Powierzanie czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 marca 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie powierzania czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 163) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o połączeniu Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 849) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym mogą być powierzane zarządzeniem Dyrektora Funduszu Pracy, po zasięgnięciu opinii władz nadzorczych tych związków lub instytucyj, wszystkie bądź niektóre czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy w zakresie:
1)
zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia;
2)
publicznego pośrednictwa pracy i kontroli pracowników umysłowych, pobierających świadczenia na wypadek braku pracy;
3)
pomocy doraźnej bezrobotnym;
4)
wpłacania zaległości podatkowych równowartością świadczeń w naturze.
(2)
W przypadku, gdy opinia władzy nadzorczej zawiera zastrzeżenia, Dyrektor Funduszu Pracy przedstawia sprawę Ministrowi Opieki Społecznej, który rozstrzyga ostatecznie, jednak gdy chodzi o powierzenie czynności związkowi samorządowemu - po porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
(3)
Zmiana zarządzenia, wymienionego w ust. (1), następuje w trybie przewidzianym dla jego wydania (ust. (1) i (2)), przy czym zarządzenie o zaprzestaniu wykonywania czynności określonych w ust. (1), powinno być wydane co najmniej na cztery miesiące naprzód.
§  2.
(1)
Władzami nadzorczymi nad związkami samorządowymi, o których mowa w rozporządzeniu niniejszym, są władze nadzorcze w rozumieniu ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 294).
(2)
W dalszych paragrafach rozporządzenia niniejszego wojewódzkie biuro Funduszu Pracy będzie oznaczone wyrazem "biuro", a związek samorządowy lub inna instytucja prawnopubliczna - wyrazami "instytucja zastępcza".
§  3.
Zarządzenie, wymienione w § 1 ust. (1), powinno zawierać:
1)
powołanie się na opinię władzy nadzorczej (§ 1 ust. (1)) względnie na decyzję Ministra Opieki Społecznej (§ 1 ust. (2));
2)
upoważnienie instytucji zastępczej do wykonywania w imieniu biura powierzonych jej czynności;
3)
określenie przedmiotowego i terytorialnego zakresu działania instytucji zastępczej;
4)
wymienienie uprawnień i obowiązków instytucji zastępczej w zakresie powierzonych jej czynności;
5)
określenie wysokości wynagrodzenia (§ 5 ust. (1) i (2)).
§  4.
(1)
Instytucja zastępcza powinna wykonywać powierzone jej czynności zgodnie z instrukcjami i zarządzeniami biura.
(2)
Zarządzenia biura natury ogólnej w zakresie czynności wymienionych w § 1 ust. (1) pkt 3) i 4), wymagają uprzedniego uzgodnienia z wojewodą (Komisarzem Rządu na m. st. Warszawę).
§  5.
(1)
Za wykonywanie czynności w zakresie zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia, w szczególności: za prowadzenie wypłaty zasiłków, rejestracji, ewidencji i kontroli zgłaszających się o zasiłki - instytucja zastępcza otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość ustala się w zależności od zakresu wykonywanych czynności. Wynagrodzenie to nie może przekraczać 3% sumy zasiłków wypłaconych w okresie obrachunkowym.
(2)
Za wykonywanie czynności w zakresie publicznego pośrednictwa pracy i kontroli pracowników umysłowych, pobierających świadczenia na wypadek braku pracy, instytucja zastępcza otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 50% wynagrodzenia, przypadającego w myśl ust. (1).
(3)
Czynności w zakresie przewidzianym w § 1 ust. (1) pkt 3) i 4) instytucja zastępcza wykonywa w zasadzie bezpłatnie; jednak Minister Opieki Społecznej może na wniosek Dyrektora Funduszu Pracy przyznać instytucji zastępczej ryczałtowe wynagrodzenie za te czynności.
§  6.
(1)
Biuro kontroluje działalność instytucji zastępczej w zakresie powierzonych czynności oraz udziela instrukcyj i wydaje zarządzenia uzgadniając je - jeżeli dotyczą spraw natury ogólnej - z wojewodą (Komisarzem Rządu na m. st. Warszawę).
(2)
W razie niestosowania się instytucji zastępczej do instrukcyj bądź zarządzeń biura w zakresie powierzonych czynności, biuro wnosi zażalenie do władz nadzorczych tej instytucji.
§  7.
(1)
Minister Opieki Społecznej może zwolnić instytucję zastępczą na jej wniosek od wykonywania powierzonych czynności; gdy jednak chodzi o zwolnienie od tych czynności związku samorządowego - Minister Opieki Społecznej działa w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
(2)
Wniosek o zwolnienie od wykonywania powierzonych czynności instytucja zastępcza przedstawia za pośrednictwem władzy nadzorczej Ministrowi Opieki Społecznej, odpis zaś wniosku kieruje do Dyrektora Funduszu Pracy.
§  8.
(1)
Rozporządzenie niniejsze nie narusza uchwał i umów dotyczących powierzenia instytucjom zastępczym przez zarządy obwodowe Funduszu Bezrobocia czynności w zakresie zabezpieczenia na wypadek bezrobocia.
(2)
Uchwały, wymienione w ust. (1), zachowują moc do chwili: 1) zastąpienia ich przez zarządzenia wydane według przepisów § 1 ust. (1) i (2) lub 2) cofnięcia stosownie do § 1 ust. (3) upoważnienia do wykonywania czynności, udzielonego instytucji zastępczej przez zarząd obwodowy Funduszu Bezrobocia, bądź też 3) zwolnienia instytucji zastępczej od wykonywania tych czynności stosownie do § 7.
§  9.
W okresie lat trzech od wejścia w życie rozporządzenia niniejszego Minister Opieki Społecznej może na wniosek Dyrektora Funduszu Pracy przyznawać instytucjom zastępczym na obszarze województwa śląskiego wyższe od określonego w § 5 ust. (2) wynagrodzenie za wykonywanie czynności w zakresie publicznego pośrednictwa pracy i kontroli pracowników umysłowych.
§  10.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1938 r.
(2)
Jednocześnie traci moc rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 8 września 1932 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, w sprawie postępowania zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia przy powierzaniu swych czynności gminom miejskim i wiejskim, powiatowym związkom komunalnym, kasom chorych i innym instytucjom społecznym oraz państwowym urzędom pośrednictwa pracy (Dz. U. R. P. Nr 97, poz. 836).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.20.162

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powierzanie czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym.
Data aktu: 12/03/1938
Data ogłoszenia: 30/03/1938
Data wejścia w życie: 01/04/1938