Oznaczenie pochodzenia niektórych kategorii towarów w wewnętrznym handlu detalicznym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 sierpnia 1936 r.
o oznaczaniu pochodzenia niektórych kategorii towarów w wewnętrznym handlu detalicznym.

Na podstawie art. 7 ust. 1) lit. a) ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 56, poz. 467) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Na każdym towarze z kategorii, wyszczególnionych w § 2, należy umieścić:
1)
firmę przedsiębiorstwa, które dany towar wyprodukowało,
2)
jego siedzibę główną,
3)
miejsce fabrykacji lub wyrobu towaru, o ile towar wyprodukowano nie w miejscu siedziby głównej przedsiębiorstwa.
(2) 1
Oznaczenia, wymagane w pkt 2 i 3 ustępu poprzedzającego, powinny być wykonane literami identycznej wielkości. W stosunku do kategorii towarów, wskazanych w § 2 pkt 1 lit. a) i b) i pkt 3, powyższe dane można umieszczać na etykietach czołowych lub, jeżeli towar znajduje się w sprzedaży bez opakowania, na samym towarze. Względem pozostałych kategorii towarów, wskazanych w § 2, należy przestrzegać umieszczenia odnośnych danych na czołowych etykietach. Jeżeli na opakowaniu lub naczyniu, służącym jako opakowanie towaru, wyciśnięte są lub wydrukowane na stałe oznaczenia, dotyczące danych określonych w § 1 ust. (1), treść tych oznaczeń powinna się zgadzać z oznaczeniami, umieszczonymi na etykiecie.
(3)
Niedopuszczalne jest:
1)
umieszczanie danych oznaczeń na specjalnych nalepkach,
2)
umieszczanie ich na etykiecie czołowej w sposób wprowadzający w błąd lub mało widoczny.
§  2.
Przepisy rozporządzenia niniejszego dotyczą wyprodukowanych w kraju zarówno przez firmy krajowe, jak i zagraniczne i przeznaczonych do wewnętrznego handlu detalicznego w Polsce:

1. a) wyrobów toaletowych i mydeł,

b)
środków kosmetycznych,
c)
wyrobów perfumeryjnych;

2. a) 2 artykułów żywności, środków odżywczych i dietetycznych oraz piwa w butelkach, jeżeli towary te są sprzedawane w gotowym opakowaniu lub naczyniu, służącym jako opakowanie towaru,

b)
wód mineralnych naturalnych i sztucznych, zarówno leczniczych jak i stołowych,
c)
preparatów leczniczych,
d)
środków opatrunkowych;

3. wyrobów pyrotechnicznych, a mianowicie:

a)
ogni sztucznych, w szczególności: rakiet, bomb, pocisków, kół ognistych, słońc ognistych, wiatraków ognistych, kaskad ognistych, fontanien ognistych, rzymskich świec, obrazów pyrotechnicznych,
b)
zabawek pyrotechnicznych, w szczególności: naboi do pistoletów dziecięcych, świeczek iskrowych, papierków, kulek, laseczek, żabek, bąków i t. p.,
c)
przedmiotów wybuchowych, służących do wywoływania efektów akustycznych, w szczególności petard sygnalizacyjnych i ostrzegawczych,
d)
przedmiotów łatwo zapalnych, w szczególności: lontów, zapalników, pochodni magnezjowych, ogni bengalskich pod wszelkimi postaciami, świec dymnych.
§  3.
Nie stosujący się do przepisów rozporządzenia niniejszego karani będą stosownie do art. 7 ust. 2) ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
§  4.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Przemysłu i Handlu, Spraw Wewnętrznych, Opieki Społecznej oraz Sprawiedliwości.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia; jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Rady Ministrów: z dnia 21 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 7, poz. 43) oraz z dnia 24 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 409).
1 § 1 ust. (2) zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1939 r. (Dz.U.39.57.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1939 r.
2 § 2 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1939 r. (Dz.U.39.57.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1939 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.68.493

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oznaczenie pochodzenia niektórych kategorii towarów w wewnętrznym handlu detalicznym.
Data aktu: 26/08/1936
Data ogłoszenia: 10/09/1936
Data wejścia w życie: 11/12/1936