Regulamin Kolegjum Górniczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 listopada 1933 r.
w sprawie regulaminu Kolegjum Górniczego.

Na podstawie art. 207 ust. (3) prawa górniczego z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654) zarządza się co następuje:
§  1.
Wydaje się załączony regulamin Kolegjum Górniczego.
§  2.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN KOLEGJUM GÓRNICZEGO

Rozdział I.

1.

Organizacja.

§  1.
Na czele Kolegjum Górniczego stoi prezes. Kolegjum dzieli się na dwa wydziały orzekające, któremi kierują wiceprezesi. Oba wydziały mają wspólną kancelarję.
§  2.
Minister Przemysłu i Handlu wykonuje naczelny nadzór nad Kolegjum Górniczem.
§  3.
Wydział I cywilny rozstrzyga odwołania od orzeczeń wydanych:
1)
przez wyższe urzędy górnicze w sprawach, wymienionych w art. 46, 59, 72, 97, 173, 182, 201 prawa górniczego, oraz w sprawach przewidzianych w art. 62, 112, 117 tego prawa,
2)
przez okręgowe urzędy górnicze w sprawach, wymienionych w art. 92 i 185, oraz w sprawach, przewidzianych w art. 95 i 96 prawa górniczego,
3)
w sprawach, wymienionych w art. 272 ust. 2 prawa górniczego, oraz we wszelkich innych sprawach, nie zastrzeżonych wydziałowi II.

Wydział II dyscyplinarny rozstrzyga odwołania od orzeczeń komisyj dyscyplinarnych, utworzonych przy wyższych urzędach górniczych, w sprawach, wymienionych w art. 135, 170 i 223 prawa górniczego.

Minister Przemysłu i Handlu może poruczyć prezesowi kierownictwo jednego z wydziałów.

§  4.
Do Kolegjum Górniczego stosuje się odpowiednio przepisy art. 7, 20 i 22 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. o Najwyższym Trybunale Administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 806).

Kolegjum Górnicze prowadzi bezpośrednio korespondencję z władzami i stronami.

2.

Funkcje prezesa.

§  5.
Administracja Kolegjum Górniczego należy do prezesa Kolegjum, Górniczego, o ile regulamin niniejszy inaczej nie stanowi.

W szczególności prezes prowadzi sprawy osobowe wotantów i ławników, tyczące się ich pracy w Kolegjum Górniczem. Zażalenie przeciw zarządzeniom prezesa należy wnosić w tych sprawach w ciągu dni 14, licząc od dnia zawiadomienia, na ręce prezesa, który przesyła je ze swoją opinją Ministrowi Przemysłu i Handlu do decyzji ostatecznej.

§  6.
W razie nieobecności prezesa zastępuje go najstarszy służbą wiceprezes. Jeżeli przerwa w urzędowaniu prezesa trwa lub ma trwać dłużej niż sześć tygodni, Minister Przemysłu i Handlu powierzy jego czynności jednemu z wiceprezesów Kolegjum Górniczego.
§  7.
Prezes może wedle potrzeby powoływać wiceprezesów Kolegjum Górniczego do współdziałania w niektórych czynnościach administracyjnych.
§  8.
Prezes, wiceprezesi, wotanci i ławnicy Kolegjum Górniczego składają przysięgę według formy przepisanej dla sędziów, a to prezes i wiceprezesi przy objęciu stanowiska wobec Ministra Przemysłu i Handlu, a wotanci i ławnicy wobec prezesa Kolegjum Górniczego przed pierwszą ich funkcją urzędową.
§  9.
Prezes kieruje tokiem czynności Kolegjum Górniczego oraz czuwa nad szybkiem załatwianiem spraw; w szczególności obowiązany jest dbać, aby praca w Kolegjum Górniczym odbywała się sprawnie i zgodnie z ustanowionym podziałem czynności i aby nie była zaniedbywaną, aby czynności Kolegjum Górniczego odbywały się z należytą powagą i starannością i aby zachowanie się członków Kolegjum i urzędników w stosunkach służbowych i pozasłużbowych było na odpowiednim poziomie i nie dawało powodu do uzasadnionych zarzutów.
§  10.
Prezes podpisuje wszystkie pisma, zarządzenia, wezwania, rozstrzygnięcia, sprawozdania i t. p., o ile regulamin niniejszy nie stanowi inaczej, nadto ustala podział czynności i rozdziela sprawy, wyznaczając ich referentów.
§  11.
Wiceprezesowi, któremu powierzono czynności prezesa Kolegjum Górniczego, przysługują wszystkie uprawnienia i obowiązki prezesa.

3.

Kancelarja.

§  12.
Kancelarja Kolegjum Górniczego składa się z sekretarza, mianowanego przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek prezesa Kolegjum Górniczego, oraz z sił pomocniczych. Stosunek służbowy tych osób normują przepisy o państwowej służbie cywilnej.

Minister Przemysłu i Handlu może powierzyć tymczasowo funkcje sekretarza jednemu z urzędników tego Ministerstwa, nadto, w miarę potrzeby, przydziela siły pomocnicze.

§  13.
Minister Przemysłu i Handlu zatwierdzi na wniosek prezesa Kolegjum Górniczego instrukcję wewnętrzną, w której będzie przewidziany szczegółowy tryb urzędowania wydziałów i kancelarji Kolegjum Górniczego.

Rozdział  II.

Nadzór.

§  14.
Prezes Kolegjum Górniczego wykonuje bezpośredni nadzór nad Kolegjum Górniczem, nad członkami Kolegjum oraz nad wszystkiemi osobami, które pełnią czynności urzędowe w Kolegjum na zasadzie nominacyj, lub pracują w Kolegjum wskutek czasowego przydziału. W szczególności wgląda on we wszelkie czynności Kolegjum, usuwa oczywiste usterki i zwraca uwagę na niewłaściwość postępowania.
§  15.
W razie naruszenia obowiązków przez urzędnika, podlegającego przepisom o państwowej służbie cywilnej, prezes, jeżeli dopatruje się w naruszeniu obowiązków występku służbowego, zawiadamia o tem Ministerstwo Przemysłu i Handlu celem pociągnięcia winnego do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Rozdział  III.

Postępowanie przed Kolegjum Górniczem.

§  16.
Postępowanie przed Kolegjum Górniczem rozpoczyna się z chwilą, gdy wpłynie do Kolegjum Górniczego odwołanie lub skarga.

Prezes przydziela sprawę jednemu z wydziałów orzekających, poczem kierownik wydziału zarządza doręczenie odpisu odwołania stronom przypozwanym, wyznaczając im termin do wniesienia odpowiedzi.

Jeżeli odwołujący cofnie odwołanie po doręczeniu go przypozwanym, postępowanie będzie umorzone i zaskarżone orzeczenie staje się prawomocnem między temi stronami.

Przed doręczeniem odwołania stronie przypozwanej, może być odwołanie uzupełnione lub poprawione, jeśli jest przytem zachowany termin art. 214 prawa górniczego.

§  17.
Stronami są: osoba, odwołująca się od orzeczeń urzędu górniczego, oraz osoby przypozwane, stosownie do przepisów art. 211 ust. 1, 2 i 3 prawa górniczego. Skargę do Kolegjum Górniczego może wnieść każda osoba, której prawo zostało naruszone przez orzeczenie, wymienione w § 3. Prawo do uczestniczenia w rozprawie przysługuje tylko tym osobom, które zostały uznane za strony, zgodnie z przepisami art. 211 prawa górniczego.
§  18.
Jeśli odwołanie nie odpowiada niektórym warunkom art. 211, 212 lub 213 prawa górniczego, wówczas Kolegjum Górnicze wyda zarządzenie, stosownie do art. 216 ust. 2 prawa górniczego.
§  19.
Prezes Kolegjum Górniczego i kierownicy wydziałów orzekających będą czuwali nad tem, żeby na posiedzenie gospodarcze były przekazywane wszelkie wnioski stron, wniesione poza rozprawą, które, w myśl art. 216, art. 210 ust. 3, art. 211 ust. 4 i art. 214 ust. 2 prawa górniczego, nie mają być rozpoznawane na ustnej rozprawie.
§  20.
Prezes Kolegjum Górniczego może wyznaczyć stałe komplety gospodarcze dla pewnych lub wszystkich spraw, podlegających rozpatrzeniu przez komplet gospodarczy Kolegjum Górniczego.

Posiedzenie gospodarcze jest niejawne i odbywa się bez udziału stron i ich pełnomocników lub prawnych zastępców.

§  21.
Z posiedzenia sporządza się protokół dla każdej sprawy oddzielnie, podpisują go wszyscy członkowie kompletu, biorący udział w posiedzeniu, oraz protokólant. Przewodniczy prezes. Po zreferowaniu sprawy przez prezesa lub referenta, przeprowadza się dyskusję i głosowanie.

Przebiegu głosowania nie ujawnia się w protokóle.

Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Przewodniczący głosuje na końcu, nadto, w razie równości głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego. Członek, przegłosowany co do jednego punktu, nie może odmówić udziału w naradzie i głosowania nad punktami następnemi, podporządkowując się zapadłym już uchwałom.

Uchwała, przekazująca sprawę do rozprawy ustnej, nie ulega odrębnemu zaskarżeniu.

Również nie ulegają odrębnemu zaskarżeniu uchwały Kolegjum Górniczego na zasadzie art. 211 ust. 4 i art. 213 ust. 2 oraz art. 218 ust. 2 prawa górniczego.

§  22.
O ile nie nastąpi przekazanie sprawy na posiedzenie gospodarcze lub jeżeli sprawa na posiedzeniu gospodarczem została uznaną za nadającą się do rozprawy ustnej, lub zarządzenia, postanowione na posiedzeniu gospodarczem, zostały wykonane, przewodniczący wydziału wyznaczy termin rozprawy, o czem zawiadomi strony, przyczem prezes Kolegjum Górniczego poweźmie ewentualnie decyzję co do potrzeby sesji wyjazdowej.

Wezwanie na rozprawę należy tak wysłać, żeby strony otrzymały je najmniej na 7 dni przed rozprawą.

Jeżeli referent uważa, że sprawa nadaje się do rozstrzygnięcia na rozprawie ustnej bez przeprowadzania dowodów, winien przedstawić referat w formie projektu gotowej decyzji z motywami. O ile referent stawia wniosek o uzupełnienie dowodów, winien to uczynić w formie projektu uchwały, wskazując w krótkości na te okoliczności, które - jego zdaniem - są niejasne, a dla rozstrzygnięcia istotne.

Referat jest tajemnicą służbową.

§  23.
Rozprawą kieruje przewodniczący. Przeciw rozstrzygnięciom i zarządzeniom przewodniczącego w toku rozprawy mogą strony odwoływać się do kompletu orzekającego, który rozstrzyga bezzwłocznie i ostatecznie.
§  24.
O potrzebie przeprowadzenia dowodów i o odroczeniu rozprawy rozstrzyga w drodze uchwały komplet orzekający po wysłuchaniu stron. W uchwale dowodowej winno być stwierdzone, na jakie okoliczności poszczególne dowody mają być przeprowadzone, a zarazem, czy mają być przeprowadzone na rozprawie, czy też w drodze wezwania odpowiednich władz.

Przy ponownym terminie, o ile zajdzie zmiana w składzie kompletu, będzie rozprawa przeprowadzona na nowo.

§  25.
Narada odbywa się tajnie. Obecnym jest, prócz członków kompletu, protokólant.

Przy naradzie odczyta referent swój wniosek z motywami, a po dyskusji następuje głosowanie nad stanem faktycznym, sentencją i motywami.

Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Przewodniczący głosuje na końcu. W razie równości głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego.

Członkowie kompletu, przegłosowani w jednym punkcie, obowiązani są mimo to do udziału w naradzie i głosowania nad dalszemi punktami.

Jeżeli w toku narady okaże się potrzeba ustalenia okoliczności faktycznych, nieujawnionych na rozprawie, należy rozprawę otworzyć na nowo i ustalenia te przeprowadzić.

§  26.
Z narady sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący, referent i protokólant.

W protokóle winny być ujawnione, prócz sprawy i osób, biorących udział w naradzie, wszystkie punkty, co do których odbyły się głosowania, oraz wynik głosowania, bez wymienienia kto za jakim wnioskiem się wypowiadał.

§  27.
Kolegjum Górnicze orzeka na podstawie stanu faktycznego, jaki okazuje się z akt, któremi rozporządza władza górnicza przy wydawaniu zaskarżonego zarządzenia lub orzeczenia, oraz na zasadzie wyników rozprawy.
§  28.
Ostateczne rozstrzygnięcia Kolegjum Górniczego w sprawie głównej są wydawane w formie orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Winny one zawierać oznaczenie orzeczenia władzy, od którego się odwołano, skład kompletu, datę wydania, strony biorące udział, oraz wzmiankę, że orzeczenie zapadło na posiedzeniu gospodarczem lub po przeprowadzeniu rozprawy ustnej, sentencję orzeczenia i uzasadnienie.

Orzeczenie, zaopatrzone pieczęcią urzędową, podpisuje przewodniczący, referent i protokólant, a o ile referentem był przewodniczący, również jeden z wotantów.

Stronom doręcza się na piśmie orzeczenie, zaopatrzone podpisem przewodniczącego i pieczęcią urzędową.

§  29.
Rozstrzygnięcia, zapadłe w toku postępowania, a niezawierające ostatecznego załatwienia w sprawie głównej, wydawane są w formie decyzyj, uwidocznionych w protokóle rozprawy.

Decyzję doręcza się na piśmie tylko tym osobom, których ona dotyczy. Pismo winno zawierać oznaczenie sprawy głównej, datę powzięcia decyzji oraz istotną treść i krótkie uzasadnienie.

§  30.
W postępowaniu przed Kolegjum Górniczem stosują się odpowiednio przepisy art. 53, 56, 61, 64, 66, 69, 74, 76 ust. 1, art. 77, 78, 9, 81, 85 ust. 1 i 2, art. 86, 88, 105, 106, 107, 108, 109, 110 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. o Najwyższym Trybunale Administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 806), jak również przepisy §§ 57, 58, 59, 71 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1932 r. o regulaminie Najwyższego Trybunału Administracyjnego (Dz. U. R. P. Nr. 118, poz. 968).
§  31.
Przy ocenie dowodów i przeprowadzaniu nowych dowodów stosują się odpowiednio w postępowaniu przed Kolegjum Górniczem przepisy rozdziału X rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341).

Rozdział  IV.

Postępowanie w sprawach dyscyplinarnych.

§  32.
W przypadku odwołania lub skargi na orzeczenie, wydane przez komisję dyscyplinarną, wymienione w art. 223 ust. 1 prawa górniczego, stosują się przepisy rozdziału III niniejszego regulaminu odnośnie do składu kompletu Kolegjum Górniczego, narady, głosowania, formy orzeczeń i uchwał. Pozatem stosują się odpowiednio przepisy art. 474, 475, 477, 479 § 1, art. 486, 492, 493 § 1 i 3, art. 494 i 499 kodeksu postępowania karnego.
§  33.
Dla popierania oskarżenia przed Kolegjum Górniczem Minister Przemysłu i Handlu powoła rzecznika oskarżenia i jego zastępców z pośród urzędników Ministerstwa Przemysłu i Handlu z wykształceniem prawniczem. Minister Przemysłu i Handlu może jednak poruczyć popieranie oskarżenia przed Kolegjum Górniczem temu rzecznikowi, który występował w danej sprawie przed komisją dyscyplinarną.
§  34.
Obrońcami mogą być te same osoby, które mogą pełnić tę funkcję przed komisją dyscyplinarną. Jeżeli obrońca ma być ustanowiony z urzędu, Minister Przemysłu i Handlu na wniosek prezesa Kolegjum Górniczego ustanowi obrońcę z pośród urzędników Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.2.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin Kolegjum Górniczego.
Data aktu: 28/11/1933
Data ogłoszenia: 10/01/1934
Data wejścia w życie: 10/01/1934