Przebywanie wojennych okrętów państw obcych na obszarze wód Państwa Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 25 października 1934 r.
w porozumieniu z Ministrami: Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Opieki Społecznej w sprawie przebywania wojennych okrętów państw obcych na obszarze wód Państwa Polskiego.

Na podstawie art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. o granicy morskiej Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 789) zarządza się co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze normuje sprawy zatrzymania się, postoju lub przejazdu w czasie pokoju okrętów wojennych państw obcych na wodach wewnętrznych, terytorjalnych lub wodach pasa przyległego, na których w myśl rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. o granicy morskiej Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 789) Rzeczpospolita Polska wykonywa prawa zwierzchnicze.
§  2.
(1)
Zatrzymanie się (zakotwiczenie) i postój okrętów wojennych państw obcych na polskich wodach wewnętrznych lub terytorjalnych może nastąpić tylko za uprzednią zgodą Ministra Spraw Wojskowych, wyrażoną w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.
(2)
Przejście okrętu wojennego państwa obcego przez polskie wody terytorjalne lub wody pasa przyległego nie podlega ograniczeniom; na wodach terytorjalnych jednak łodzie podwodne państwa obcego mogą przechodzić tylko w stanie wynurzonym.
(3)
Jeżeli okręt wojenny państwa obcego po przejściu polskich wód terytorjalnych zamierza przejść również przez polskie wody wewnętrzne, na przejście przez te wody wymagana jest zgoda ministrów, wymienionych w ust. 1. Jeżeli jednak potrzeba przejścia przez polskie wody wewnętrzne wyniknie nieoczekiwanie, może udzielić zezwolenia na przejście Dowódca Floty w Gdyni.
§  3.
(1)
Postanowień § 2 ust. 1 i 3 nie stosuje się do:
a)
okrętu wojennego państwa obcego, na którym znajduje się Głowa państwa obcego lub jego oficjalny przedstawiciel;
b)
okrętów wojennych państwa obcego, stanowiących eskortę honorową okrętu, na którym znajduje się jedna z osób, wymienionych pod a);
c)
okrętów wojennych obcego państwa, które znajdują się w niebezpieczeństwie lub potrzebują pomocy.
(2)
Postanowień § 2 ust. 1 i 3 nie stosuje się również do przypadków zatrzymania się lub postoju okrętów wojennych państwa obcego, jeżeli z rządem tego państwa zostało zawarte w wymienionych sprawach szczególne porozumienie.
§  4.
(1)
Zgoda ministrów, wymienionych w § 2 ust. 1 i 3, na zatrzymanie się, postój lub przejazd okrętu wojennego państwa obcego uprawnia do wykonywania takich tylko czynności, które pod względem technicznym są związane bezpośrednio i koniecznie z zatrzymaniem się, postojem lub przejazdem danego okrętu (czynności, uzasadnione warunkami nawigacyjnemi).
(2)
Członkowie załogi okrętu wojennego państwa obcego oraz inne osoby, zaokrętowane na nim, mogą jednak w czasie zatrzymania się lub postoju, po uzyskaniu zezwolenia od Dowódcy Floty w Gdyni, opuścić okręt celem udania się na ląd i przebywania w obrębie portu przez czas zatrzymania się lub postoju, przyczem członkowie załogi mogą posiadać przy sobie broń boczną białą, należącą do ich przepisowego uzbrojenia.
§  5.
Zatrzymanie się, postój lub przejście wojennego okrętu państwa obcego nie uprawnia do wykonywania bez zgody właściwej władzy (§ 6) następujących czynności:

A. Na obszarze wód wewnętrznych i terytorjalnych;

a)
ćwiczeń o charakterze wojskowym, jak: manewrowanie taktyczne, strzelanie artyleryjskie, strzelanie torpedowe, ćwiczenia podsłuchowe, desantowe i t. p., oraz ćwiczeń o charakterze wojskowym, wykonywanych przy współudziale wojennych statków powietrznych;
b)
dokonywania jakichkolwiek pomiarów morza, poza sondowaniem, koniecznem dla bezpieczeństwa nawigacji lub zakotwiczenia;
c)
posługiwania się znajdującemi się na pokładzie okrętów wojennych płatowcami do lotów nad terytorjum polskiem lub nad polskiemi wodami wewnętrznemi albo terytorjalnemi;
d)
użycia okrętowych urządzeń radjotelegraficznych na redzie portu polskiego lub w czasie postoju wewnątrz portu;
e)
spuszczania na wodę w stanie uzbrojonym łodzi, znajdujących się na okręcie wojennym państwa obcego, lub lądowanie z bronią załóg tych okrętów;
f)
ćwiczeń zanurzania łodzi podwodnych;
g)
dokonywania jakichkolwiek zdjęć fotograficznych i filmowych polskich jednostek wojennych, portu i urządzeń portowych.

B. Na obszarze wód wewnętrznych, terytorjalnych oraz wód pasa przyległego:

h)
ćwiczeń stawiania min;
i)
trałowania.
§  6.
(1)
Wykonanie czynności, określonych w § 5 lit. a), b), c), e), f), h), oraz i), może nastąpić tylko z mocy szczególnego zezwolenia, którego udziela Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z interesowanymi ministrami.
(2)
Zezwolenia na wykonanie czynności, określonych w § 5 lit. d), g), udziela Dowódca Floty w Gdyni.
§  7.
(1)
W przypadkach, gdy okręt wojenny lub zespół okrętów wojennych państwa obcego zatrzyma się na polskich wodach terytorjalnych lub wewnętrznych bez zgody, wymaganej w myśl § 2 ust. 1 i 3, Dowódca Floty w Gdyni wysyła na okręt flagowy zespołu oficera, który po ustaleniu przyczyn zatrzymania się zwraca uwagę dowódcy okrętu lub dowódcy zespołu okrętów, że znajduje się na polskich wodach terytorjalnych lub wewnętrznych, oraz wzywa go do opuszczenia tych wód natychmiast po ustaniu przyczyny, dla której zatrzymanie się nastąpiło.
(2)
Dowódca Floty w Gdyni postępuje analogicznie, gdy okręt wojenny lub zespół okrętów wojennych państwa obcego wykonywa na polskich wodach terytorjalnych lub wewnętrznych czynności, nieuzasadnione warunkami nawigacyjnemi (§ 4 ust. 1), lub czynności, których wykonanie jest zabronione bez zgody władzy polskiej (§ 4 ust. 2 i § 5), wzywając dowódcę do zaniechania tych czynności.
§  8.
Okręty wojenne państwa obcego, które przebywają na obszarze wewnętrznych i terytorjalnych wód Państwa Polskiego, podlegają wraz z, całą załogą przepisom, dotyczącym policji portowej, spraw celnych, sanitarnych i komunikacyjnych, obowiązującym polskie okręty wojenne.
§  9.
Rozporządzenie mniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.99.904

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przebywanie wojennych okrętów państw obcych na obszarze wód Państwa Polskiego.
Data aktu: 25/10/1934
Data ogłoszenia: 08/11/1934
Data wejścia w życie: 08/11/1934