Zajmowanie pomieszczeń na cele walki z chorobami zakaźnymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 listopada 1937 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Komunikacji o zajmowaniu pomieszczeń na cele walki z chorobami zakaźnymi.

Na podstawie art. 11 ust. (1) lit. d) ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 198) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
W związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych, w razie koniecznej potrzeby, mogą być czasowo zajmowane pomieszczenia:
a)
w nieruchomościach państwowych lub ich częściach będących w użytkowaniu organów władz i instytucyj państwowych w działach służby oświaty, rolnictwa i komunikacji oraz
b)
za wynagrodzeniem w nieruchomościach nie objętych lit. a), a należących do samorządu i jego instytucyj, instytucyj społecznych lub osób prawnych i fizycznych.
(2)
Pomieszczenia te mogą być zajmowane na cele następujące:
1)
prowadzenie szpitala dla chorych na cholerę azjatycką, ospę, dur osutkowy, dur brzuszny i rzekomy, czerwonkę, płonicę i błonicę;
2)
prowadzenie łaźni lub kąpieliska oraz zakładu dezynfekcyjnego dla chorych na choroby wymienione w pkt 1);
3)
urządzenie pomieszczeń izolacyjnych dla zdrowych, którzy się stykali z chorymi na choroby wymienione w pkt 1).
§  2.
(1)
Do zajmowania pomieszczeń w przypadkach i na cele wymienione w § 1 uprawnieni są wojewodowie (Komisarz Rządu na m. st. Warszawę).
(2)
W przypadkach konieczności zajęcia pomieszczeń w nieruchomościach państwowych lub będących w użytkowaniu władz i instytucyj państwowych, wymienionych w § 1 ust. (1) lit. a), zajęcie to może być dokonane tylko w porozumieniu z władzą użytkującą daną nieruchomość.
§  3.
Odwołania od zarządzeń o zajęciu nieruchomości wymienionych w § 1 ust. (1) lit. b) rozstrzyga Minister Opieki Społecznej. Odwołanie nie wstrzymuje wykonania zarządzenia.
§  4.
(1)
Do ustalenia wysokości wynagrodzenia należnego samorządom, instytucjom samorządowym i społecznym oraz prywatnym osobom prawnym i fizycznym z tytułu zajęcia pomieszczeń w należących do nich nieruchomościach, wojewoda (Komisarz Rządu na m. st. Warszawę) powołuje przy starostwie komisje szacunkowe.
(2)
W skład komisji szacunkowej wchodzą:
1)
starosta lub wyznaczony przez niego zastępca, jako przewodniczący,
2)
lekarz powiatowy, jeżeli nie wchodzi w skład komisji z mocy przepisu pkt 1),
3)
architekt powiatowy lub inny urzędnik powiatowej władzy budowlanej,
4)
przedstawiciel urzędu skarbowego wyznaczony przez dyrektora izby skarbowej,
5)
przełożony gminy, na której obszarze położona jest zajęta nieruchomość, lub wyznaczony przez niego zastępca.
§  5.
Komisję szacunkową zwołuje, na wniosek właściciela nieruchomości, starosta, na którego terenie działania jest położona zajęta nieruchomość lub jej część, zawiadamiając o tym właściciela danej nieruchomości, najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku.
§  6.
(1)
Komisja szacunkowa ustala wysokość wynagrodzenia po rozważeniu sprawy i wysłuchaniu wyjaśnień właściciela nieruchomości.
(2)
Komisji szacunkowej służy prawo zasięgnięcia opinii jednego lub większej liczby biegłych przez nią powołanych.
§  7.
(1)
Do ważności uchwał komisji szacunkowej niezbędna jest obecność przynajmniej trzech członków, w tej liczbie przewodniczącego, architekta powiatowego lub innego przedstawiciela administracji budowlanej i przedstawiciela urzędu skarbowego.
(2)
Uchwały komisji szacunkowej zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
(3)
Uchwały komisji szacunkowej wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o treści § 9 doręcza się właścicielowi nieruchomości.
§  8.
(1)
Z przebiegu posiedzenia komisji szacunkowej sporządza się protokół, który prowadzi urzędnik wyznaczony przez starostę.
(2)
Do protokołu posiedzenia komisji szacunkowej wciąga się:
a)
imiona i nazwiska obecnych członków komisji,
b)
czas i miejsce posiedzenia,
c)
przedmiot rozważania,
d)
wyjaśnienia właściciela nieruchomości,
e)
opinię biegłych,
f)
uchwałę komisji.
(3)
Protokół podpisuje przewodniczący oraz protokolant.
§  9.
(1)
Strona może dochodzić swych roszczeń w drodze sądowej, jeżeli:
1)
w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia podania o przyznanie jej wynagrodzenia nie otrzyma odpisu uchwały komisji szacunkowej,
2)
komisja szacunkowa oddali jej żądanie,
3)
komisja szacunkowa przyzna jej wynagrodzenie niższe od żądanego.
(2)
W przypadkach wymienionych w ust. (1) pkt 2) i 3) strona może zwrócić się do sądu najpóźniej w terminie miesięcznym od dnia doręczenia jej odpisu uchwały.
§  10.
(1)
Wydatki, związane z zajęciem pomieszczeń w nieruchomościach należących do samorządu i jego instytucyj, instytucyj społecznych lub osób prywatnych prawnych i fizycznych ponosi w całości Skarb Państwa.
(2)
Wypłatę przyznanej prawomocnie należności uskutecznia na żądanie interesowanej strony powiatowa władza administracji ogólnej w terminie nie przekraczającym 2 miesięcy od dnia złożenia żądania.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.84.613

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zajmowanie pomieszczeń na cele walki z chorobami zakaźnymi.
Data aktu: 25/11/1937
Data ogłoszenia: 11/12/1937
Data wejścia w życie: 11/12/1937