Państwowa Rada Ochrony Przyrody.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 14 listopada 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych o Państwowej Radzie Ochrony Przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 10 marca 1934 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 274) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustanawia się Państwową Radę Ochrony Przyrody, jako organ doradczy państwowych władz administracyjnych w sprawach ochrony przyrody, przedstawiający wnioski, wydający opinie i komunikujący spostrzeżenia.
§  2.
Państwowa Rada Ochrony Przyrody składa się z 20 do 30 członków, powołanych przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych spośród osób, których działalność naukowa, praktyczna lub społeczna daje rękojmię należytego prowadzenia prac w zakresie ochrony przyrody.
§  3.
Przewodniczącym Państwowej Rady Ochrony Przyrody jest Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który wyznacza spośród członków Rady zastępcę przewodniczącego. Zastępcy przewodniczącego przysługuje tytuł delegata Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego do spraw ochrony przyrody.
§  4.
Państwowa Rada Ochrony Przyrody odbywa zjazdy zwyczajne i nadzwyczajne.

Zjazdy zwyczajne zwoływane są raz do roku, w pierwszym kwartale kalendarzowym, zjazdy nadzwyczajne w miarę potrzeby według uznania przewodniczącego Rady.

Uchwały zjazdów są ważne bez względu na liczbę obecnych członków Rady.

§  5.
Na zjazdach Państwowej Rady Ochrony Przyrody przewodniczy Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego lub zastępca przewodniczącego Rady.
§  6.
W zwyczajnych zjazdach Państwowej Rady Ochrony Przyrody biorą udział przedstawiciele Ministerstw Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Rolnictwa i Reform Rolnych. Ponadto przewodniczący Rady zaprasza do udziału w zwyczajnym zjeździe Rady przedstawicieli Ministerstw: Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Spraw Wojskowych, Komunikacji i Opieki Społecznej.

W razie potrzeby przewodniczący Rady może zaprosić na zjazd przedstawicieli innych zainteresowanych władz i urzędów administracji państwowej, delegatów instytucji naukowych i stowarzyszeń społecznych, przedstawicieli prasy oraz osoby, naukowo lub praktycznie zajmujące się sprawami ochrony przyrody.

§  7.
Na zwyczajnych zjazdach Państwowej Rady Ochrony Przyrody przewodniczący Rady lub jego zastępca składa sprawozdanie z działalności Rady w ubiegłym okresie oraz przedstawia program jej prac na przyszłość.
§  8.
Na zjazdach swych Państwowa Rada Ochrony Przyrody może podejmować uchwały w sprawach, które przewodniczący zjazdu podda pod głosowanie.

W głosowaniu biorą udział tylko członkowie Rady.

W razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.

§  9.
Stale czynnymi organami Państwowej Rady Ochrony Przyrody są: Stały Wydział i oddziały.
§  10.
Stały Wydział Państwowej Rady Ochrony Przyrody składa się z zastępcy przewodniczącego Rady, który jest przewodniczącym Wydziału i z przewodniczących poszczególnych oddziałów.

Przewodniczący Stałego Wydziału Rady może zapraszać w poczet członków Wydziału innych członków Rady, którym powierzono czynności, wykraczające poza zakres prac oddziałów.

§  11.
Siedzibą Stałego Wydziału Państwowej Rady Ochrony Przyrody jest miejsce stałego zamieszkania jego przewodniczącego.
§  12.
Do zakresu działania Stałego Wydziału Państwowej Rady Ochrony Przyrody należy czuwanie nad całokształtem prac w zakresie ochrony przyrody, a w szczególności:
a)
przedstawianie Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wniosków w sprawie rozporządzeń na podstawie art. 8, 9 i 10 ustawy o ochronie przyrody;
b)
wydawanie opinii o projektach ustaw, rozporządzeń i zarządzeń, dotyczących ochrony przyrody i inicjatywa w tym zakresie;
c)
powiadamianie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego o skuteczności i celowości wydanych zarządzeń i rozporządzeń w zakresie ochrony przyrody;
d)
przedstawianie wniosków w sprawie zwoływania zjazdów zwyczajnych i nadzwyczajnych Rady oraz przygotowanie materiałów na zjazdy;
e)
wykonywanie uchwał zjazdów Rady i przygotowywanie sprawozdań z działalności Rady;
f)
przedstawianie kandydatów na członków Rady, oraz udzielanie opinii o kandydatach na konserwatorów przyrody i kierowników rezerwatów i parków narodowych;
g)
przedstawianie wniosków w sprawie tworzenia oddziałów Rady i komitetów ochrony przyrody, utworzonych na podstawie art. 14 ustawy z dnia 10 marca 1934 r. o ochronie przyrody;
h)
inicjowanie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody, zwłaszcza na obszarach parków narodowych i rezerwatów;
i)
utrzymywanie łączności z naczelnymi władzami instytucji naukowych i stowarzyszeń społecznych w zakresie ochrony przyrody;
j)
prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie ochrony przyrody;
k)
udział w pracach międzynarodowych organizacji ochrony przyrody;
l)
propaganda ochrony przyrody;
ł)
kontrola działalności członków Rady, oddziałów i komitetów ochrony przyrody;
m)
wykonywanie zleceń Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w zakresie ochrony przyrody;
n)
powierzanie poszczególnym członkom Rady, oddziałom lub za pośrednictwem oddziałów Rady, komitetom ochrony przyrody szczególnych zleceń w zakresie- ochrony przyrody.
§  13.
Uchwały Stałego Wydziału Państwowej Rady Ochrony Przyrody zapadają zwyczajną większością głosów członków wydziału, obecnych na zebraniu. W razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.

Jeżeli uchwała Stałego Wydziału Rady, według zdania przewodniczącego wydziału, jest sprzeczna z obowiązującymi przepisami lub przeciwna dobru sprawy może on wstrzymać jej wykonanie, przedstawiając równocześnie sprawę do rozstrzygnięcia Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

§  14.
Wykonawcą Uchwał Stałego Wydziału Państwowej Rady Ochrony Przyrody jest jego przewodniczący.
§  15.
Zebrania Stałego Wydziału Państwowej Rady Ochrony Przyrody zwołuje jego przewodniczący przynajmniej raz na kwartał.

W zebraniach bierze udział przedstawiciel Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W miarę potrzeby mogą być zapraszani rzeczoznawcy i przedstawiciele innych zainteresowanych władz i urzędów administracji państwowej oraz instytucji naukowych lub społecznych.

Protokoły zebrań Stałego Wydziału jego przewodniczący przedstawia Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

§  16.
Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powołuje oddziały Państwowej Rady Ochrony Przyrody, oznaczając obszar, na który rozciąga się działalność każdego oddziału.

Oddział składa się z członków Rady, posiadających miejsce stałego zamieszkania na obszarze, objętym działalnością tego oddziału.

Siedzibą oddziału jest miasto wyznaczone przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Na czele oddziału stoi jego przewodniczący powołany przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego spośród członków tego oddziału na czas trwania kadencji Rady.

§  17.
Do zakresu działania oddziałów Państwowej Rady Ochrony Przyrody należy:
a)
przedstawianie państwowym władzom administracji ogólnej na obszarze, objętym działalnością oddziału, wniosków o wydanie zarządzeń na podstawie art. 5, 10 i 11 ustawy o ochronie przyrody lub innych ustaw i Rozporządzeń, zawierających przepisy o ochronie przyrody;
b)
powiadamianie Stałego Wydziału Rady o skuteczności i celowości wydanych zarządzeń i rozporządzeń w zakresie ochrony przyrody na obszarze, objętym działalnością danego oddziału;
c)
inicjowanie tworzenia komitetów ochrony przyrody oraz udział w ich organizowaniu i pracach;
d)
wykonywanie zleceń Stałego Wydziału Rady w zakresie ochrony przyrody;
e)
składanie półrocznych sprawozdań Stałemu Wydziałowi Rady z działalności oddziału i komitetu ochrony przyrody.
§  18.
Zebrania oddziału Państwowej Rady Ochrony Przyrody zwołuje jego przewodniczący przynajmniej raz na kwartał.

W zebraniach oddziału biorą udział konserwatorowie przyrody oraz przedstawiciele administracji lasów państwowych z obszaru objętego działalnością oddziału wyznaczeni przez właściwego dyrektora lasów państwowych.

Protokoły zebrań oddziału przesyła jego przewodniczący do wiadomości Stałego Wydziału Rady.

§  19.
Uchwały oddziału Państwowej Rady Ochrony Przyrody zapadają zwyczajną większością głosów członków oddziału obecnych na zebraniu. W razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
§  20.
Kadencja Państwowej Rady Ochrony Przyrody trwa lat 6.

Czas trwania kadencji Rady zaczyna się i kończy z dniem 1 stycznia.

§  21.
Członkowie Państwowej Rady Ochrony Przyrody obowiązani są do uczestniczenia w zjazdach Rady, do czynnego udziału w pracach właściwego oddziału oraz do spełniania wszelkich czynności w zakresie ochrony przyrody, powierzonych im przez zjazdy, Stały Wydział i właściwy oddział Rady.
§  22.
Jeżeli członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody zaniedbuje swoje obowiązki, Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, na wniosek Stałego Wydziału Rady może skreślić go z listy członków Rady.

Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przysługuje prawo uzupełniania składu osobowego Rady w czasie trwania kadencji.

§  23.
Na 6 miesięcy przed końcem kadencji Stały Wydział Państwowej Rady Ochrony Przyrody przedstawia Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego listę kandydatów na członków nowej Rady.
§  24.
Po upływie kadencji członkowie Stałego Wydziału Państwowej Rady Ochrony Przyrody pełnią obowiązki nadal do chwili objęcia czynności przez następców i biorą udział na równi z nowymi członkami w najbliższym zjeździe Rady.
§  25.
Członkowie Państwowej Rady Ochrony Przyrody pełnią swe obowiązki honorowo z wyjątkiem przewodniczącego Stałego Wydziału Rady, który otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Członkowie Rady, którzy odbywają podróże w sprawach ochrony przyrody za zgodą przewodniczącego Stałego Wydziału Rady, otrzymują zwrot kosztów podróży oraz diety.

Członkowie Rady, będący funkcjonariuszami państwowymi, otrzymują zwrot kosztów podróży i diety według norm, przysługujących im z tytułu zajmowanego stanowiska służbowego, inni członkowie Rady, według norm ustalonych dla funkcjonariuszów państwowych, pobierających uposażenie według grupy V.

Ponadto przewodniczący Stałego Wydziału Państwowej Rady Ochrony Przyrody może przyznać zwrot kosztów podróży i diety osobom, odbywającym podróże w sprawach ochrony przyrody, a nie będącym członkami Rady, mianowicie: funkcjonariuszom państwowym według norm, przysługujących im z tytułu zajmowanego stanowiska służbowego, innym osobom według norm ustalonych dla funkcjonariuszów państwowych, pobierających uposażenie według grupy VI.

§  26.
Wydatki, związane z działalnością Państwowej Rady Ochrony Przyrody i jej organów, pokrywane są na wniosek przewodniczącego Stałego Wydziału Rady, z odpowiednich kredytów budżetowych Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  27.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.94.660

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
Data aktu: 14/11/1936
Data ogłoszenia: 31/12/1936
Data wejścia w życie: 31/12/1936