Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów wojskowych oraz kodeks wojskowego postępowania karnego.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 29 września 1936 r.
Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów wojskowych oraz kodeks wojskowego postępowania karnego.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i art. 1 pkt a) ustawy z dnia 2 lipca 1936 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 363) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Z dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych oraz kodeksu wojskowego postępowania karnego tracą moc obowiązującą następujące przepisy wraz z późniejszymi ich zmianami:

1)
ustawa z dnia 29 lipca 1919 r. o tymczasowym sądownictwie wojskowym (Dz. P.P.P. Nr 65, poz. 389);
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 maja 1920 r. w przedmiocie wprowadzenia w życie na obszarze Rzeczypospolitej ustawy wojskowego postępowania karnego dla wspólnej siły zbrojnej z dnia 5 lipca 1912 r. (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 368);
3)
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. w sprawie trybu załatwiania próśb o ułaskawienie osób skazanych przez sądy wojskowe (Dz. U. R. P. Nr 89, poz. 796);
4)
art. 5 do 13 i 15 do 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. Przepisy wprowadzające kodeks karny wojskowy (Dz. U. R. P. Nr 91, poz. 766).
Art.  2.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. Kodeks karny wojskowy (Dz. U. R. P. Nr 91, poz. 765) wprowadza się zmiany następujące:

1)
po art. 21 dodaje się jako art. 21a przepis w brzmieniu następującym:

"Art. 21a. Utrata praw w przypadku orzeczenia kary dodatkowej wydalenia z wojska lub marynarki wojennej, degradacji lub wydalenia z korpusu oficerskiego następuje z chwilą uprawomocnienia się wyroku.";

2)
w art. 32 punkt oznaczony literą b) oznacza się literą c), a jako nowy punkt b) dodaje się przepis w brzmieniu następującym:

"b) w przypadkach mniejszej wagi - za występki przeciwko mieniu z art. 257 kodeksu karnego, jeżeli sprawca nie był jeszcze karany za ten występek ani dyscyplinarnie, ani sądownie,";

3)
w art. 59:

w § 1 obecną sankcję karną zastępuje się następującą sankcją karną: "podlega karze więzienia do lat 3 lub twierdzy, albo karze aresztu wojskowego.",

w § 3 ustęp ostatni oznacza się jako § 4 i nadaje mu się brzmienie następujące:

"§ 4. W przypadkach mniejszej wagi sąd może, co do przestępstw, określonych w § 2 i 3, zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.";

4)
w art. 60 § 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 3. Jeżeli przestępstwa, określonego w § 1 lub 2, dopuszczono się pod bronią, albo wbrew rozkazowi stawania pod broń, albo wobec zebranych żołnierzy, albo w czasie wojny, sprawca

podlega karze więzienia do lat 10.";

5)
w art. 78 § 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 3. Jeżeli z przestępstwa, określonego w § 1, wynikło uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, określone w art. 235 lub 236 kodeksu karnego, albo też śmierć podwładnego, sprawca

podlega karze twierdzy na czas nie krótszy od miesięcy 3 lub więzienia.".

Art.  3.
§  1.
Z dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych, dotychczasowe sądy wojskowe stają się sądami o ustroju, przewidzianym przez powyższe prawo.
§  2.
Dotychczasowy personel sądów i prokuratur wojskowych oraz oficerowie sądowi zachowują nadal swe stanowiska służbowe, odpowiadające stanowiskom, przewidzianym w prawie o ustroju sądów wojskowych.
§  3.
Dotychczasowi właściwi dowódcy w zakresie postępowania karnego stają się zwierzchnikami sądowo-karnymi.
Art.  4.
§  1.
Z dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych użyte w obowiązujących przepisach określenie "korpus oficerów sądowych" zastępuje się określeniem "korpus oficerów audytorów".
§  2.
Obowiązujące przepisy, dotyczące korpusu oficerów sądowych oraz oficerów, należących do tego korpusu, stosuje się odpowiednio do korpusu oficerów audytorów oraz do oficerów audytorów.
Art.  5.

Rozprawę, rozpoczętą przed dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych, sąd wojskowy ukończy w składzie, określonym dotychczasowymi przepisami.

Art.  6.

Przepisy kodeksu wojskowego postępowania karnego stosuje się również do spraw, wszczętych przed dniem wejścia jego w życie, jeżeli przepisy art. 7 - 11 nie stanowią inaczej.

Art.  7.

Sprawy, wszczęte według przepisów dotychczasowych, uznaje się za wszczęte prawidłowo, choćby ich wszczęcie nie odpowiadało przepisom kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Art.  8.

Sprawy, w których przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego zapadł wyrok w sądzie pierwszej instancji lub rozpoczęto rozprawę w sądzie pierwszej instancji, toczą się do końca według dotychczasowych przepisów. W razie odroczenia rozprawy w sądzie pierwszej instancji dalsze postępowanie karne odbywa się z zachowaniem przepisów kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Art.  9.

Zażalenia przeciwko postanowieniom (uchwałom, decyzjom), wydanym przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego, można wnosić zgodnie z przepisami dotychczasowymi, bądź z przepisami kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Art.  10.

W razie uchylenia lub uznania za nieważny wyrok sądu pierwszej instancji dalsze postępowanie toczy się według przepisów kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Art.  11.
§  1.
Wznowienie postępowania i dalsze postępowanie w razie wznowienia odbywa się według przepisów kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  2.
Niezałatwione wnioski o wznowienie przekazuje się właściwemu sądowi tak, jak gdyby zostały podane po dniu wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  3.
Dokonanego na mocy przepisów dotychczasowych sprawdzenia faktycznych okoliczności sprawy powtarzać nie należy, rozpoczęte zaś sprawdzanie należy dokończyć na mocy powyższych przepisów.
Art.  12.
§  1.
Z dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego dotychczasowi obrońcy wojskowi przestają być obrońcami wojskowymi, jeżeli nie zostaną wpisani na listę obrońców wojskowych w myśl art. 58 i 59 kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  2.
Dotychczasowi obrońcy wojskowi mogą jako obrońcy wojskowi występować nadal w tych poszczególnych sprawach karnych, w których przyjęli obronę przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego, nawet jeżeli nie zostaną wpisani na listę obrońców wojskowych w myśl art. 58 i 59 kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  3.
Dotychczasowi obrońcy wojskowi, którzy odpowiadają warunkom przepisanym w art. 58 lit. a), b) lub c) kodeksu wojskowego postępowania karnego, mogą być wpisani na listę obrońców wojskowych również bez ich prośby, o czym należy ich powiadomić.
Art.  13.

Kary pozbawienia wolności, których wykonanie zostało zarządzone przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego, należy od dnia wejścia jego w życie wykonywać wedle przepisów tegoż kodeksu.

Art.  14.

Na obszarze województwa śląskiego prawa i obowiązki policji państwowej, przewidziane w kodeksie wojskowego postępowania karnego, ma również wojewódzka policja śląska.

Art.  15.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  16.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1937 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.76.538

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów wojskowych oraz kodeks wojskowego postępowania karnego.
Data aktu: 29/09/1936
Data ogłoszenia: 06/10/1936
Data wejścia w życie: 01/01/1937