Bezpłatne dostarczanie druków do celów bibljotecznych i urzędowej rejestracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 9 lutego 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o bezpłatnem dostarczaniu druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 347) zarządza się co następuje:
§ 1. 1
Zarządzający zakładem, w którym druk odbito, jak również nakładca (wydawca) druku, odbitego w całości lub w części zagranicą, a wydanego w Państwie, powinien równocześnie z wysłaniem egzemplarzy obowiązkowych do władzy administracji ogólnej dostarczyć po 10 egzemplarzy druku:
a)
jeżeli zakład względnie nakładca (wydawca) ma siedzibę na obszarze województwa lubelskiego - do Biblioteki im. H. Łopacińskiego w Lublinie;
b)
jeżeli zakład względnie nakładca (wydawca) ma siedzibę na pozostałym obszarze Rzeczypospolitej - do kuratorium tego okręgu szkolnego, w którym zakład względnie nakładca ma swą siedzibę.
§  2-4. 2
(uchylone).
§  5. 3
Jeżeli druk odbity został częściowo w kilku zakładach krajowych, obowiązek dostarczania druku ciąży na zarządzającym tego zakładu, w którym dokonano ostatnich czynności odbijania.
§  5a. 4
Na czas aż do wydania innego zarządzenia Kierownika Resortu Oświaty, utwory muzyczne bez tekstu słownego i druki artystyczne dla Biblioteki Narodowej w Warszawie (art. 3 ust. 2 ustawy z 18 marca 1932 r. Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 347) należy dostarczać w jednym egzemplarzu do Biblioteki im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
§  6.
Wszystkie druki powinny być dostarczone do bibljotek na papierze trwałym, nieuszkodzone i w takiej postaci, w jakiej są rozpowszechniane.
§  7.
Osoby, na których ciąży obowiązek dostarczania druku, przesyłają egzemplarze druku bezpośrednio do bibljotek, załączając do nich w dwóch egzemplarzach wykaz według wzoru, ogłoszonego jako załącznik do rozporządzenia niniejszego. Jeden egzemplarz wykazu służy jako potwierdzenie odbioru przez bibljotekę.
§  8. 5
(uchylony).
§  9.
Niestosowanie się obowiązanych osób lub jednostek prawnych do przepisów, zawartych w §§ 1-8 rozporządzenia niniejszego, pociągnie za sobą kary, przewidziane w art. 4 ustawy z dnia 18 marca 1932 r.
§  10.
Utwory muzyczne i druki, określone w ustępie drugim art. 3 ustawy, należy dostarczyć tylko Bibljotece Narodowej w jednym egzemplarzu w trybie §§ 5-7 rozporządzenia niniejszego.
§  11.
Przepisy rozporządzenia niniejszego nie dotyczą druków, sporządzonych na żądanie władz i instytucyj państwowych, przeznaczonych do ich użytku służbowego i określonych jako takie przy oddaniu ich zakładom drukarskim do druku.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

...................................

(Nazwa firmy lub osoby wysyłającej)

...................................

(Adres firmy lub osoby wysyłającej)

WYKAZ Nr .....

druków przesłanych Bibljotece ......... jako egzemplarze dla celów bibljotecznych i urzędowej rejestracji na zasadzie ustawy z dnia 18 marca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 347) i rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 9 lutego 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 17 poz. 137).

Nr bieżący AUTOR (Nazwisko i imię) Tytuł druku Miejsce i data ukończenia druku Nakładca lub drukarz Ilość tomów Wysokość nakładu
1 2 3 4 5 6 7

UWAGA: W rubryce 1 ciągłość numeracji należy utrzymać przez

cały rok kalendarzowy.

W rubryce 5 należy podać nakładcę, jeśli druki nadsyła

drukarz, drukarza zaś - jeśli druki nadsyła nakładca

względnie wydawca.

....................................

(Data wysłania i podpis wysyłającego)

...................................

(Data otrzymania i pieczęć odbiorcy)

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Kierownika Resortu Oświaty wydanego w porozumieniu z Kierownikiem Resortu Administracji Publicznej z dnia 30 listopada 1944 r. o częściowej zmianie rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 9 lutego 1934 r. w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji. (Dz.U.44.14.77) z dniem 11 grudnia 1944 r.
2 § 2-4 uchylone przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Kierownika Resortu Oświaty wydane w porozumieniu z Kierownikiem Resortu Administracji Publicznej z dnia 30 listopada 1944 r. o częściowej zmianie rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 9 lutego 1934 r. w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji. (Dz.U.44.14.77) z dniem 11 grudnia 1944 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Kierownika Resortu Oświaty wydane w porozumieniu z Kierownikiem Resortu Administracji Publicznej z dnia 30 listopada 1944 r. o częściowej zmianie rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 9 lutego 1934 r. w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji. (Dz.U.44.14.77) z dniem 11 grudnia 1944 r.
4 § 5a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Kierownika Resortu Oświaty wydane w porozumieniu z Kierownikiem Resortu Administracji Publicznej z dnia 30 listopada 1944 r. o częściowej zmianie rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 9 lutego 1934 r. w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji. (Dz.U.44.14.77) z dniem 11 grudnia 1944 r.
5 § 8 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Kierownika Resortu Oświaty wydane w porozumieniu z Kierownikiem Resortu Administracji Publicznej z dnia 30 listopada 1944 r. o częściowej zmianie rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 9 lutego 1934 r. w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji. (Dz.U.44.14.77) z dniem 11 grudnia 1944 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.17.137

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpłatne dostarczanie druków do celów bibljotecznych i urzędowej rejestracji.
Data aktu: 09/02/1934
Data ogłoszenia: 02/03/1934
Data wejścia w życie: 02/03/1934