Wyścigi konne.

USTAWA
z dnia 22 czerwca 1925 r.
o wyścigach konnych.

Art.  1.

Wyścigi konne są to publiczne próby koni, które mogą być urządzane jedynie w celu ulepszania rasy koni.

Art.  2.
(1)
Urządzanie wyścigów konnych wymaga zezwolenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
(2)
Zezwolenie na urządzanie wyścigów konnych może być udzielone jedynie zarejestrowanym towarzystwom popierania hodowli koni, których statuty odpowiadają wzorowi, ustalonemu przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, i pod warunkiem, że członkowie tych towarzystw nie mogą z tytułu swego członkostwa otrzymywać z urządzania wyścigów żadnych korzyści osobistych i że wyścigi będą się odbywały ze ścisłym przestrzeganiem prawideł wyścigowych, ustalonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
(3)
Zezwolenie może być wydane na określony termin lub bezterminowo i może być w każdym czasie cofnięte.
Art.  3.
(1)
Jako organ opiniodawczy Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawach, dotyczących wyścigów konnych, zostaje powołany "Komitet do spraw wyścigów konnych".
(2)
Przewodniczącego Komitetu wyznacza Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
(3)
Skład Komitetu stanowią: 3 przedstawiciele Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, 2 przedstawiciele Ministra Spraw Wojskowych, 1 przedstawiciel Ministra Skarbu, 1 przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych, prezes i dwóch delegatów stołecznego towarzystwa popierania hodowli koni, prezes i jeden delegat od każdego z pozostałych towarzystw popierania hodowli koni oraz pięciu hodowców koni pełnej krwi angielskiej, mianowanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych spośród kandydatów, przedstawionych przez organizacje rolnicze, zawezwane do tego przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
(4)
Do zakresu działania Komitetu należy składanie Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych wniosków i wydawanie opinii w sprawach, dotyczących publicznych prób koni, w szczególności w sprawach koordynowania działalności poszczególnych towarzystw popierania hodowli koni co do terminów sezonów wyścigowych, warunków i wysokości przyznawanych na wyścigach nagród.
(5)
Uchwały Komitetu zapadają większością głosów; w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
(6)
Prezesi i delegaci towarzystw popierania hodowli koni oraz przedstawiciele hodowców pełnią swe czynności w Komitecie honorowo.
(7)
Regulamin czynności Komitetu do spraw wyścigów konnych wyda Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
Art.  4.

Za wejście na wyścigi konne mogą być pobierane opłaty na rzecz towarzystwa, urządzającego wyścigi. Wysokość tych opłat określa towarzystwo, urządzające wyścigi. Opłaty za bilety wejścia mogą być opodatkowane przez gminę, na której obszarze wyścigi się odbywają, na jej rzecz najwyżej do wysokości 30%.

Art.  5.
(1)
Wzajemne zakłady (totalizator) mogą być urządzane za zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych przez towarzystwa popierania hodowli koni na torach wyścigowych i tylko przy próbach koni galopem, w których o wyniku decyduje szybkość.
(2)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może zezwolić na urządzanie wzajemnych zakładów (totalizatora) przy próbach koni, określonych w ust. (1), również poza obrębem torów wyścigowych.
(3)
Dochody towarzystw popierania hodowli koni z obrotów wzajemnych zakładów będą używane wyłącznie na pokrycie kosztów, związanych z urządzaniem wyścigów i wzajemnych zakładów, oraz na cele hodowlane, a w szczególności na: a) nagrody wyścigowe, b) premie wyścigowe, c) nagrody i premie na wystawach, pokazach i konkursach koni, d) kupno ogierów i klaczy pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, e) subwencjonowanie innych towarzystw wyścigowych, organizacji lub instytucji, mających na celu hodowlę koni, f) urządzanie i utrzymywanie torów wyścigowych i punktów kopulacyjnych dla koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej.
Art.  6.
(1)
Warunki funkcjonowania oraz organizacji wzajemnych zakładów (totalizatora), jak również sposób prowadzenia rachunkowości określi rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
(2)
Zezwolenie, wydane na urządzenie wzajemnych zakładów, może Minister Rolnictwa i Reform Rolnych cofnąć w każdym czasie.
Art.  7.
(1)
Od stawek we wzajemnych zakładach odliczane będą:
1)
9% na cele, określone w art. 5 ust. (3),
2)
3% na cele związane z hodowlą koni, stosownie do uznania Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
(2)
Gmina, na której obszarze odbywają się wyścigi konne, może pobierać od stawek we wzajemnych zakładach lub od wygranych we wzajemnych zakładach podatek w wysokości nie przekraczającej 1%.
(3)
Na rzecz Funduszu Pracy pobierana będzie od stawek we wzajemnych zakładach specjalna opłata w wysokości 1 %.
(4)
Poza określonymi w ustępach poprzedzających żadne odliczenia ani podatki lub opłaty od stawek i wygranych we wzajemnych zakładach pobierane nie będą.
Art.  8.

Budżet i rachunkowość towarzystw, urządzających wyścigi konne, a także i wzajemnych zakładów podlegają kontroli Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  9.

Prawo wydawania i ogłaszania programów wyścigowych należy wyłącznie do towarzystwa, urządzającego wyścigi.

Art.  10.

Towarzystwa popierania hodowli koni, jako instytucje, mające na celu ulepszanie rasy koni i nie przysparzające swym członkom żadnych korzyści osobistych oraz dochodów, wolne są od podatku przemysłowego i dochodowego.

§  11.
(1)
Kto:
1)
urządza wyścigi konne, nie mając na to zezwolenia (art. 2),
2)
ofiarowuje zakład lub bierze udział albo pośredniczy w zakładach, urządzanych wbrew przepisom art. 5 ust. (1) i (2), a pozostających w związku z wyścigami konnymi - podlega karze aresztu do trzech miesięcy i grzywny do 3.000 zł albo jednej z tych kar.
(2)
Kto wydaje lub ogłasza programy wyścigowe bez zezwolenia towarzystwa, urządzającego wyścigi, podlega karze aresztu do jednego miesiąca i grzywny do 1.000 zł albo jednej z tych kar.
(3)
Stawki w zakładach, urządzanych bez zezwolenia (art. 5), ulegają przepadkowi.
(4)
Orzecznictwo należy do powiatowej władzy administracji ogólnej.
Art.  12.

Wykonanie ustawy niniejszej powierza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych, Ministrowi Sprawiedliwości i Ministrowi Spraw Wewnętrznych, każdemu w jego zakresie działania.

Art.  13.

Ustawa niniejsza zyskuje moc obowiązującą na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc dotychczas obowiązujące postanowienia ustaw i rozporządzeń w przedmiotach, unormowanych tą ustawą.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.79.552 t.j.

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Wyścigi konne.
Data aktu: 22/06/1925
Data ogłoszenia: 19/10/1936
Data wejścia w życie: 23/07/1925