Rozciągnięcie prawa o ustroju adwokatury na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 18 listopada 1938 r.
o rozciągnięciu prawa o ustroju adwokatury na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego.

Na podstawie art. 55 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.

Na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego rozciąga się moc obowiązującą prawa o ustroju adwokatury (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 33, poz. 289), z poniższymi zmianami.

Art.  2.
(1)
Minister Sprawiedliwości władny jest według swego uznania zwolnić od warunków wpisu na listę adwokatów, wymienionych w art. 57 ust. (1) lit. d), e) i f) prawa o ustroju adwokatury, osoby, które:
1)
przed dniem 1 października 1938 r. były wpisane na listę adwokatów lub pełniły przez trzy lata obowiązki sędziego lub prokuratora w sądach powszechnych w Republice Czeskosłowackiej oraz
2)
do dnia 1 marca 1939 r. zgłosiły do Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach podanie o wpis na lisię adwokatów.
(2)
Adwokatom, wpisanym na listę na mocy ust. (1), zalicza się do okresu wykonywania zawodu adwokata czas wykonywania tego zawodu w Republice Czeskosłowackiej.
Art.  3.
(1)
Minister Sprawiedliwości władny jest również według swego uznania zwolnić od warunków wpisu na listę aplikantów adwokackich, wymienionych w art. 92 ust. (1) i art. 57 ust. (1) lit. d) i e) prawa o ustroju adwokatury, osoby, które:
1)
przed dniem 1 października 1938 r. były wpisane na listę kandydatów adwokackich w Republice Czeskosłowackiej oraz
2)
do dnia 1 marca 1939 r. zgłosiły do Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach podanie o wpis na listę aplikantów adwokackich.
(2)
Aplikacja adwokacka osób, wpisanych na listę na podstawie ust. (1), trwa lat pięć, przy czym do okresu tego wlicza się w całości aplikację, odbytą przed dniem 1 października 1938 r.
Art.  4.
(1)
Przed wydaniem zarządzenia na podstawie art. 2 i 3, Minister Sprawiedliwości zasięgnie opinii Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.
(2)
Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości, wydane na mocy art. 2 i 3, nie podlegają zaskarżeniu.
Art.  5.

Warunek, wymagany do wpisu na listę adwokatów lub listę aplikantów adwokackich w art. 57 ust. (1) lit. d) prawa o ustroju adwokatury, nie dotyczy osób, które przed dniem 1- października 1938 r. ukończyły uniwersyteckie studia prawnicze w Republice Czeskosłowackiej, jeżeli osoby te odbyły następnie aplikację sądową w Państwie Polskim.

Art.  6.
(1)
Osoby, które przed dniem 1 października 1938 r. były wpisane na listę adwokatów Izby (Komory) Adwokackiej w Opawie i miały siedzibę na odzyskanych ziemiach Śląska Cieszyńskiego, mają do. dnia 1 marca 1939 r. prawo wykonywania zawodu adwokata a w szczególności obrony i zastępstwa stron w ramach art. 68 prawa o ustroju adwokatury i w granicach zakreślonych w dekrecie niniejszym.
(2)
Osoby te, przed przystąpieniem do wykonywania uprawnień, określonych w ust. (1), zarejestrują się u Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który władny jest z ważnych powodów uprawnienia te odebrać.
(3)
Decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach, wydaną na mocy ust. (2), zmienić może Minister Sprawiedliwości; zarządzenie Ministra nie podlega zaskarżeniu.
Art.  7.
(1)
Osoby, wykonywające czasowo zawód adwokata na podstawie art. 6, nie mogą przenosić siedziby poza obręb ziem odzyskanych i miasta Cieszyna.
(2)
Osoby te mają prawo obrony i zastępstwa stron:
1)
przed władzami i instytucjami, mającymi siedzibę na obszarze ziem odzyskanych i miasta Cieszyna;
2)
poza obszarem ziem odzyskanych i m. Cieszyna, przed władzami i instytucjami wyższych instancyj, w sprawach, które w instancjach niższych należały do właściwości władz i instytucyj, mających siedzibę na powyższym obszarze;
3)
poza obszarem ziem odzyskanych i m. Cieszyna w sprawach toczących się w I instancji przed władzami i instytucjami właściwymi dla tego obszaru.
(3)
Osoby, wykonywające czasowo zawód adwokata na mocy art. 6, są uprawniane do spełniania czynności, które w myśl ustaw procesowych może spełniać tylko adwokat.
Art.  8.
(1)
Osoby, które przed dniem 1 października 1938 r. były wpisane na listy kandydatów adwokackich Izby (Komory) Adwokackiej w Opawie i miały siedzibę na obszarze ziem odzyskanych, mają do dnia 1 marca 1939 r. prawo zastępowania swych dotychczasowych patronów, na zasadach określonych w prawie o ustroju adwokatury.
(2)
Do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy art. 6 ust. (2) i (3).
Art.  9.

Do osób wykonywających czasowo zawód adwokata lub aplikanta adwokackiego na podstawie art. 6-8, mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 67, 68 ust. (2) i (3), 69-72, 73 ust. (1), 75-80, 85 i 92 ust. (3) prawa o ustroju adwokatury.

Art.  10.
(1)
Adwokat, wpisany na listę na podstawie art. 2, wolny jest od opłaty wpisowej.
(2)
Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, określi w drodze rozporządzenia zasady przynależności do funduszów wzajemnej pomocy i zapomóg pośmiertnych adwokatów, wpisanych na listę na mocy art. 2 ust. (1).
(3)
Do adwokatów i aplikantów adwokackich, wpisanych na listę na mocy art. 2 i 3, stosuje się odpowiednio przepisy przejściowe prawa o ustroju adwokatury (art. 156, 160 i 161),
(4)
Osoby te ponoszą odpowiedzialność za czyny, popełnione przed wpisem na listę adwokatów w Państwie Polskim, na zasadach określonych w art. 108 ust. (2) prawa o ustroju adwokatury.
Art.  11.

W przypadku zamknięcia listy adwokatów lub listy aplikantów adwokackich na obszarze ziem odzyskanych, uprawnienia Naczelnej Rady Adwokackiej, wynikające z art. 66 i 74 prawa o ustroju adwokatury, w czasie do dnia 1 lipca 1939 r. wykonywać będzie Minister Sprawiedliwości.

Art.  12.

Wykonanie dekretu, niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  13.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.89.606

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Rozciągnięcie prawa o ustroju adwokatury na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego.
Data aktu: 18/11/1938
Data ogłoszenia: 22/11/1938
Data wejścia w życie: 22/11/1938