Pomoc lekarska dla żołnierzy wojska i marynarki wojennej oraz ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 marca 1934 r.
o pomocy lekarskiej dla żołnierzy wojska i marynarki wojennej oraz ich rodzin.

Na podstawie art. 14, 28 ust. 1, art. 37, 39, 45 i 46 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664) oraz art. 59 ustawy z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 42, poz. 380) zarządza się co następuje:

ROZDZIAŁ  I.

Postanowienia wstępne.

§  1.
(1)
Pomoc lekarska przysługuje:
a)
żołnierzom zawodowym w stanie czynnym;
b)
żołnierzom zawodowym w stanie nieczynnym, jeśli pobierają uposażenie;
c)
żołnierzom nadterminowym, pełniącym czynną służbę wojskową;
d)
oficerom rezerwy, powołanym do czynnej służby wojskowej, celem przemianowania na zawodowych;
e)
podoficerom i szeregowcom, pełniącym obowiązkową służbę czynną;
f)
podchorążym (uczniom szkół kształcących na oficerów zawodowych) pełniącym czynną służbę wojskową;
g)
żołnierzom rezerwy, odbywającym ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe;
h)
żołnierzom zawodowym w stanie spoczynku;
i)
oficerom i chorążym rezerwy i pospolitego ruszenia, tudzież żołnierzom zawodowym w stanie spoczynku, pełniącym czynną służbę wojskową w czasie wojny, mobilizacji, lub na podstawie zarządzenia Rady Ministrów, o ile bezpieczeństwo Państwa tego wymaga;
j)
podoficerom i szeregowcom rezerwy i pospolitego ruszenia, pełniącym służbę czynną w czasie wojny, mobilizacji, lub na podstawie zarządzenia Rady Ministrów, o ile bezpieczeństwo Państwa tego wymaga.
(2)
Pomoc lekarska przysługuje również członkom rodziny żołnierzy, wymienionych w ust. (1) pod lit. a), b), d), i).
(3)
Za członków rodziny należy uważać osoby, wymienione w art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664).
§  2.
Pomoc lekarska obejmuje:
a)
poradę lekarską wraz z zapisywaniem i wydawaniem środków Leczniczych i opatrunkowych;
b)
przeprowadzanie koniecznych badań djagnostycznych i zabiegów leczniczych;
c)
leczenie w wojskowych zakładach leczniczych (szpitalach, sanatorjach) i innych zakładach w tym celu zakontraktowanych przez wojsko;
d)
leczenie w przypadkach uzasadnionych w pozawojskowych zakładach leczniczych.
§  3.
(1)
Pomocy lekarskiej udziela się zasadniczo w granicach Państwa Polskiego.
(2)
Udzielanie pomocy lekarskiej zagranicą lub na obszarze W. M. Gdańska normują rozdziały III i IV rozporządzenia niniejszego.
§  4.
Pomoc lekarska jest zasadniczo bezpłatna, o ile niniejsze rozporządzenie nie postanawia inaczej.

ROZDZIAŁ  II.

Pomoc lekarska w kraju.

§  5.
1)
Pomocy lekarskiej udzielają lekarze wojskowi lub też zakontraktowani lekarze cywilni.
(2)
Do ich zakresu działania należy:
a)
zapisywanie środków leczniczych i opatrunkowych;
b)
kierowanie chorych na badania djagnostyczne oraz zabiegi lecznicze;
c)
umieszczanie chorych w zakładach leczniczych.
§  6.
(1)
Przy zapisywaniu lekarstw i środków opatrunkowych, lekarz wojskowy (zakontraktowany lekarz cywilny) kieruje się zasadniczo katalogiem materjału wojskowo-sanitarnego, wydanym przez Ministra Spraw Wojskowych.
(2)
Zapisywanie leków, nieobjętych katalogiem, jest dopuszczalne tylko w przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych stanem chorego.
(3)
Leki i środki opatrunkowe wydają na podstawie recepty lekarza wojskowego (zakontraktowanego lekarza cywilnego) zasadniczo apteki wojskowe.
§  7.
(1)
Żołnierze wymienieni w § 1 ust. (1) pod lit. a), b), c), d), i), tudzież członkowie rodzin żołnierzy, wymienionych w tym paragrafie pod lit. a), b), d), i), mogą korzystać z pomocy lekarza niewojskowego w przypadkach:
a)
nagłego zachorowania;
b)
zachorowania w miejscowości, w której niema lekarza wojskowego (zakontraktowanego lekarza cywilnego) i w której uprawniony do pomocy lekarskiej musi przebywać z przyczyn od niego niezależnych.
c)
w innych uzasadnionych przypadkach,
(2)
W wymienionych przypadkach zwraca się koszta, związane z udzieleniem niezbędnej pomocy lekarskiej według cennika, obowiązującego na terenie tej izby lekarskiej, na którym udzielono pomocy.
§  8.
(1)
Osoby, wymienione w § 1 ust. (1), korzystają bezpłatnie z pomocy lekarskiej zarówno w leczeniu szpitalnem, jak i ambulatoryjnem na warunkach, jakie ustalą szczególne przepisy wydane przez Ministra Spraw Wojskowych.
(2)
Osoby, wymienione w § 1 ust. (2), korzystają bezpłatnie z pomocy lekarskiej w leczeniu szpitalnem. W leczeniu ambulatoryjnem opłacają za leki, środki opatrunkowe i zabiegi lekarskie 50% rzeczywistych kosztów.
(3)
Szczegółowe przepisy wyda Minister Spraw Wojskowych.
§  9.
Leczenie szpitalne odbywa się zasadniczo w wojskowych zakładach leczniczych lub zakładach leczniczych, zakontraktowanych na ten cel przez władze wojskowe.
§  10.
(1)
W uzasadnionych przypadkach leczenia żołnierzy, wymienionych w § 1 ust. (1) pod lit, a), b), c), d), i), tudzież członków rodzin, wymienionych w § 1 ust. (2), w poza wojskowych zakładach leczniczych, przysługuje im zwrot kosztów leczenia. Zwrot kosztów leczenia w tych zakładach nie obejmuje jednak kosztów dodatkowych, jak operacje, zabiegi i t. p.
(2)
Wysokość zwracanych kosztów leczenia w pozawojskowych zakładach leczniczych normują szczegółowe przepisy, wydane przez Ministra Spraw Wojskowych.
(3)
Żołnierze zawodowi w stanie spoczynku mogą być leczeni zasadniczo wyłącznie w wojskowych zakładach leczniczych.
§  11.
Koszty przewozu chorego do zakładu leczniczego i zpowrotem, tudzież przewozu personelu, towarzyszącego ewentualnie choremu (lekarz, pielęgniarka i t. p.) ponosi całkowicie Skarb Państwa.
§  12.
(1)
Minister Spraw Wojskowych może przyznać na koszta leczenia żołnierza zawodowego w stanie czynnym, lub członków jego rodziny, pewne sumy ryczałtowe (zryczałtowane koszta pozawojskowego leczenia), gdy zachodzi uzasadniona konieczność leczenia chorego w zakładach leczniczych pozawojskowych, lub też, gdy za tem przemawiają warunki, w których się chory znajduje.
(2)
Przyznanie zryczałtowanych kosztów pozawojskowego leczenia może dotyczyć zarówno leczenia szpitalnego, jak również leczenia klimatycznego lub zdrojowego.
§  13.
(1)
Leczenie w zakładach leczniczych może trwać na koszt Skarbu Państwa zasadniczo tylko przez czas 6 miesięcy. Na wniosek zakładu leczniczego może jednak Minister Spraw Wojskowych udzielić zezwolenia na przedłużenie tego okresu.
(2)
Leczenie żołnierzy, wymienionych w § 1 ust. (1) pod lit. c), e), f), g), i), j), może trwać na koszt Skarbu Państwa tylko do chwili pozostawania chorego w służbie czynnej (do chwili ukończenia postępowania rewizyjno-lekarskiego).

ROZDZIAŁ  III.

Pomoc lekarska na obszarze W. M. Gdańska.

§  14.
Pomoc lekarska w zakresie, określonym w niniejszem rozporządzeniu, przysługuje żołnierzom, wymienionym w § 1 ust. (1), gdy pełnią służbę na obszarze W. M. Gdańska, oraz członkom rodzin żołnierzy, wymienionych w § 1 ust. (1) pod lit, a), b), d), i), jeżeli stale na tym obszarze zamieszkują.

ROZDZIAŁ  IV.

Pomoc lekarska zagranicą.

§  15.
(1)
Żołnierze w czynnej służbie w czasie służbowego pobytu zagranicą, oraz członkowie rodzin żołnierzy zawodowych, przebywających służbowo zagranicą z rodziną, mają prawo do pomocy lekarskiej na koszt Skarbu Państwa w zakresie, określonym w niniejszem rozporządzeniu.
(2)
Zwrot i wysokość wydatków, związanych z leczeniem szpitalnem, ambulatoryjnem lub domowem zagranicą, określa każdorazowo Minister Spraw Wojskowych.
§  16.
W przypadkach, gdy stan zdrowia żołnierza zawodowego w stanie czynnym, po wyczerpaniu wszystkich dostępnych środków leczenia w kraju, wymaga dodatkowo leczenia zagranicą, bądź to szpitalnego, bądź to klimatycznego lub zdrojowego, może Minister Spraw Wojskowych przyznawać ryczałtowo sumy na koszt leczenia zagranicą w wysokości przez siebie uznanej.

ROZDZIAŁ  V.

Postanowienia końcowe.

§  17.
Postanowienia rozporządzenia niniejszego nie dotyczą pomocy lekarskiej dla umysłowo chorych żołnierzy zawodowych w stanie spoczynku, które to kwestje normują art. 56 i 57 ustawy z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 42, poz. 380).
§  18.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.29.243

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pomoc lekarska dla żołnierzy wojska i marynarki wojennej oraz ich rodzin.
Data aktu: 26/03/1934
Data ogłoszenia: 09/04/1934
Data wejścia w życie: 09/04/1934, 01/02/1934