Zatwierdzenie statutu Sądu Honorowego odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 kwietnia 1937 r.
O zatwierdzeniu statutu Sądu Honorowego odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości.

Na podstawie art. 11 ust. (6) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 października 1930 r. o Krzyżu i Medalu Niepodległości (Dz. U. R. P. Nr 75, poz. 591) w brzmieniu nadanym mu ustawą z dnia 10 marca 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 117) zarządzam co następuje:
§  1.
Zatwierdzam załączony do rozporządzenia niniejszego statut Sądu Honorowego odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT SĄDU HONOROWEGO ODZNACZONYCH KRZYŻEM LUB MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI.

§ 1.
(1)
Pierwszy skład Sądu Honorowego wynosić będzie 30 osób.
(2)
Ogólne zebranie Sądu określa ilość członków, powoływanych na miejsce członków ustępujących, oraz powołuje nowych członków; członkowie ustępujący w zebraniu tym nie biorą udziału.
(3)
Członkowie Sądu pełnią czynności swe honorowo.
§  2.
Sąd Honorowy na zebraniu ogólnym wybiera ze swego grona przewodniczącego, jego zastępców oraz sekretarzy.
§  3.
Przewodniczący kieruje pracami Sądu, wyznacza komplety oraz spełnia inne czynności zlecone mu przepisami.
§  4.
(1)
Sąd Honorowy orzeka w komplecie złożonym z 3 członków.
(2)
Przewodniczący Sądu z własnej inicjatywy lub na wniosek kompletu orzekającego może przekazać sprawę kompletowi wzmocnionemu, złożonemu z 5 członków, jeżeli wymagają tego zawiłe okoliczności sprawy. W skład kompletu wzmocnionego wchodzą wszyscy członkowie kompletu zwykłego.
(3)
W postępowaniu wznowionym Sąd Honorowy orzeka zawsze w komplecie wzmocnionym.
§  5.
(1)
Postępowanie wszczyna z urzędu Przewodniczący Sądu.
(2)
Przed powzięciem decyzji o wszczęciu postępowania, Przewodniczący może w razie potrzeby dokonać osobiście lub za pośrednictwem wyznaczonego przezeń członka Sądu sprawdzenia zarzutów, wysuniętych przeciwko odznaczonemu.
§  6.
Podstawą do wszczęcia postępowania są:
1)
prawomocny wyrok skazujący sądu państwowego;
2)
prawomocne orzeczenie oficerskiego sądu honorowego o wykluczeniu z korpusu oficerskiego;
3)
prawomocne orzeczenie dyscyplinarne o przeniesieniu w stan spoczynku lub zwolnieniu ze służby;
4)
zarzuty, wysunięte przeciwko odznaczonemu i godzące w jego honor.
§  7.
(1)
Sąd Honorowy rozpoznaje sprawy na posiedzeniach dyspozycyjnych i rozprawach.
(2)
Orzeczenie o utracie odznaczenia może zapaść tylko po przeprowadzeniu rozprawy i wysłuchaniu tego, przeciw komu toczy się postępowanie, jeżeli na wezwanie się stawi.
(3)
Sąd może uzależnić przeprowadzenie dowodów, zgłoszonych przez interesowanego, od uprzedniego pokrycia przezeń kosztów postępowania.
(4)
Postępowanie przed Sądem Honorowym jest niejawne i ściśle poufne.
§  8.
(1)
Sąd Honorowy orzeka na mocy przekonania, opartego na swobodnej ocenie całokształtu danych sprawy.
(2)
W przypadkach, przewidzianych w § 6 pkt 1) - 3), Sąd Honorowy związany jest ustaleniami, zawartymi w orzeczeniu sądu państwowego, oficerskiego sądu honorowego lub komisji dyscyplinarnej.
§  9.
(1)
Orzeczenia Sądu Honorowego zapadają bezwzględną większością głosów, powinny być uzasadnione i podpisane przez członków kompletu.
(2)
Komplet orzekający może zarządzić podanie orzeczenia do publicznej wiadomości,
(3)
Orzeczenia Sądu Honorowego są ostateczne i nie ulegają zaskarżeniu.
§  10.
(1)
Wykonywanie orzeczeń należy do przewodniczącego.
(2)
O umorzeniu postępowania lub o zatwierdzonym orzeczeniu co do utraty odznaczenia zawiadamia się interesowanego.
(3)
O utracie odznaczenia ogłasza się w gazecie rządowej.
(4)
Akta sprawy ukończonej dołącza się do akt głównych Krzyża i Medalu Niepodległości.
§  11.
(1)
Przewodniczący Sądu Honorowego może, po zasięgnięciu opinii kompletu orzekającego, wznowić postępowanie, jeżeli po wydaniu, orzeczenia wyjdą na jaw nowe okoliczności, stwierdzające, że orzeczenie to opierało się na błędnych przesłankach.
(2)
Orzeczenie zapadłe w postępowaniu wznowionym przedstawia się Prezydentowi Rzeczypospolitej do zatwierdzenia, jeżeli uchyla ono poprzednio zapadłe orzeczenie o pozbawieniu danej osoby odznaczenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.28.209

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie statutu Sądu Honorowego odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości.
Data aktu: 07/04/1937
Data ogłoszenia: 12/04/1937
Data wejścia w życie: 12/04/1937