Organizacja i zakres działania okręgowych władz celnych II instancji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 listopada 1934 r.
o organizacji i zakresie działania okręgowych władz celnych II instancji.

Na podstawie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnem (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) zarządza się co następuje:

Okręgi i siedziby okręgowych władz celnych II instancji.

§  1.
Okręgowemi władzami celnemi II instancji są dyrekcje ceł, a mianowicie:

Dyrekcja Ceł we Lwowie - na obszar województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, wołyńskiego oraz krakowskiego z wyjątkiem powiatów: chrzanowskiego, bialskiego i żywieckiego,

Dyrekcja Ceł w Mysłowicach - na obszar województwa śląskiego oraz powiatów: częstochowskiego, zawierciańskiego i będzińskiego w województwie kieleckiem oraz powiatów chrzanowskiego, bialskiego i żywieckiego w województwie krakowskiem,

Dyrekcja Ceł w Poznaniu - na obszar województw pomorskiego i poznańskiego oraz powiatu wieluńskiego w województwie łódzkiem,

Dyrekcja Ceł w Warszawie - na obszar m. st. Warszawy i województw: wileńskiego, nowogródzkiego, białostockiego, poleskiego, lubelskiego, warszawskiego, łódzkiego z wyjątkiem powiatu wieluńskiego oraz województwa kieleckiego z wyjątkiem powiatów częstochowskiego, zawierciańskiego i będzińskiego.

Dyrekcja Ceł w Gdańsku - na obszar W. M. Gdańska.

Organizacja i zakres działania Dyrekcyj Ceł we Lwowie, Mysłowicach, Poznaniu i w Warszawie.

§  2.
Dyrekcje ceł dzielą się na wydziały: ogólny, celny i rachunkowo-kasowy.
§  3.
(1)
Wydział ogólny załatwia sprawy osobowe, organizacyjne i gospodarcze dyrekcji ceł i podległych dyrekcji urzędów, rozpatruje projekty umów z przedsiębiorcami co do robót i dostaw, prowadzi ogólny spis inwentarza, sprawdza pod względem merytorycznym i cyfrowym rachunki gospodarcze, zestawia preliminarze budżetowe, dotyczące wydatków osobowych i rzeczowych, załatwia sprawy karne skarbowe, przewidziane w ustawie karnej skarbowej, kieruje obroną interesów skarbowych w sądach w sprawach karnych skarbowych, wykonywa nadzór nad prawidłowem załatwianiem spraw karnych przez urzędy celne, przedstawia wnioski o asygnowaniu nagród za przyczynienie się do wykrycia przestępstw skarbowych oraz czuwa nad należytem ściąganiem grzywien.
(2)
Wydział ogólny załatwia ponadto sprawy ogólne, nienależące do zakresu działania innych wydziałów.
§  4.
Wydział celny załatwia sprawy związane z ruchem osobowym i towarowym przez granicę celną oraz z odprawą celną osób i towarów, bada prawidłowość załatwienia przechodzących przez granicę celną przesyłek towarowych, sprawdza prawidłowość wymiaru i poboru należności celnych i innych oraz sprawuje nadzór nad ściąganiem ujawnionych niedoborów.
§  5.
Wydział rachunkowo - kasowy sprawdza pod względem formalnym i cyfrowym rachunki administracyjne dyrekcji oraz podległych urzędów, wystawia zlecenia wypłaty, prowadzi ewidencję oraz asygnuje uposażenia służbowe personelu okręgu dyrekcji, tudzież inne należności perjodyczne, przeprowadza systematyczną cenzurę rachunkową ksiąg i dowodów rachunkowo-kasowych, prowadzi rachunkowość dochodów i wydatków budżetowych oraz sum obrotowych i depozytowych, tudzież sporządza zestawienia i wszelkie sprawozdania rachunkowo-kasowe.
§  6.
(1)
Na czele dyrekcji ceł stoi dyrektor ceł. Dyrektor ceł podlega pod względem osobowym i służbowym Ministrowi Skarbu.
(2)
Zastępcę dyrektora ceł wyznacza Minister Skarbu, po wysłuchaniu opinji dyrektora.
§  7.
Do dyrektora ceł należy kierownictwo j nadzór nad działalnością dyrekcji ceł. Dyrektor ceł jest odpowiedzialny za prawidłowy bieg czynności urzędowych zarówno w samej dyrekcji ceł jak i w podległych mu urzędach.
§  8.
(1)
Na czele wydziału stoi naczelnik wydziału.
(2)
Do zakresu działania naczelnika wydziału należy:
1)
kierownictwo i nadzór nad pracami wydziału,
2)
nadzór służbowy nad urzędnikami wydziału i przydział spraw,
3)
referowanie spraw i stawianie wniosków wydziału,
4)
załatwianie spraw w zakresie przekazanym przez dyrektora.
§  9.
Do zakresu działania dyrekcyj ceł należy orzekanie:
1)
w pierwszej instancji - w sprawach niezastrzeżonych Ministerstwu Skarbu, a nienależących do zakresu działania urzędów celnych,
2)
w drugiej i ostatniej instancji - w sprawach, należących do zakresu działania podległych im urzędów z wyjątkiem orzecznictwa taryfowego, które należy do wyłącznej kompetencji Ministerstwa Skarbu.
§  10.
Ilość oddziałów w wydziałach, szczegółowy podział czynności oraz regulamin ustali Minister Skarbu.

Organizacja i zakres działania Dyrekcji Ceł w Gdańska.

§  11.
(1)
Organizacja Dyrekcji Ceł w Gdańsku jest rzeczą Senatu Wolnego Miasta Gdańska, który ma prawo i obowiązek zorganizowania na swoim obszarze służby celnej w wykonaniu polskiego prawodawstwa i obowiązujących umów oraz decyzyj.
(2)
Dyrekcja Ceł w Gdańsku ma taki sam zakres działania jak inne okręgowe władze celne II instancji (dyrekcje ceł) z uwzględnieniem umownego stanu prawnego.
§  12.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1934 r.
(2)
Jednocześnie tracą moc obowiązującą: rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 29 kwietnia 1921 r. wydane w porozumieniu z Ministrem b. Dzielniej Pruskiej w przedmiocie tymczasowego ustroju władz i urzędów celnych na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 244), rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 października 1922 r. w przedmiocie ustanowienia Dyrekcyj ceł, jako okręgowych władz II instancji na obszarze b, zaboru rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. Nr. 91, poz. 846), rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 24 marca 1923 r. w przedmiocie organizacji i zakresu działania Dyrekcyj Ceł na obszarze b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 258).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.104.926

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zakres działania okręgowych władz celnych II instancji.
Data aktu: 13/11/1934
Data ogłoszenia: 30/11/1934
Data wejścia w życie: 01/12/1934