Notowania cen i rejestracja umów sprzedaży zwierząt gospodarskich i mięsa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 26 lutego 1936 r.
w porozumieniu z Ministrami; Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Spraw Wewnętrznych o notowaniach cen i rejestracji umów sprzedaży zwierząt gospodarskich i mięsa.

Na podstawie art. 10 ust. (3) i (6) oraz art. 13 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 639) zarządza się co następuje:

I.

Notowanie cen.

§  1.
1.
Notowanie na poszczególnych targowiskach cen oraz ogłaszanie sprawozdań i kursów targowych w zakresie obrotu bydłem rogatem, trzodą, owcami i mięsem będzie powierzane terytorialnie właściwym targowiskowym komisjom nadzorczym przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 26 lutego 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 160).
2.
Zarządzenia, powierzające poszczególnym targowiskowym komisjom nadzorczym czynności określone w ust. 1, będą wydawane przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Spraw Wewnętrznych po zasięgnięciu opinji właściwego dla miejsca notowań zarządu gminy oraz izby: przemysłowo-handlowej, rolniczej i rzemieślniczej.
3.
Targowiskowe komisje nadzorcze, którym zostaną powierzone wskazane czynności będą używały nazwy: "Targowiskowa Komisja Nadzorcza i Notowań Cen w ...".
§  2.
1.
Do targowiskowych komisyj nadzorczych i notowań cen należy w zakresie notowania cen:
a)
stwierdzanie i ogłaszanie cen płaconych na targowisku za bydło rogate, trzodę chlewną i owce oraz cen za mięso z tych zwierząt w obrocie hurtowym;
b)
ogłaszanie danych, dotyczących obrotu na targowisku oraz ilości towaru dostarczonego do miejscowej rzeźni z pominięciem targowiska;
c)
podawanie charakterystyki targu w poszczególnych działach obrotu.
2.
Ogłaszania sprawozdań dotyczących cen i obrotu oraz charakterystyki targu należy dokonywać w miejscowości, w której się targ odbywa, zasadniczo w dniu notowania, a najpóźniej następnego dnia powszedniego.
§  3.
1.
W miejscowościach, w których targi zwierzętami odbywają się przynajmniej raz w tygodniu wojewoda na wniosek targowiskowej komisji nadzorczej i notowań cen może powołać do prac tej komisji w zakresie notowania cen rzeczoznawców.
2.
Rzeczoznawcy ci będą powoływani w równej liczbie spośród kandydatów przedstawionych przez właściwy dla miejsca notowań zarząd gminy, oraz izbę: przemysłowo-handlową, rolniczą i rzemieślniczą.
3.
Wojewoda może odwołać rzeczoznawców i powołać nowych w trybie przewidzianym w ust. 2.
§  4.
1.
Komisja notuje ceny w specjalnej księdze notowań w formie protokółu podpisanego przez członków komisji (rzeczoznawców); księga ta powinna być sznurowana i potwierdzona przez właściwy dla targowiska zarząd gminy.
2.
Komisja notuje ceny i ogłasza sprawozdania bądź to na zasadzie rejestracji umów sprzedaży (§ 9) i obserwacji rynku bądź też na podstawie samej obserwacji.
§  5.
Notowanie powinno się odbywać z zachowaniem następujących zasad:
a)
pod uwagę będą brane tylko tranzakcje, zawarte w dniu notowania;
b)
nie podlegają notowaniu ceny tranzakcyj tendencyjnych, oraz tranzakcyj odbiegających od ustanowionych typowych warunków sprzedaży i jednolitej nomenklatury;
c)
dla każdego rodzaju towaru będą podawane ceny najniższe i najwyższe; ceny wyjątkowe można podać tylko wówczas, gdy zostaną wyraźnie jako takie zaznaczone;
d)
ceny będą podawane loco targowisko lub hala hurtowej sprzedaży mięsa.
§  6.
Przewodniczący i inni członkowie komisji mają prawo dostępu do miejsc sprzedaży i śledzenia przebiegu poszczególnych tranzakcyj. Przewodniczący lub jego zastępca ma ponadto prawo wglądu do dowodów rejestracji umów sprzedaży (§ 10).
§  7.
1.
Koszty związane z wykonywaniem czynności notowań cen pokrywa gmina, w której komisja ma swoją siedzibę.
2.
Przewodniczący i inni członkowie komisji sprawują swe czynności bezpłatnie; zarząd gminy może jednakże przyznać im zwrot rzeczywistych kosztów i diety,
§  8.
Regulamin prac komisji w zakresie notowania cen uchwalony przez komisję zatwierdza wojewoda.

II.

Rejestracja umów sprzedaży.

§  9.
1.
Rejestrowanie na poszczególnych targowiskach zawartych na nich umów sprzedaży bydła rogatego, trzody chlewnej, owiec oraz hurtowej sprzedaży mięsa zarządza Minister Przemysłu i Handlu w sposób przewidziany w § 1 ust. 2.
2.
Obowiązek rejestrowania może dotyczyć umów sprzedaży wszystkich wymienionych artykułów lub tylko niektórych z nich.
§  10.
1.
Rejestrowanie umów sprzedaży oraz wydawanie dowodów zarejestrowania uskutecznia zarząd targowiska przez zaprzysiężonych funkcjonarjuszów.
2.
Dowód zarejestrowania winien zawierać następujące dane:
a)
Nr. kolejny,
b)
datę zawarcia umowy,
c)
imię i nazwisko sprzedawcy,
d)
imię i nazwisko nabywcy,
e)
jakość i rodzaj, wagę i ilość oraz ewentualny znak towaru,
f)
cenę każdego rodzaju towaru,
g)
na specjalne żądanie władzy nadzorczej - adnotację co do przeznaczenia oraz pochodzenia towaru.
3.
Cena zwierząt rzeźnych i mięsa powinna być podawana za 1 kg, a zwierząt hodowlanych lub użytkowych - za sztukę, w każdym przypadku według obowiązującej nomenklatury towaru.
4.
Podawanie cen nieustalonych umową względnie cen wyrażonych w sposób opisowy, jak np.: "x zł ponad notowanie" jest wzbronione.
5.
Postanowienia dotyczące obowiązku notowania wagi (ust. 2 lit. e) nie stosuje się w przypadkach tranzakcyj zwierzętami, przeznaczonemi na cele hodowlane i użytkowe, o ile nabywcą jest producent rolny lub hodowca.
§  11.
Dowód zarejestrowania sporządza się w 3-ch egzemplarzach; po jednym otrzymuje sprzedawca i nabywca, trzeci zaś zostaje w aktach przynajmniej przez rok.
§  12.
Umowy zawarte poza targowiskiem lub w czasie nietargowym nie mogą być rejestrowane.
§  13.
Do rejestracji powinien zgłosić umowę sprzedawca lub osoba występująca w jego imieniu. Zgłoszenie winno nastąpić w dniu sprzedaży.
§  14.
O ile na targowisku została ustanowiona komisja notowań, zarząd targowiska jest obowiązany po skończonym targu przedstawić jej spis zarejestrowanych tranzakcyj wraz z dowodami zarejestrowania.
§  15.
Poza przypadkami przewidzianemi w rozporządzeniu niniejszem oraz w innych przepisach szczególnych treść dowodu zarejestrowania nie może być ujawniana.

III.

Postanowienia szczególne.

§  16.
1.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Spraw Wewnętrznych może powierzyć czynności określone w § 1 ust. 1 oraz w § 9 w całości lub częściowo giełdom mięsnym lub kasom targowym.
2.
W przypadku rejestrowania umów sprzedaży przez giełdę mięsną karta umowy, sporządzona przez maklera przysięgłego, zastępuje dowód zarejestrowania (§ 10 ust. 2).

IV.

Postanowienia karne.

§  17.
Kto wykracza przeciwko przepisom niniejszego rozporządzenia podlega karom przewidzianym w art. 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem.

V.

Postanowienia końcowe.

§  18.
Na targowiskach, na których w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są czynne komisje notowań cen przepisy tego rozporządzenia będą obowiązywały od dnia 1 maja 1936 r.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.19.161

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Notowania cen i rejestracja umów sprzedaży zwierząt gospodarskich i mięsa.
Data aktu: 26/02/1936
Data ogłoszenia: 14/03/1936
Data wejścia w życie: 14/03/1936