Przejęcie Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

USTAWA
z dnia 30 lipca 1938 r.
o przejęciu Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Art.  1.

Używane w dalszych przepisach ustawy niniejszej:

1)
określenie "ordynacja" oznacza ordynację ubezpieczeniową Rzeszy z dnia 19 lipca 1911 r. (Dz. U. Rzeszy, str. 509) w brzmieniu, obowiązującym na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego,
2)
określenie "Ubezpieczalnia Krajowa" oznacza Ubezpieczalnie Krajową w Poznaniu
3)
określenie "Zakład" oznacza Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Fundusz Ubezpieczenia Emerytalnego Robotników),
4)
określenie "ustawa" oznacza ustawę z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym w brzmieniu obowiązującym.
Art.  2.
(1)
Ubezpieczalnia Krajowa ulega likwidacji z dniem 31 grudnia 1938 r.
(2)
Z dniem 1 stycznia 1939 r. Zakład przejmuje prawa i obowiązki Ubezpieczalni Krajowej i wykonywa nadal ubezpieczenie, określone w ordynacji przy zastosowaniu, jeżeli ustawa niniejsza nie stanowi inaczej, przepisów dotychczas obowiązujących.
(3)
Przeniesienie na Zakład praw i obowiązków Ubezpieczalni Krajowej następuje z samego prawa i jest wolne od wszelkich opłat i podatków. Przepisanie praw hipotecznych następuje na jednostronny wniosek Zakładu.
(4)
Działalność Zakładu, określona w ust. (2), wyodrębniona będzie rachunkowo i gospodarczo od jego działalności, przewidzianej w ustawie.
Art.  3.

Wysokość składek tygodniowych, przewidzianych w § 1392 ordynacji, ustala się w sposób następujący:

składka w I klasie zarobkowej wynosi 40 gr,

składka w II klasie zarobkowej wynosi 60 gr,

składka w III klasie zarobkowej wynosi 80 gr,

składka w IV klasie zarobkowej wynosi 100 gr,

składka w V klasie zarobkowej wynosi 120 gr.

Art.  4.

Skarb Państwa bierze udział w pokrywaniu obciążenia, wynikającego dla Zakładu z przepisu art. 2 - w formie wpłacania Zakładowi corocznie kwoty nie mniejszej niż 1.000.000 złotych w ratach półrocznych, płatnych 15 kwietnia i 15 października. Pierwsza rata płatna jest 15 kwietnia 1939 r.

Art.  5.

Obciążenie Zakładu, wynikające z przepisów art. 2, a nie znajdujące pokrycia we wpłatach Skarbu Państwa (art. 4), jednakże w kwocie nie wyższej od 2.500.000 zł rocznie pokrywane będzie, począwszy od 1 stycznia 1939 r. na zasadach, określonych dla zaległych składek, zgodnie z art. 220 ust. (5) ustawy. Wysokość wynikających stąd opłat dla pracodawców i pracowników, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia, określonego w art. 1 pkt 2) lit. b) ustawy oraz terminy i sposób pobierania tych opłat ustali Minister Opieki Społecznej w drodze rozporządzeń.

Art.  6.

Równocześnie z opracowaniem bilansów ubezpieczeniowo-technicznych ubezpieczenia emerytalnego robotników, określonego w ustawie i na te same terminy Zakład będzie opracowywał bilanse ubezpieczeniowo-techniczne ubezpieczenia, wykonywanego na podstawie ustawy niniejszej.

Art.  7.

Ograniczenia własności, związane stale z danym gospodarstwem rolnym, nie wyłączając ograniczeń, przewidzianych w statutach ordynacyj rodzinnych, nie stanowią przeszkody do egzekucji zaległych składek, określonych przez ordynację.

Art.  8.

Wartość naturaliów, wchodzących w skład Zarobków ubezpieczonych, ustalają corocznie wojewódzkie władze administracji ogólnej po wysłuchaniu opinii Zakładu oraz właściwych organizacyj zawodowych pracowników i pracodawców.

Art.  9.

W okresie do dnia 1 stycznia 1939 r. Zakład obowiązany jest udzielać Ubezpieczalni Krajowej pożyczek w wysokości, niezbędnej dla realizowania przez Ubezpieczalnię jej bieżących zadań ustawowych.

Art.  10.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Opieki Społecznej, przy czym co do art. 4 w porozumieniu z Ministrem Skarbu, a co do art. 8 - z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.56.446

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przejęcie Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Data aktu: 30/07/1938
Data ogłoszenia: 06/08/1938
Data wejścia w życie: 06/08/1938