Ceny soli i solanki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 7 kwietnia 1939 r.
o cenach soli i solanki.

Na podstawie art. 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o przedsiębiorstwie "Polski Monopol Solny" (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 497) zarządzam co następuje:
§  1.
Ustala się ceny soli i solanki, określone w cenniku, załączonym do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Hurtownicy, z którymi Polski Monopol Solny zawarł umowy o wprowadzaniu soli do obrotu, przewidziane w art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży soli (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 616), obowiązani są udzielać nabywcom soli, przy zakupywaniu soli w ilościach nie mniejszych niż 50 kg jednorazowo, rabaty od cen, określonych w cenniku w następujących wysokościach:
a)
od soli wymienionych pod lit. A pkt 1, 2 i 3 - 10%,
b)
od soli wymienionej pod lit. A pkt 4 - 20%,
c)
od soli wymienionych pod lit. B pkt 1, 2 i 3 - 20%,
d)
od soli wymienionych pod lit. C pkt 1 i 2 - 15%.

Powyższe rabaty będą również udzielane przy zakupie soli bezpośrednio w Polskim Monopolu Solnym przez osoby inne, niż hurtownicy soli, w ilościach jednak nie mniejszych niż 10.000 kg jednorazowo, a - o ile to dotyczy rabatu wymienionego pod lit. c) - w ilości nie mniejszej niż 50 kg jednorazowo.

§  3.
Sprzedaż soli po cenie wymienionej w cenniku pod lit. F, wymaga zgody Ministra Skarbu, przy czym w wypadkach szczególnych, kiedy to będzie usprawiedliwione właściwościami produkcji przemysłowej, Minister Skarbu może zezwolić na obniżenie ceny tej soli lub na sprzedaż do tego samego celu innego gatunku soli niż wymieniony w cenniku i po innej cenie.
§  4.
Hurtownicy mogą sprzedawać sól, wymienioną w cenniku pod lit. A pkt 1 i 2, tylko w zaplombowanych workach monopolowych, a do określonej w cenniku ceny tej soli mogą doliczać ustaloną przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Solnego wartość worka.

Przy zwrocie przez nabywców tej soli nieuszkodzonego worka przedsiębiorstwo "Polski Monopol Solny" oraz hurtownicy obowiązani są zwracać pobraną wartość worka.

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 maja 1939 r.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 18 czerwca 1936 r. o cenach soli i solanki (Dz. U. R. P. Nr 48, poz. 347) w brzmieniu ustalonym rozporządzeniami Ministra Skarbu z dnia 20 lutego 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 100), z dnia 18 marca 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 158) i z dnia 31 października 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 589).

ZAŁĄCZNIK 

CENNIK SOLI I SOLANKI

A.

Sól przeznaczona do spożycia przez ludzi oraz do wyrobu środków konserwujących artykuły żywności (sól kuchenna).

1. Sól biała - w miejscu sprzedaży z opakowaniem sprzedawcy - za 1 kg 32 gr

2. Sól szara - w miejscu sprzedaży z opakowaniem sprzedawcy - za 1 kg 20 gr

3. Sól biała - w miejscu sprzedaży z kartonowym opakowaniem monopolowym:

a)
w 1 kilogramowych paczkach - za 1 kg 46 gr
b)
w 0,5 kilogramowych paczkach - za 1 kg 50 gr

4. Sól jodowana - w miejscu sprzedaży z kartonowym opakowaniem monopolowym w 1/4 kilogramowych paczkach - za 1 kg 100 gr

B.

Sól przeznaczona do kąpieli leczniczych (sól kąpielowa).

1. Sól zwykła - w miejscu sprzedaży z opakowaniem monopolowym w 2 lub 3 kilogramowych woreczkach - za 1 kg 30 gr

2. Sól aromatyczna - w miejscu sprzedaży z opakowaniem monopolowym w 2 lub 3 kilogramowych paczkach - za 1 kg 40 gr

3. Sól zwykła - w miejscu sprzedaży z opakowaniem sprzedawcy - za 1 kg 22 gr

C.

Sól przeznaczona do celów hodowlano-rolniczych (sól bydlęca).

1. Sól mielona skażona - bez opakowania w miejscu sprzedaży - za 1 kg 5,5 gr

2. Sól skażona w brykietach - bez opakowania w miejscu sprzedaży - za 1 kg 8 gr

3. Sól w bryłach - bez opakowania w hurtowni lub przy nabyciu nie mniej niż 50 kg w żupie solnej - za 1 kg 6,5 gr

D.

Sól przeznaczona do solenia ryb i krabów (sól rybacka).

1. Sól biała - bez opakowania loco wagon stacja załadowania przez żupę solną, przy nabyciu nie mniej niż 100 kg - za 1 kg 3,3 gr

2. Sól biała - bez opakowania w hurtowni - za 1 kg 6,5 gr

E.

Sól przeznaczona do celów przemysłowo-technicznych (sól techniczna).

1. Sól nieskażona - bez opakowania loco wagon stacja załadowania przez żupę solną, przy nabyciu nie mniej niż 100 kg - za 1 kg 4 gr

2. Sól skażona ogólnymi środkami skażenia - bez opakowania loco wagon stacja załadowania przez żupę solną, przy nabyciu nie mniej niż 100 kg - za 1 kg 4,75 gr

Przy sprzedaży soli skażonej szczególnymi środkami skażenia do ceny określonej w pkt 1 dolicza się koszty skażenia w wysokości określanej przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Solnego.

3. Sól skażona ogólnymi środkami skażenia - bez opakowania w hurtowni - za 1 kg

7,5 gr

Przy sprzedaży soli skażonej szczególnymi środkami skażenia, w razie wyższych kosztów skażenia, dolicza się do ceny określonej w niniejszym punkcie różnicę tych kosztów w wysokości określanej przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Solnego.

F.

Sól przeznaczona dla specjalnych przemysłów chemicznych (sól chemiczna).

Sól biała nieskażona - bez opakowania loco wagon stacja załadowania przez żupę solną, przy nabyciu nie mniej niż 10.000 kg - za 1 kg 3,3 gr

Przy sprzedaży tej soli w postaci skażonej dolicza się koszty skażenia w wysokości określanej przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Solnego.

G.

Solanka przeznaczona do kąpieli leczniczych (solanka kąpielowa).

Solanka o naturalnym nasyceniu, bez naczyń, w miejscu poboru u źródła solnego - za 1 l 0,3 gr

H.

Solanka przeznaczona dla celów hodowlano-rolniczych (solanka bydlęca).

1. Solanka o naturalnym nasyceniu, zawierająca do 10% soli - za 1 l 0,3 gr

2. Solanka o naturalnym nasyceniu, zawierająca ponad 10% do 20% soli - za 1 l 0,6 gr

3. Solanka o naturalnym nasyceniu, zawierająca ponad 20% soli - za 1 l 0,8 gr

bez naczyń, w miejscu poboru u źródła solnego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.37.244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ceny soli i solanki.
Data aktu: 07/04/1939
Data ogłoszenia: 25/04/1939
Data wejścia w życie: 01/05/1939