Fundusz Popierania Wiertnictwa Naftowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 26 lutego 1936 r.
o Funduszu Popierania Wiertnictwa Naftowego.

Na podstawie art. 1 pkt. o) ustawy z dnia 18 marca 1932 r. w sprawie regulowania stosunków w przemyśle naftowym (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr. 7, poz. 83) zarządzam co następuje:
§  1.
Tworzy się Fundusz Popierania Wiertnictwa Naftowego i nadaje mu się osobowość prawną.

Siedzibą Funduszu Popierania Wiertnictwa Naftowego jest miasto Lwów.

§  2.
Na Fundusz Popierania Wiertnictwa Naftowego składają się:
1)
sumy, które w myśl art. 1 pkt. g) ustawy z dnia 18 marca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr . 30, poz. 306) należały się do dnia wejścia w życie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 17) z tytułu opłat specjalnych;
2)
sumy, które w myśl art. 1 pkt. g) ustawy z dnia 18 marca 1932 r. w brzmieniu obwieszczenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 23 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 7, poz. 83), należeć się będą z tytułu opłat wyrównawczych, jeżeli Minister Przemysłu i Handlu przeznaczy je na rzecz popierania wiertnictwa naftowego;
3)
kary za przekroczenia przyznanych poszczególnym zakładom kontyngentów sprzedaży produktów naftowych na rynek wewnętrzny, wymierzane w myśl art. 5 ustawy z dnia 18 marca 1932 r.
4)
odsetki od lokat kapitałów Funduszu i udzielonych pożyczek;
5)
inne przychody, które na podstawie odpowiednich tytułów prawnych mogą być na ten cel przeznaczone.
§  3.
Celem Funduszu jest popieranie drogą pożyczek lub subwencyj:
1)
wierceń, podejmowanych w poszukiwaniu oleju skalnego (ropy naftowej);
2)
prac badawczych, odnoszących się do górnictwa naftowego;
3)
prac, mających na celu usprawnienie wiertnictwa naftowego;
4)
publikacyj z dziedziny górnictwa naftowego.
§  4.
Pożyczki będą udzielane na poszczególne wiercenia, podejmowane w celu poszukiwania oleju skalnego, jeżeli wiercenia te - przedewszystkiem z uwagi na całokształt stosunków w przemyśle naftowym - będą uznane za racjonalne, to jest uzasadnione pod względem geologicznym, technicznym i gospodarczym.

Przy zachowaniu powyższej zasady pożyczki będą udzielane w szczególności na:

1) 1
wiercenia poszukiwawcze, odpowiadające wymaganiom określonym w art. 13 ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o ulgach inwestycyjnych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 224); jeżeli Minister Przemysłu i Handlu oznaczy tereny, których zbadanie zapomocą wierceń uzna za szczególnie wskazane, wierceniom na tych terenach będzie przyznane pierwszeństwo;
2)
wiercenia, nie mające w pełni charakteru poszukiwawczego, określonego w punkcie 1), zmierzające jednak do zbadania jakiegoś (choćby lokalnego) zagadnienia złożowego;
3)
wiercenia, mające na celu rozwinięcie eksploatacji znanych już złóż oleju skalnego.
§  5. 2
Wysokość pożyczki na poszczególne wiercenia może wynosić najwyżej 60% preliminarza kosztów robocizny i rur wiertniczych, uznanego przez Radę Funduszu (§ 8). O ile Rada Funduszu uzna dane wiercenie, określone w § 4 ust. 2 pkt 1) i 2) za szczególnie zasługujące na poparcie, może podnieść wysokość pożyczki do 100% kosztów robocizny i rur wiertniczych.

Pożyczki będą wypłacane z dołu ratami za każde wywiercone pięćdziesiąt metrów; ostatnia rata zostanie wypłacona w stosunku do reszty metrów, faktycznie wywierconych. Rada Funduszu może na pożyczki przyznane na wiercenia poszukiwawcze (§ 4 ust. 2 pkt 1)) udzielać zaliczek do wysokości nie przewyższającej pełnej wartości rur wiertniczych. Wysokość zaliczki, sposób jej wypłaty oraz zabezpieczenie ustala Rada Funduszu w uchwale w sprawie pożyczki (§ 8 pkt 4)), w każdym przypadku oddzielnie.

W przypadku wyjątkowym, gdy dalsze pogłębianie jakiegoś odwiertu, wykonanego bez korzystania z pożyczki Funduszu Popierania Wiertnictwa Naftowego, będzie uznane za szczególnie wskazane, może być przyznana pożyczka w wysokości, uwzględniającej także część kosztów odwiertu, dokonanego przed udzieleniem pożyczki, z zachowaniem jednak przepisu ustępu pierwszego.

§  6.
Pożyczki będą oprocentowane w wysokości 60% każdoczesnej dyskontowej stopy procentowej Banku Polskiego i będą spłacane po zakończeniu odwiertu. Wyższe odsetki mogą być zastrzeżone dla przypadków naruszenia zobowiązań umownych.

Pożyczki, udzielone na wiercenia, wymienione w § 4 pkt. 1), będą umorzone, jeżeli wiercenie, przeprowadzone zgodnie z warunkami umowy pożyczki, nie da produkcji.

W przypadkach, zasługujących na uwzględnienie, mogą być również umorzone w całości lub w części pożyczki, udzielone na wiercenia, wymienione w § 4 pkt. 1, 2 i 3, jeżeli nie dadzą produkcji o wartości, przewyższającej koszty eksploatacji.

Terminy i sposób spłaty, rodzaj i wysokość zabezpieczenia oraz inne szczegółowe warunki udzielanych pożyczek określa Rada Funduszu.

§  7.
Subwencje bezzwrotne mogą być udzielane na badania z zakresu: geologji naftowej (łącznie z pracami geofizycznemi), wiertnictwa naftowego oraz na publikacje z dziedziny górnictwa naftowego.
§  8.
Funduszem Popierania Wiertnictwa Naftowego zarządza Rada Funduszu, powołana przez Ministra Przemysłu i Handlu.

W szczególności Rada Funduszu:

1)
opracowuje roczny ogólny plan działalności pożyczkowo-subwencyjnej, jego uzupełnienia i zmiany;
2)
opracowuje roczny preliminarz wydatków, połączony z administracją Funduszu i wykonywaniem rozporządzenia niniejszego;
3)
opracowuje w ramach rozporządzenia niniejszego ogólne zasady udzielania pożyczek, sposób ich spłaty, wymaganych zabezpieczeń i innych warunków umownych;
4)
rozpatruje podania i podejmuje uchwały w sprawach pożyczek i subwencyj oraz ustala ich warunki szczegółowe;
5)
opinjuje i stawia wnioski co do oznaczenia terenów, na których prowadzenie wierceń jest szczególnie wskazane (§ 4 pkt. 1).

Rada uprawniona jest do zasięgania opinji władz gróniczych i fachowych instytucyj badawczych państwowych lub przez Państwo nadzorowanych.

§  9.
Rada Funduszu składa się z przewodniczącego oraz ośmiu do dziesięciu członków, powołanych przez Ministra Przemysłu i Handlu z grona reprezentantów nauki, samorządu gospodarczego przemysłowo-handlowego, przemysłu naftowego oraz władz górniczych.

Przewodniczącym Rady jest Prezes Wyższego Urzędu Górniczego we Lwowie, a w razie jego nieobecności lub niemożności pełnienia funkcyjnego statutowo przewidziany zastępca w Urzędzie.

Mandaty członków Rady trwają do odwołania.

Do ważności uchwał wymagana jest obecność przewodniczącego i co najmniej połowy liczby członków. Uchwały zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Posiedzenia Rady zwołuje w miarę potrzeby przewodniczący.

Członkowie Rady otrzymują zwrot kosztów podróży i diety w wysokości, ustalonej w regulaminie Rady.

Działalność Rady normuje bliżej regulamin, wydany przez Ministra Przemysłu i Handlu.

§  10.
Podania o pożyczki i subwencje należy wnosić do Rady Funduszu.

Rada Funduszu podawać będzie do wiadomości, za pośrednictwem prasy fachowej oraz interesowanych organizacyj, terminy wnoszenia podań oraz warunki, jakim mają one odpowiadać.

§  11.
Wszystkie uchwały Rady Funduszu będą przedstawiane przed ich wykonaniem Ministrowi Przemysłu i Handlu do zatwierdzenia.

Uchwały, zapadłe w sprawach, wymienionych w punkcie 4 § 8, będą uważane za zatwierdzone, jeżeli Minister Przemysłu i Handlu w ciągu dni 14-tu od ich przedstawienia nie zgłosi sprzeciwu.

§  12.
Przewodniczący Rady zastępuje Fundusz Popierania Wiertnictwa Naftowego wobec władz, urzędów, sądów i osób prywatnych.

Nadto do obowiązków przewodniczącego należy:

1)
przygotowywanie wniosków na posiedzenia Rady;
2)
zwoływanie posiedzeń Rady, ustalanie porządku jej obrad i przewodniczenie obradom;
3)
wykonywanie uchwał Rady;
4)
nadzór nad wykonywaniem warunków udzielonych pożyczek;
5)
przedstawianie uchwał Rady Ministrowi Przemysłu i Handlu;
6)
składanie sprawozdań Ministrowi Przemysłu i Handlu z działalności Rady.
§  13.
Obowiązki, wymienione w § 12, przewodniczący pełni przy pomocy podległego mu Biura Rady Funduszu Popierania Wiertnictwa Naftowego, które mieści się przy Wyższym Urzędzie Górniczym we Lwowie.

Organizację Biura określi instrukcja, wydana przez Ministra Przemysłu i Handlu.

§  14.
Nadzór nad wykonywaniem technicznych warunków umów sprawują okręgowe urzędy górnicze i w przypadku nieprzestrzegania tych warunków zawiadamiają o tem Fundusz.
§  15.
Nadzór nad działalnością Funduszu sprawuje Minister Przemysłu i Handlu, przyczem dla kontroli rachunkowej powoła Komisję Rewizyjną.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 maja 1938 r. (Dz.U.38.36.305) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 1938 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 września 1937 r. (Dz.U.37.71.522) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1937 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.18.154

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Fundusz Popierania Wiertnictwa Naftowego.
Data aktu: 26/02/1936
Data ogłoszenia: 09/03/1936
Data wejścia w życie: 09/03/1936