Rejestr spółdzielni.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 czerwca 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o rejestrze spółdzielni.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 29 października 1920 r. o spółdzielniach (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 55, poz. 495) zarządza się co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszem artykuły odnoszą się do ustawy z dnia 29 października 1920 r. o spółdzielniach (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 55, poz. 495).
§  2.
Czynności sądu rejestrowego, przewidzianych w ustawie o spółdzielniach, dokonywa sąd, który prowadzi rejestr handlowy.
§  3.
Do prowadzenia rejestru spółdzielni, jawności rejestru oraz postępowania w sprawach rejestrowych stosuje się odpowiednio przepisy o rejestrze handlowym, jeżeli ustawa o spółdzielniach lub rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
§  4.
Do wydawania oświadczeń, stwierdzających, że celowość założenia spółdzielni oraz jej zamierzenia gospodarcze, ujawnione w statucie, nie nasuwają zastrzeżeń (art. 5 ustęp 2), są upoważnione: Rada Spółdzielcza w stosunku do wszystkich spółdzielni oraz związki rewizyjne w stosunku do tych grup spółdzielni, które podlegają ich rewizji.

Wykaz związków rewizyjnych wraz z oznaczeniem zakresu ich uprawnień przesyła Przewodniczący Rady Spółdzielczej sądom rejestrowym.

§  5.
Zgłoszenia do rejestru powinny być dokonywane osobiście w sądzie, bądź też podawane na piśmie. W ostatnim przypadku podpisy osób zgłaszających powinny być uwierzytelnione notarjalnie lub przez władzę gminną, chyba że wzory tych podpisów znajdują się już w sądzie rejestrowym.

Pełnomocnictwa do dokonania zgłoszenia powinny być w ten sam sposób uwierzytelnione. Jeżeli pełnomocnikiem jest adwokat, stosuje się art. 89 kodeksu postępowania cywilnego.

§  6.
Wykaz pism, przeznaczonych do ogłoszeń spółdzielni (art. 10), ogłasza Przewodniczący Rady Spółdzielczej w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Skarbu, przesyłając jednocześnie odpisy wykazu sądom rejestrowym.
§  7.
Rejestr spółdzielni składa się z 9 rubryk (wzór).

Do poszczególnych rubryk wpisuje się następujące dane:

1)
do pierwszej - numer kolejny wpisów;
2)
do drugiej - firmę, siedzibę, oznaczenie rodzaju i zakresu odpowiedzialności członków oraz wzmiankę o oddziałach, a przy wpisie, dotyczącym oddziału, również wzmiankę o zakładzie głównym;
3)
do trzeciej - przedmiot przedsiębiorstwa oraz ograniczenia, dotyczące zawierania umów z nieczłonkami, jeżeli statut je przewiduje;
4)
do czwartej - wysokość udziału, wpłat na udział oraz czas ich dokonywania;
5)
do piątej - imiona i nazwiska członków zarządu, zastępców i likwidatorów; imię i nazwisko zarządcy masy upadłości; imię i nazwisko nadzorcy sądowego lub zarządcy z ramienia wierzycieli oraz zarządcy ugodowego i tych osób, które zostały upoważnione do wykonywania poszczególnych czynności, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa;
6)
do szóstej -
a)
czas trwania spółdzielni, jeżeli jest ograniczony;
b)
pismo przeznaczone do ogłoszeń;
c)
rok obrachunkowy, jeżeli różni się od roku kalendarzowego;
d)
liczbę członków zarządu lub likwidatorów oraz sposób reprezentowania przez nich spółdzielni;
e)
ograniczenie uprawnień zarządu;
f)
postanowienia o zastępcach;
g)
przepisy o likwidacji,

przyczem wpisy w tej rubryce powinny być oznaczone właściwemi literami;

7)
do siódmej - rozwiązanie (likwidacje), uchwałę o przywróceniu działalności (art. 75 ustęp 3), połączenie spółdzielni, upadłość, odroczenie wypłat, postępowanie układowe (ugodowe);
8)
do ósmej - numer akt rejestrowych i stronicę, na której znajduje się postanowienie sędziego, datę wpisu i podpis sekretarza;
9)
do dziewiątej - uwagi.
§  8.
Sąd rejestrowy przesyła bezpłatnie Radzie Spółdzielczej zawiadomienie o wpisach, dotyczących:
1)
zarejestrowania statutu spółdzielni i wszelkich jego zmian, dołączając odpisy statutu (art. 5 ustęp 4 i art. 71 ustęp 2);
2)
rozwiązania spółdzielni (art. 76 ustęp 3);
3)
wykreślenia spółdzielni z rejestru (art. 83 ustep 1);
4)
połączenia spółdzielni (art. 110 ustęp 4).

Na piśmienne żądanie Rady Spółdzielczej sąd rejestrowy obowiązany jest przesłać bezpłatnie zawiadomienie także o innych wpisach, dotyczących spółdzielni.

§  9.
Pozostają w mocy dotychczas obowiązujące przepisy o opłatach w postępowaniu przed sądem rejestrowym.
§  10.
Osoby, uprawnione do reprezentowania spółdzielni, zarejestrowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, są obowiązane do dnia 31 grudnia 1934 r. zgłosić celem wpisania do rejestru pismo, przeznaczone do ogłoszeń spółdzielni, jeżeli dotychczasowe pismo nie odpowiada przepisom art. 10.

W razie niespełnienia tego obowiązku sąd rejestrowy może nakładać grzywny według zasad, wskazanych w art. 17 kodeksu handlowego.

§  11.
Ksiąg rejestrowych, sporządzonych według wzorów dotychczasowych, należy używać nadal aż do wyczerpania zapasów.
§  12.
Minister Sprawiedliwości wyda szczegółową instrukcję, dotyczącą biurowości i prowadzenia akt w sprawach rejestrowych.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1934 r.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i Ministra b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrem Skarbu z dnia 10 marca 1921 r. w przedmiocie rejestru spółdzielni (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 138).

ZAŁĄCZNIK 

Nr. spółdzielni..........
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Nr. kolejny wpisu Firma spółdzielni, siedziba, rodzaj i zakres odpowiedzialności członków. Oddziały Przedmiot przedsiębiorstwa Ograniczenia co do zawierania umów z nieczłonkami Wysokość udziału, wpłat na udział i czas ich dokonywania Imiona i nazwiska członków zarządu i zastępców. Likwidatorzy. Zarządca masy upadłości, nadzorca sądowy, zarządca z ramienia wierzyciela, zarządca ugodowy a) czas trwania spółdzielni

b) pismo przeznaczone do ogłoszeń

c) rok obrachunkowy

d) liczba członków zarządu lub likwidatorów oraz sposób reprezentowania

e) ograniczenie uprawnień zarządu

f) postanowienia o zastępcach

g) przepisy o likwidacji

Rozwiązanie (Likwidacja)

Uchwała o przywróceniu działalności

Połączenie

Upadłość

Odroczenie wypłat

Postępowanie układowe

Numer i stronica akt

Data wpisu Podpis sekretarza

Uwagi

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.57.504

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr spółdzielni.
Data aktu: 25/06/1934
Data ogłoszenia: 30/06/1934
Data wejścia w życie: 01/07/1934