Rozciągnięcie prawa o ustroju adwokatury na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 18 listopada 1938 r.
o rozciągnięciu prawa o ustroju adwokatury na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego.

Na podstawie art. 55 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.

Na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego rozciąga się moc obowiązującą prawa o ustroju adwokatury (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 33, poz. 289), z poniższymi zmianami.

Art.  2.
(1)
Minister Sprawiedliwości władny jest według swego uznania zwolnić od warunków wpisu na listę adwokatów, wymienionych w art. 57 ust. (1) lit. d), e) i f) prawa o ustroju adwokatury, osoby, które:
1)
przed dniem 1 października 1938 r. były wpisane na listę adwokatów lub pełniły przez trzy lata obowiązki sędziego lub prokuratora w sądach powszechnych w Republice Czeskosłowackiej oraz
2)
do dnia 1 marca 1939 r. zgłosiły do Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach podanie o wpis na lisię adwokatów.
(2)
Adwokatom, wpisanym na listę na mocy ust. (1), zalicza się do okresu wykonywania zawodu adwokata czas wykonywania tego zawodu w Republice Czeskosłowackiej.
Art.  3.
(1)
Minister Sprawiedliwości władny jest również według swego uznania zwolnić od warunków wpisu na listę aplikantów adwokackich, wymienionych w art. 92 ust. (1) i art. 57 ust. (1) lit. d) i e) prawa o ustroju adwokatury, osoby, które:
1)
przed dniem 1 października 1938 r. były wpisane na listę kandydatów adwokackich w Republice Czeskosłowackiej oraz
2)
do dnia 1 marca 1939 r. zgłosiły do Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach podanie o wpis na listę aplikantów adwokackich.
(2)
Aplikacja adwokacka osób, wpisanych na listę na podstawie ust. (1), trwa lat pięć, przy czym do okresu tego wlicza się w całości aplikację, odbytą przed dniem 1 października 1938 r.
Art.  4.
(1)
Przed wydaniem zarządzenia na podstawie art. 2 i 3, Minister Sprawiedliwości zasięgnie opinii Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.
(2)
Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości, wydane na mocy art. 2 i 3, nie podlegają zaskarżeniu.
Art.  5.

Warunek, wymagany do wpisu na listę adwokatów lub listę aplikantów adwokackich w art. 57 ust. (1) lit. d) prawa o ustroju adwokatury, nie dotyczy osób, które przed dniem 1- października 1938 r. ukończyły uniwersyteckie studia prawnicze w Republice Czeskosłowackiej, jeżeli osoby te odbyły następnie aplikację sądową w Państwie Polskim.

Art.  6.
(1)
Osoby, które przed dniem 1 października 1938 r. były wpisane na listę adwokatów Izby (Komory) Adwokackiej w Opawie i miały siedzibę na odzyskanych ziemiach Śląska Cieszyńskiego, mają do. dnia 1 marca 1939 r. prawo wykonywania zawodu adwokata a w szczególności obrony i zastępstwa stron w ramach art. 68 prawa o ustroju adwokatury i w granicach zakreślonych w dekrecie niniejszym.
(2)
Osoby te, przed przystąpieniem do wykonywania uprawnień, określonych w ust. (1), zarejestrują się u Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który władny jest z ważnych powodów uprawnienia te odebrać.
(3)
Decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach, wydaną na mocy ust. (2), zmienić może Minister Sprawiedliwości; zarządzenie Ministra nie podlega zaskarżeniu.
Art.  7.
(1)
Osoby, wykonywające czasowo zawód adwokata na podstawie art. 6, nie mogą przenosić siedziby poza obręb ziem odzyskanych i miasta Cieszyna.
(2)
Osoby te mają prawo obrony i zastępstwa stron:
1)
przed władzami i instytucjami, mającymi siedzibę na obszarze ziem odzyskanych i miasta Cieszyna;
2)
poza obszarem ziem odzyskanych i m. Cieszyna, przed władzami i instytucjami wyższych instancyj, w sprawach, które w instancjach niższych należały do właściwości władz i instytucyj, mających siedzibę na powyższym obszarze;
3)
poza obszarem ziem odzyskanych i m. Cieszyna w sprawach toczących się w I instancji przed władzami i instytucjami właściwymi dla tego obszaru.
(3)
Osoby, wykonywające czasowo zawód adwokata na mocy art. 6, są uprawniane do spełniania czynności, które w myśl ustaw procesowych może spełniać tylko adwokat.
Art.  8.
(1)
Osoby, które przed dniem 1 października 1938 r. były wpisane na listy kandydatów adwokackich Izby (Komory) Adwokackiej w Opawie i miały siedzibę na obszarze ziem odzyskanych, mają do dnia 1 marca 1939 r. prawo zastępowania swych dotychczasowych patronów, na zasadach określonych w prawie o ustroju adwokatury.
(2)
Do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy art. 6 ust. (2) i (3).
Art.  9.

Do osób wykonywających czasowo zawód adwokata lub aplikanta adwokackiego na podstawie art. 6-8, mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 67, 68 ust. (2) i (3), 69-72, 73 ust. (1), 75-80, 85 i 92 ust. (3) prawa o ustroju adwokatury.

Art.  10.
(1)
Adwokat, wpisany na listę na podstawie art. 2, wolny jest od opłaty wpisowej.
(2)
Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, określi w drodze rozporządzenia zasady przynależności do funduszów wzajemnej pomocy i zapomóg pośmiertnych adwokatów, wpisanych na listę na mocy art. 2 ust. (1).
(3)
Do adwokatów i aplikantów adwokackich, wpisanych na listę na mocy art. 2 i 3, stosuje się odpowiednio przepisy przejściowe prawa o ustroju adwokatury (art. 156, 160 i 161),
(4)
Osoby te ponoszą odpowiedzialność za czyny, popełnione przed wpisem na listę adwokatów w Państwie Polskim, na zasadach określonych w art. 108 ust. (2) prawa o ustroju adwokatury.
Art.  11.

W przypadku zamknięcia listy adwokatów lub listy aplikantów adwokackich na obszarze ziem odzyskanych, uprawnienia Naczelnej Rady Adwokackiej, wynikające z art. 66 i 74 prawa o ustroju adwokatury, w czasie do dnia 1 lipca 1939 r. wykonywać będzie Minister Sprawiedliwości.

Art.  12.

Wykonanie dekretu, niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  13.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.89.606

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Rozciągnięcie prawa o ustroju adwokatury na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego.
Data aktu: 18/11/1938
Data ogłoszenia: 22/11/1938
Data wejścia w życie: 22/11/1938