Ustalenie warunków wywozu drogą morską spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 6 sierpnia 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie ustalenia warunków wywozu drogą morską spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu.

Na podstawie art. 23 ust. 5 oraz 71 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o monopolu spirytusowym, opodatkowaniu kwasu octowego i drożdży oraz sprzedaży napojów alkoholowych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 586) zarządza się co następuje:
§  1.
Wywóz z obszaru Państwa Polskiego (nie wyłączając wolnych obszarów celnych) za granicę drogą morską na statkach o pojemności od 100 - 500 ton rejestrowych netto spirytusu i napojów wyrabianych ze spirytusu zarówno krajowych jak i zagranicznych przewożonych tranzytem może się odbywać tylko po uprzednim uzyskaniu zezwolenia urzędu celnego, w którego obrębie odbywa się załadowanie tych towarów na statek. Wywóz wymienionych towarów na statkach o pojemności mniej niż 100 ton rejestrowych netto jest zakazany.
§  2.
Zezwolenia na wywóz udziela urząd celny na pisemny wniosek kapitana statku. Wniosek powinien zawierać:
a)
rodzaj i nazwę statku,
b)
pojemność statku w tonach rej. netto,
c)
przynależność państwową (banderę) statku,
d)
rodzaj i ilość (w litrach) spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu, przeznaczonych do wywozu,
e)
państwo i port przeznaczenia artykułów wymienionych pod d),
f)
oświadczenie, że powyższe artykuły dostarczone będą rzeczywiście do portu przeznaczenia, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami,
g)
datę i port poprzednio dokonanego ostatniego wywozu wspomnianych artykułów z polskiego obszaru celnego,
h)
datę i podpis kapitana statku.
§  3.
Urząd celny wydaje zezwolenie na formularzu według załączonego wzoru. Przed wydaniem zezwolenia towar nie może być ładowany na statek.
§  4.
Urząd celny może udzielić zezwolenia jedynie wówczas,
a)
gdy jest widoczne, że nie chodzi o obrót przemytniczy i
b)
gdy kapitan statku dowiedzie poświadczeniem władzy celnej portu przeznaczenia, że spirytus i napoje wyrobione ze spirytusu, przewiezione poprzednio danym statkiem, zostały dostarczone do portu przeznaczenia, chyba że kapitan udowodni, iż wskutek awarii lub innych uzasadnionych przyczyn poświadczenia takiego przedstawić nie może.

Gdyby nie można było otrzymać w kraju przeznaczenia poświadczenia władzy celnej, urząd celny może przyjąć jakikolwiek inny dowód, stwierdzający w sposób wiarogodny dostarczenie wymienionego towaru do miejsca przeznaczenia.

§  5.
Statki, wywożące za granicę spirytus i napoje wyrobione ze spirytusu na podstawie zezwoleń, przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, urząd celny utrzymuje w osobnej ewidencji, zapisując nazwę statku, datę każdorazowej odprawy celnej, numer zgłoszenia wywozowego oraz numer i datę udzielonego zezwolenia na wywóz. Występ towaru za granicę winien być poświadczony przez urząd celny na wydanym stronie pozwoleniu. Przy ponownym nadejściu do portu wziętego w ewidencję statku, urząd celny żąda od kapitana przedstawienia dowodu dostarczenia poprzedniego ładunku do miejsca przeznaczenia (§ 4).
§  6.
Przepisy rozporządzenia niniejszego nie mają zastosowania:
a)
w wypadkach, gdy wywóz spirytusu i napojów alkoholowych ze spirytusu odbywa się na podstawie pozwoleń przewidzianych w konwencji o zwalczaniu przemytnictwa towarów alkoholowych (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 75, poz. 656);
b)
do spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu, stanowiących część zapasów, utrzymywanych na pokładzie statku, który je przewozi, lub należących do osób podróżujących lub zatrudnionych na pokładzie tegoż statku, jeżeli ilość tego spirytusu lub napojów nie przekracza ilości potrzebnej w ciągu podróży i jeżeli są one zadeklarowane urzędowi celnemu;
c)
do drobnych ilości spirytusu i napojów alkoholowych ze spirytusu pochodzenia krajowego, zabieranych przez udających się na połów morski rybaków, jeżeli ilości te nie przekraczają 1/2 litra na każdą osobę załogi rybackiej lub kutra rybackiego;
d)
do spirytusu i napojów wyrabianych ze spirytusu, wywożonych na statkach o pojemności powyżej 500 ton rejestrowych netto.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie trzydziestego dnia po ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK 

URZĄD CELNY

w ..........

ZEZWOLENIE Nr ......

Na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6

sierpnia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 75, poz. 535) zezwala się na

wywóz z portu .................. na statku ...................

pod banderą ..............................., pozostającego pod

komendą kapitana p. ..........................., następujących

artykułów alkoholowych:

L.p. Rodzaj artykułów alkoholowych Ilość litrów Uwagi

Ogółem:

słownie: ..................... litrów

celem ich przewozu do portu przeznaczenia

.............................. ........................

(nazwa portu) (państwo przeznaczenia)

pod warunkiem dostarczenia tych towarów do wyżej wymienionego

portu przeznaczenia zgodnie z obowiązującymi tam przepisami.

Pozwolenie niniejsze ważne jest w ciągu 30 dni od daty

wystawienia.

.............. dnia ............ 19....r.

L.S. ......................

(Urzędu Celnego) (podpis)

______________________________________________________________

Niniejszym stwierdza się, że powyższe artykuły alkoholowe

zostały w porcie ...................... prawidłowo wyładowane.

.............. dnia ............ 19....r.

L.S. ......................

(władzy portu przeznaczenia) (podpis)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.75.535

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie warunków wywozu drogą morską spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu.
Data aktu: 06/08/1936
Data ogłoszenia: 30/09/1936
Data wejścia w życie: 30/10/1936