Art.  10.

Postępowanie w sprawach podatku podlega przepisom ordynacji podatkowej, a w szczególności przepisom, dotyczącym państwowego podatku dochodowego, pobieranego według działu II ustawy o państwowym podatku dochodowym.

Art.  11.
1.
Należności z tytułu podatku wpływają w całości do Skarbu Państwa.
2.
Do kwot podatku nie mogą być pobierane żadne dodatki ani na rzecz Skarbu Państwa ani też na rzecz związków samorządowych.
3.
Służące z mocy przepisów szczególnych zwolnienia od podatków nie mają zastosowania do podatku pobieranego na zasadzie dekretu niniejszego.
Art.  12.

Rada Ministrów może na wniosek Ministra Skarbu w drodze rozporządzeń obniżać stopy procentowe, ustalone w art. 7 ust. 1, podwyższać stawki wynagrodzeń wolnych od podatku oraz znieść pobór tego podatku.

Art.  13.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  14.
1.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 października 1939 r.
2.
Z tym dniem traci moc obowiązującą dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. o specjalnym podatku od wynagrodzeń z funduszów publicznych (Dz. U. R. P. Nr 82, poz. 503) oraz art. 13 ustawy skarbowej z dnia 29 marca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 177).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.89.567

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Podatek od niektórych wynagrodzeń z funduszów państwowych.
Data aktu: 03/09/1939
Data ogłoszenia: 03/09/1939
Data wejścia w życie: 01/10/1939