Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 2 marca 1920 r. w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
Z dnia 17 października 1933 r.
Wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw wojskowych o uzupełnieniu rozporządzenia z dnia 2 marca 1920 r. w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej.

Na podstawie art. 65 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 257), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 grudnia 1930 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 5, poz. 27) zarządza się co następuje:
§  1.
Art. 3 punkt e) rozporządzenia z dnia 2 marca 1920 r. w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 159), zmienionego rozporządzeniami z dnia 30 kwietnia 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 339) i z dnia 3 listopada 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr 99, poz. 862), uzupełnia się przez dodanie następujących postanowień:

"Oficerowie Policji Państwowej noszą salonowy pas oficerski oraz rapcie oficerskie do noszenia szabli pod kurtką według następującego wzoru.

Salonowy pas oficerski jest wykonany z matowej jedwabnej tkaniny granatowej podwójnie tkanej w podłużne prążki (około 30 prążków w całej szerokości pasa) z dwoma szlakami po brzegach, szerokich na 4 mm każdy w odległości 7,5 mm od brzegów, tkanych granatowym błyszczącym jedwabiem, i z klamry okrągłej, o średnicy 5,25 cm, wykonanej z metalu koloru szmelcowanej stali z odcieniem niebieskim.

Pas wykończony jest tkanym brzegiem. Szerokość całego pasa wynosi 5 cm.

Klamra wykonana z metalu koloru szmelcowanej stali z odcieniem niebieskim, o grubości brzegów 3 mm, nieco wklęsła ku środkowi, ma obwódkę szerokości 7,5 mm w utworzonem zaś w ten sposób kole o średnicy 3,75 cm znajduje się płaskorzeźba wyobrażająca pojedyńczą stylizowaną palmetę o 12 liściach. Wypukłość płaskorzeźby wynosi 3 mm. Klamrę przytwierdza się do pasa zapomocą dwóch kabłąków, wykonanych z drutu grubości 2 mm z tego samego metalu co i klamra. Klamra jest przytwierdzona do prawego kabłąka na stałe, a do lewego przypina się na skobelek, umieszczony pod spodem klamry.

Kabłąki o wysokości 5,5 cm, szerokości 1,75 cm wgięte z boku, przymocowuje się do pasa w ten sposób, że końce pasa przechodzą przez kabłąki, następnie zaginają się od wewnątrz (pod spód) i przechodzą przez zaciskaną przesuwkę.

Rapcie oficerskie do noszenia szabli pod kurtką składają się: z paska z klamrą i dwiema przesuwkami do zapinania w talji, z dwóch pasków podłużnych (ruków) do przypięcia szabli, oraz z łańcuszka z haczykiem do podpinania szabli. Łańcuszek i haczyk wykonane są z metalu koloru szmelcowanej stali z odcieniem niebieskim.

Pasek do zapinania w talji, na którym zawiesza się ruki rapci, wykonany z taśmy (gurtu) ; konstrukcje z metalu koloru szmelcowanej stali z odcieniem niebieskim, ujęte w oprawę skórzaną, zamszową; dziurkowana część pasa ma podkładkę zamszową, oba paski podłużne (ruki) są wykonane z tkaniny granatowej jedwabnej, podwójnie tkanej analogicznie, jak pas salonowy, przyczem oba szlaki brzeżne tkane granatowym błyszczącym jedwabiem mają szerokość 2 mm każdy i są umieszczone w odległości 5 mm od brzegu. Szerokość paska podłużnego (ruka) wynosi 20 mm. Szerokość paska zapinanego w talji - 35 mm, długość zaś zależna od stanu. Łańcuszek z hakiem do podpinania szabli, długi około 10 cm, winien być wykonany z ogniwek drobnych.

Paski podłużne (ruki) są przypinane zapomocą guzików z metalu koloru szmelcowanej stali z odcieniem niebieskim o podłużnych głowicach. Pierwszy ruk umocowany do paska w talji na stałe w odległości 25 - 30 cm od klamry, drugi ruk (dłuższy) przesuwany na pasku w celu regulowania pozycji szabli, przyczem odległość pomiędzy rukami powinna wynosić od 20 do 25 cm.

Długość ruk powinna być taka, by zawieszona na niej szabla nie podnosiła poły kurtki".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.88.681

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 2 marca 1920 r. w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej.
Data aktu: 17/10/1933
Data ogłoszenia: 07/11/1933
Data wejścia w życie: 07/11/1933