Konwencja w sprawie okrętów szpitalnych. Haga.1904.12.21.

KONWENCJA
w sprawie okrętów szpitalnych,
podpisana w Hadze dnia 21 grudnia 1904 r.

(Zatwierdzona zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 1936 r. - Dz. U. R. P. Nr. 15, poz. 138)

KONWENCJA

w sprawie okrętów szpitalnych

Jego Cesarska Mość Cesarz Niemiec, Król Prus; Jego Cesarska Mość Cesarz Austrji, Król Czech i t. d., i t. d. i Apostolski Król Węgier; Jego Królewska Mość Król Belgów; Jego Cesarska Mość Cesarz Chin; Jego Cesarska Mość Cesarz Korei; Jego Królewska Mość Król Danji; Jego Królewska Mość Król Hiszpanji; Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki; Prezydent Stanów Zjednoczonych Meksyku; Prezydent Republiki Francuskiej; Jego Królewska Mość Król Hellenów; Jego Królewska Mość Król Włoch; Jego Cesarska Mość Cesarz Japonji; Jego Królewska Wysokość Wielki Książę Luxemburgu, Książę Nassau; Jego Wysokość Książę Czarnogóry; Jej Królewska Mość Królowa Holandji; Prezydent Republiki Peruwiańskiej; Jego Cesarska Mość Szach Persji; Jego Królewska Mość Król Portugalji i Algarwów, it.d.; Jego Królewska Mość Król Rumunji; Jego Cesarska Mość Cesarz Wszech-Rosji; Jego Królewska Mość Król Serbji; Jego Królewska Mość Król Syjamu oraz Szwajcarska Rada Związkowa.

Zważywszy, że Konwencja, zawarta w Hadze dnia 29 lipca 1899 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej z dnia 22-go sierpnia 1864 r., uświęciła zasadę udziału Czerwonego Krzyża w wojnach morskich przez postanowienia na rzecz okrętów szpitalnych;

Pragnąc zawrzeć Konwencję w celu ułatwienia przez nowe postanowienia zadania wymienionych okrętów;

Mianowali pełnomocnikami, a mianowicie: (pominięto),

Którzy, po okazaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na postanowienia następujące:

Artykuł  pierwszy 

Okręty szpitalne, co do których zachodzą warunki wymienione w artykułach 1, 2 i 3 Konwencji zawartej w Hadze w dniu 29 lipca 1899 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej z dnia 22 sierpnia 1864 r., będą zwolnione w czasie wojny, w portach Układających się Stron, od wszelkich podatków i opłat, nakładanych na statki na rzecz Państwa.

Artykuł  2. 

Przepis artykułu poprzedniego nie stoi na przeszkodzie stosowaniu ustaw skarbowych lub innych ustaw, obowiązujących w tych portach, w drodze rewizji i innych formalności.

Artykuł  3. 

Zasada zawarta w artykule pierwszym, obowiązuje tylko Układające się Mocarstwa w przypadku wojny między dwoma lub kilkoma z nich.

Wspomniana zasada przestanie obowiązywać z chwilą, gdy w czasie wojny między Układającemi się Mocarstwami, Mocarstwo nie Układające się przyłączy się do jednego z walczących.

Artykuł  4. 

Niniejsza Konwencja, nosząca datę dnia dzisiejszego, może być podpisana do dnia 1 października 1905 r. przez Mocarstwa, które wyrażą to życzenie, i będzie ratyfikowana w możliwie najkrótszym czasie.

Dokumenty ratyfikacyjne będą złożone w Hadze. O złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych będzie sporządzony protokół, którego zaświadczony odpis zostanie po każdem złożeniu doręczony w drodze dyplomatycznej wszystkim Układającym się Mocarstwom.

Artykuł  5. 

Mocarstwa, nie będące sygnatarjuszami, mogą przystąpić do niniejszej Konwencji po dniu 1 października 1905 r.

W tym celu zawiadomią o swojem przystąpieniu Układające się Mocarstwa w drodze pisemnej notyfikacji, skierowanej do Rządu Holenderskiego, którą Rząd ten poda do wiadomości wszystkim innym Układającym się Mocarstwom.

Artykuł  6. 

Gdyby zaszedł przypadek, że jedna z Układających się Wysokich Stron wypowie niniejszą Konwencję, wypowiedzenie to wywoła skutki dopiero w rok po notyfikacji, dokonanej pisemnie Rządowi Holenderskiemu i niezwłocznie zakomunikowanej przez ten Rząd wszystkim innym Układającym się Mocarstwom. To wypowiedzenie będzie miało skutek tylko w stosunku do Mocarstwa, które je notyfikowało.

Na dowód czego, Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i wycisnęli na niej swe pieczęcie.

Sporządzono w Hadze w dniu dwudziestym pierwszym grudnia tysiąc dziewięścet czwartego roku w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rządu Holenderskiego, i którego zaświadczone odpisy zostaną doręczone w drodze dyplomatycznej Układającym się Mocarstwom.

Niemcy: (z zastrzeżeniem oświadczenia, uczynionego na posiedzeniu Konferencji w dniu 21 grudnia 1904 r.)*).

Rumunija: (z zastrzeżeniem wzajemności i opłat pilotowych)

___________

*) Delegat Niemiec składa następujące oświadczenie:

Rząd Cesarski zastrzega sobie możność niestosowania niniejszej Konwencji w stosunku do Państw, w portach których nałożone są na niemieckie statki szpitalne podatki i opłaty na korzyść inną niż Państwa.

Przystąpienie do powyższej Konwencji zatwierdzam.

W Warszawie, dnia 10 kwietnia 1936 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.60.439

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja w sprawie okrętów szpitalnych. Haga.1904.12.21.
Data aktu: 21/12/1904
Data ogłoszenia: 08/08/1936
Data wejścia w życie: 31/10/1921