Tymczasowe organy ustrojowe gminy m.st. Warszawy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 września 1934 r.
o tymczasowych organach ustrojowych gminy m. st. Warszawy.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 15 marca 1934 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 221) postanawiam co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy wstępne.

Art.  1.

Używany w tekście rozporządzenia niniejszego skrót: "ustawa samorządowa" oznacza ustawę z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294).

Art.  2. 1

Tymczasowe organa ustrojowe gminy m. st. Warszawy, określone w rozporządzeniu niniejszem, sprawują swe czynności do chwili ukonstytuowania się organów ustrojowych gminy po wydaniu ustawy o stołecznym samorządzie wojewódzkim, nie dłużej jednak niż do dnia 1 października 1938 r.

Art.  3.

Do tymczasowych organów ustrojowych gminy m. st. Warszawy, określonych w rozporządzeniu niniejszem, stosuje się przepisy dekretu z dnia 4 lutego 1919 r. o samorządzie miejskim (Dz. P. P. P. Nr. 13, poz. 140) z późniejszemi zmianami oraz przepisy ustawy samorządowej, o ile z przepisów rozporządzenia niniejszego nie wynika inaczej.

Rozdział  II.

Tymczasowe organa ustrojowe gminy m. st. Warszawy.

Art.  4.
(1)
Zakres działania ustrojowych organów gminy, określony w ustawie samorządowej i ustawach szczególnych, należy bez ograniczeń, o których mowa w art. 72 i 73 ustawy samorządowej, a ze zmianami, wynikającemi z rozporządzenia niniejszego, do Tymczasowego Zarządu Miejskiego. Członkami tego Zarządu są: Prezydent Miasta oraz 5 Wiceprezydentów.
(2)
Prezydenta Miasta powołuje i odwołuje na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych Rada Ministrów, Wiceprezydentów zaś - Minister Spraw Wewnętrznych.
Art.  5.
(1)
Przy Tymczasowym Zarządzie Miejskim czynna jest pod przewodnictwem Prezydenta Miasta lub wyznaczonego przezeń Wiceprezydenta Tymczasowa Rada Miejska, złożona, z 36 członków, powołanych z pośród osób, odpowiadających warunkom prawa wybieralności do rady miejskiej zgodnie z przepisami art. 3 i 4 ustawy samorządowej, ze szczególnem uwzględnieniem osób, reprezentujących sfery gospodarcze i zawodowe ludności m. st. Warszawy.
(2)
Członków Tymczasowej Rady Miejskiej powołuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych.
(3)
Członkowie Tymczasowej Rady Miejskiej sprawują swe czynności bezpłatnie.
Art.  6.
(1)
Tymczasowa Rada Miejska jest organem opinjodawczym w sprawach, które zgodnie z dotychczasowemi przepisami należą do zakresu działania rady miejskiej, a ponadto w sprawach, w których opinji powyższego organu zasięgnie Prezydent Miasta.
(2)
Tymczasowa Rada Miejska może wyłonić ze swego grona komisje, powołane do przygotowywania wniosków i opinij. Przewodnictwo tych komisyj sprawuje Prezydent Miasta, który może je poruczyć Wiceprezydentom albo przekazać osobom, wybranym w tym celu przez komisje ze swego grona.
(3)
Sposób obradowania Tymczasowej Rady Miejskiej i jej komisyj określa regulamin, uchwalony przez nią i zatwierdzony przez władzę nadzorczą.
Art.  7.
(1)
Funkcje organu stanowiącego gminy sprawuje Tymczasowy Zarząd Miejski kolegjalnie Tymczasowy Zarząd Miejski działa również kolegjalnie w sprawach, które w myśl przepisów art. 44 ustawy samorządowej zastrzeżone są dla kolegjum zarządu miejskiego.
(2)
Minister Spraw Wewnętrznych władny jest przenieść wszystkie lub niektóre sprawy, przewidziane w art. 44 ust. (1) lit. f), g) i j) ustawy samorządowej, do zakresu jednoosobowego działania Tymczasowego Zarządu Miejskiego z zastrzeżeniem, że ustalenie ogólnych wytycznych i zasad w powyższych sprawach należy w każdym razie do kolegjum Tymczasowego Zarządu Miejskiego.
(3)
Funkcje, wynikające z jednoosobowego zakresu działania Tymczasowego Zarządu Miejskiego, sprawuje Prezydent Miasta. Prezydent Miasta poza uprawnieniami, przewidzianemi w rozporządzeniu niniejszem, łączy wszystkie funkcje przełożonego gminy i jej zarządu, nie zastrzeżone dla kolegjum Tymczasowego Zarządu Miejskiego.
Art.  8.
(1)
Kolegjum Tymczasowego Zarządu Miejskiego składa się z członków tego Zarządu i obraduje pod przewodnictwem Prezydenta Miasta.
(2)
Sposób obradowania Tymczasowego Zarządu Miejskiego określa regulamin, uchwalony przez kolegjum tego Zarządu i zatwierdzony przez władzę nadzorczą.
Art.  9.
(1)
W razie nieobecności Prezydenta Miasta lub niemożności pełnienia przezeń czynności służbowych wszystkie funkcje jego obejmuje jeden z Wiceprezydentów, którego w tym celu wyznaczy Prezydent Miasta.
(2)
Wiceprezydenci w zakresie jednoosobowego działania Tymczasowego Zarządu Miejskiego podlegają służbowo i osobowo Prezydentowi Miasta, sprawują funkcje jego pomocników oraz zastępują go w zakresie, przez niego ustalonym.
Art.  10.
(1)
Prezydent Miasta i Wiceprezydenci pobierają z funduszów gminy uposażenie, którego wysokość ustala Minister Spraw Wewnętrznych. Uposażenie Prezydent i Miasta nie może przekraczać kwoty uposażenia, przewidzianego dla Prezydenta Miasta w budżecie gminy na okres 1933/34 r. uposażenie zaś każdego z Wiceprezydentów - kwoty uposażenia, przewidzianego w tym budżecie dla Wiceprezydentów.
(2)
Urzędnik państwowy, powołany na jedno z powyższych stanowisk, korzysta przez czas sprawowania funkcyj w Tymczasowym Zarządzie Miejskim z urlopu, którego czas zalicza się do służby państwowej.
Art.  11.
(1)
Czynności z zakresu kontroli wewnętrznej, przewidziane w ustawie samorządowej i innych przepisach szczególnych, sprawnie Komisja Rewizyjna, której skład ustala oraz przewodniczącego i członków powołuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych.
(2)
Do Komisji Rewizyjnej mogą być powoływane tylko osoby, które odpowiadają warunkom prawa wybieralności do rady miejskiej zgodnie z przepisami art. 3 i 4 ustawy samorządowej. W skład Komisji nie mogą wchodzić członkowie Tymczasowego Zarządu Miejskiego oraz pracownicy miejscy.
(3)
Protokóły czynności rewizyjnych oraz uwagi swe i wnioski wraz z wyjaśnieniami Tymczasowego Zarządu Miejskiego Komisja Rewizyjna składa władzy nadzorczej.
(4)
Tryb czynności Komisji Rewizyjnej ustala regulamin, uchwalony przez Komisję i zatwierdzony przez władzę nadzorczą.
(5)
Członkowie Komisji Rewizyjnej za udział w posiedzeniach Komisji i jej czynnościach rewizyjnych otrzymują z funduszów gminy tytułem odszkodowania diety według norm, ustalonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, w granicach przeznaczonych na ten ceł środków w budżecie miasta.
Art.  12.

Do członków Tymczasowej Rady Miejskiej, jej komisyj oraz Komisji Rewizyjnej stosuje się analogicznie przepisy, zawarte w zdaniu pierwszem art. 8 ustawy samorządowej bez skutków, przewidzianych w art. 6 ust. (5), oraz przepisy art. 9 tej ustawy.

Rozdział  III.

Przepisy końcowe.

Art.  13.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Art.  14.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 2:

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 30 marca 1936 r. (Dz.U.36.23.188) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 31 marca 1936 r.

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1937 r. (Dz.U.37.48.371) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 30 czerwca 1937 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.86.778

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Tymczasowe organy ustrojowe gminy m.st. Warszawy.
Data aktu: 24/09/1934
Data ogłoszenia: 29/09/1934
Data wejścia w życie: 29/09/1934