Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 stycznia 1934 r.
w sprawie oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

Na podstawie art. 317 ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) zarządza się co następuje:
§  1.
Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, przewidziane w art. 317 ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396), obejmują swem działaniem obszar górnośląskiej części województwa śląskiego.

Siedzibą obu oddziałów jest Królewska Huta.

Oddziały podlegają właściwym Zakładom i działają na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznem, rozporządzenia niniejszego, statutu właściwego zakładu i statutu oddziału (§ 16).

§  2.
Do zakresu działania oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków należy:
1)
przyznawanie i udzielanie świadczeń w zakresie ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych,
2)
występowanie z wnioskami do organów Zakładu w sprawie lokat funduszów i zasobów, powstałych ze składek, pobranych na obszarze działania oddziału, oraz w innych sprawach, należących do kompetencji organów Zakładu, a dotyczących oddziału,
3)
administrowanie majątkiem, znajdującym się na obszarze działania oddziału,
4)
wydawanie opinij na żądanie organów Zakładu,
5)
wykonywanie czynności poruczonych przez Zakład.

Tryb i sposób wykonywania czynności przez oddział ustalą szczegółowe regulaminy Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków.

Na oddział przechodzą również wszelkie prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznych, przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznem dla wykonywania ubezpieczenia w zakresie art. 1 pkt. 2 lit. a) (art. 317 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem).

§  3.
Do zakresu działania oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych należy przyznawanie i udzielanie świadczeń, przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) wraz z późniejszemi zmianami i uzupełnieniami, oraz wykonywanie czynności, wymienionych w § 2 ust. 1 pkt. 2 - 5.

Tryb i sposób wykonywania czynności przez oddział ustalą szczegółowe regulaminy Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych.

Na oddział przechodzą również wszelkie prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznych, przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznem dla wykonywania ubezpieczenia pracowników umysłowych, unormowanego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (art. 317 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem).

§  4.
Organami oddziałów, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, są:
1)
komisja oddziału,
2)
dyrektor oddziału.
§  5.
Komisja oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków składa się z 7 członków, w tem 3 przedstawicieli ubezpieczonych, z czego 2 przedstawicieli robotników i jeden przedstawiciel pracowników umysłowych oraz 2 przedstawicieli pracodawców, wybranych na pięć lat. Pozostałych 2 członków mianuje Minister Opieki Społecznej.
§  6.
Komisja oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych składa się z 4 członków, w tem 2 przedstawicieli ubezpieczonych, jednego przedstawiciela pracodawców, wybranych na pięć lat, oraz jednego członka, mianowanego przez Ministra Opieki Społecznej.
§  7.
Sposób wyboru przedstawicieli ubezpieczonych i pracodawców do komisji oddziału normują oddzielne przepisy.

Członków mianowanych komisji oddziału mianuje Minister Opieki Społecznej z pośród osób, które wykazały się pracą teoretyczną lub praktyczną w zakresie ubezpieczeń społecznych.

§  8.
Czynne i bierne prawo wyborcze przy wyborach do komisji oddziału przysługuje osobom, ubezpieczonym w oddziale danego Zakładu oraz pracodawcom, przyczem mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 28, 29 ust. 1, 2 i 4, 30 oraz 31 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.
§  9.
Do członków komisji oddziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 32, 33, 34 i 35 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. Członek komisji oddziału może być jednak jednocześnie członkiem rady danego Zakładu.
§  10.
Przewodniczącego komisji oddziału i jego zastępcę mianuje Minister Opieki Społecznej z pośród członków komisji.

Do przewodniczącego komisji oddziału i jego zastępcy stosuje się odpowiednio przepisy art. 64 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.

§  11.
Członkowie komisji oddziału pełnią swój urząd bezpłatnie, jednak za udział w posiedzeniach otrzymują odszkodowanie, ponadto zamiejscowi otrzymują diety i zwrot kosztów podróży.
§  12.
Do zadań komisji oddziału należy:
1)
stawianie wniosków i wydawanie opinji w sprawie zmiany statutu oddziału,
2)
podejmowanie uchwał w sprawach, wymienionych w § 2 pkt. 2 i 4,
3)
podejmowanie uchwał w poszczególnych sprawach, przekazanych przez komisję administracyjną Zakładu,
4)
rozpatrywanie sprawozdań dyrektora.

Komisja oddziału sprawuje nadzór nad czynnościami dyrektora oddziału z zastrzeżeniem kompetencji organów Zakładu.

Do komisji oddziału stosuje się odpowiednie postanowienie art. 41 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.

§  13.
Komisja oddziału spełnia czynności komisji rentowej Zakładu na obszarze działalności oddziału, w zespole, ustalonym przez statut oddziału.

Do komisji oddziału jako komisji rentowej Zakładu stosuje się odpowiednio przepisy art. 77 ust. 2, 78 i 79 ust. 3 do 5.

§  14.
Organem wykonawczym oddziału jest dyrektor oddziału.

Dyrektor oddziału jest powoływany i zwalniany przez komisję administracyjną Zakładu na wniosek dyrektora Zakładu, któremu podlega służbowo.

§  15.
Dyrektor oddziału jest bezpośrednim zwierzchnikiem pracowników oddziału, załatwia wszystkie sprawy bieżące oddziału oraz kieruje pod względem organizacyjnym i administracyjnym całą działalnością oddziału z zastrzeżeniem kompetencyj komisji oddziału oraz organów Zakładu.

Do zadań dyrektora należy w szczególności:

1)
wykonywanie uchwał komisji oddziału,
2)
przygotowywanie wniosków na komisję oddziału,
3)
składanie komisji oddziału sprawozdań,
4)
stawianie wniosków do organów Zakładu w sprawie przyjmowania i zwalniania pracowników oddziału,
5)
decydowanie i orzekanie w sprawach, należących do zakresu działania oddziału, a niezastrzeżonych do kompetencji komisji oddziału,
6)
wykonywanie zarządzeń i poleceń dyrektora Zakładu.
§  16.
Statut oddziału stanowi integralną część statutu Zakładu.

Statut oddziału nadaje Minister Opieki Społecznej.

Do zmian statutu oddziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 55 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. Zmiany statutu oddziału uchwala rada Zakładu po wysłuchaniu opinji komisji oddziału.

Statut oddziału zawierać będzie przepisy, dotyczące:

1)
szczegółowego zakresu działania oddziału,
2)
zespołu, w którym komisja oddziału spełnia czynności komisji rentowej Zakładu,
3)
terminów i trybu zwoływania posiedzeń komisji oddziału,
4)
warunków ważności uchwał komisji oddziału,
5)
sposobu prowadzenia obrad oraz praw i obowiązków członków komisji oddziału,
6)
zasad wysokości odszkodowania, diet i zwrotu kosztów podróży dla członków komisji oddziału.
§  17.
Do czasu powołania komisji oddziału uprawnienia jej, przewidziane w § 12 ust. 1 pkt 1-3, przysługują dyrektorowi oddziału, o ile Minister Opieki Społecznej nie powoła do spełnienia zadań komisji oddziału tymczasowego organu kolegjalnego.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.6.42

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.
Data aktu: 10/01/1934
Data ogłoszenia: 24/01/1934
Data wejścia w życie: 24/01/1934