Ustrój szkół artystycznych plastyki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 1 czerwca 1937 r.
o ustroju szkół artystycznych plastyki.

Na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 389) zarządzam co następuje:
§  1.
Artystyczne szkoły plastyki utrzymywane wyłącznie przez Państwo noszą nazwę państwowych.

Wszelkie inne szkoły artystyczne plastyki noszą nazwę prywatnych.

§  2.
Poza szkołami artystycznymi akademickimi, których organizację ustala oddzielna ustawa, szkoły artystyczne plastyki dzielą się na:

1. instytuty sztuk plastycznych,

2. szkoły sztuk plastycznych.

Poza tym dla osób specjalizujących się w pewnych działach sztuk plastycznych mogą być tworzone odpowiednie kursy.

§  3.
Szczegółową organizację poszczególnych szkół artystycznych plastyki określają ich statuty; zakres nauczania określają programy. Statuty i programy te ustala Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  4.
Dla celów doświadczalnych mogą być zakładane szkoły oparte na zasadach organizacyjnych odmiennych od zasad ustalonych w rozporządzeniu niniejszym. Statuty i programy tych szkół ustala Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  5.
Instytuty sztuk plastycznych mają za. zadanie:

1. przygotowanie projektodawców i wykonawców w zakresie różnych działów sztuki dekoracyjnej, kierowników wytwórni i pracowni artystycznych,

2. przygotowanie specjalistów do prac konserwatorskich w zakresie poszczególnych dziedzin twórczości plastycznej,

3. przygotowanie nauczycieli przedmiotów artystycznych z zakresu plastyki. Rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustali uprawnienia nauczycielskie absolwentów.

Instytut obejmujący jeden tylko dział sztuki przybiera nazwę tego działu np. instytut malarstwa, instytut rzeźby instytut grafiki itd.

§  6.
Do instytutów sztuk plastycznych przyjmowani są w zasadzie kandydaci, którzy ukończyli gimnazjum czteroletnie, szkołę zawodową stopnia gimnazjalnego lub inną szkołę uznaną przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego za równorzędną dla tych celów.
§  7.
Rady pedagogiczne instytutów sztuk plastycznych uwzględniając wybitne uzdolnienia artystyczne, mogą przyjmować kandydatów nie posiadających wykształcenia wymienionego w § 6.

Kandydaci przyjęci na podstawie § niniejszego mogą uzyskiwać uprawnienia nauczycielskie jedynie pod warunkiem złożenia egzaminu w zakresie gimnazjum czteroletniego.

§  8.
Program nauk w instytutach sztuk plastycznych rozłożony jest na lat pięć. Nauczanie w dwu pierwszych latach ma na celu dopełnienie wykształcenia ogólnego ucznia, dając mu przy tym zasadnicze wiadomości teoretyczne z zakresu sztuk plastycznych oraz podstawy umiejętności rysunku, malarstwa i modelowania, jak również przygotowanie ogólne do pracy w materiałach używanych w plastyce. Pozostałe trzy lala przeznaczone są na studia specjalne, które maja dać uczniom przygotowanie do pracy zawodowej, opanowanie techniczne obranego działu sztuki oraz przysposobienie do samodzielnej twórczości.

Po pięciu łatach studiów zakończonych egzaminem końcowym, uczniowie otrzymują świadectwa i dyplomy.

§  9.
Szkoły sztuk plastycznych mają na celu kształcenie uczniów w poszczególnych działach plastyki i zależnie od obranej specjalności, noszą nazwę określającą tę specjalność, a więc na przykład szkoła rysunku, szkoła malarstwa, szkoła rzeźby, szkoła grafiki, szkoła dekoracji wnętrza itd. Szkoły te, w których program nauki rozłożony jest zasadniczo na lat cztery, obok zawodowego przygotowania praktycznego, dają uczniom wiadomości teoretyczne oraz uzupełniają ich wykształcenie ogólne.
§  10.
Do szkół sztuk plastycznych przyjmowani są kandydaci, którzy posiadają wykształcenie w zakresie 6 klas szkoły powszechnej.
§  11.
Rady pedagogiczne szkół sztuk plastycznych uwzględniając wybitne uzdolnienia artystyczne mogą przyjmować kandydatów nie posiadających wykształcenia wymienionego w § 10, jednakże nie poniżej wieku lat 14.
§  12.
Kandydatów do szkół artystycznych plastyki obowiązuje egzamin wstępny, który ma na celu stwierdzenie artystycznego uzdolnienia kandydata.
§  13.
Osoby, które zdobyły wykształcenie artystyczne w zakresie plastyki poza szkołami unormowanymi w niniejszym rozporządzeniu, mogą na podstawie egzaminów przed komisjami powołanymi przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przy szkołach artystycznych plastyki otrzymywać dyplomy i świadectwa tych szkół na równi z ich uczniami.
§  14.
Prywatne szkoły artystyczne plastyki mogą otrzymywać uprawnienia szkół państwowych na warunkach, które określi rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 czerwca 1937 r. Równocześnie tracą moc wszystkie przepisy wydane w zakresie, unormowanym rozporządzeniem niniejszym.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.44.344

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustrój szkół artystycznych plastyki.
Data aktu: 01/06/1937
Data ogłoszenia: 15/06/1937
Data wejścia w życie: 15/06/1937