Komisje egzaminacyjne, przewidziane w art. 127 prawa górniczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 6 listopada 1934 r.
o komisjach egzaminacyjnych, przewidzianych w art. 127 prawa górniczego.

Na podstawie art. 128 prawa górniczego, wydanego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej ż dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654) zarządzam co następuje:

Rozdział  I.

Skład komisji egzaminacyjnej.

§  1.
Przy każdym wyższym urzędzie górniczym tworzy się komisję egzaminacyjną celem stwierdzenia zasobu wiedzy teoretycznej i praktycznej kandydatów, ubiegających się na podstawie art. 127 prawa górniczego o dopuszczenie do sprawowania kierownictwa ruchu w zakładzie górniczym mniejszym i prowadzonym, w warunkach mniej niebezpiecznych, lub kierownika działu robót górniczych w takim zakładzie.
§  2.
Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej jest z urzędu prezes wyższego urzędu górniczego, przy którym komisja jest ustanowiona. Zastępcą przewodniczącego jest z urzędu zastępca prezesa wyższego urzędu górniczego.
§  3.
(1)
Członków komisji egzaminacyjnej w potrzebnej ilości mianuje Minister Przemysłu i Handlu po zasięgnięciu opinji prezesa wyższego urzędu górniczego z pośród urzędników władz górniczych w służbie czynnej lub w stanie spoczynku, z pośród profesorów akademickich uczelni technicznych, nauczycieli państwowych szkół górniczych w Dąbrowie Górniczej i w Katowicach i z pośród kierowników ruchu zakładów górniczych, posiadających dyplom inżyniera górniczego.
(2)
Z pośród tej listy przewodniczący komisji egzaminacyjnej powołuje w każdym poszczególnym wypadku członków kompletu egzaminacyjnego w liczbie 2 do 4 (nie licząc przewodniczącego) zależnie od zakresu egzaminu. W liczbie członków kompletu egzaminacyjnego powinien przynajmniej jeden posiadać wyższe wykształcenie prawnicze.

Rozdział  II.

Program egzaminu.

§  4.
Zakres egzaminu obejmuje w zasadzie:

A) Prawo górnicze, rozporządzenia, dotyczące ruchu w zakładach górniczych i obowiązków kierowników ruchu zakładów górniczych.

B) Przepisy o ochronie pracy i o ubezpieczeniach, o ile dotyczą górnictwa.

C) Praktyczne wiadomości:

a)
o złożach minerałów,
b)
o robotach przygotowawczych,
c)
o odbudowie złóż minerałów,
d)
o przewozie szybami pionowemi, na pochylniach i w chodnikach,
e)
o odwadnianiu kopalni,
f)
o przewietrzaniu robót podziemnych,
g)
o oświetlaniu kopalni,
h)
o zwalczaniu pożarów w kopalni i ratownictwie górniczem,
i)
o maszynach górniczych do urabiania i przewozu minerałów oraz do odwadniania i przewietrzania kopalni,
j)
o budowie i ruchu urządzeń elektrycznych prądu silnego w kopalni.
§  5.
W ramach powyższego programu należy przy egzaminie brać pod uwagę rodzaj zakładu górniczego, w którym kandydat pragnie być dopuszczonym do sprawowania kierownictwa ruchu lub kierownictwa działu robót górniczych, a to stosownie do złożonego przez kandydata podania w myśl § 8 niniejszego rozporządzenia.

Rozdział  III.

Postępowanie.

§  6.
Właściwą dla poszczególnego kandydata jest komisja egzaminacyjna przy tym wyższym urzędzie górniczym, w którego obwodzie znajduje się zakład górniczy, w którym kandydat ubiega się o dopuszczenie do sprawowania kierownictwa ruchu lub kierownictwa działu robót górniczych.
§  7.
Podanie o dopuszczenie do egzaminu na podstawie art. 127 prawa górniczego powinien kandydat składać do wyższego urzędu górniczego właściwego w myśl § 6 niniejszego rozporządzenia.
§  8.
Podanie o dopuszczenie do egzaminu winno zawierać dokładne wymienienie tego zakładu górniczego, w którym kandydat ubiega się o dopuszczenie do sprawowania kierownictwa ruchu lub kierownictwa działu robót górniczych.
§  9.
Kandydat powinien dołączyć do podania:
a)
życiorys zawierający oprócz przebiegu studjów szczegółowe wymienienie 1) zakładów górniczych, w których odbywał praktykę górniczą, 2) wykonywanych czynności w czasie tej praktyki i dat, dotyczących pełnienia tych czynności,
b)
świadectwo z ukończenia średniego górniczego zakładu naukowego,
c)
dowody odbycia praktyki przewidzianej w art. 127,
d)
dowody, że kandydat odpowiada warunkom przepisanym w art. 124 p. 1, 2 i 3 prawa górniczego.
§  10.
Wyższy urząd górniczy po otrzymaniu podania i załączników bada naprzód, czy podanie zostało skierowane do właściwego urzędu górniczego. Jeżeli okaże się, że dla kandydata jest właściwą komisja przy innym wyższym urzędzie górniczym, podanie wraz z załącznikami powinno być z urzędu odstąpione właściwemu wyższemu urzędowi górniczemu, o czem należy zawiadomić kandydata.
§  11.
Następnie wyższy urząd górniczy bądź sam orzeka, czy dany zakład górniczy podpada pod kategorję zakładów górniczych mniejszych i prowadzonych w warunkach mniej niebezpiecznych, o ile chodzi o zakłady górnicze, co do których Minister Przemysłu i Handlu przelał swe uprawnienia przewidziane w art. 127 ust. 1 prawa górniczego na wyższe urzędy górnicze w myśl art. 127 ust. 2 tegoż prawa, bądź przedstawia odpowiednie sprawozdanie wraz z wnioskiem Ministrowi Przemysłu i Handlu, o ile takie przelanie nie nastąpiło.
§  12.
Jeżeli wyższy urząd górniczy bądź sam orzeknie, bądź otrzyma orzeczenie Ministra Przemysłu i Handlu, że dany zakład górniczy nie podpada pod kategorję zakładów przewidzianych w art. 127 ust. 1 prawa górniczego, to zawiadamia o tem kandydata i zwraca mu dokumenty załączone do podania.
§  13.
(1)
W razie uznania, że dany zakład górniczy podpada pod kategorję zakładów, przewidzianą w art. 127 ust. 1 prawa górniczego, wyższy urząd górniczy bada, czy kandydat złożył wszystkie potrzebne dowody i czy dają one kandydatowi uprawnienie do dopuszczenia do egzaminu.
(2)
Jeżeli kandydat, jako dowód odbytej praktyki złożył jedynie zaświadczenia przemysłowca górniczego, względnie kierownika ruchu zakładu górniczego, niepoświadczone przez właściwe terytorjalnie okręgowe urzędy górnicze, to wyższy urząd górniczy przesyła okręgowemu urzędowi górniczemu złożone przez kandydata dokumenty co do praktyki celem zbadania prawdziwości podanych w nich faktów.
§  14.
Po uznaniu, że kandydat jest uprawniony do dopuszczenia do egzaminu, przewidzianego w art. 127 prawa górniczego, wyższy urząd górniczy stwierdza ten fakt na podaniu kandydata, wzywa kandydata do wniesienia taksy egzaminacyjnej, przewidzinej w § 27 niniejszego rozporządzenia, a po dokonaniu tej wpłaty, odstępuje podanie wraz z załącznikami przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej, o czem zawiadamia kandydata.
§  15.
Egzamin składa się z egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego. Egzamin ustny powinien się odbyć nie później niż w ciągu 3 dni po dniu, w którym odbył się egzamin pisemny.
§  16.
(1)
Przewodniczący egzaminu wyznacza terminy egzaminu pisemnego i ustnego i zawiadamia o nich kandydata.
§  17.
(1)
Temat dla egzaminu pisemnego wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
(2)
Praca pisemna przy egzaminie pisemnym powinna być wykonana w ciągu 8 godzin.
(3)
Wykonanie powinno się odbywać pod nadzorem członka komisji egzaminacyjnej, powołanego przez jej przewodniczącego.
§  18.
(1)
Oceny pracy wykonanej przy egzaminie pisemnym dokonywa komisja egzaminacyjna w komplecie mającym zasiadać przy egzaminie ustnym - przed przystąpieniem do egzaminu ustnego.
(2)
Ujemna ocena pracy pisemnej nie pozbawia kandydata prawa do dalszego składania egzaminu ustnego.
§  19.
Przebieg ustnego egzaminu winien być zaprotokołowany.
§  20.
Na podstawie wyniku pisemnego i ustnego egzaminu komisja egzaminacyjna ocenia kwalifikacje kandydata do zajmowania stanowiska kierownika ruchu lub kierownika działu robót górniczych w danym zakładzie górniczym. Ocena powinna być sformułowana zapomocą jednego z następujących określeń; "bardzo dobrze", "dobrze", "dostatecznie", "niedostatecznie".
§  21.
Uchwały komisji egzaminacyjnej zapadają większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  22.
Po ukończeniu egzaminu przewodniczący komisji egzaminacyjnej przesyła akta wyższemu urzędowi górniczemu.
§  23.
O niedostatecznym wyniku egzaminu wyższy urząd górniczy zawiadamia inne wyższe urzędy górnicze oraz kandydata, podając zarazem w zawiadomieniu termin, po którego upływie kandydat może być dopuszczony do ponownego egzaminu.
§  24.
Jeżeli komisja egzaminacyjna uznała kwalifikacje kandydata do zajęcia stanowiska kierowniczego w danym zakładzie górniczym za "dostateczne", "dobre" lub "bardzo dobre", wyższy urząd górniczy bądź sam wydaje kandydatowi orzeczenie o dopuszczeniu go do sprawowania kierownictwa ruchu lub kierownictwa działu robót górniczych w danym zakładzie, bądź przesyła akta sprawy ze swoim wnioskiem Ministrowi Przemysłu i Handlu, a to zależnie od tego, czy dany zakład górniczy należy do kategorji zakładów, co do których Minister Przemysłu i Handlu przelał swe uprawnienia, przewidziane w art. 127 ust. 1 na wyższe urzędy górnicze, czy nie.
§  25.
Jeżeli kandydat przy ubieganiu się o uprawnienie do sprawowania stanowiska kierowniczego otrzymał ocenę niedostateczną, to do powtórnego egzaminu może, być dopuszczony dopiero po roku, a jeżeli otrzymał ponownie ocenę niedostateczną, to dopuszczenie do egzaminu ponownego może nastąpić po upływie 2 lat. Skrócenie tego czasokresu może zarządzić jedynie Minister Przemysłu i Handlu na wniosek wyższego urzędu górniczego w razie istnienia zasługujących na uwzględnienie okoliczności wyjątkowych, w szczególności, jeżeli kandydat ubiega się o sprawowanie stanowiska kierowniczego w zakładzie mniej niebezpiecznym, niż za poprzednim razem.
§  26.
Jeżeli osoba, której przyznano uprawnienie do sprawowania kierownictwa ruchu lub działu robót górniczych w pewnym zakładzie górniczym w myśl art. 127 prawa górniczego, ubiega się o przyznanie takiegoż uprawnienia co do innego zakładu górniczego, podpadającego pod przepisy art. 127 prawa górniczego, to zaliczenie zdanego poprzednio egzaminu może nastąpić bądź na mocy orzeczenia wyższego urzędu górniczego, bądź Ministra Przemysłu i Handlu, zależnie od tego, czy co do tego innego zakładu Minister Przemysłu i Handlu przelał na wyższe urzędy górnicze swe uprawnienie z art. 127 prawa górniczego, czy nie.
§  27. 1
Taksa egzaminacyjna wynosi 1000 złotych. Kandydat powinien ją wpłacić do właściwego wyższego urzędu górniczego na rachunek Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
§  28.
Osoby biorące udział w egzaminowaniu kandydata otrzymują z opłat egzaminacyjnych za sprawowanie swych czynności wynagrodzenie, którego normy ustala Minister Przemysłu i Handlu.
§  29.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 27 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 października 1947 r. (Dz.U.47.70.434) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1947 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.103.924

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisje egzaminacyjne, przewidziane w art. 127 prawa górniczego.
Data aktu: 06/11/1934
Data ogłoszenia: 26/11/1934
Data wejścia w życie: 26/11/1934