Warunki hodowli szczurów piżmowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 14 sierpnia 1934 r.
o warunkach hodowli szczurów piżmowych.

Na podstawie art. 2, 4 i 7 ustawy z dnia 10 marca 1932 r. o zapobieganiu rozpowszechniania się szczurów piżmowych na wolności (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 342) zarządzam co następuje:
§  1.
Hodowla szczurów piżmowych może być prowadzona jedynie w zamkniętych klatkach z siatki żelaznej lub w zamkniętych skrzyniach z blachy żelaznej, umieszczonych w ogrodzeniu z betonu lub cegieł. Ogrodzenie to powinno być co najmniej 2 m wysokie, gładko wykończone od wewnątrz i wpuszczone w ziemię na głębokość co najmniej 75 cm.

Klatki i skrzynie mogą być zamiast w ogrodzeniu umieszczone wewnątrz większej klatki z siatki żelaznej. Ściany boczne większej klatki powinny być umocowane na podmurowaniu, wpuszczonem w ziemię na głębokość co najmniej 75 cm.

Wpuszczenie w ziemię ogrodzenia lub podmurowania może być zastąpione podłożem z betonu lub cegieł, łączącem się z ogrodzeniem lub podmurowaniem.

Siatka, o której mowa w ustępach poprzednich, powinna być wykonana z nierdzewiejącej blachy ciągnionej grubości co najmniej 1 mm lub z drutu nierdzewiejącego o średnicy co najmniej 1,4 mm, powiązanego w sposób uniemożliwiający jego przesunięcie. Największa przekątna oczek siatki nie może przekraczać 25 mm. Na skrzynie należy używać blachy grubości co najmniej 0,5 mm.

Wyżej wymienione urządzenia powinny być pozatem wykonane w sposób, uniemożliwiający wydostanie się szczurów piżmowych na wolność.

§  2.
Czynności hodowlane wykonywać należy w sposób uniemożliwiający wydostanie się szczurów piżmowych na wolność, przestrzegając w szczególności, aby klatka, w której zwierzęta te się znajdują, była otwierana tylko w razie koniecznej potrzeby i tylko w czasie, gdy ogrodzenie lub większa klatka zewnętrzna jest dokładnie zamknięta.

Osoba, prowadząca hodowlę szczurów piżmowych, obowiązana jest utrzymywać urządzenia ochronne (§ 1) w należytym stanie.

W razie napraw, przy których zachodzi niebezpieczeństwo wydostania się szczurów piżmowych na wolność, należy zastosować środki ostrożności, przewidziane w § 4.

Jeżeli stan urządzeń przestał odpowiadać wymaganiom ustalonym w § 1, starosta wezwie hodowcę do doprowadzenia urządzeń w oznaczonym terminie do stanu, odpowiadającego tym wymaganiom, a w razie niezastosowania się do wezwania zabroni prowadzenia hodowli.

§  3.
Prowadzenie hodowli szczurów piżmowych może być rozpoczęte po stwierdzeniu, iż odbywać się będzie w warunkach, odpowiadających wymaganiom § 1.

Do stwierdzania, iż hodowla szczurów piżmowych odbywać się będzie w tych warunkach oraz do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem środków ostrożności (§ 1, 2 i 4) po rozpoczęciu hodowli tych szczurów upoważnia się izby rolnicze.

§  4.
Przewozić i przenosić szczury piżmowe wolno jedynie w klatkach lub skrzyniach, odpowiadających wymaganiom § 1, zamkniętych na klucz, oraz zaopatrzonych w urządzenie pozwalające bez otwierania na karmienie i pojenie tych zwierząt. Otwieranie klatek i skrzyń podczas przewożenia i przenoszenia w nich szczurów piżmowych jest zabronione.
§  5.
Osoby, prowadzące hodowlę szczurów piżmowych, założoną przed wejściem w życie ustawy z dnia 10 marca 1932 r. o zapobieganiu rozpowszechniania się szczurów piżmowych na wolności (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 342), powinny w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego doprowadzić urządzenia ochronne do stanu zgodnego z § 1, w razie niewypełnienia tego obowiązku starosta zabroni im dalszego prowadzenia hodowli.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.78.728

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki hodowli szczurów piżmowych.
Data aktu: 14/08/1934
Data ogłoszenia: 04/09/1934
Data wejścia w życie: 04/09/1934