Bułgaria-Polska. Konwencja dotycząca współpracy intelektualnej. Warszawa.1935.04.08.

KONWENCJA
między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Bułgarji, dotycząca współpracy intelektualnej, podpisana w Warszawie dnia 8 kwietnia 1935 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu ósmym kwietnia tysiąc dziewięćset trzydziestego piątego roku podpisana została w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Bułgarji konwencja, dotycząca współpracy intelektualnej o następującem brzmieniu dosłownem:

Przekład.

KONWENCJA

między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Bułgarji dotycząca współpracy intelektualnej.

Jego Ekscelencja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Jego Królewska Mość Król Bułgarów, ożywieni pragnieniem zacieśnienia przyjaznych stosunków istniejących między Polską a Bułgarją

przeświadczeni, że współpraca intelektualna między obydwoma Narodami stanowi jeden ze środków najbardziej skutecznych dla osiągnięcia tego celu i

pragnąc popierać tę współpracę, stwarzając dla niej sprzyjające warunki

postanowili zawrzeć Konwencję w tym celu i mianowali swoimi odnośnymi Pełnomocnikami, a mianowicie:

Jego Ekscelencja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

J. E. P. Józefa BECKA, Ministra Spraw Zagranicznych,

J. E. P. Wacława JĘDRZEJEWICZA, Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;

Jego Królewska Mość Król Bułgarów:

J. E. P. Teodora RADEFF, Generał-Majora, Ministra Oświecenia Publicznego,

którzy, po przedstawieniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  pierwszy.

Zostanie utworzona Komisja Mieszana dla współpracy intelektualnej polsko-bułgarskiej w celu rozwoju i wzmocnienia stosunków, istniejących między obydwoma Krajami w dziedzinie współpracy intelektualnej.

Komisja ta będzie powołana do badania wszelkich kwestyj, odnoszących się do organizowania powyższych stosunków i będzie upoważniona do przedstawiania odnośnym władzom kompetentnym wniosków co do zarządzeń, sprzyjających rozwojowi tych stosunków.

Artykuł  2.

Komisja przewidziana w art. pierwszym składać się będzie z dwóch podkomisyj, z których jedna będzie miała swoją siedzibę w Warszawie a druga w Sofji, pod przewodnictwem odnośnych Ministrów Oświecenia Publicznego.

Każda podkomisja składać się będzie, oprócz przewodniczącego, z czterech członków, z których jeden będzie delegatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dwaj inni będą delegatami Ministerstwa Oświecenia Publicznego, zaś czwarty-jeden z członków Poselstwa drugiej Wysokiej Umawiającej się Strony - będzie delegatem podkomisji swego kraju. Podkomisje, po ich utworzeniu, zamianują, za wspólną zgodą, przedstawicieli instytucyj naukowych i kulturalnych, którzy będą z niemi współpracowali w charakterze rzeczoznawców lub członków - doradców.

Artykuł  3.

Członkowie podkomisyj, z wyjątkiem członka obcokrajowca, będą mianowani na trzy lata przez odnośnych Ministrów Oświecenia Publicznego. Mandaty ich będą mogły być odnawiane lub powierzane, w razie potrzeby, innym osobom. Przewodniczący każdej z podkomisyj wyznaczy vice-przewodniczącego na przeciąg jednego roku. Każda podkomisja będzie się zbierała przynajmniej jeden raz na rok. Podkomisje opracują same regulaminy swej działalności: będą one mogły również w razie potrzeby, powoływać, za wspólną zgodą, komitety ad hoc w odnośnych krajach dla zrealizowania celów, wymienionych w art. 4 niniejszej Konwencji.

Artykuł  4.

Podkomisje będą miały za zadanie:

a)
ustalić trwały kontakt między przedstawicielami szkolnictwa powszechnego i średniego obu Umawiających się Stron i przyczyniać się, w miarę możności, do wprowadzenia do programów szkolnych swych Państw, nauki swojej geografji i swojej historji;
b)
ułatwiać wzajemne wizyty i wymianę profesorów szkół wyższych jak również funkcjonarjuszów bibljotek i muzeów obydwóch Państw;
c)
sprzyjać stosunkom i współpracy między przedstawicielami nauki, literatury, sztuki, teatru, muzyki, prasy, filmu i radja obydwóch Wysokich Umawiających się Stron;
d)
ułatwiać wymianę uczniów szkół powszechnych, średnich i wyższych obydwóch Umawiających się Państw;
e)
układać porozumienia specjalne, mające na celu uregulowanie, zgodnie z ustawami i regulaminami obydwóch Umawiających się Państw, równowartości studjów i stopni naukowych, pozwalającej obywatelom jednego z dwóch Krajów uczęszczać w zakładach naukowych drugiego, na wykłady i zdawać tam egzaminy, bez straty czasu i przeszkód w ich studjach. Rozumie się, że dostęp do pewnych zawodów dla obywateli drugiej Wysokiej Umawiającej się Strony, możliwy będzie tylko w tej mierze, w jakiej pozwalają lub pozwolą na to obowiązujące ustawy i przepisy;
f)
organizować odczyty i kursy wakacyjne, wycieczki turystyczne, kolonje wakacyjne dla młodzieży, współpracę stowarzyszeń akademickich, wystawy lokalne, objazdy artystów teatrów narodowych i wizyty wybitnych literatów, w celu lepszego poznania kraju i kultury jednego z Umawiających się Państw przez obywateli drugiego;
g)
organizować wymianę publikacyj naukowych, literackich i artystycznych; popierać propagowanie arcydzieł literatury jednego z Umawiających się Krajów w drugim; popierać i organizować stosunki między instytucjami naukowemi, bibljotekami publicznemi i innemi ośrodkami wykształcenia narodowego.
Artykuł  5.

Podkomisje będą mogły korespondować bezpośrednio między sobą w przedmiocie wszystkich kwestyj, wchodzących w zakres ich kompetencyj.

Artykuł  6.

Konwencja niniejsza będzie ratyfikowana i dokumenty ratyfikacyjne wymienione będą w Sofji gdy tylko możność ku temu nastąpi. Wejdzie ona w życie trzydziestego dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Konwencja niniejsza zawarta jest na przeciąg lat pięciu, poczynając od daty wejścia jej w życie. O ile nie zostanie wymówiona za uprzedzeniem na sześć miesięcy przed upływem tego okresu, będzie ona uważana za przedłużoną w drodze milczącego porozumienia na nowy okres lat pięciu i w ten sposób dalej.

Na dowód czego, wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i wycisnęli na niej swe pieczęcie.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Warszawie, dnia 8 kwietnia 1935 r.

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niej postanowień; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 26 czerwca 1935 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.67.417

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Bułgaria-Polska. Konwencja dotycząca współpracy intelektualnej. Warszawa.1935.04.08.
Data aktu: 08/04/1935
Data ogłoszenia: 05/09/1935
Data wejścia w życie: 28/08/1935