Organizacja i zakres działania okręgowych władz celnych II instancji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 listopada 1934 r.
o organizacji i zakresie działania okręgowych władz celnych II instancji.

Na podstawie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnem (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) zarządza się co następuje:

Okręgi i siedziby okręgowych władz celnych II instancji.

§  1.
Okręgowemi władzami celnemi II instancji są dyrekcje ceł, a mianowicie:

Dyrekcja Ceł we Lwowie - na obszar województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, wołyńskiego oraz krakowskiego z wyjątkiem powiatów: chrzanowskiego, bialskiego i żywieckiego,

Dyrekcja Ceł w Mysłowicach - na obszar województwa śląskiego oraz powiatów: częstochowskiego, zawierciańskiego i będzińskiego w województwie kieleckiem oraz powiatów chrzanowskiego, bialskiego i żywieckiego w województwie krakowskiem,

Dyrekcja Ceł w Poznaniu - na obszar województw pomorskiego i poznańskiego oraz powiatu wieluńskiego w województwie łódzkiem,

Dyrekcja Ceł w Warszawie - na obszar m. st. Warszawy i województw: wileńskiego, nowogródzkiego, białostockiego, poleskiego, lubelskiego, warszawskiego, łódzkiego z wyjątkiem powiatu wieluńskiego oraz województwa kieleckiego z wyjątkiem powiatów częstochowskiego, zawierciańskiego i będzińskiego.

Dyrekcja Ceł w Gdańsku - na obszar W. M. Gdańska.

Organizacja i zakres działania Dyrekcyj Ceł we Lwowie, Mysłowicach, Poznaniu i w Warszawie.

§  2.
Dyrekcje ceł dzielą się na wydziały: ogólny, celny i rachunkowo-kasowy.
§  3.
(1)
Wydział ogólny załatwia sprawy osobowe, organizacyjne i gospodarcze dyrekcji ceł i podległych dyrekcji urzędów, rozpatruje projekty umów z przedsiębiorcami co do robót i dostaw, prowadzi ogólny spis inwentarza, sprawdza pod względem merytorycznym i cyfrowym rachunki gospodarcze, zestawia preliminarze budżetowe, dotyczące wydatków osobowych i rzeczowych, załatwia sprawy karne skarbowe, przewidziane w ustawie karnej skarbowej, kieruje obroną interesów skarbowych w sądach w sprawach karnych skarbowych, wykonywa nadzór nad prawidłowem załatwianiem spraw karnych przez urzędy celne, przedstawia wnioski o asygnowaniu nagród za przyczynienie się do wykrycia przestępstw skarbowych oraz czuwa nad należytem ściąganiem grzywien.
(2)
Wydział ogólny załatwia ponadto sprawy ogólne, nienależące do zakresu działania innych wydziałów.
§  4.
Wydział celny załatwia sprawy związane z ruchem osobowym i towarowym przez granicę celną oraz z odprawą celną osób i towarów, bada prawidłowość załatwienia przechodzących przez granicę celną przesyłek towarowych, sprawdza prawidłowość wymiaru i poboru należności celnych i innych oraz sprawuje nadzór nad ściąganiem ujawnionych niedoborów.
§  5.
Wydział rachunkowo - kasowy sprawdza pod względem formalnym i cyfrowym rachunki administracyjne dyrekcji oraz podległych urzędów, wystawia zlecenia wypłaty, prowadzi ewidencję oraz asygnuje uposażenia służbowe personelu okręgu dyrekcji, tudzież inne należności perjodyczne, przeprowadza systematyczną cenzurę rachunkową ksiąg i dowodów rachunkowo-kasowych, prowadzi rachunkowość dochodów i wydatków budżetowych oraz sum obrotowych i depozytowych, tudzież sporządza zestawienia i wszelkie sprawozdania rachunkowo-kasowe.
§  6.
(1)
Na czele dyrekcji ceł stoi dyrektor ceł. Dyrektor ceł podlega pod względem osobowym i służbowym Ministrowi Skarbu.
(2)
Zastępcę dyrektora ceł wyznacza Minister Skarbu, po wysłuchaniu opinji dyrektora.
§  7.
Do dyrektora ceł należy kierownictwo j nadzór nad działalnością dyrekcji ceł. Dyrektor ceł jest odpowiedzialny za prawidłowy bieg czynności urzędowych zarówno w samej dyrekcji ceł jak i w podległych mu urzędach.
§  8.
(1)
Na czele wydziału stoi naczelnik wydziału.
(2)
Do zakresu działania naczelnika wydziału należy:
1)
kierownictwo i nadzór nad pracami wydziału,
2)
nadzór służbowy nad urzędnikami wydziału i przydział spraw,
3)
referowanie spraw i stawianie wniosków wydziału,
4)
załatwianie spraw w zakresie przekazanym przez dyrektora.
§  9.
Do zakresu działania dyrekcyj ceł należy orzekanie:
1)
w pierwszej instancji - w sprawach niezastrzeżonych Ministerstwu Skarbu, a nienależących do zakresu działania urzędów celnych,
2)
w drugiej i ostatniej instancji - w sprawach, należących do zakresu działania podległych im urzędów z wyjątkiem orzecznictwa taryfowego, które należy do wyłącznej kompetencji Ministerstwa Skarbu.
§  10.
Ilość oddziałów w wydziałach, szczegółowy podział czynności oraz regulamin ustali Minister Skarbu.

Organizacja i zakres działania Dyrekcji Ceł w Gdańska.

§  11.
(1)
Organizacja Dyrekcji Ceł w Gdańsku jest rzeczą Senatu Wolnego Miasta Gdańska, który ma prawo i obowiązek zorganizowania na swoim obszarze służby celnej w wykonaniu polskiego prawodawstwa i obowiązujących umów oraz decyzyj.
(2)
Dyrekcja Ceł w Gdańsku ma taki sam zakres działania jak inne okręgowe władze celne II instancji (dyrekcje ceł) z uwzględnieniem umownego stanu prawnego.
§  12.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1934 r.
(2)
Jednocześnie tracą moc obowiązującą: rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 29 kwietnia 1921 r. wydane w porozumieniu z Ministrem b. Dzielniej Pruskiej w przedmiocie tymczasowego ustroju władz i urzędów celnych na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 244), rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 października 1922 r. w przedmiocie ustanowienia Dyrekcyj ceł, jako okręgowych władz II instancji na obszarze b, zaboru rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. Nr. 91, poz. 846), rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 24 marca 1923 r. w przedmiocie organizacji i zakresu działania Dyrekcyj Ceł na obszarze b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 258).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.104.926

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zakres działania okręgowych władz celnych II instancji.
Data aktu: 13/11/1934
Data ogłoszenia: 30/11/1934
Data wejścia w życie: 01/12/1934