Postępowanie związane z przyznawaniem zwrotu ceł przy wywozie spirytusu etylowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 29 października 1934 r.
o postępowaniu związanem z przyznawaniem zwrotu cła przy wywozie spirytusu etylowego.

Na podstawie art. 23 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnem (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) oraz w związku z § 6 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 25 października 1934 r. w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zwrotu cła przy wywozie spirytusu etylowego (Dz. U. R. P. Nr. 96, poz. 881), zarządzam co następuje:
§  1.
1)
Eksporter, który ubiega się o uzyskanie zwrotu cła przy wywozie spirytusu etylowego powinien towar zgłosić do odprawy celnej wywozowej na piśmie na formularzu ustalonym w § 56 ust. 7 przepisów wykonawczych do prawa celnego (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 90, poz. 820).
2)
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane:
a)
nazwisko i miejsce zamieszkania nadawcy i adresata przesyłki,
b)
kraj przeznaczenia towaru,
c)
ilość sztuk, znaki i numery opakowania,
d)
wyszczególnienie dołączonych dokumentów,
e)
nazwę towaru według określenia w rozporządzeniu w sprawie zwrotu cła przy wywozie spirytusu etylowego,
f)
wagę brutto oraz wagę wymiarową, od której ma być przyznany zwrot cła,
g)
wartość towaru,
h)
wniosek o zastosowanie zwrotu cła,
i)
oświadczenie strony, czy chce przy rewizji celnej być obecna, lub czy zrzeka się prawa asystowania,
k)
datę sporządzenia zgłoszenia i własnoręczny podpis osoby zgłaszającej.
§  2.
Do zgłoszenia celnego wywozowego strona powinna dołączyć zaświadczenie eksportowe Ministerstwa Skarbu (wzór Nr. 1).
§  3.
1)
Przy odprawie celnej urząd celny bada, czy zgłoszona do odprawy przesyłka spirytusu etylowego odpowiada danym zawartym w zgłoszeniu celnem wywozowem, zaświadczeniu eksportowem Ministerstwa Skarbu oraz świadectwie przewozowem według wzoru Nr. 45 do § 225 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 września 1932 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o monopolu spirytusowym, opodatkowaniu kwasu octowego i drożdży oraz sprzedaży napojów alkoholowych (Dz. U. R. P. Nr. 88, poz. 746), ustalając zarazem wagę netto spirytusu etylowego stuprocentowego, zawartego w tej przesyłce.
2)
Wagę netto spirytusu etylowego stuprocentowego w przesyłce określa się:
a)
przez ustalenie wagi przesyłki spirytusu etylowego w kilogramach;
b)
przez ustalenie rzeczywistej mocy wywożonego spirytusu etylowego zapomocą alkoholomierza i przez wyliczenie ilości spirytusu w litrach stuprocentowych przy pomocy tablic redukcyjnych;
c)
przyjmując, że 1 litr spirytusu etylowego stuprocentowego waży 0.794 kg,
3)
Wagę spirytusu etylowego stuprocentowego, ustalona w sposób wskazany w ust. 2 należy wpisać do wyniku rewizji zgłoszenia celnego wywozowego.
§  4.
1)
Po dokonaniu odprawy celnej i stwierdzeniu wywozu towaru zagranicę na zgłoszeniu celnem wywozowem, urząd celny wystawia w dwóch egzemplarzach kwit wywozowy według wzoru ustalonego w rozporządzeniu o postępowaniu związanem z przyznawaniem zwrotów ceł przy wywozie zagranicę niektórych towarów (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 97, poz. 891) skreślając wyraz "roku".
2)
Przy wywozie spirytusu etylowego zagranicę przez wolny obszar celny w Gdyni i wolny obszar celny (wolną strefę) w Gdańsku stwierdzenie wywozu następuje po udowodnieniu wywozu spirytusu etylowego z wolnego obszaru celnego (wolnej strefy) zagranicę.
3)
Jeden egzemplarz kwitu wywozowego urząd celny doręcza stronie, drugi zaś (grzbiet) pozostawia w aktach urzędu celnego.
§  5.
Gdyby przy rewizji celnej ujawniono wagę mniejszą od wagi podanej w zaświadczeniu Ministerstwa Skarbu, urząd celny wystawi kwit wywozowy na kwotę, odpowiadającą zwrotowi cła za taką wagę towaru, jaka została stwierdzona przy rewizji celnej; natomiast przy stwierdzeniu podczas rewizji celnej wagi większej od podanej w zaświadczeniu eksportowem Ministerstwa Skarbu, urząd celny wystawia kwit wywozowy tylko na kwotę odpowiadającą zwrotowi cła od wagi, wymienionej w tem ze świadczeniu eksportowem.
§  6.
1)
Kwit wywozowy może być wystawiony na towary objęte najwyżej jednem zgłoszeniem celnem wywozowem.
2)
Zamiast jednego kwitu wywozowego na całą kwotę urząd celny na wniosek strony może również wystawić kilka kwitów oddzielnych, jednak na kwoty poniżej 100 złotych może być wystawiony tylko jeden kwit.
§  7.
Po wystawieniu kwitu wywozowego urząd celny przesyła (w każdy poniedziałek) odpowiednio wypełnione odcinki zaświadczenia eksportowego do Ministerstwa Skarbu.
§  8.
1)
O każdym wystawionym kwicie wywozowym urząd celny winien bezzwłocznie zawiadomić urzędy celne, upoważnione do realizowania tych kwitów. Zawiadomienie takie powinno zawierać: numer kwitu wywozowego, datę jego wystawienia, wagą spirytusu etylowego stuprocentowego wywiezionego zagranicę oraz kwotę zwrotu cła, przypadającą z tego tytułu.
2)
Realizacja kwitu wywozowego nastąpić może dopiero po otrzymaniu, przez urząd celny dokonywający wypłaty, zawiadomienia, wymienionego w ustępie poprzednim.
§  9.
Kwity wywozowe mogą być realizowane w upoważnionych do tego urzędach celnych i w czasie do realizacji tych kwitów ustalonym. Częściowa realizacja kwitów wywozowych jest niedopuszczalna.
§  10.
Kwity wywozowe wydane na podstawie rozporządzenia Ministrów Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 9 stycznia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 93) przedłużonego rozporządzeniem tychże Ministrów z dnia 26 lipca 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 73, poz. 699) zachowują swą ważność w terminach na nich oznaczonych.
§  11.
Kwity wywozowe mogą być wystawiane do dnia 31 lipca 1935 r. na formularzach według wzorów obowiązujących do dnia 29 października 1934 r.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 30 października 1934 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

ZAŚWIADCZENIE EKSPORTOWE Nr. ......

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.97.892

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie związane z przyznawaniem zwrotu ceł przy wywozie spirytusu etylowego.
Data aktu: 29/10/1934
Data ogłoszenia: 30/10/1934
Data wejścia w życie: 30/10/1934