Komisje nadzorcze nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 14 lutego 1939 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o komisjach nadzorczych nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobim, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk.

Na podstawie art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 102, poz. 678) zarządzam co następuje:
1.
Nazwa, zadania i zakres działania.
§  1.
Dla współdziałania z władzami państwowymi w wykonaniu bezpośredniego nadzoru nad przebiegiem i organizacją obrotu artykułami objętymi rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 102, poz. 678) oraz nad organizacją targowisk powołuje się komisje nadzoru rynku mięsnego: główną, okręgowe i lokalne.
§  2.
Komisje noszą nazwę: "Główna Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego", "Okręgowa Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego" , "Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego".
§  3.
(1)
Do zadań komisyj nadzoru rynku mięsnego należy:
1)
współdziałanie z władzami rządowymi przy wprowadzaniu w życie przepisów i zarządzeń dotyczących obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz hurtowego obrotu mięsem,
2)
badanie potrzeb w zakresie organizacji tegoż obrotu i przedstawianie władzom rządowym projektów dotyczących regulowania rynku mięsnego,
3)
opiniowanie projektów w zakresie regulowania rynku mięsnego,
4)
szerzenie wśród zainteresowanych czynników znajomości obowiązujących przepisów i zarządzeń w zakresie obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem,
5)
wykonywanie innych czynności i prac poruczonych przez władze nadzorcze w zakresie tegoż obrotu.
(2)
Ponadto do zadań Komisji Głównej i okręgowych należy kontrola i koordynacja działalności komisyj niższego rzędu.
2.
Obszar działania i siedziba komisyj.
§  4.
Główna Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego obejmuje swym działaniem w zakresie wymienionym w § 3 ust. (1) obszar m. st. Warszawy, a w zakresie wymienionym w § 3 ust. (2) obszar całego Państwa. Siedzibą jej jest m. st. Warszawa.
§  5.
(1)
Okręgowa Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego obejmuje swym działaniem w zakresie wymienionym w § 3 ust. (1) obszar gminy, w której ma swą siedzibę, a w zakresie wymienionym w § 3 ust. (2) obszar, dla którego jest ustanowiona.
(2)
Okręgowe Komisje Nadzoru Rynku Mięsnego są ustanawiane w miastach wojewódzkich dla każdego województwa oddzielnie z wyjątkiem:
1)
Okręgowej Komisji Nadzoru Rynku Mięsnego we Lwowie, której działalność obejmuje obszar województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego,
2)
Okręgowej Komisji Nadzoru Rynku Mięsnego w Wilnie, której działalność obejmuje obszar województw: wileńskiego i nowogrodzkiego.
§  6.
Właściwy wojewoda na wniosek okręgowej komisji nadzoru rynku mięsnego w drodze zarządzenia:
1)
ustanawia lokalne komisje nadzoru rynku mięsnego,
2)
ustala ich obszar działania oraz siedzibę.
3.
Organizacja komisyj.
§  7.
(1)
Główna Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego składa się: z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i pięciu członków.
(2)
Przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i dwóch członków, reprezentujących związki samorządu terytorialnego, powołuje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych. Pozostałych członków powołuje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych spośród kandydatów przedstawionych przez Związki: Izb i Organizacyj Rolniczych R. P., Izb Przemysłowo-Handlowych i Izb Rzemieślniczych - po jednym od każdego z nich. W tym samym trybie powołuje się pięciu zastępców członków Komisji.
(3)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych może rozszerzyć skład Głównej Komisji Nadzoru Rynku Mięsnego przez powołanie nowych członków przedstawionych przez Komisję spośród osób reprezentujących giełdy mięsne, kasy targowe, centrale spółdzielni zbytu inwentarza, przemysł mięsny oraz rządową lub samorządową służbę weterynaryjną.
(4)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych może rozwiązać komisję przed upływem kadencji lub odwołać przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, poszczególnych jej członków i ich zastępców oraz powołać nowych w trybie przewidzianym w ust. (2).
§  8.
(1)
Okręgowa Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego składa się: z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, z przedstawicieli terytorialnie właściwych izb: rolniczej, przemysłowo-handlowej i rzemieślniczej, po jednym od każdej z nich, oraz dwóch przedstawicieli: w województwach zachodnich - wojewódzkiego związku samorządowego, a w województwach pozostałych - wojewódzkich organów kolegialnych.
(2)
Terytorialnie właściwa izba rolnicza przedstawia do zatwierdzenia właściwemu wojewodzie skład członków komisji okręgowej i ich zastępców, uzgodniony z pozostałymi izbami samorządu gospodarczego oraz z wojewódzkimi związkami samorządowymi - w województwach zachodnich, a wojewódzkimi wydziałami - w pozostałych województwach.
(3)
Wojewoda może rozszerzyć skład Okręgowej Komisii Nadzoru Rynku Mięsnego przez powołanie nowych członków spośród przedstawicieli miejscowej giełdy mięsnej, kasy targowej, spółdzielni zbytu inwentarza, przetwórni mięsnej oraz organów służby weterynaryjnej.
(4)
Wojewoda może rozwiązać komisję przed upływem kadencji lub odwołać poszczególnych członków i zastępców oraz zatwierdzić nowych w trybie przewidzianym w ust. (2).
§  9.
(1)
Lokalna Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego składa się: z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, z przedstawicieli terytorialnie właściwych izb: rolniczej, przemysłowo-handlowej i rzemieślniczej, po jednym od każdej z nich, oraz z dwóch przedstawicieli związków samorządu terytorialnego, z których jeden jest przedstawicielem gminy właściwej dla siedziby komisji.
(2)
Przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, członków komisji i ich zastępców powołują właściwi wojewodowie spośród kandydatów przedstawionych przez komisję okręgową.
(3)
Jeżeli działalność komisji rozciąga się również na targowiska znajdujące się poza miejscem jej siedziby, skład komisji zwiększa się o jednego członka na każde z tych targowisk.
(4)
Wojewoda może rozwiązać komisję przed upływem kadencji lub odwołać poszczególnych członków i zastępców oraz powołać nowych w trybie przewidzianym w ust. (2).
§  10.
Kadencja komisyj nadzoru rynku mięsnego: głównej, okręgowych i lokalnych trwa trzy lata.
§  11.
Wzór regulaminów komisyj nadzoru rynku mięsnego wydaje w drodze zarządzenia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych.
4.
Inspektorzy.
§  12.
(1)
Główna Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego wykonywa swe czynności przy pomocy biura, na którego czele stoi Główny Inspektor Nadzoru Rynku Mięsnego, powoływany i odwoływany przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych, po wysłuchaniu opinii Przewodniczącego Głównej Komisji.
(2)
Okręgowa Komisja Nadzoru Rynku Mięsnego wykonywa swe czynności przy pomocy okręgowego inspektora nadzoru rynku mięsnego powoływanego i odwoływanego przez wojewodę na wniosek Głównego Inspektora, zgłoszony w porozumieniu z przewodniczącym komisji okręgowej.
(3)
Pracami okręgowych inspektorów kieruje Główny Inspektor.
5.
Podstawy finansowe.
§  13.
(1)
Koszty działalności komisyj nadzoru rynku mięsnego pokrywane są:
1)
z opłat targowych,
2)
z ewentualnych dotacyj samorządu gospodarczego i terytorialnego oraz organizacyj społecznych.
(2)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych ustala corocznie w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych ogólny plan finansowy, zawierający globalne sumy budżetów komisyj nadzoru rynku mięsnego.
(3)
Minister Spraw Wewnętrznych określa na podstawie planu finansowego wysokość udziału komisyj nadzoru rynku mięsnego w opłatach targowych.
(4)
Szczegółowe budżety komisyj okręgowych i lokalnych zatwierdzają właściwi wojewodowie.
6.
Przepisy końcowe.
§  14.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1939 r.
(2)
Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 26 lutego 1936 r. w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Spraw Wewnętrznych o powołaniu komisyj nadzorczych nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz nad hurtowym obrotem mięsa tudzież nad organizacją targowisk (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 160) zmienione rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 27 lutego 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 116).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.14.88

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisje nadzorcze nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk.
Data aktu: 14/02/1939
Data ogłoszenia: 25/02/1939
Data wejścia w życie: 01/04/1939