Rumunia-Polska. Konwencja dotycząca współpracy intelektualnej. Warszawa.1936.11.27.

KONWENCJA
między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunii, dotycząca współpracy intelektualnej, podpisana w Warszawie dnia 27 listopada 1936 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, wiadomym czynimy:

Dnia dwudziestego siódmego listopada tysiąc dziewięćset trzydziestego szóstego roku podpisana została w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Rumunii konwencja wraz z protokołem, dotyczące współpracy intelektualnej, o następującym brzmieniu dosłownym:

Przekład.

KONWENCJA

pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunii dotycząca współpracy intelektualnej,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

i

JEGO KRÓLEWSKA MOŚĆ KRÓL RUMUNII

mając na względzie węzły przymierza łączącego Polskę i Rumunię;

ożywieni pragnieniem zacieśnienia i pogłębienia szczerej przyjaźni, która łączyła zawsze W przeszłości oba Narody;

świadomi wspólnych celów, do których Polska i Rumunia dążą w dziedzinie politycznej, intelektualnej i społecznej;

oraz przekonani, że współpraca intelektualna stanowi jeden z najskuteczniejszych środków do osiągnięcia tych zamierzeń;

postanowili zawrzeć w tym celu Konwencję i mianowali swymi Pełnomocnikami:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

J. E. Pana Józefa BECKA, Ministra Spraw Zagranicznych,

Jego Królewska Mość Król Rumunii:

J. E. Pana Wiktora ANTONESCU, Ministra Spraw Zagranicznych,

którzy po przedstawieniu sobie wzajemnie swych pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1.

Celem zachowania i rozwijania spuścizny kulturalnej obu Narodów oraz wspólnych dążeń intelektualnych, stanowiących jedną z podstaw przyjaźni łączącej oba Narody, Wysokie Umawiające się Strony zgadzają się na:

1)
organizowanie misji naukowych polskich w Rumunii - i rumuńskich w Polsce, celem popierania badań nad stosunkami między Rumunią a Polską;
2)
zachęcanie i ułatwianie wymiany profesorów, studentów, uczniów szkół powszechnych i średnich, oraz członków organizacji sportowych i młodzieżowych obu krajów, a to przez stwarzanie najkorzystniejszych po temu warunków;
3)
popieranie przekładów na język rumuński arcydzieł literatury i nauki polskiej, zarówno jak i przekładów na język polski arcydzieł literatury i nauki rumuńskiej;
4)
ułatwianie stosunków i współpracy pomiędzy przedstawicielami nauki, literatury, sztuki, teatru, muzyki, prasy, filmu i radia obu Wysokich Umawiających się Stron.
Artykuł  2.

Wobec tego, że dobra znajomość kraju i narodu jednej z Wysokich Umawiających się Stron, uzyskana w ciągu studiów przez młodzież drugiej Strony, jest jednym z najważniejszych czynników utrzymujących stosunki przyjaźni obu Narodów - każda z Wysokich Umawiających się Stron czuwać będzie nad tym, aby ustępy podręczników szkolnych, używanych na jej terytorium, a traktujące sprawy dotyczące drugiej Strony, były opracowane w duchu dla tej ostatniej przychylnym.

W tym celu Wysokie Umawiające się Strony będą sobie wzajemnie udzielać informacyj co do wymienionych spraw i uwzględniania ich w programach swych szkół.

Artykuł  3.

Każda z Wysokich Umawiających się Stron będzie popierać na swym terytorium organizowanie wystaw sztuki drugiej Strony, zarówno jak i wystawianie sztuk teatralnych i filmów pochodzących od drugiej Umawiającej się Strony a posiadających wartość artystyczną.

Artykuł  4.

Każda z Wysokich Umawiających się Stron będzie zachęcać swe stacje nadawcze radiofoniczne do wymiany ze stacjami drugiej Strony, odpowiednich punktów swych programów, w celu przyczyniania się przez nadawanie specjalnych audycji radiofonicznych do popularyzowania historii, literatury, sztuki, muzyki, folkloru i wartości turystycznych drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  5.

Do realizowania celów wskazanych w artykułach poprzednich będzie utworzona, skoro to tylko będzie możliwe, Mieszana Komisja Polsko-Rumuńska, złożona z dwu Podkomisji. Jedna z tych Podkomisji będzie miała siedzibę w Warszawie, druga zaś w Bukareszcie.

Każda Podkomisja pod przewodnictwem Ministra Oświaty Publicznej lub jego delegata składać się będzie z delegata Ministerstwa Oświaty, z delegata Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Przedstawiciela Poselstwa drugiej Umawiającej się Strony.

Komisje zbierać się będą co najmniej raz na rok. Każda z nich wypracuje regulamin, którym będzie się posługiwać w ciągu swej działalności.

Artykuł  6.

Niniejsza Konwencja będzie ratyfikowana a dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Bukareszcie, skoro to tylko będzie możliwe.

Wejdzie ona w życie trzydziestego dnia od daty wymiany pism ratyfikacyjnych.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę, oraz wycisnęli na niej swoje pieczęcie.

Sporządzono w Warszawie w dwu egzemplarzach w języku francuskim dnia 27 listopada 1936 r.

PROTOKÓŁ.

Ze względu na więzy przymierza i tradycyjnej przyjaźni które łączą narody Polski i Rumuński,

mając na uwadze sąsiedztwo obu krajów i ich wspólne interesy polityczne, moralne i kulturalne,

z uwagi na znaczenie jakie Rządy Polski i Rumuński przywiązują do wychowania młodzieży oraz stwierdzając z zadowoleniem istnienie głębokiego powinowactwa pomiędzy młodzieżą obu krajów, posiadającą wspólne idee gorącego patriotyzmu,

niżej podpisani Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Rumunii stwierdzają, że Rządy ich postanowiły obustronnie przyczyniać wszystkimi odpowiednimi środkami do rozwoju - pod ich opieką ścisłej współpracy polskich i rumuńskich organizacji powołanych do wychowania młodzieży.

Warszawa, 27 listopada 1936 r.

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją i dołączonym do niej protokołem uznaliśmy je i uznajemy za słuszne, zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nich zawartych; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

Warszawa, dnia 18 marca 1937 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.36.273

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rumunia-Polska. Konwencja dotycząca współpracy intelektualnej. Warszawa.1936.11.27.
Data aktu: 27/11/1936
Data ogłoszenia: 14/05/1937
Data wejścia w życie: 14/05/1937