Umundurowanie dozorców celnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 sierpnia 1939 r.
o umundurowaniu dozorców celnych.

Na podstawie art. 35 ust. 2 i 104 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 64) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 737) oraz art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu funkcjonariuszów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 86, poz. 663) zarządza się co następuje:
§  1.
Dozorcy celni w rozumieniu rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 maja 1939 r. o dozorcach celnych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 322) obowiązani są do pełnienia służby w mundurze, odpowiadającym przepisom i wzorom, podanym w rozporządzeniu niniejszym.
§  2.
1.
Umundurowanie składa się: z płaszcza, kurtki, spodni, czapki i peleryny - barwy zielonej oraz pasa.
2.
Płaszcze, kurtki, spodnie i czapki na okres zimowy będą wykonywane z sukna; kurtki, spodnie i czapki na okres letni z lekkiego materiału półwełnianego; peleryny z materiału gumowanego; pas ze skóry.
3.
Kolor oznak funkcyjnych jest złoty; guziki z żółtego metalu z orłem państwowym; rozmiary guzików: duży 23 mm średnicy, mały 17 mm średnicy.
§  3.
Poszczególne części umundurowania powinny być sporządzone według następującego wzoru:
1)
płaszcz dwurzędowy (wzór Nr 1), (po sześć guzików dużych w rzędzie, z dwiema kieszeniami). Kołnierz leżąco-wykładany szerokości 14 cm, zapinany na haftkę. Z tyłu płaszcza, na linii stanu znajduje się pęto przypięte do płaszcza za pomocą dwu dużych guzików. Na kołnierzu w rogu u dołu laska Merkurego w wieńcu z liści laurowych i dębowych, długości 2 cm z żółtego metalu (wzór Nr 2);
2)
kurtka jednorzędowa (wzór Nr 3) bez rozcięcia z tyłu, zapinana na sześć dużych guzików, z wewnętrznymi czterema kieszeniami, dwie u góry, dwie u dołu, z patkami górnymi (szerokość 12 - 14 cm i wysokość 6 cm) i dolnymi (szerokość 16 - 18 cm i wysokość 7 cm), zapinanymi na jeden mały guzik. Długość kurtki taka, aby dół jej z tyłu przy pozycji siedzącej dotykał płaszczyzny siedzenia. Kołnierz stojąco-wykładany, wysokość 5 - 6 cm, zapinany na haftki. Na kołnierzu w rogu u dołu laska Merkurego jak na kołnierzu płaszcza;
3)
spodnie długie, równej szerokości w dole i w kolanie (bez mankietów) do trzewików lub krótkie do butów;
4)
pas rzemienny koloru ciemnobrązowego z klamrą o podwójnym zapięciu i skórzaną zasuwką;
5)
czapka:
a)
na okres letni - okrągła (wzór Nr 4a i b) z materiału mundurowego z daszkiem i podpinką ze skóry czarnej lakierowanej, zapinaną na żółtą metalową sprzączkę i dwie skórzane zasuwki, przytwierdzoną do czapki dwoma małymi guzikami. Na rondzie czapki nad otokiem orzeł państwowy bez tarczy z żółtego metalu, na otoku nad podpinką laska Merkurego w wieńcu z liści laurowych i dębowych. Wymiary: wysokość ronda 5 cm, otoku 5 cm, długość daszka 5 cm, szerokość podpinki 11/2 cm, wysokość orła 4 cm (wzór Nr 5) laski Merkurego 2 cm (wzór Nr 2),
b)
na okres zimowy - typu narciarskiego (wzór Nr 6a, b) i c) z sukna mundurowego, z owalnym denkiem, usztywnionym daszkiem, podwójnie składanym otokiem, ściąganym z przodu żółtą zasuwką. Na rondzie czapki nad otokiem orzeł państwowy bez tarczy z żółtego metalu, na otoku nad podpinką laska Merkurego. Wymiary: wysokość czapki 7,7 cm, otoku 5 cm, długość daszka 6,5 cm, szerokość podpinki 2,2 cm, wysokość orła 4 cm, laski Merkurego 2 cm;
6)
peleryna kroju peleryn szeregowych Policji Państwowej.
§  4.
1.
Oznaką dozorców celnych są złote galony umieszczone na lewym rękawie kurtki i płaszcza, szerokości 1 cm w kształcie kąta prostego, zwróconego ostrzem do góry o ramionach długości 5 cm; końce ramion ścięte pionowo (wzór Nr 7).
2.
Oznaką starszego dozorcy celnego są trzy galony, dozorcy celnego dwa galony, pomocniczego dozorcy celnego jeden galon.
§  5.
Okres używalności umundurowania ustala się: na dwa lata dla kurtki, spodni i czapki; na trzy lata dla płaszcza; na pięć lat dla peleryny i na 8 lat dla pasa.
§  6.
1.
Mundur stanowi własność dozorcy celnego.
2.
W przypadku utraty lub zniszczenia z winy dozorcy celnego poszczególnych części umundurowania przed upływem wyznaczonego okresu używalności, otrzymuje on materiał na sporządzenie nowych części umundurowania, przy czym obowiązany jest zwrócić Skarbowi Państwa część kosztów tego umundurowania, przypadającą za czas niewykorzystany.
§  7.
Dozorcom celnym dozwolone jest noszenie munduru także poza służbą.
§  8.
Dozorcom celnym przeniesionym w stan spoczynku lub zwolnionym ze służby nie służy prawo noszenia munduru.
§  9.
Dozorcy celni obowiązani są zmienić dotychczasowe oznaki oraz szczegóły umundurowania niezgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia w terminie sześciu tygodni od dnia jego ogłoszenia.
§  10.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 1929 r. o umundurowaniu dozorców celnych (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 1, poz. 1).
ZAŁĄCZNIKI

WZÓR Nr 1.

grafika

WZÓR Nr 2.

grafika

WZÓR Nr 3.

grafika

WZÓR Nr 4.

grafika

WZÓR Nr 5.

grafika

WZÓR Nr 6.

grafika

WZÓR Nr 7.

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.76.509

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie dozorców celnych.
Data aktu: 09/08/1939
Data ogłoszenia: 25/08/1939
Data wejścia w życie: 25/08/1939