Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 stycznia 1934 r.
w sprawie oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

Na podstawie art. 317 ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) zarządza się co następuje:
§  1.
Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, przewidziane w art. 317 ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396), obejmują swem działaniem obszar górnośląskiej części województwa śląskiego.

Siedzibą obu oddziałów jest Królewska Huta.

Oddziały podlegają właściwym Zakładom i działają na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznem, rozporządzenia niniejszego, statutu właściwego zakładu i statutu oddziału (§ 16).

§  2.
Do zakresu działania oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków należy:
1)
przyznawanie i udzielanie świadczeń w zakresie ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych,
2)
występowanie z wnioskami do organów Zakładu w sprawie lokat funduszów i zasobów, powstałych ze składek, pobranych na obszarze działania oddziału, oraz w innych sprawach, należących do kompetencji organów Zakładu, a dotyczących oddziału,
3)
administrowanie majątkiem, znajdującym się na obszarze działania oddziału,
4)
wydawanie opinij na żądanie organów Zakładu,
5)
wykonywanie czynności poruczonych przez Zakład.

Tryb i sposób wykonywania czynności przez oddział ustalą szczegółowe regulaminy Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków.

Na oddział przechodzą również wszelkie prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznych, przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznem dla wykonywania ubezpieczenia w zakresie art. 1 pkt. 2 lit. a) (art. 317 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem).

§  3.
Do zakresu działania oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych należy przyznawanie i udzielanie świadczeń, przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) wraz z późniejszemi zmianami i uzupełnieniami, oraz wykonywanie czynności, wymienionych w § 2 ust. 1 pkt. 2 - 5.

Tryb i sposób wykonywania czynności przez oddział ustalą szczegółowe regulaminy Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych.

Na oddział przechodzą również wszelkie prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznych, przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznem dla wykonywania ubezpieczenia pracowników umysłowych, unormowanego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (art. 317 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem).

§  4.
Organami oddziałów, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, są:
1)
komisja oddziału,
2)
dyrektor oddziału.
§  5.
Komisja oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków składa się z 7 członków, w tem 3 przedstawicieli ubezpieczonych, z czego 2 przedstawicieli robotników i jeden przedstawiciel pracowników umysłowych oraz 2 przedstawicieli pracodawców, wybranych na pięć lat. Pozostałych 2 członków mianuje Minister Opieki Społecznej.
§  6.
Komisja oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych składa się z 4 członków, w tem 2 przedstawicieli ubezpieczonych, jednego przedstawiciela pracodawców, wybranych na pięć lat, oraz jednego członka, mianowanego przez Ministra Opieki Społecznej.
§  7.
Sposób wyboru przedstawicieli ubezpieczonych i pracodawców do komisji oddziału normują oddzielne przepisy.

Członków mianowanych komisji oddziału mianuje Minister Opieki Społecznej z pośród osób, które wykazały się pracą teoretyczną lub praktyczną w zakresie ubezpieczeń społecznych.

§  8.
Czynne i bierne prawo wyborcze przy wyborach do komisji oddziału przysługuje osobom, ubezpieczonym w oddziale danego Zakładu oraz pracodawcom, przyczem mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 28, 29 ust. 1, 2 i 4, 30 oraz 31 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.
§  9.
Do członków komisji oddziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 32, 33, 34 i 35 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. Członek komisji oddziału może być jednak jednocześnie członkiem rady danego Zakładu.
§  10.
Przewodniczącego komisji oddziału i jego zastępcę mianuje Minister Opieki Społecznej z pośród członków komisji.

Do przewodniczącego komisji oddziału i jego zastępcy stosuje się odpowiednio przepisy art. 64 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.

§  11.
Członkowie komisji oddziału pełnią swój urząd bezpłatnie, jednak za udział w posiedzeniach otrzymują odszkodowanie, ponadto zamiejscowi otrzymują diety i zwrot kosztów podróży.
§  12.
Do zadań komisji oddziału należy:
1)
stawianie wniosków i wydawanie opinji w sprawie zmiany statutu oddziału,
2)
podejmowanie uchwał w sprawach, wymienionych w § 2 pkt. 2 i 4,
3)
podejmowanie uchwał w poszczególnych sprawach, przekazanych przez komisję administracyjną Zakładu,
4)
rozpatrywanie sprawozdań dyrektora.

Komisja oddziału sprawuje nadzór nad czynnościami dyrektora oddziału z zastrzeżeniem kompetencji organów Zakładu.

Do komisji oddziału stosuje się odpowiednie postanowienie art. 41 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.

§  13.
Komisja oddziału spełnia czynności komisji rentowej Zakładu na obszarze działalności oddziału, w zespole, ustalonym przez statut oddziału.

Do komisji oddziału jako komisji rentowej Zakładu stosuje się odpowiednio przepisy art. 77 ust. 2, 78 i 79 ust. 3 do 5.

§  14.
Organem wykonawczym oddziału jest dyrektor oddziału.

Dyrektor oddziału jest powoływany i zwalniany przez komisję administracyjną Zakładu na wniosek dyrektora Zakładu, któremu podlega służbowo.

§  15.
Dyrektor oddziału jest bezpośrednim zwierzchnikiem pracowników oddziału, załatwia wszystkie sprawy bieżące oddziału oraz kieruje pod względem organizacyjnym i administracyjnym całą działalnością oddziału z zastrzeżeniem kompetencyj komisji oddziału oraz organów Zakładu.

Do zadań dyrektora należy w szczególności:

1)
wykonywanie uchwał komisji oddziału,
2)
przygotowywanie wniosków na komisję oddziału,
3)
składanie komisji oddziału sprawozdań,
4)
stawianie wniosków do organów Zakładu w sprawie przyjmowania i zwalniania pracowników oddziału,
5)
decydowanie i orzekanie w sprawach, należących do zakresu działania oddziału, a niezastrzeżonych do kompetencji komisji oddziału,
6)
wykonywanie zarządzeń i poleceń dyrektora Zakładu.
§  16.
Statut oddziału stanowi integralną część statutu Zakładu.

Statut oddziału nadaje Minister Opieki Społecznej.

Do zmian statutu oddziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 55 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. Zmiany statutu oddziału uchwala rada Zakładu po wysłuchaniu opinji komisji oddziału.

Statut oddziału zawierać będzie przepisy, dotyczące:

1)
szczegółowego zakresu działania oddziału,
2)
zespołu, w którym komisja oddziału spełnia czynności komisji rentowej Zakładu,
3)
terminów i trybu zwoływania posiedzeń komisji oddziału,
4)
warunków ważności uchwał komisji oddziału,
5)
sposobu prowadzenia obrad oraz praw i obowiązków członków komisji oddziału,
6)
zasad wysokości odszkodowania, diet i zwrotu kosztów podróży dla członków komisji oddziału.
§  17.
Do czasu powołania komisji oddziału uprawnienia jej, przewidziane w § 12 ust. 1 pkt 1-3, przysługują dyrektorowi oddziału, o ile Minister Opieki Społecznej nie powoła do spełnienia zadań komisji oddziału tymczasowego organu kolegjalnego.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności wzrośnie z obecnych 2400 zł do 2760 zł, a w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z 1350 zł do 1550 zł – przewiduje projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 lipca 2024 roku.

Grażyna J. Leśniak 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.6.42

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.
Data aktu: 10/01/1934
Data ogłoszenia: 24/01/1934
Data wejścia w życie: 24/01/1934