Wykonywanie pomiarów i sporządzanie planów pól górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 21 marca 1938 r.
o wykonywaniu pomiarów i sporządzaniu planów pól górniczych.

Na podstawie art. 167 ust. (1) prawa górniczego (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 85, poz. 654) zarządzam co następuje:
§  1.
Pomiary pól górniczych powinny być wykonywane zgodnie z instrukcją Ministra Przemysłu i Handlu, ogłaszaną w Monitorze Polskim.
§  2.
Przy sporządzaniu planów pól górniczych, o których mowa w art. 33, 58 i 62 prawa górniczego, mierniczy górniczy powinni stosować przepisy rozporządzenia niniejszego.

Plan sytuacyjny pola górniczego powinien być sporządzony na podstawie pomiarów, przeprowadzonych w myśl § 1 rozporządzenia niniejszego.

§  3.
Na terenach, na których istnieją mapy katastralne, można przy sporządzaniu planów sytuacyjnych pól górniczych oprzeć się na danych tych map.
§  4.
Jeżeli plan pola górniczego, sporządzony w podziałce, przepisanej rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 19 marca 1938 r. o podziałce, przepisanej dla planów pól górniczych (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 186) nie uwzględnia w dostatecznej mierze pewnych szczegółów sytuacji, to obok planu sytuacyjnego należy, na żądanie właściwego Wyższego Urzędu Górniczego, dla tych szczegółów sporządzić rysunek dodatkowy w większej podziałce.
§  5.
Na planie sytuacyjnym pola górniczego powinny być oznaczone punkty załamania linii granicznych pola górniczego oraz punkt odkrycia minerału z podaniem ich płaskich prostokątnych spółrzędnych.
§  6.
Jeżeli linia graniczna pola górniczego często się załamuje, np. gdy przebiega wzdłuż koryta rzeki, granic wsi, osad, gmin, powiatów itp., wówczas należy podać spółrzędne wierzchołków kątów wieloboku pomocniczego, utworzonego wzdłuż granicy pola, a wszystkie punkty załamania linii granicznej, odcięte do boków wieloboku, należy wyznaczyć długościami rzędnych i odciętych.
§  7.
Obliczenie powierzchni pola górniczego powinno być uskutecznione przy pomocy spółrzędnych.
§  8.
Na planie sytuacyjnym oznacza się punkt odkrycia kółeczkiem podwójnym czerwonym o średnicy 3 mm z wykazaniem obok najmniejszej i największej odległości od granic pola.
§  9.
Wysokość punktu odkrycia powinna być podana na planie sytuacyjnym w stosunku do urzędowo ustalonego poziomu zera. Wysokość tę można ustalić na podstawie wojskowej mapy topograficznej.
§  10.
Na planie sytuacyjnym należy przedstawić widoczne obiekty na powierzchni, które służyły dla orientacji przy ustaleniu położenia punktu odkrycia minerału. Dane te powinny odpowiadać odnośnym danym zgłoszenia o odkryciu i danym protokołu urzędowego badania odkrycia.
§  11.
Granicę pola górniczego oraz pól sąsiednich należy oznaczyć na planie następującymi kolorami: granicę pól, nadawanych na węgiel kamienny - karminowym, na rudy cynku-żółtym, na rudy żelaza - zielonym, na rudy ołowiu - niebieskim i na inne minerały - brązowym.
§  12.
Na planie pola górniczego należy nadto:
a)
umieścić napis tytułowy o treści następującej:

"Plan pola górniczego ..... (nazwa), nadanego na ..... (nazwa minerału) w ..... (nazwa miejscowości, gminy, powiatu i województwa).

Powierzchnia pola górniczego ..... (liczba) m2";

b)
umieścić nazwy miejscowości, wsi itp., wykonane czarnym tuszem, oraz nazwy sąsiednich pól górniczych w kolorach, wskazanych w § 11;
c)
oznaczyć punkty załamania granic pola górniczego literami wielkimi lub liczbami rzymskimi, a linie granic kierunkami (północnymi kątami) oraz długościami, np. w sposób następujący: ;
d)
oznaczyć południk oraz nadać podziałkę i tablicę spółrzędnych punktów granicznych.

Plan pola górniczego powinien być podpisany przez jego wykonawcę (mierniczego górniczego lub upoważnionego do tego mierniczego przysięgłego) i przez osobę ubiegającą się o nadanie pola górniczego.

§  13.
Dla pól górniczych, do których mają zastosowanie przepisy art. 296 prawa górniczego, należy oznaczyć na planie granicę gruntów poszczególnych właścicieli oraz sporządzić rejestr pomiarowy według następujących zasad:

Tytuł rejestru pomiarowego powinien brzmieć:

"Rejestr pomiarowy pola górniczego ..... (nazwa), nadanego na ..... (nazwa minerału) w ..... (nazwa miejscowości, gminy, powiatu i województwa).

Powierzchnia pola górniczego ..... (liczba) m2".

Rejestr powinien być sporządzony według następującego schematu:

Nr Nr działek gruntu Nazwisko i imię właściciela gruntu Obszar działki Nr Nr innych działek gruntu, które wg planu pola górn. posiada jeszcze właściciel gruntu Uwagi
porządkowy wg planu pola górniczego wg tabeli katastralnej lub likwidacyjnej ha m2

Rejestr pomiarowy sporządza się w kolejności numerów działek z podaniem numerów tabeli katastralnej lub likwidacyjnej, nazwisk i imion właścicieli działek (jeżeli jest ich kilku, należy podać nazwiska i imiona wszystkich), obszaru gruntów (przy własności wspólnej należy podać powierzchnię działek bez dzielenia na poszczególnych właścicieli). Dla orientacji należy podać w przedostatniej rubryce numery innych działek, które oprócz wskazanej posiada jeszcze właściciel działki w granicach danego pola górniczego.

§  14.
Plan pola górniczego powinien być przedstawiony Wyższemu Urzędowi Górniczemu w 4 egzemplarzach. Do planów pól górniczych należy dołączyć cały obliczeniowy operat pomiarowy w jednym egzemplarzu.
§  15.
Plan scalenia pól górniczych należy sporządzać również według przepisów rozporządzenia niniejszego.
§  16.
Plan sytuacyjny podziału pola górniczego na samoistne pola i plan wymiany części pól górniczych należy sporządzać według przepisów rozporządzenia niniejszego. Długość linij podziału pola i ich kierunek należy wykazać na planie. Linie podziału należy ustalić w stosunku do dotychczasowych granic całego pola z pomocą liczbowego określenia.
§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 maja 1933 r. o sporządzaniu planów pól górniczych (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 484).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.21.187

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie pomiarów i sporządzanie planów pól górniczych.
Data aktu: 21/03/1938
Data ogłoszenia: 31/03/1938
Data wejścia w życie: 31/03/1938