Rumunia-Polska. Końcowy protokół delimitacyjny. Bukareszt.1935.05.17.

KOŃCOWY PROTOKÓŁ DELIMITACYJNY
między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunii, podpisany w Bukareszcie dnia 17 maja 1935 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, wiadomym czynimy:

W dniu siedemnastym maja tysiąc dziewięćset trzydziestego piątego roku podpisany został w Bukareszcie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Rumunii końcowy protokół delimitacyjny o następującym brzmieniu dosłownym:

Przekład.

MIESZANA KOMISJA DLA DELIMITACJI

GRANICY POLSKO - RUMUŃSKIEJ.

KOŃCOWY PROTOKÓŁ DELIMITACYJNY.

Artykuł  I.

Stosownie do decyzji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Królestwa Rumunii, niżej podpisani, należycie upełnomocnieni przez Swe odnośne Rządy jako członkowie komisji powołanej do ustalenia w terenie granicy między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Rumunii, przeprowadzili delimitację tej granicy.

Artykuł  II.

Granica polsko-rumuńska rozpoczyna się od punktu Stoh, kota 1655, będącym równocześnie punktem wyjścia dla granic Rzeczypospolitej Polskiej, Królestwa Rumunii i Republiki Czechosłowackiej a kończy się przy ujściu Zbrucza do Dniestru, w punkcie wspólnym dla granic Rzeczypospolitej Polskiej, Królestwa Rumunii i Związku Socjalistycznych Republik Rad.

Wyznaczenie linii granicznej przeprowadzono według niżej podanych zasad, ustalanych przez Mieszaną Komisję Delimitacyjną Polsko-Rumuńską, stosownie do postanowień zawartych w protokole Nr 5 z posiedzenia plenarnego odbytego "w Bukareszcie dnia 26 stycznia 1928 r., które to zasady zostały przyjęte przez Rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Królestwa Rumunii wymianą not identycznych z dnia 10 października 1928 r.

A.
"Począwszy od punktu Stoh (1655) Triplex Confinium polsko-rumuńsko-czechosłowackie ku południowi i południowemu wschodowi aż po mały potok Munczelus (Munçelus), granica będzie biegnąć w zasadzie dawną linią katastralną między Galicją i Węgrami sprzed wojny. Linia graniczna zostanie wytyczona wzdłuż linii grzbietów górskich, najbardziej zbliżonej do wyżej wymienionej linii katastralnej."
B.
"Wzdłuż Munczelusu (Munçelus), Perkałabu (Percalab) i Czeremoszu Białego (Ceremusul Alb) aż do Kut - Wyżnicy (Vijnita), granica będzie biegnąć linią środkową głównej odnogi biegu wody, a to z uwagi na nieuregulowanie tych rzek; z chwilą uregulowania rzeki, granica będzie biegnąć linią środkową kanału sztucznego."
C.
"Od Kut - Wyżnicy (Vijnita) do Prutu i -wzdłuż Prutu, granica będzie biegnąć linią środkową kanału sztucznego."

Między Kurtami - Wyżnicą (Vijnita) i Prułem wprowadzono ze względów technicznych drobne odchyłki.

D.
"Od Prutu do Dniestiru granica będzie biegnąć dawniejszą linią administracyjną między Galicją i Bukowiną; jednakże, interesy lokalne mieszkańców zostaną uwzględnione i granica zostanie wytyczona stosownie do szczegółowych postanowień zawartych w protokole z wyżej podanego posiedzenia plenarnego."

Między wsią rumuńską Oraseni i wsią polską Kułaczyn, w miejscach gdzie linia katastralna schodzi się z ogrodzeniami własności mieszkańców, granica jest w ten sposób wyznaczona, aby mieszkańcy obu Państw mogli swobodnie poruszać się po terytorium swego własnego kraju.

Między wsią Stecowa i wsią Siscauti, między słupami Nr 126/1 i Nr 126/4, linia graniczna biegnie wschodnią krawędzią drogi uwidocznionej na odnośnym plamie.

Między rumuńską wsią Borauti i polską wsią Seratince, między słupami Nr 135 i Nr 135/4 oraz między kopcem Nr K 356 i słupem Nr 137/1, granica biegnie linią znajdującą się na wschód od linii kolejowej Horodenka -Stefaneşti.

E.
"Wzdłuż Dniestru, na odcinkach uregulowanych, granica będzie biegnąć linią środkową kanału tej rzeki; w partiach zaś nie uregulowanych, linia graniczna wyznaczona zostanie na podstawie wniosków, które zostaną przedłożone przez rzeczoznawców."

W partiach nie uregulowanych, granica biegnie linią środkową głównej odnogi przy zwyczajnym stanie wód.

W partiach, w których budowle regulacyjne znajdują się po obu stronach rzeki, granica biegnie linią środkową kanału utworzonego przez te budowle.

W partiach rzeki częściowo uregulowanych, gdzie budowle regulacyjne znajdują się tylko po jednej stronie rzeki, granica biegnie linią znajdującą się pośrodku szerokości kanału przy zwyczajnym stanie wód (trwającym średnio 210 dni).

Szerokości kanału są następujące:

powyżej km 84.93 92 m

od km 84.93 do km 38.12 94 m

od km 38.12 do km 0.0 100 m

Granice Państwa są niezmienne.

Rządy obu Państw porozumieją się co do przeprowadzenia prac nad uregulowaniem granicznych biegów wód; z chwilą wykonania tych prac, granicę tworzyć będzie linia środkowa uregulowanych tych biegów wód.

Prace regulacyjne granicznych biegów wód nastąpią obowiązkowo, przede wszystkim na odcinku Kuty - Wyżnica (Vijnita) do Prutu i wzdłuż Prutu a to z chwilą, gdy będzie .to tylko możliwe i stosownie do postanowień zawartych w Notach identycznych wymienionych między obu Rządami w Warszawie, dnia 10 października 1928 r.

Artykuł  III.

Granica została podzielona na 3 sekcje, które otrzymały numerację od I - III, to jest:

Numer I dla partii granicy zawartej między punkiem Stoh stanowiącym równocześnie Triplex Confinium polsko-rumuńsko-czechosłowackie a punktem zejścia się Czeremoszu Białego (Ceremuşal Alb) z Czeremoszem Czarnym (Ceremuşul Ńegru). Długość tej sekcji wynosi 115.168 m;

Numer II dla partii granicy zawartej między końcem sekcji I a punktem wspólnym dla granic katastru wsi polskich Horodnicy, Zeżawej i Pieczarnej gminy rumuńskiej Babin i linii środkowej Dniestru. Długość tej sekcji wynosi 119.065 m;

Numer III dla partii granicy zawartej między końcem sekcji II a ujściem Zbrucza do Dniestru. Długość tej sekcji wynosi 112.370 m.

Linię graniczną oznaczono w terenie słupami granicznymi i kopcami. Numerację tych słupów oraz kopców przeprowadzono w każdej sekcji oddzielnie.

Linia graniczna wraz z sytuacją topograficzną została pomierzona, a wyniki pomiarowe zawarte są w następujących dokumentach:

1° na mapie w skali 1:300.000,

2° na mapach w sikali 1:25.000,

3° w szczegółowym cyfrowym opisie granicy w którym oprócz danych cyfrowych (lewa strona) znajdują się również arkusze map (prawa strona), przedstawiające sytuację topograficzną granicy, a sporządzone w skali 1:2880 dla sekcji I i II oraz w skali 1:4000 dla sekcji III,

4° w szkicach polowych o skalach 1:500, 1:1000, 1:2000 i 1:2880.

Artykuł  IV.

Linia graniczna opisana jest w pisemnym szczegółowym opisie granicy.

W razie niezgodności między tekstem szczegółowego pisemnego opisu granicy a dokumentami kartograficznymi, miarodajnymi będą dane uwidocznione w dokumentach kartograficznych, o ile dane te odpowiadają wynikom pomiarów uskutecznionych w terenie.

Gdyby na podstawie przeprowadzonych sprawdzeń okazać się mogły niezgodności między miarami zawartymi w dokumentach kartograficznych a miarami uzyskanymi z ponownych pomiarów w terenie granicznych słupów głównych, pośrednich i kopców, (które znajdują się na ich miejscu rzeczywistym, nowe miary, uzyskane przez techników obu stron i przez nich skontrolowane, będą wpisane do szkicu. Dalszy użytek tych szkiców przewidziany będzie umową o utrzymaniu znaków granicznych.

Artykuł  V.

Dokumenty delimitacyjne oprawione są w 9 tomach, a mianowicie:

1° Trzy tomy cyfrowego szczegółowego opisu granicy (po jednym tomie dla każdej sekcji).

2° Dwa tomy szkiców polowych (dla sekcji lin).

3° Jeden tom map topograficznych dla sekcji I, II i III.

4° Jeden tom (in folio) protokołu końcowego wraz ze sprawozdaniem dotyczącym technicznego wykonania delimitacji granicy oraz mapą ogólną w skali 1:300.000.

5° Jeden tom (in folio) szczegółowego pisemnego opisu granicy (jeden tom dla sekcji I, II i III).

6° Jeden łom (in folio) zawierający oryginalne protokoły z posiedzeń plenarnych Mieszanej Komisji Delimitacyjnej polsko-rumuńskiej.

Artykuł  VI.

Kwestie dotyczące wspólnych biegów wód, mostów i śluz przeciętych przez granicę oraz inne kwestie wynikłe z przeprowadzenia linii granicznej, będą przedmiotem bezpośredniego porozumienia się obu Rządów.

Artykuł  VII.

Utrzymanie i konserwacja słupów i znaków oznaczających granicę, będą przedmiotem specjalnej konwencja mającej być zawartą przez oba Rządy.

Mieszana Komisja Delimitacyjna po upewnieniu się,

Że przebieg granicy w terenie jest zgodny z uchwałami Komisji,

Że sporządzone dokumenty kartograficzne odpowiadają sytuacji w terenie.

Że dane pomiarowe znaków granicznych są dokładne,

Po przekazaniu granicy odnośnym władzom administracyjnym obu Państw,

Po upewnieniu się, że oba egzemplarze dokumentów delimitacyjnych przeznaczone dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej wzgl. dla Rządu Królestwa Rumunii są identyczne,

Oświadcza jednogłośnie, że granica między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Rumunii, począwszy od punktu Triplex Confinium Stoh, punktu wspólnego dla trzech Państw: Polski, Rumunii i Czechosłowacji aż do ujścia Zbrucza do Dniestru, punktu wspólnego dla trzech Państw: Polski, Rumunii i Związku Socjalistycznych Republik Rad, uwidoczniona jest w końcowym protokole delimitacyjnym, w szczegółowym pisemnym opisie granicy, w szczegółowym cyfrowym, opisie granicy oraz w szkicach polowych.

Artykuł  VIII.

Przez podpisanie niniejszego protokołu, prace Mieszanej Komisji Delimitacyjnej polsko-rumuńskiej są zakończone.

Artykuł  IX.

Decyzje zawarte w niniejszym protokole końcowym wejdą w życie z chwilą podpisania tego protokołu.

Sporządzono w Bukareszcie, dnia 17 maja 1935 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, drugi zaś dla Rządu Królestwa Rumunii.

Zaznajomiwszy się z powyższym protokołem uznaliśmy go i Uznajemy za słuszny, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 24 sierpnia 1936 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.3.27

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rumunia-Polska. Końcowy protokół delimitacyjny. Bukareszt.1935.05.17.
Data aktu: 17/05/1935
Data ogłoszenia: 14/01/1937
Data wejścia w życie: 17/05/1935