Pozwolenia na broń, wydawane przez władze wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 10 grudnia 1933 r.
o pozwoleniach na broń, wydawanych przez władze wojskowe.

Na podstawie ust. 2 art. 29 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. - Prawo o broni, amunicji i materjałach wybuchowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 807) zarządzam co następuje:
§  1.
Pozwolenia na krótką broń palną i broń myśliwską do użytku osobistego (pozwolenia na broń) wydają według wzoru, ustalonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia:
a)
żołnierzom w służbie czynnej i w stanie nieczynnym, oraz oficerom kontraktowym i czasu wojny - przełożeni o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku;
b)
żołnierzom w stanie spoczynku - powiatowi komendanci uzupełnień.
§  2.
Pozwolenia na broń wydaje władza wojskowa (§ 1) według swobodnego uznania, przyczem przy udzielaniu pozwoleń podoficerom i szeregowcom należy brać pod uwagę, czy przytoczone przez nich motywy uzasadniają dostatecznie potrzebę posiadania i noszenia broni palnej do użytku osobistego.
§  3.
1.
Władza wojskowa wydaje pozwolenia na broń bez oznaczenia czasu trwania jego ważności.
2.
Jeżeli broń ma być dopiero nabyta, władza wojskowa określa w pozwoleniu termin jej nabycia; w razie niedotrzymania tego terminu, pozwolenie na broń traci swą moc.
§  4.
Żołnierz, w którego prawne posiadanie przeszła broń wskutek śmierci lub zaginięcia osoby, posiadającej na nią pozwolenie, powinien najdalej do 14 dni pozbyć się broni, lub wnieść prośbę o udzielenie mu pozwolenia na tę broń.
§  5.
1.
Żołnierz nabywający broń palną do użytku osobistego, jest obowiązany wpisać w odcinku II pozwolenia rodzaj, wzór, kaliber i numer broni nabytej, podpisać się i wręczyć ten odcinek osobie, od której broń nabył.
2.
Osoba, od której żołnierz broń nabył, jest obowiązana wpisać: rodzaj, wzór, kaliber i numer broni do odcinka I pozwolenia. Ten odcinek pozwolenia pozostaje przy nabywcy i stanowi dowód prawnego nabycia przezeń broni, w pozwoleniu wyszczególnionej.
3.
Żołnierz, który broń nabył, jest obowiązany ponadto wpisać: rodzaj, wzór, kaliber i numer nabytej broni na grzbiecie pozwolenia.
§  6.
1.
Żołnierz może zbyć broń palną posiadaną do użytku osobistego:
a)
na rzecz osoby, posiadającej pozwolenie na handel bronią, a nabywającej daną broń w celach handlowych;
b)
na rzecz osoby, wykazującej się pozwoleniem na daną broń i kartą uprawniającą do nabycia danej broni, wydanemi przez powiatową władzę administracji ogólnej;
c)
na rzecz osoby, wykazującej się zaświadczeniem władzy przełożonej, iż jest uprawniona do nabycia danej broni, jako broni służbowej (lit. b) ust. 1 art. 21 Prawa o broni, amunicji i materjałach wybuchowych);
d)
na rzecz osoby, wykazującej się zaświadczeniem władzy przełożonej, iż jest uprawniona do nabycia danej broni jako należącej do jej przepisowego uzbrojenia (lit. a) ust. 1 art. 21 Prawa o broni, amunicji i materjałach wybuchowych);
e)
na rzecz żołnierza wykazującego się pozwoleniem, wydanem przez władzę wojskową (§ 1).
2.
Sprawę zbywania broni na rzecz osób, wymienionych pod lit. a) normują osobne przepisy (art. 8 Prawa o broni, amunicji i materjałach wybuchowych).
3.
Przy zbywaniu broni na rzecz osób, wymienionych pod lit. b), c), d), e) powinien żołnierz otrzymaną od tych osób kartę (lit. b), zaświadczenie (lit. c), d)) lub odcinek II pozwolenia (lit. e)), podpisaną przez nabywcę, odebrać i przedstawić w drodze służbowej przełożonemu, wskazanemu w § 1.
§  7.
1.
Żołnierze, mający w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia prawo do posiadania i noszenia do użytku osobistego krótkiej broni palnej i broni myśliwskiej na podstawie poprzednio obowiązujących w wojsku przepisów, mają nadal prawo do posiadania i noszenia tej broni bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia, przewidzianego w § 1.
2.
Władza wojskowa (§ 1) może pozwolenie uprzednio udzielone cofnąć.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w dni 30 po ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK 

Grzbiet 1) Odcinek I 2) Odcinek II 3)
Pozwolenie na broń Pozwolenie na broń Pozwolenie na broń
........................4)

jest uprawniony do posiadania i noszenia 5) do użytku osobistego broni palnej

........................4)

jest uprawniony do posiadania i noszenia 5) do użytku osobistego broni palnej

........................4)

jest uprawniony do nabycia broni palnej

........................6)

Niniejsze pozwolenie uprawnia również do nabycia wyżej wymienionej broni w terminie

........................6)

Niniejsze pozwolenie uprawnia również do nabycia broni wyżej wymienionej w terminie

........................6)
........................7)

oraz do nabywania amunicji do tej broni bez ograniczenia. (-) 8)

........................7)

oraz do nabywania amunicji do tej broni bez ograniczenia. (-) 8)

(-) 8)
........................9) ........................9)
........................9) ........................10) .......................10)
.......................10) Broń palną................ Broń palną................
Broń palną................ ........................11) .......................11)
.......................11) pozbyłem na rzecz.......... nabyłem u.................
nabyłem dnia.............. .........................4) dnia......................
.......................12) dnia....................13) .......................14)
OBJAŚNIENIA

1) Grzbiet pozostaje u przełożonego, wydającego pozwolenie na broń.

2) Odcinek I pozostaje u osoby uprawnionej do posiadania, noszenia i nabycia broni.

3) Odcinek II pozostaje: a) u osoby, u której uprawniony broń nabył, b) u przełożonego, jeżeli uprawniony broni nie nabywa dlatego, że ją już posiada.

4) Stopień, imię i nazwisko osoby uprawnionej.

5) Jeśli przełożony pozwala tylko na posiadanie broni palnej, skreśla się wyrazy: "i noszenia".

6) Wyszczególnić rodzaj broni (krótka, myśliwska), wzór, kaliber i numer. Jeśli broń ma być dopiero nabyta, a uprawniony do nabycia nie zna jeszcze tych danych, należy wyszczególnić tylko rodzaj broni.

7) Termin należy określać zależnie od potrzeby, w dniach, tygodniach lub miesiącach. Uprawnionemu należy zwrócić uwagę, że w razie niedotrzymania terminu, pozwolenie na broń traci swą moc. Jeśli uprawniony broń już posiada, należy skreślić wyrazy: "do nabycia wyżej wymienionej broni w terminie ... oraz".

8) Miejsce pieczęci okrągłej.

9) Miejscowość i data.

10) Podpis przełożonego, udzielającego pozwolenia.

11) Wyszczególnić rodzaj, wzór, kaliber i numer broni palnej.

12) Podpis osoby uprawnionej, która na podstawie powyższego pozwolenia broń nabyła.

13) Dokładna data pozbycia broni na rzecz uprawnionego i podpis osoby pozbywającej broń.

14) Podpis osoby, uprawnionej do nabycia broni.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.13.106

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pozwolenia na broń, wydawane przez władze wojskowe.
Data aktu: 10/12/1933
Data ogłoszenia: 14/02/1934
Data wejścia w życie: 17/03/1934