Ograniczenia, dotyczące uprawiania handlu i przemysłu, wznoszenia budowli i zamieszkiwania na terenie wolnych obszarów celnych w portach morskich, oraz ograniczenia ruchu osobowego pomiędzy wolnemi obszarami celnemi w portach morskich a resztą polskiego obszaru celnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SKARBU, PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 25 października 1934 r.
o ograniczeniach, dotyczących uprawiania handlu i przemysłu, wznoszenia budowli i zamieszkiwania na terenie wolnych obszarów celnych w portach morskich, oraz ograniczeniach ruchu osobowego pomiędzy wolnemi obszarami celnemi w portach morskich a resztą polskiego obszaru celnego.

Na podstawę art. 3 ust. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) o prawie celnem zarządza się co następuje:
§  1.
1)
Zakłady przemysłowe mogą być tworzone na terenie wolnych obszarów celnych na podstawie zezwolenia władz portowych w porozumieniu z władzami celnemi i na warunkach w tem zezwoleniu wymienionych.
2)
Osoby (firmy), posiadające na terenie wolnego obszaru celnego zakłady przemysłowe, obowiązane są do prowadzenia ksiąg towarowych, umożliwiających sprawdzenie w każdym czasie ilości towarów wprowadzonych do zakładu, znajdujących się w nim oraz wyprowadzonych z zakładu. Księgi te powinny być przechowywane w zakładzie na terenie wolnego obszaru i w każdym czasie przedstawiane władzom portowym i skarbowym na ich żądanie.
§  2.
1)
Tworzenie na terenie wolnego obszaru celnego zakładów handlowych odbywa się na podstawie zezwolenia władz portowych wydanego w porozumieniu z władzami celnemi na warunkach w tem zezwoleniu wymienionych. Nie dotyczy to składów prywatnych, zakładów spożywczych i przedsiębiorstw zaopatrywania statków, co do których obowiązują postanowienia §§ 3, 4 i 5 niniejszego rozporządzenia.
2)
Do zakładów, wymienionych w zdaniu pierwszem poprzedniego ustępu, mają zastosowanie przepisy § 1 ust. 2.
3)
Handel detaliczny na terenie wolnego obszaru celnego jest wzbroniony z wyjątkiem detalicznego handlu, prowadzonego przez zakłady spożywcze (§ 4) i przedsiębiorstwa zaopatrywania statków (§ 5). W wyjątkowych przypadkach władze celne w porozumieniu z władzami portowemi mogą zezwolić czasowo na detaliczną sprzedaż towarów, ustalając zarazem sposób kontroli i odprawy celnej. Branie próbek towarowych dla celów handlowych nie uważa się za handel detaliczny.
§  3.
1)
Prywatne składy do przechowywania towarów mogą być zakładane na terenie wolnego obszaru celnego na podstawie zezwolenia, wydanego przez władze portowe w porozumieniu z władzami celnemi i na warunkach w tem zezwoleniu wymienionych.
2)
Przedsiębiorcy składów obowiązani są prowadzić dla wszystkich przechowywanych towarów księgi składowe. Władzom celnym przysługuje prawo wglądu do tych ksiąg.
§  4.
1)
Sprzedaż artykułów spożywczych dla spożycia na terenie wolnego obszaru może się odbywać w zakładach, posiadających specjalne zezwolenia i na warunkach w tych zezwoleniach ustalonych. Zezwolenia udzielają władze portowe w porozumieniu z władzami celnemi.
2)
Towary krajowe, przeznaczone do spożycia w tych zakładach, są wolne od cła wywozowego i ograniczeń wywozowych. Towary zaś zagraniczne, przywożone w celu spożycia ich w tych zakładach, podlegają odprawie celnej i ograniczeniom przywozowym na zasadach ogólnych, stosowanych przy przywozie towarów z zagranicy.
3)
Zakłady spożywcze na terenie wolnego obszaru pozostają pod kontrolą władz celnych i obowiązane są do prowadzenia specjalnych ksiąg kontrolnych. Władzom celnym przysługuje prawo wglądu do tych ksiąg oraz porównania ich ze stanem zapasów.
§  5.
1)
Przedsiębiorstwa zaopatrywania statków mogą powstawać na terenie wolnego obszaru celnego na podstawie specjalnego pozwolenia, wydanego przez władze portowe w porozumieniu z władzami celnemi.
2)
Zaopatrywanie statków morskich, utrzymujących żeglugę z portami zagranicznemi, odbywa się na podstawie pisemnych zamówień właścicieli, kapitanów lub maklerów statków, przyczem nabyte towary są wolne od ograniczeń wywozowych oraz od opłat celnych, monopolowych i podatków spożywczych.
§  6.
1)
Wyrób, oczyszczanie i odwadnianie oraz przerób artykułów monopolowych lub podlegających opłatom monopolowym, jak również prowadzenie składów do przechowywania tych artykułów i zakładów handlu temi artykułami, w tem także i detalicznej ich sprzedaży, wymaga, niezależnie od warunków określonych w paragrafach 1 - 5 niniejszego rozporządzenia, zezwolenia władz skarbowych, właściwych dla spraw monopolowych, na warunkach przez nie ustalanych.
2)
Kontrolę obrotu artykułami, stanowiącemi przedmiot monopolów państwowych lub podlegającemi opłatom monopolowym, wykonywają władze skarbowe.
§  7.
1)
Zamieszkiwanie na terenie wolnego obszaru jest w zasadzie niedozwolone. Wyjątki mogą być czynione za zezwoleniem władz portowych w porozumieniu z władzami celnemi dla urzędników i funkcjonarjuszów państwowych, których stała obecność na terenie wolnego obszaru jest nieodzowna, oraz dla tych osób, których obecność na terenie wolnego obszaru jest konieczna ze względu na ochronę objektów osobom tym powierzonych lub też ze względu na charakter danego przedsiębiorstwa.
2)
Z wyjątkiem osób urzędowych, osób zamieszkujących na terenie wolnego obszaru celnego oraz osób należących do załogi statków, stojących w wolnym obszarze, wstęp na teren wolnego obszaru bez specjalnej przepustki jest wzbroniony. Przepustki wydają władze portowe w porozumieniu z władzami celnemi.
3)
Ruch osobowy między wolnym obszarem celnym, a resztą obszaru celnego traktuje się pod względem celnym tak samo, jak ruch osobowy przez granicę celną. Przekraczanie granicy wolnego obszaru dozwolone jest tylko przez ustalone na ten cel przejścia, znajdujące się pod dozorem celnym.
§  8.
Wznoszenie budowli na terenie wolnego obszaru celnego może się odbywać na podstawie specjalnego zezwolenia, wydanego przez władze portowe i na warunkach w tem zezwoleniu ustalonych.
§  9.
Przepisy ustaw szczególnych i rozporządzeń, dotyczące spraw objętych art. 3 ust. 7 prawa celnego, mają zastosowanie na terenie wolnych obszarów celnych niezależnie od przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 30 października 1934 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.97.888

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ograniczenia, dotyczące uprawiania handlu i przemysłu, wznoszenia budowli i zamieszkiwania na terenie wolnych obszarów celnych w portach morskich, oraz ograniczenia ruchu osobowego pomiędzy wolnemi obszarami celnemi w portach morskich a resztą polskiego obszaru celnego.
Data aktu: 25/10/1934
Data ogłoszenia: 30/10/1934
Data wejścia w życie: 30/10/1934