Konwencja w sprawie okrętów szpitalnych. Haga.1904.12.21.

KONWENCJA
w sprawie okrętów szpitalnych,
podpisana w Hadze dnia 21 grudnia 1904 r.

(Zatwierdzona zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 1936 r. - Dz. U. R. P. Nr. 15, poz. 138)

KONWENCJA

w sprawie okrętów szpitalnych

Jego Cesarska Mość Cesarz Niemiec, Król Prus; Jego Cesarska Mość Cesarz Austrji, Król Czech i t. d., i t. d. i Apostolski Król Węgier; Jego Królewska Mość Król Belgów; Jego Cesarska Mość Cesarz Chin; Jego Cesarska Mość Cesarz Korei; Jego Królewska Mość Król Danji; Jego Królewska Mość Król Hiszpanji; Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki; Prezydent Stanów Zjednoczonych Meksyku; Prezydent Republiki Francuskiej; Jego Królewska Mość Król Hellenów; Jego Królewska Mość Król Włoch; Jego Cesarska Mość Cesarz Japonji; Jego Królewska Wysokość Wielki Książę Luxemburgu, Książę Nassau; Jego Wysokość Książę Czarnogóry; Jej Królewska Mość Królowa Holandji; Prezydent Republiki Peruwiańskiej; Jego Cesarska Mość Szach Persji; Jego Królewska Mość Król Portugalji i Algarwów, it.d.; Jego Królewska Mość Król Rumunji; Jego Cesarska Mość Cesarz Wszech-Rosji; Jego Królewska Mość Król Serbji; Jego Królewska Mość Król Syjamu oraz Szwajcarska Rada Związkowa.

Zważywszy, że Konwencja, zawarta w Hadze dnia 29 lipca 1899 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej z dnia 22-go sierpnia 1864 r., uświęciła zasadę udziału Czerwonego Krzyża w wojnach morskich przez postanowienia na rzecz okrętów szpitalnych;

Pragnąc zawrzeć Konwencję w celu ułatwienia przez nowe postanowienia zadania wymienionych okrętów;

Mianowali pełnomocnikami, a mianowicie: (pominięto),

Którzy, po okazaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na postanowienia następujące:

Artykuł  pierwszy 

Okręty szpitalne, co do których zachodzą warunki wymienione w artykułach 1, 2 i 3 Konwencji zawartej w Hadze w dniu 29 lipca 1899 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej z dnia 22 sierpnia 1864 r., będą zwolnione w czasie wojny, w portach Układających się Stron, od wszelkich podatków i opłat, nakładanych na statki na rzecz Państwa.

Artykuł  2. 

Przepis artykułu poprzedniego nie stoi na przeszkodzie stosowaniu ustaw skarbowych lub innych ustaw, obowiązujących w tych portach, w drodze rewizji i innych formalności.

Artykuł  3. 

Zasada zawarta w artykule pierwszym, obowiązuje tylko Układające się Mocarstwa w przypadku wojny między dwoma lub kilkoma z nich.

Wspomniana zasada przestanie obowiązywać z chwilą, gdy w czasie wojny między Układającemi się Mocarstwami, Mocarstwo nie Układające się przyłączy się do jednego z walczących.

Artykuł  4. 

Niniejsza Konwencja, nosząca datę dnia dzisiejszego, może być podpisana do dnia 1 października 1905 r. przez Mocarstwa, które wyrażą to życzenie, i będzie ratyfikowana w możliwie najkrótszym czasie.

Dokumenty ratyfikacyjne będą złożone w Hadze. O złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych będzie sporządzony protokół, którego zaświadczony odpis zostanie po każdem złożeniu doręczony w drodze dyplomatycznej wszystkim Układającym się Mocarstwom.

Artykuł  5. 

Mocarstwa, nie będące sygnatarjuszami, mogą przystąpić do niniejszej Konwencji po dniu 1 października 1905 r.

W tym celu zawiadomią o swojem przystąpieniu Układające się Mocarstwa w drodze pisemnej notyfikacji, skierowanej do Rządu Holenderskiego, którą Rząd ten poda do wiadomości wszystkim innym Układającym się Mocarstwom.

Artykuł  6. 

Gdyby zaszedł przypadek, że jedna z Układających się Wysokich Stron wypowie niniejszą Konwencję, wypowiedzenie to wywoła skutki dopiero w rok po notyfikacji, dokonanej pisemnie Rządowi Holenderskiemu i niezwłocznie zakomunikowanej przez ten Rząd wszystkim innym Układającym się Mocarstwom. To wypowiedzenie będzie miało skutek tylko w stosunku do Mocarstwa, które je notyfikowało.

Na dowód czego, Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i wycisnęli na niej swe pieczęcie.

Sporządzono w Hadze w dniu dwudziestym pierwszym grudnia tysiąc dziewięścet czwartego roku w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rządu Holenderskiego, i którego zaświadczone odpisy zostaną doręczone w drodze dyplomatycznej Układającym się Mocarstwom.

Niemcy: (z zastrzeżeniem oświadczenia, uczynionego na posiedzeniu Konferencji w dniu 21 grudnia 1904 r.)*).

Rumunija: (z zastrzeżeniem wzajemności i opłat pilotowych)

___________

*) Delegat Niemiec składa następujące oświadczenie:

Rząd Cesarski zastrzega sobie możność niestosowania niniejszej Konwencji w stosunku do Państw, w portach których nałożone są na niemieckie statki szpitalne podatki i opłaty na korzyść inną niż Państwa.

Przystąpienie do powyższej Konwencji zatwierdzam.

W Warszawie, dnia 10 kwietnia 1936 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.60.439

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja w sprawie okrętów szpitalnych. Haga.1904.12.21.
Data aktu: 21/12/1904
Data ogłoszenia: 08/08/1936
Data wejścia w życie: 31/10/1921