Organizacja i zakres działania Instytutu Ekspertyz Sądowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 listopada 1935 r.
o organizacji i zakresie działania Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 21 stycznia 1932 r., zmieniającej niektóre przepisy postępowania karnego (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 60) zarządzam co następuje:
§  1.
Instytut Ekspertyz Sądowych w Warszawie powołany jest do wydawania w charakterze biegłego sądowego opinji w zakresie badań: fizykochemicznych, toksykologicznych oraz biologicznych i, stosownie do swego działania, dzieli się na trzy działy: fizykochemiczny, toksykologiczny i biologiczny.
§  2.
Działalnością Instytutu Ekspertyz Sądowych kieruje sędzia lub prokurator, wyznaczony w tyra celu przez Ministra Sprawiedliwości. Kierownik Instytutu Ekspertyz Sądowych w zakresie czynności, związanych z kierownictwem Instytutu podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości może poruczyć zastępstwo kierownika Instytutu Ekspertyz Sądowych kierownikowi jednego z działów Instytutu.

Kierownik Instytutu Ekspertyz Sądowych rozstrzyga, czy dane badanie należy do zakresu działania Instytutu.

§  3.
Na czele działu badań stoi kierownik naukowy, którego zastępcą jest kierownik techniczny tegoż działu.
§  4.
Kierownikiem naukowym działu badań może być profesor danej specjalności w wyższej uczelni lub osoba, która przez swe prace naukowe w danej gałęzi wiedzy odpowiadałaby wymogom takiego stanowiska.
§  5.
Kierownikiem technicznym działu badań oraz pracownikiem powołanym do prowadzenia badania w zakresie działalności Instytutu Ekspertyz Sądowych może być jedynie osoba, posiadająca wyższe wykształcenie w danej specjalności i odpowiednią praktykę.
§  6.
Kierowników działu badań oraz pracowników Instytutu Ekspertyz Sądowych mianuje Minister Sprawiedliwości na wniosek kierownika Instytutu.

Ponadto Instytut Ekspertyz Sądowych może zatrudniać pracowników niestałych na zasadzie umów specjalnych, zawieranych przez kierownika Instytutu za zezwoleniem Ministra Sprawiedliwości.

§  7.
Do stałych pracowników Instytutu Ekspertyz Sądowych stosuje się przepisy ustawy o państwowej służbie cywilnej.

Pracownicy niestali podlegają warunkom umowy, z nimi zawartej, i obowiązani są do zachowania tajemnicy urzędowej. Pracownicy niestali powołani do prowadzenia badań składają na ręce kierownika Instytutu przysięgę, przepisaną dla biegłych sądowych.

§  8.
Kierownicy działu badań oraz pracownicy Instytutu Ekspertyz Sądowych pod względem służbowym podlegają kierownikowi Instytutu, zachowując niezależność, co do wyboru naukowych metod badań i wydawanych opinij.
§  9.
Kierownikowi Instytutu Ekspertyz Sądowych służy prawo udzielania wskazówek w zakresie badań, jak również prawo zwrócenia kierownictwu działu protokółu przeprowadzonych badań celem uzupełnienia, a nawet ponownego ich przeprowadzenia według danych przez niego wskazówek.
§  10.
W zakresie prowadzonych badań pracownicy Instytutu Ekspertyz Sądowych obowiązani są stosować się do wskazówek kierowników działu.
§  11.
Pracownicy Instytutu odpowiadają za całość otrzymanych do badania objektów oraz za całość i właściwe użycie aparatów, przyrządów i materjałów, potrzebnych do prowadzenia badań.
§  12.
Instytut Ekspertyz Sądowych prowadzi własną biurowość. Odpowiednie przepisy biurowe wydaje kierownik Instytutu.

Dla każdej sprawy, przekazanej do badania Instytutu Ekspertyz Sądowych zakłada się oddzielne akta. Bliższe postanowienia w tej mierze wydaje kierownik Instytutu. Do akt tych dołącza się oddzielny dla każdej sprawy odpis protokółu dokonanych badań z wpisaniem we właściwej kolejności dokonanych doświadczeń i prac, podaniem ich wyników i wydanej na ich zasadzie opinji (orzeczenia).

§  13.
Orzeczenie winno być wydane w terminie trzytygodniowym od dnia otrzymania przedmiotu badania przez Instytut Ekspertyz Sądowych.

W przypadkach, szczególnie zawikłanych lub wymagających obszernych, długotrwałych badań, termin ten może być przez kierownika Instytutu przedłużony o dalsze trzy tygodnie.

§  14.
Wszelkie pisma, wychodzące z Instytutu Ekspertyz Sądowych, podpisuje kierownik Instytutu lub jego zastępca, wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości. Opinje (orzeczenia) Instytutu, wydane w charakterze biegłego sądowego, winny nosić podpisy kierowników: naukowego i technicznego danego działu lub co najmniej jednego z nich, a w tym ostatnim przypadku ponadto podpis pracownika, który przeprowadzał badania.
§  15.
Instytut Ekspertyz Sądowych używa pieczęci urzędowej z napisem: "Instytut. Ekspertyz Sądowych" o Średnicy 36 mm dla pieczęci tuszowej i 30 mm dla pieczęci łąkowej.

Pieczęć przechowuje kierownik Instytutu; pozatem stosuje się przepisy §§ 7-10 rozporządzenia Z dnia 28 czerwca 1929 r. o pieczęciach urzędowych (Dz. U. R. P. Nr. 48, poz. 396) oraz §§ 188, ust. 2, 189, 190 i 191 reg. og. (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 110, poz. 905).

§  16.
Wydatki Instytutu Ekspertyz Sądowych pokrywane są z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości; dochody wpływają również na dochód Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  17.
Kierownik Instytutu Ekspertyz Sadowych ustali za zgodą Ministra Sprawiedliwości taksę za typowe czynności Instytutu.

W przypadkach nieprzewidzianych taksą lub wymagających szczególnego nakładu pracy lub środków, wysokość należności Instytutu ustali sąd na wniosek kierownika Instytutu.

§  18.
Należności Instytutu Ekspertyz Sądowych za czynności, dokonane na żądanie sądów prokuratur) w sprawach karnych w toku postępowania sądowego należą do kosztów postępowania. Rachunki należności za tego rodzaju czynności Instytut przesyła właściwym sądom (prokuraturom) celem ściągnięcia tych należności od osób, zasądzonych na ponoszenie kosztów sądowych.
§  19.
Należności Instytutu Ekspertyz Sądowych za czynności, dokonane na żądanie sądu w sprawach cywilnych powinny być uiszczone zgóry przed dokonaniem jakiejkolwiek czynności, o ile przepisy o prawie ubogich inaczej nie stanowią.

Zaliczki na poczet należności Instytutu za czynności, dokonane w sprawach cywilnych, wpłacane są do kas odnośnych sądów na rachunek sum niebudżetowych, a po nadesłaniu przez Instytut rachunku za. dokonane czynności, sąd zarachowuje przypadającą należność na rachunek dochodów budżetowych, zwracając stronie niezużytą część zaliczki.

§  20.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Termin uruchomienia poszczególnych działów Instytutu oznaczy zarządzenie Ministra Sprawiedliwości.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.88.549

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zakres działania Instytutu Ekspertyz Sądowych.
Data aktu: 01/11/1935
Data ogłoszenia: 04/12/1935
Data wejścia w życie: 04/12/1935