Tymczasowe organy ustrojowe gminy m.st. Warszawy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 września 1934 r.
o tymczasowych organach ustrojowych gminy m. st. Warszawy.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 15 marca 1934 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 221) postanawiam co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy wstępne.

Art.  1.

Używany w tekście rozporządzenia niniejszego skrót: "ustawa samorządowa" oznacza ustawę z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294).

Art.  2. 1

Tymczasowe organa ustrojowe gminy m. st. Warszawy, określone w rozporządzeniu niniejszem, sprawują swe czynności do chwili ukonstytuowania się organów ustrojowych gminy po wydaniu ustawy o stołecznym samorządzie wojewódzkim, nie dłużej jednak niż do dnia 1 października 1938 r.

Art.  3.

Do tymczasowych organów ustrojowych gminy m. st. Warszawy, określonych w rozporządzeniu niniejszem, stosuje się przepisy dekretu z dnia 4 lutego 1919 r. o samorządzie miejskim (Dz. P. P. P. Nr. 13, poz. 140) z późniejszemi zmianami oraz przepisy ustawy samorządowej, o ile z przepisów rozporządzenia niniejszego nie wynika inaczej.

Rozdział  II.

Tymczasowe organa ustrojowe gminy m. st. Warszawy.

Art.  4.
(1)
Zakres działania ustrojowych organów gminy, określony w ustawie samorządowej i ustawach szczególnych, należy bez ograniczeń, o których mowa w art. 72 i 73 ustawy samorządowej, a ze zmianami, wynikającemi z rozporządzenia niniejszego, do Tymczasowego Zarządu Miejskiego. Członkami tego Zarządu są: Prezydent Miasta oraz 5 Wiceprezydentów.
(2)
Prezydenta Miasta powołuje i odwołuje na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych Rada Ministrów, Wiceprezydentów zaś - Minister Spraw Wewnętrznych.
Art.  5.
(1)
Przy Tymczasowym Zarządzie Miejskim czynna jest pod przewodnictwem Prezydenta Miasta lub wyznaczonego przezeń Wiceprezydenta Tymczasowa Rada Miejska, złożona, z 36 członków, powołanych z pośród osób, odpowiadających warunkom prawa wybieralności do rady miejskiej zgodnie z przepisami art. 3 i 4 ustawy samorządowej, ze szczególnem uwzględnieniem osób, reprezentujących sfery gospodarcze i zawodowe ludności m. st. Warszawy.
(2)
Członków Tymczasowej Rady Miejskiej powołuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych.
(3)
Członkowie Tymczasowej Rady Miejskiej sprawują swe czynności bezpłatnie.
Art.  6.
(1)
Tymczasowa Rada Miejska jest organem opinjodawczym w sprawach, które zgodnie z dotychczasowemi przepisami należą do zakresu działania rady miejskiej, a ponadto w sprawach, w których opinji powyższego organu zasięgnie Prezydent Miasta.
(2)
Tymczasowa Rada Miejska może wyłonić ze swego grona komisje, powołane do przygotowywania wniosków i opinij. Przewodnictwo tych komisyj sprawuje Prezydent Miasta, który może je poruczyć Wiceprezydentom albo przekazać osobom, wybranym w tym celu przez komisje ze swego grona.
(3)
Sposób obradowania Tymczasowej Rady Miejskiej i jej komisyj określa regulamin, uchwalony przez nią i zatwierdzony przez władzę nadzorczą.
Art.  7.
(1)
Funkcje organu stanowiącego gminy sprawuje Tymczasowy Zarząd Miejski kolegjalnie Tymczasowy Zarząd Miejski działa również kolegjalnie w sprawach, które w myśl przepisów art. 44 ustawy samorządowej zastrzeżone są dla kolegjum zarządu miejskiego.
(2)
Minister Spraw Wewnętrznych władny jest przenieść wszystkie lub niektóre sprawy, przewidziane w art. 44 ust. (1) lit. f), g) i j) ustawy samorządowej, do zakresu jednoosobowego działania Tymczasowego Zarządu Miejskiego z zastrzeżeniem, że ustalenie ogólnych wytycznych i zasad w powyższych sprawach należy w każdym razie do kolegjum Tymczasowego Zarządu Miejskiego.
(3)
Funkcje, wynikające z jednoosobowego zakresu działania Tymczasowego Zarządu Miejskiego, sprawuje Prezydent Miasta. Prezydent Miasta poza uprawnieniami, przewidzianemi w rozporządzeniu niniejszem, łączy wszystkie funkcje przełożonego gminy i jej zarządu, nie zastrzeżone dla kolegjum Tymczasowego Zarządu Miejskiego.
Art.  8.
(1)
Kolegjum Tymczasowego Zarządu Miejskiego składa się z członków tego Zarządu i obraduje pod przewodnictwem Prezydenta Miasta.
(2)
Sposób obradowania Tymczasowego Zarządu Miejskiego określa regulamin, uchwalony przez kolegjum tego Zarządu i zatwierdzony przez władzę nadzorczą.
Art.  9.
(1)
W razie nieobecności Prezydenta Miasta lub niemożności pełnienia przezeń czynności służbowych wszystkie funkcje jego obejmuje jeden z Wiceprezydentów, którego w tym celu wyznaczy Prezydent Miasta.
(2)
Wiceprezydenci w zakresie jednoosobowego działania Tymczasowego Zarządu Miejskiego podlegają służbowo i osobowo Prezydentowi Miasta, sprawują funkcje jego pomocników oraz zastępują go w zakresie, przez niego ustalonym.
Art.  10.
(1)
Prezydent Miasta i Wiceprezydenci pobierają z funduszów gminy uposażenie, którego wysokość ustala Minister Spraw Wewnętrznych. Uposażenie Prezydent i Miasta nie może przekraczać kwoty uposażenia, przewidzianego dla Prezydenta Miasta w budżecie gminy na okres 1933/34 r. uposażenie zaś każdego z Wiceprezydentów - kwoty uposażenia, przewidzianego w tym budżecie dla Wiceprezydentów.
(2)
Urzędnik państwowy, powołany na jedno z powyższych stanowisk, korzysta przez czas sprawowania funkcyj w Tymczasowym Zarządzie Miejskim z urlopu, którego czas zalicza się do służby państwowej.
Art.  11.
(1)
Czynności z zakresu kontroli wewnętrznej, przewidziane w ustawie samorządowej i innych przepisach szczególnych, sprawnie Komisja Rewizyjna, której skład ustala oraz przewodniczącego i członków powołuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych.
(2)
Do Komisji Rewizyjnej mogą być powoływane tylko osoby, które odpowiadają warunkom prawa wybieralności do rady miejskiej zgodnie z przepisami art. 3 i 4 ustawy samorządowej. W skład Komisji nie mogą wchodzić członkowie Tymczasowego Zarządu Miejskiego oraz pracownicy miejscy.
(3)
Protokóły czynności rewizyjnych oraz uwagi swe i wnioski wraz z wyjaśnieniami Tymczasowego Zarządu Miejskiego Komisja Rewizyjna składa władzy nadzorczej.
(4)
Tryb czynności Komisji Rewizyjnej ustala regulamin, uchwalony przez Komisję i zatwierdzony przez władzę nadzorczą.
(5)
Członkowie Komisji Rewizyjnej za udział w posiedzeniach Komisji i jej czynnościach rewizyjnych otrzymują z funduszów gminy tytułem odszkodowania diety według norm, ustalonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, w granicach przeznaczonych na ten ceł środków w budżecie miasta.
Art.  12.

Do członków Tymczasowej Rady Miejskiej, jej komisyj oraz Komisji Rewizyjnej stosuje się analogicznie przepisy, zawarte w zdaniu pierwszem art. 8 ustawy samorządowej bez skutków, przewidzianych w art. 6 ust. (5), oraz przepisy art. 9 tej ustawy.

Rozdział  III.

Przepisy końcowe.

Art.  13.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Art.  14.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 2:

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 30 marca 1936 r. (Dz.U.36.23.188) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 31 marca 1936 r.

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1937 r. (Dz.U.37.48.371) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 30 czerwca 1937 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.86.778

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Tymczasowe organy ustrojowe gminy m.st. Warszawy.
Data aktu: 24/09/1934
Data ogłoszenia: 29/09/1934
Data wejścia w życie: 29/09/1934