Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 stycznia 1934 r.
w sprawie oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

Na podstawie art. 317 ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) zarządza się co następuje:
§  1.
Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, przewidziane w art. 317 ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396), obejmują swem działaniem obszar górnośląskiej części województwa śląskiego.

Siedzibą obu oddziałów jest Królewska Huta.

Oddziały podlegają właściwym Zakładom i działają na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznem, rozporządzenia niniejszego, statutu właściwego zakładu i statutu oddziału (§ 16).

§  2.
Do zakresu działania oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków należy:
1)
przyznawanie i udzielanie świadczeń w zakresie ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych,
2)
występowanie z wnioskami do organów Zakładu w sprawie lokat funduszów i zasobów, powstałych ze składek, pobranych na obszarze działania oddziału, oraz w innych sprawach, należących do kompetencji organów Zakładu, a dotyczących oddziału,
3)
administrowanie majątkiem, znajdującym się na obszarze działania oddziału,
4)
wydawanie opinij na żądanie organów Zakładu,
5)
wykonywanie czynności poruczonych przez Zakład.

Tryb i sposób wykonywania czynności przez oddział ustalą szczegółowe regulaminy Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków.

Na oddział przechodzą również wszelkie prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznych, przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznem dla wykonywania ubezpieczenia w zakresie art. 1 pkt. 2 lit. a) (art. 317 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem).

§  3.
Do zakresu działania oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych należy przyznawanie i udzielanie świadczeń, przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) wraz z późniejszemi zmianami i uzupełnieniami, oraz wykonywanie czynności, wymienionych w § 2 ust. 1 pkt. 2 - 5.

Tryb i sposób wykonywania czynności przez oddział ustalą szczegółowe regulaminy Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych.

Na oddział przechodzą również wszelkie prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznych, przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznem dla wykonywania ubezpieczenia pracowników umysłowych, unormowanego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (art. 317 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem).

§  4.
Organami oddziałów, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, są:
1)
komisja oddziału,
2)
dyrektor oddziału.
§  5.
Komisja oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków składa się z 7 członków, w tem 3 przedstawicieli ubezpieczonych, z czego 2 przedstawicieli robotników i jeden przedstawiciel pracowników umysłowych oraz 2 przedstawicieli pracodawców, wybranych na pięć lat. Pozostałych 2 członków mianuje Minister Opieki Społecznej.
§  6.
Komisja oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych składa się z 4 członków, w tem 2 przedstawicieli ubezpieczonych, jednego przedstawiciela pracodawców, wybranych na pięć lat, oraz jednego członka, mianowanego przez Ministra Opieki Społecznej.
§  7.
Sposób wyboru przedstawicieli ubezpieczonych i pracodawców do komisji oddziału normują oddzielne przepisy.

Członków mianowanych komisji oddziału mianuje Minister Opieki Społecznej z pośród osób, które wykazały się pracą teoretyczną lub praktyczną w zakresie ubezpieczeń społecznych.

§  8.
Czynne i bierne prawo wyborcze przy wyborach do komisji oddziału przysługuje osobom, ubezpieczonym w oddziale danego Zakładu oraz pracodawcom, przyczem mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 28, 29 ust. 1, 2 i 4, 30 oraz 31 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.
§  9.
Do członków komisji oddziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 32, 33, 34 i 35 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. Członek komisji oddziału może być jednak jednocześnie członkiem rady danego Zakładu.
§  10.
Przewodniczącego komisji oddziału i jego zastępcę mianuje Minister Opieki Społecznej z pośród członków komisji.

Do przewodniczącego komisji oddziału i jego zastępcy stosuje się odpowiednio przepisy art. 64 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.

§  11.
Członkowie komisji oddziału pełnią swój urząd bezpłatnie, jednak za udział w posiedzeniach otrzymują odszkodowanie, ponadto zamiejscowi otrzymują diety i zwrot kosztów podróży.
§  12.
Do zadań komisji oddziału należy:
1)
stawianie wniosków i wydawanie opinji w sprawie zmiany statutu oddziału,
2)
podejmowanie uchwał w sprawach, wymienionych w § 2 pkt. 2 i 4,
3)
podejmowanie uchwał w poszczególnych sprawach, przekazanych przez komisję administracyjną Zakładu,
4)
rozpatrywanie sprawozdań dyrektora.

Komisja oddziału sprawuje nadzór nad czynnościami dyrektora oddziału z zastrzeżeniem kompetencji organów Zakładu.

Do komisji oddziału stosuje się odpowiednie postanowienie art. 41 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.

§  13.
Komisja oddziału spełnia czynności komisji rentowej Zakładu na obszarze działalności oddziału, w zespole, ustalonym przez statut oddziału.

Do komisji oddziału jako komisji rentowej Zakładu stosuje się odpowiednio przepisy art. 77 ust. 2, 78 i 79 ust. 3 do 5.

§  14.
Organem wykonawczym oddziału jest dyrektor oddziału.

Dyrektor oddziału jest powoływany i zwalniany przez komisję administracyjną Zakładu na wniosek dyrektora Zakładu, któremu podlega służbowo.

§  15.
Dyrektor oddziału jest bezpośrednim zwierzchnikiem pracowników oddziału, załatwia wszystkie sprawy bieżące oddziału oraz kieruje pod względem organizacyjnym i administracyjnym całą działalnością oddziału z zastrzeżeniem kompetencyj komisji oddziału oraz organów Zakładu.

Do zadań dyrektora należy w szczególności:

1)
wykonywanie uchwał komisji oddziału,
2)
przygotowywanie wniosków na komisję oddziału,
3)
składanie komisji oddziału sprawozdań,
4)
stawianie wniosków do organów Zakładu w sprawie przyjmowania i zwalniania pracowników oddziału,
5)
decydowanie i orzekanie w sprawach, należących do zakresu działania oddziału, a niezastrzeżonych do kompetencji komisji oddziału,
6)
wykonywanie zarządzeń i poleceń dyrektora Zakładu.
§  16.
Statut oddziału stanowi integralną część statutu Zakładu.

Statut oddziału nadaje Minister Opieki Społecznej.

Do zmian statutu oddziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 55 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. Zmiany statutu oddziału uchwala rada Zakładu po wysłuchaniu opinji komisji oddziału.

Statut oddziału zawierać będzie przepisy, dotyczące:

1)
szczegółowego zakresu działania oddziału,
2)
zespołu, w którym komisja oddziału spełnia czynności komisji rentowej Zakładu,
3)
terminów i trybu zwoływania posiedzeń komisji oddziału,
4)
warunków ważności uchwał komisji oddziału,
5)
sposobu prowadzenia obrad oraz praw i obowiązków członków komisji oddziału,
6)
zasad wysokości odszkodowania, diet i zwrotu kosztów podróży dla członków komisji oddziału.
§  17.
Do czasu powołania komisji oddziału uprawnienia jej, przewidziane w § 12 ust. 1 pkt 1-3, przysługują dyrektorowi oddziału, o ile Minister Opieki Społecznej nie powoła do spełnienia zadań komisji oddziału tymczasowego organu kolegjalnego.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.6.42

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.
Data aktu: 10/01/1934
Data ogłoszenia: 24/01/1934
Data wejścia w życie: 24/01/1934