ZSRR-Polska. Protokół dodatkowy do konwecji z dnia 19 czerwca 1933 r. o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych. Moskwa.1933.07.09.

PROTOKÓŁ DODATKOWY
do konwencji między Rzeczapospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad z dnia 19 czerwca 1933 r. o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych, podpisany w Moskwie dnia 9 lipca 1933 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 5 marca 1934 r. - Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 211).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dziewiątym lipca tysiąc dziewięćset trzydziestego trzeciego roku podpisany został w Moskwie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Rad Protokół Dodatkowy do Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad z dnia 19 czerwca 1933 roku o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych.

Protokół ten brzmi jak następuje:

PROTOKÓŁ.

Niżej podpisani:

Juljusz ŁUKASIEWICZ, Poseł Nadzwyczajny i Minister Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, i

Borys STOMONIAKOW, Członek Kolegjum Komisarjatu Ludowego Spraw Zagranicznych Związku Socjalistycznych Republik Rad,

upełnomocnieni przez swe odnośne rządy, zgodzili się na to, co następuje:

1.

Przedsiębiorstwa państwowe, spółki, towarzystwa i obywatele zarówno Rzeczypospolitej Polskiej jak Związku Socjalistycznych Republik Rad mają prawo wykonywania spławu materjałów drzewnych w czasie wysokich wód na kanale, wzdłuż którego, pomiędzy słupami granicznemi 1140 a 1153, biegnie granica państwowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad.

2.

Polskie przedsiębiorstwa państwowe, spółki i towarzystwa oraz obywatele polscy mają również prawo wykonywania spławu materjałów drzewnych w czasie wysokich wód na części kanału, wymienionego w punkcie 1 niniejszego Protokółu, przechodzącej przez terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad między słupami granicznemi 1139 i 1140.

3.

Warunki i tryb spławu materjałów drzewnych na kanale, wymienionym w punkcie 1 niniejszego Protokółu, będą regulowane przez postanowienia Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych, podpisanej w Warszawie 19 czerwca 1933 r.

Warunki i tryb spławu na części kanału, wymienionej w punkcie 2 niniejszego Protokółu, będą ustalone na mocy porozumienia pomiędzy odnośnymi Przedstawicielami do spraw granicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Socjalistycznych Republik Rad, wymienionymi w art. 1 Konwencji pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad o trybie badania i rozstrzygania zatargów i incydentów granicznych, podpisanej w Moskwie 3 czerwca 1933 r.

4.

Protokół mniejszy wejdzie w życie jednocześnie z wejściem w życie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych, podpisanej w Warszawie 19 czerwca 1933 r. i będzie pozostawał w mocy w ciągu ważności wymienionej Konwencji.

5.

Protokół mniejszy sporządzony został w dwóch oryginałach, każdy w języku polskim i rosyjskim, przyczem oba teksty są jednakowo miarodajne.

Protokół niniejszy podpisany został w Moskwie dnia 9 lipca 1933 roku.

(-) J. Łukasiewicz (-) E. Cmoмоняков

Zaznajomiwszy się z powyższym Protokółem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 12 maja 1934 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.58.507

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: ZSRR-Polska. Protokół dodatkowy do konwecji z dnia 19 czerwca 1933 r. o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych. Moskwa.1933.07.09.
Data aktu: 09/07/1933
Data ogłoszenia: 05/07/1934
Data wejścia w życie: 05/07/1934