Normy szacunku i ceny wykupu krajowego surowca tytoniowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 27 stycznia 1936 r.
o normach szacunku i cenach wykupu krajowego surowca tytoniowego.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polski Monopol Tytoniowy" (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 240) zarządzam co następuje:
§  1.
Ustanawia się dołączoną do niniejszego rozporządzenia taryfę wykupu tytoniu krajowego, określającą zasady klasyfikowania i ustalania cen liści tytoniowych, odstępowanych przez plantatorów w myśl obowiązujących przepisów przedsiębiorstwu "Polski Monopol Tytoniowy".

Przy stosowaniu dołączonej taryfy dla ustalenia szacunku i obliczenia należności, przypadającej plantatorowi za dostarczone liście tytoniowe, należy uwzględniać postanowienia §§ 2-10 niniejszego rozporządzenia.

§  2.
Taryfa obejmuje liście tytoniowe użyteczne, t. j. nadające się do fabrykacji wyrobów tytoniowych.

Nienadające się do fabrykacji wyrobów tytoniowych liście i części liści tytoniowych, zanieczyszczone obcemi domieszkami, niedojrzałe, niesuszone, zniszczone przez choroby, zmarznięte, rażone pleśnią lub w inny sposób zepsute uznaje się za materjał nieużyteczny (nieużytek tytoniowy).

Wiązki liści, w których obok użytecznych znajduje się nieużytek, odbierane będą jako materjał nieużyteczny.

§  3.
Uszkodzenia mechaniczne liści tytoniowych powodują następujące skutki dla klasyfikacji tych liści:
a)
liście wszystkich uprawianych w kraju odmian i gatunków tytoniu, zniszczone mechanicznie więcej niż w połowie blaszki listnej, klasyfikuje się jako części liści i wykupuje w najniższej klasie danej odmiany czy gatunku tytoniu;
b)
uszkodzenia mechaniczne liści tytoni Trapezund, Tyk-Kułak, Hercegowina, Węgierski-Ogrodowy i Virginia, naruszające więcej niż 1/10 część blaszki listnej, nieprzekraczające jednak połowy tej blaszki, powodują obniżenie klasyfikacji o jedną klasę niżej od tej, do której liście kwalifikowałyby się w stanie nieuszkodzonym;
c)
liście tytoni cygarowych, zniszczone mechanicznie w granicach do 1/10 części blaszki listnej klasyfikuje się o jedną klasę niżej od tej, do której liście kwalifikowałyby się w stanie nieuszkodzonym, a liście tytoni cygarowych, zniszczone mechanicznie ponad 1/10 część blaszki listnej, nie więcej jednak niż do połowy, klasyfikuje się o dwie klasy niżej;
d)
liście tytoniu Kentucky I klasy zniszczone mechanicznie w granicach do połowy blaszki listnej w sposób, uniemożliwiający zużycie ich na pokrywy, klasyfikuje się o jedną klasę niżej.
§  4.
Liście wszystkich uprawianych w krają odmian i gatunków tytoniu, uszkodzone przez choroby na powierzchni nie większej niż 1/3 część blaszki listnej klasyfikuje się o jedną klasę niżej od tej, do której kwalifikowałyby się w stanie zdrowym, najwyżej jednak przy tytoniu Trapezund, Tyk-Kułak, Hercegowina, Węgierski - Ogrodowy, cygarowym, Kentucky i Virginii w klasie III-ej, przy Machorce zaś w klasie II-ej.

Liście wszystkich uprawianych w kraju odmian i gatunków tytoniu, uszkodzone przez choroby na powierzchni większej niż 1/3 część, lecz mniejszej od połowy blaszki listnej, klasyfikuje się jako części liści. Liście zaś uszkodzone przez choroby na powierzchni większej od połowy blaszki listnej uznaje się za nieużytek tytoniowy.

§  5.
Liście zaparzone i zepsute przy suszeniu klasyfikuje się jak liście uszkodzone przez choroby.
§  6.
Jako liście normalnie wysuszone klasyfikuje się liście posiadające do 19 % zawartości wilgoci.

Liście zawierające do 25% wilgoci odbiera się jako liście wilgotne w klasach, do których kwalifikowałyby się w stanie należytego wysuszenia, z potrąceniem jednak wagi nadmiaru wilgoci od ogólnego ciężaru liści.

Za liście mokre uznaje się liście zawierające powyżej 25 % zawartości wilgoci.

Liście mokre oraz liście o niedostatecznie wysuszonych ogonkach i nerwach głównych, przydatne jednak do użytku, klasyfikuje się, potrącając od wagi ogólnej ilości wagę nadmiaru wilgoci: przy tytoniu Trapezund, Tyk-Kułak, Hercegowina, Węgierski-Ogrodowy, cygarowym i Virginii najwyżej w klasie czwartej, przy tytoniu Kentucky najwyżej w klasie trzeciej, przy Machorce najwyżej w klasie drugiej.

§  7.
Liście dostarczone przez plantatorów powinny być posortowane według jednakowych gatunków i odmian tytoniu oraz wymogów klasyfikacyjnych i powiązane w wiązki za ogonki w połowie ogonków, a u odmian i gatunków tytoni skrytoogonkowych u nasady blaszki listnej; wiązanie powinno być dokonane sznurkiem konopnym lub lnianym, albo łykiem kukurydzianem; nadto dozwala się na wiązanie wiązek liści tytoniu Kentucky i Virginii liśćmi tychże tytoni pod warunkiem użycia do wiązania liści najzupełniej zdrowych oraz pozostawienia przy wiązaniu końców ogonków liści w wiązce niezakrytych paskiem wiążącym liścia.

Ilość liści w jednej wiązce powinna wynosić około 20 niezależnie od odmiany i gatunku tytoniu.

Wiązki, które zawierają liście kwalifikujące się do rozmaitych klas tej samej odmiany czy gatunku tytoniu, klasyfikuje się według liści najniższej klasy, znajdujących się w wiązce.

Wiązki liści, zawierające liście tytoniowe różnych gatunków i odmian, klasyfikuje się jako liście mieszane, odbierane po cenie 25 gr za kilogram.

Liście powiązane w wiązki w sposób inny, lub przy użyciu innego materjału, niż to zostało przewidziane w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu, odbiera się po cenie o 5 gr na 1 kg niższej od tej, którą należałoby zapłacić, gdyby były powiązane w sposób prawidłowy.

Liście tytoniu Kentucky klasy I, II i III niewędzone odbiera się po cenie o 10 gr niższej od ceny taryfowej za 1 kg.

Liście tytoniu Kentucky klasy I, II i III oraz liście i Machorki klasy I i II powiązane w wiązki lecz nieprostowane odbiera się po cenie o 10 gr na 1 kg niższej od tej, którą należałoby zapłacić za takie liście prostowane.

§  8.
Za staranne i dbałe rozsortowanie w wiązkach według zbiorów, treści i kolorów surowca tytoniowego tytoniu Trapezund i Tyk-Kułak w klasie doborowej I, II i III, tytoniu Hercegowina i Węgierski-Ogrodowy w klasie I, II i III, tytoniu Kentucky w klasie I oraz tytoniu Virginii w klasie I i II przyznaje się plantatorom 10% dodatek do cen wykupu.
§  9.
Liście wszystkich uprawianych w kraju odmian i gatunków tytoniu z częściami łodyg przy ogonkach odbiera się po cenie o 10 gr niższej od ceny taryfowej za 1 kg.

Niezależnie od obniżenia ceny wykupu potrąca się z wagi odbieranych liści wagę łodyg w wiązkach.

§  10.
Plantator otrzymuje należność za liście odrostowe, uznane za użyteczne tylko wtedy, gdy zostały one wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.

Liście odroślowe uważa się za materjał użyteczny, o ile są dojrzałe, zdrowe, wysuszone, sortowane, wiązane w wiązki.

Liście odrostowe, nieodpowiadające wyżej wskazanym wymogom oraz liście odrostowe, wyprodukowane bez zezwolenia, klasyfikuje się jako nieużytek tytoniowy.

§  11.
Cenę za 1 kg nasienia tytoniowego dojrzałego, czystego, zdrowego, wyprodukowanego na zasadzie osobnego zezwolenia, o sile kiełkowania nie mniejszej niż 85% ustala się: dla tytoniu Trapezund, Tyk-Kułak, Hercegowina, Węgierski-Ogrodowy i cygarowych na 10 zł, dla tytoniu Kentucky i Virginii na 12,50 zł, dla Machorki na 8 złotych.

Cenę za nasiona tytoniowe dojrzałe, zdrowe i czyste o sile kiełkowania od 60 do 85% oblicza się w stosunku do wartości nasienia o 85% siły kiełkowania.

Nasiona tytoniowe o sile kiełkowania niższej niż 60% klasyfikuje się jako nieużytek tytoniowy.

§  12.
Rozporządzenie niniejsze stanowi podstawę do wydawania orzeczeń szacunkowych i obliczania należności, przypadającej plantatorom od przedsiębiorstwa "Polski Monopol Tytoniowy" za tytoń wyprodukowany w okresie kampanji uprawy tytoniu roku 1936.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia,

ZAŁĄCZNIK 

1. TRAPEZUND
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg

zł gr

Zbiór Kolor Treściwość Wygładzone i wiązane w wiązki
Doborowa Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe złocisto-żółte, cytrynowo-żółte i czerwono-żółte treściwe 5,70
I Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe zielonawo - żółte treściwe 4,60
Liście środkowe i nadspodaki złocisto-żółte, cytrynowo-żółte i czerwono - żółte treściwe
II Liście środkowe i nadspodaki zielonawo - żółte treściwe 3,00
Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe złocisto - żółte, czerwono - żółte, cytrynowo - żółte i zielonawo -żółte mniej treściwe
Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe jasno - brunatne i czerwono - brunatne treściwe
III Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe jasno - brunatne i czerwono - brunatne mniej treściwe 1,60
Liście środkowe i nadspodaki złocisto - żółte, czerwono - żółte, cytrynowo - żółte i zielonawo -żółte
Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki żółto-zielone bez wzglądu na treściwość
Liście środkowe i nadspodaki jasno - brunatne i czerwono - brunatne
IV Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki ciemno - brunatne i zielonawo-brunatne bez względu na treściwość 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem bez względu na kolor
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek przydatne do wyrobów
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.
2. TYK-KUŁAK
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg

zł gr

Zbiór Kolor Treściwość Wygładzone i wiązane w wiązki
Doborowa Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe złocisto - żółte, cytrynowo - żółte i czerwono - żółte treściwe 5,50
I Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe zielonawo - żółte treściwe 4,50
Liście środkowe i nadspodaki złocisto - żółte, cytrynowo - żółte i czerwono - żółte treściwe
II Liście środkowe i nadspodaki zielonawo - żółte treściwe 3,00
Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe złocisto - żółte, czerwono - żółte, cytrynowo-żółte i zielonawo-żółte mniej treściwe
Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe jasno-brunatne i czerwono-brunatne treściwe
III Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe jasno-brunatne i czerwono-brunatne mniej treściwe 1,60
Liście środkowe i nadspodaki złocisto-żółte, czerwono-żółte, cytrynowo-żółte i zielonawo-żółte
Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki żółto - zielone bez względu na treściwość
Liście środkowe i nadspodaki jasno-brunatne i czerwono-brunatne
IV Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki ciemno-brunatne i zielonawo-brunatne bez względu na treściwość 0,60
Liście odrośtowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem bez względu na kolor
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.
3. HERCEGOWINA
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg

zł gr

Zbiór Kolor
I Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe żółte i zielonawo-żółte wygładzone i wiązane w wiązki 3,00
II Liście środkowe i nadspodaki żółte i zielonawo-żółte 2,50
III Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki brunatne i żółto - zielone 1,30
IV Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki zielonawo - brunatne 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem bez względu na kolor
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń oraz stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych. 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.
4. WĘGIERSKI - OGRODOWY
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg

zł gr

Zbiór Kolor
I Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe żółte i zielonawo - żółte wygładzone i wiązane w wiązki 2,50
II Liście środkowe i nadspodaki żółte i zielonawo - żółte 2,00
III Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki brunatne i żółto - zielone 1,10
IV Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki zielonawo - brunatne 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem bez względu na kolor
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń oraz stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych. 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.
5. TYTONIE CYGAROWE
Klasa Wymogi Cena

za 1 k

zł gr

Zbiór Rodzaj liścia
I Liście podwierzchołkowe i środkowe nieuszkodzone, dość jednolicie zabarwione Wygładzone i wiązane w wiązki 1,50
II Liście podwierzchołkowe i środkowe nieznacznie mechanicznie uszkodzone 1,20
Liście wierzchołkowe i nadspodaki nieuszkodzone
III Liście podwierzchołkowe i środkowe mechanicznie uszkodzone 0,80
Liście wierzchołkowe i nadspodaki mechanicznie nieznacznie uszkodzone
IV Liście niewygładzone Wiązane w wiązki 0,60
Liście wygładzone, które ze względu na stan uszkodzeń nie mogą być zaliczone do klas wyższych, które jednak do wyrobów są przydatne.
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.
V Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów. 0,25
Spodaki bez względu na treściwość.
6. KENTUCKY
Klasa Wymogi Cena

za 1 k

zł gr

I Liście duże o szerokości nie mniej 22 cm średniotreściwe, nieuszkodzone, jednolicie zabarwione, koloru jasno brunatnego i brunatnego. Wędzone, prostowane i wiązane w wiązki 1,40
II Liście treściwe. 1,10
III Liście małotreściwe i cienkie. 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.
IV Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów. 0,25
Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych.
Spodaki bez względu na treściwość.
7. MACHORKA
Klasa Wymogi Cena

za 1 k

zł gr

I Liście treściwe duże i średnie. prostowane i wiązane w wiązki 1,10
II Liście duże i średnie małotreściwe i cienkie. 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.
III Liście drobne długości do 15 cm od nasady blaszki listnej do wierzchołka liścia. 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na treściwość.
Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych.
8. VIRGINJA
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg zł gr

Treściwość Kolor
I Liście treściwe żółte prostowane i wiązane w wiązki 2,20
II Liście treściwe czerwonawo-żółte, zielonawo-żółte i jasno-brunatne 1,50
Liście mniej treściwe żółte i zielonawo - żółte
III Liście treściwe czerwono - brunatne 1,20
IV Liście treściwe ciemno - brunatne i zielonawo-brunatne 0,60
Liście mniej treściwe jasno-brunatne, czerwono - brunatne, ciemno-brunatne i zielonawo-brunatne
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych. 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.8.87

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Normy szacunku i ceny wykupu krajowego surowca tytoniowego.
Data aktu: 27/01/1936
Data ogłoszenia: 04/02/1936
Data wejścia w życie: 04/02/1936